Arhiva oznaka za: Vinart

Vinski grad od 11. srpnja ponovno u Puli

Omiljeni vinski festival Vinski grad i ovog ljeta vraća se u srce Pule, pa će tako Titov park od 11. srpnja do 4. kolovoza postati pozornica brojnim vrhunskim vinima, posebno onim istarskim.

U nešto više od tri tjedna posjetitelji će svakog dana od 19:30 do 1 sat nakon ponoći u opuštenom, romantičnom ambijentu Vinskog grada uz samu rivu, imati priliku kušati brojna istarska, hrvatska ali i inozemna vina.

Istarske vinarije čija vina će posjetitelji moći kušati su: Benvenuti, Cattunar, Damijanić, Deklić, Fakin, Franc Arman, Matić, Medea, Marčeta, Pilato, Destileria Rossi i Vina Rossi te IQ- Istrian Qaulity (Capo, Damjanić, Geržinić, Kozlović, Matošević, Tomaz, Terzolo, Zigante…)

Osim njih, ponudu vinskog grada obogaćuju i hrvatske vinarije: Markota, Štampar i Vinarija Kutjevo, a inozemnu ponudu vina čine talijanski proizvođač prosecca Astoria, francuski Lillet, Sedlak i Kotolenko iz Slovenije te Tikveš iz Makedonije.

Veliki izbor vina poprati će i street food kreacije restorana Burin te Poli Dog, a savršen spoj uz vino biti će i selekcija President sireva. Za sve koji još nisu zavoljeli vino tu je Cocktail House by Roto Dinamic te ponuda Estrella piva. Za svakodnevnu vrhunsku atmosferu u Titovom parku zaslužen je Jukebox.hr s glazbenom podlogom, a DJ Keđo dodatno će zagrijavati atmosferu vikendom.

Organizatori ističu kako Vinski grad iz godine u godinu zadržava kontinuitet kvalitetne i raznovrsne ponude po pristupačnim cijenama, a sve s ciljem promicanja kulture vina, kako građanima Pule tako i stranim posjetiteljima. Naime, ideja ovog festivala je da se posjetiteljima koji još nisu poznavatelji vina pruži prilika otkriti njegovu ljepotu, a vinskim entuzijastima omogući uživati u svojim vinskim favoritima, te pronaći neke nove, posebice među istarskim vinima. Posebno su pozvani domaći posjetitelji  da podrže brojne vinare koji svojim kvalitetom itekako doprinose promidžbi Hrvatske, ali i obogaćuju ponudu grada Pule.

Za sve koji će prvi puta posjetiti Vinski grad, važno je naglasiti da je na ulazu u Vinski grad potrebno unajmiti čašu za 5 €, a konzumacija na vinskim kućicama plaća se isključivo karticama te se vino može konzumirati na čašu ili butelju.

 

Ulaz u Vinski grad je besplatan, a cijene vina su promotivne. Sve važne informacije dostupne su na Instagramu https://www.instagram.com/vinart_croatia/?hl=en  i Facebooku Vinarta

https://www.facebook.com/vinartcroatia .

 

Vinski grad stiže na Tuđmanac od 14. do 29. lipnja

Vinski grad Zagreb i ove godine stiže na poznatu lokaciju Park dr. Franje Tuđmana na Črnomercu od 14. do 29. lipnja. U više od dva tjedna ovaj open-air festival priprema brojne novitete u svom programu, a sve kako bi posjetiteljima kulturu vina približio na najbolji mogući način.

Najveći izbor vina do sada

Posjetitelji će i ove godine imati priliku otkriti brojna nova vina i uživati u njima u opuštenom ambijentu. Ideju Vinskog grada, da se vina približe širokoj publici koja vina tek želi otkriti, prepoznali su i brojni vinari s obzirom da je interes za izlaganje na Tuđmancu ove godine rekordan. Vinarije koje će se predstaviti posjetiteljima su: Astoria, Benvenuti, Iločki podrumi, Marčeta, Kotolenko, Petrač, Roxanich, Saints Hills, Vinarija Orahovica, Philipecz, Vinogradništvo Sedlak, Bikicki, Kabaj, Guerilla, Radgonske gorice, Vislander, Skaramuča, Vinea Gold, Markota, Dobra berba, Vinarija Kutjevo, Kopjar, Stina, Galić, Simčić, Cattunar, Kostanjevec, Freixenet, Enosophia, Kast, Belje, Vina Matić, Lillet, Štampar, Podrum Mladina, Fakin, Vina Delmati.

Za ukusne zalogaje uz vino pobrinut će se ponuda street food ugostitelja – Jellyfish in Space, Međimursko pile, Poli i President kuća sira. Za sve koji s vinima još uvijek nisu na „ti“ pobrinut će se Cocktail house by Roto dinamic i Erdinger s ponudom piva, a posjetitelji se mogu opustiti u nekoj od prekrasno uređenih lounge zona partnera projekta Römerquelle i Roto.

Nogomet, kreativne radionice, Summer party i dječji kutak

Kako izgleda nogometna groznica uz čašu vina saznati možete upravo na Vinskom gradu koji će na velikom ekranu prenositi utakmice Europskog prvenstva u posebnoj navijačkoj zoni za čije uređenje je zadužen Konzum. Ljubitelje opuštenih poslijepodnevnih druženja razveselit će program kreativnih radionica koje su odlična prilika za druženje nakon posla uz izradu unikatnih komada keramike na radionici Clay&Wine uz Morra studio, poznate slikarske radionice Paint&Wine istoimenog studija Paint&Wine, izradu mirisnih svijeća Candles&Wine s kreativcima iz Zen Candles i radionicu oslikavanja vinskih čaša GlassArt&Wine uz SmARTmug. Svoje mjesto na nekoj od radionica možete rezervirati na https://linktr.ee/vinart_croatia .
Novost je i dječji kutak powered by Dukat junior koji će brojnim posjetiteljima s djecom olakšati uživanje u vinu i zabaviti najmlađe posjetitelje Vinskog grada.

Za odličnu atmosferu svakog dana zadužen je Jukebox.hr s glazbenom podlogom, petkom i subotom navečer atmosferu na Vinskom gradu začinit će DJ Kanca, a prvog dana ljeta koji pada u četvrtak 20. lipnja organizatori su pripremili Welcome Summer Party uz DJa Bocca Sofistifunk i gosta iznenađenja.

Radno vrijeme Vinskog grada preko tjedna je od 17:30 do ponoći, vikendom do 01h a ulaz na festival je besplatan.

Sve važne informacije dostupne su na Instagramu https://www.instagram.com/vinart_croatia/?hl=en  i Facebooku Vinarta

https://www.facebook.com/vinartcroatia

Završilo 9. izdanje Vinart Grand Tastinga o kojem će se još dugo pričati

Nakon održanog Petit i Silent Tastinga, te brojnih radionica, dvotjedna vinska manifestacija doživjela je svoje veliko finale: 9. izdanje Vinart Grand Tastinga održalo se u prepunoj Laubi. Svoja je vina izlagalo 140 odabranih vinara s preko 800 vinskih etiketa.

Loredana i Peter Poletti, vinarija Poletti

Lauba je bila prepuna, ali gužva se nije osjećala, jer vladalo je dobro raspoloženje – dobra vibra, kako bi se danas reklo. U Laubu nisu došli kušati odlična vina samo profesionalci, sommelieri, distributeri i ugostitelji. Bila je to prilika da istinski ljubitelji dobre kapljice kušaju vina koja još nisu imali prilike kušati, da se uvjere da li su im poznate vinarije održale kvalitetu ili na tržište pustile vina koja su do sada odležavala u podrumima.

Marko Cmrečnjak, vinarija Cmrečnjak

Za neke, bio je to srdačan susret s dobro znanim umjetnicima u stvaranju vina – vinogradarima i vinarima, ali bilo je i divno promatrati kakva se čarolija odvijala kada su tek stasali ljubitelji dobre kapljice shvatili da im vina toče vlasnici vinarije ili njihova djeca koja su odlučila nastaviti obiteljsku tradiciju.

Olga Visintin i Nicolo´ Del Negro, vinarija Veralda

Kad se nađeš u takvoj situaciji, vino dobiva potpuno drukčiji značaj, ugodniji miris i okus, a svatko je vina koja su ga posebno oduševila mogao kupti u Pop Up vinoteci, uz poseban popust i dakako, koristeći voucher koji se dobivao kupnjom ulaznice.

Klaudio Ipša, vinarija Ipša

Ove godine među gostima su se našli i neki od najznačajnijih imena u svijetu vina –  Mike DeSimone i Jeff Jenssen poznati kao World Wine Guys iz utjecajnog američkog magazina Wine Enthusiast, Olivia Mason – predstavnica Decantera, Peter Moser – najpoznatiji austrijski vinski kritičar i glavni urednik vinskog magazina Falstaff, Simon J Wolf – osnivač i urednik stranice The Morning Claret, Caroline Gilby – nositeljica prestižne titule Master of Wine i sutkinja na Decanter World Wine Awards i mnogi drugi.

Caroline Gilby

Kako je bilo na Vinart Grand Tastingu možete vidjeti i na njihovim društvenim mrežama – facebook https://www.facebook.com/ i instagram https://www.instagram.com/vinart_croatia/?hl=en.

Bravo organizatorima i… jedva čekamo novi, koji će biti jubilarni, deseti Vinart Grand Tasting!

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Vinart i Sunčanan Barušić

Još danas stignete na Vinart Grand Tasting u Laubi, evo kako je bilo na radionicama

Danas je drugi dan održavanja Vinart Grand Tastinga u Laubi i traje sve do 19 sati, pa još stignete kušati ponajbolja vina hrvatske, regija i nekih stranih izlagača. Međutim, vrijedno je istaknuti da je Saša Špiranec sa svojim timom, dva tjedna prije Grand Tastinga organizirao Petit Tasting, potom vinske radionice i nešto posebno, prvi puta u Hrvatskoj – Silent tasting, na kojem su vinoljupci, oni koji više ili manje znaju o vinu, ugledni strani i domaći novinari imali priliku kušati više od stotinu vina. U tišini, miru, u društvu s vinom, čašom i samim sobom. Predivno!

Uživanje u vinu, privatnosti i tišini na Silent Tastingu

Drugi dio radionica, prije Grand Tastinga održao se u zagrebačkom hotelu Esplanade, a bilo ih je popriličan broj pa evo kratkih dojmova s nekih.

Vina s čvrstim otiskom Baranjskog terroira

Prvog dana, drugog „bloka“ radionica istaknuli bismo Masterclass pod nazivom „Vina s čvrstim otiskom Baranjskog terroira“ kojim su premijerno predstavljena tri nova vina nagrađivane vinarije Zlatno Brdo, a radionicu je vodio veliki poznavatelj vina i sommelier Tomislav Jakopović.

Tomislav Jakopović

Vinarija i podrumi Zlatno Brdo smješteni su u Baranji. Pogodna mikroklima i veliki broj sunčanih sati u godini glavni su preduvjeti za uzgoj kvalitetnog grožđa te proizvodnju vrhunskih vina. Baranjski podrumi i gatori jedinstvena su pojava u Europi, tradicija čuvanja vina poznata više stoljeća i danas je prisutna na ovom području što ga čini jedinstvenim. Temperatura podruma tijekom cijele godine konstantna je u rasponu od 12 do 15 C. Ukopani u zemlju, često obzidani ciglom, ovaj tip podruma jedinstvena je arhitektura specifična za Baranju.

Posljednjih godina Zlatno Brdo nadišlo je lokalne, regionalne i nacionalne granice te se u vrlo kratkom roku pozicionirao kao ozbiljna vinarija s preciznom vizijom razvoja. Jedna od odrednica vinarije usmjerena je na odležavanje crnih i bijelih vina što je i potvrđeno na radionici na kojoj su uz poznate i Decanterom nagrađene vinske perjanice, predstavljene i nove etikete i to, Zlatno Brdo Graševina 2022. Cabernet Sauvignon 2019 i Couvee Zlatno brdo.

Radionica je  započela premijernim kušanjem Graševine 2022. Jakopović je istaknuo bijelo voće i cvijeće koji ocrtavaju obrise karaktera, dok se u finalu javljaju lagane citrusne note koje zaokružuju aromatski spektar. Kušanje je nastavljeno Graševinom iz 2021. koja je osvojila 91 bod i srebrnu medalju na Decanter World Wine Awards 2023. Uslijedilo je kušanje jednog od favorita struke i potrošača Graševine 2018. koja je nagrađena s visokih 87 bodova i brončanom medaljom na Decanter World Wine Awards. „Ovo je, prema mom mišljenju, najbolja graševina koja se trenutno može naći na našem tržištu“, kazao je Jakopović.

 

Slijedilo je već legendarno vino Zlatno Brdo Gold Cuvée 2020. koji je spoj četiri velike sorte vina,a to su Rajnski rizling, Chardonnay odležan u drvenim bačvama slavonskog hrasta, Pinot sivi izborne berbe te Traminac izborne berbe. Poznato je da je ovo vino s visokih 96 bodova na natjecanju Decanter World Wine Awards najviše ocijenjeno vino iz Baranje. Prvi je to zlatni Decanter za Zlatno Brdo.

Terroir Baranje iznimno je pogodan za uzgoj crnih sorti i stoga nije iznenađujuće da u Zlatnom Brdu velika pažnja posvećena odležavanju vina crnih sorti te pažljivo prate kada su najbolja za tržište. Prvo crno vino koje je prezentirano bio je Cabernet Sauvignon 2017., a premijerno su predstavljena i dva nova crna vina s potpisom Zlatno Brdo – Cabernet Sauvignon 2019., i  Zlatno brdo Cuvée kojeg su stručnjaci već sada prepoznali kao velika vina.

Na samom kraju, prezentiran je i Cabernet Sauvignon 2015. koji je uzgajan na najboljim položajima Banskog brda, ostavljen je na trsu da dehidrira nakon čega se ubire esencija Caberneta. Pristaje začinjenim jelima od visoke divljači, odležanim junećim odreskom sa žara, pašticadom, ljutim kulenom i slasticama od čokolade. Poslužuje se na temperaturi od 8-10° C u bordoškoj čaši većeg volumena.

Rum koji bi morali imati u svojem baru

Dario Grabarić, velik poznavatelj žestokih pića predstavio je Barcelo rum koji se odnedavno može naći i na našem tržištu. Publiku je oduševila priča o njegovoj proizvodnji, jer u tvornici itekako paze na ekološke principe. Čak i imaju Rum Barcelo Organic koji je potpuno organski. Interesantan na mirisu i okusu, čist, precizan… Ostali rumovi koji proizvode nisu sto postotno organski, ali destilerija, odnosno tvornica radi tako da proizvodnja ne ostavlja ugljični otisak, a svi se dijelovi koji ostaju u proizvodnji recikliraju: CO2 se prodaje tvornicama gaziranih pića, bagasa (zaostala suha vlakna šećerne trske) se koriste za proizvodnju gnojiva ili kao pogonsko gorivo za tvornicu i sl.

Dario Grabarić

Svi Barcelo rumovi proizvedeni su isključivo od šećernog soka, a koja je razlika… kušajte sami jer vrijednost za novac je u odličnom omjeru!

Josip Barišić

Od svježih do odležanih malvazija

Na radionici Festigia Malvazija, na kojoj smo kušali malvazije ovog velikog proizvođača, Vina Laguna, Josip Barišić koji je 2022. preuzeo kao direktor proizvodnje i vinarstva, odnosno glavni enolog, dokazao je da Malvazije nisu odlične samo kao mlada vina (to već znamo), već svoj potencijal daju ako im se pruži da malo „dođu k sebi“ u boci. Odnosno, on se zalaže, kao i većina vinara, da se vinarije pokušaju oduprijeti zahtjevima tržišta i već u trećem mjesecu buteljirati malvaziju aktualne berbe. Kušajući starije i one proizvedene pod policom mladog Barišića uočili smo u razliku u stilistici – u njegovim se malvazijama osjeća više cvjetnosti i voćnosti.

Sanjin Pilato i Krešimir Kožić

Odlična vina istarske obitelji

Sanjin Pilato i Krešimir Kožić na radionici Pilato Portfolio Tasting publiku su upoznali kako se kroz tri generacije razvijala vinarija, te svoja vina koja su neka bila i iz 2018. godine. Što se tiče malvazije i oni su dokazali da odležavanjem dobiva na kvaliteti, publiku je oduševila i njihova Malvazija sur Lie 2019., te Grande Cuvée 2018. koji ima itekako veliki potencijal odležavanja.

Ivan Mariclin

Kraljica hrvatskih vinograda

Drugi dan, drugog bloka radionica započeo je graševinom i to jednog od najvećih proizvođača vina od ove sorte. Ivan Marinclin, glavni enolog vinarije Kutjevo i Krešimir Kožić dokazali su da se od ove sorte mogu raditi pjenušava, mlada i svježa vina, odležana, macerirana, te predikatna. Dokazali su da je Graševina stvarno kraljica hrvatskih vinograda.

Upoznajte slovensku rebulu

Neki manje, a neki više poznaju vina naših susjeda, slovenskih vinara. Priliku za upoznati sortu vina koja se često sadi u Goriškim brdima i Vipavskoj dolini, rebulu, publika je imala na radionici Rebula Masterclass – Konzorcij Brda koju je vodio Luka Ribolica. Predstavljana su vina nekoliko vinara iz konzorcija. U Hrvatskoj pomalo nepoznata sorta rebula, mora se još istražiti, jer, kako su se gosti uvjerili, daje odlična vina – od svježih odležanih do maceriranih koja su oduševila publiku.

Igor Luković

Najprodavanija vina u Srbiji

Još manje poznata (nekima) su vina Srbije, a predavač Igor Luković je odlučio ne predstaviti najbolja vina, jer kako je rekao, bilo je teško odabrati. Luković je predstavio najbolje prodavana vina u Srbiji. Novi mirisi, novi okusi… koje i nismo navikli u Hrvatskim vinima, što je logično, malo po malo su nas osvajali, a ljubav na prvi pogled bilo je vino vinarije Baša Orange Tamjanika 2020. Ako ga „uhvatite“ na današnjem Grand Tastingu, a ljubitelj ste jantarnih vina, svakako ga kušajte!

Moreno Coronica

Velike malvazije i terani velikog vinara

Moreno Coronica, vlasnik istarske vinarije Coronica i Emil Mehdin, na radionici Sva lica Malvazije By Moreno Coronica predstavili su potpuno svježe, malo zrelije i ozbiljno zrele malvazije i opet potvrdili kako bi za ovu sortu bilo bilje da je se pusti da barem do lipnja odleži u boci, međutim, zakoni tržišta traže suprotno! Kušali su se i njihovi Gran Terani koji imaju veliki potencijal odležavanja i novi Coronica Pjenušac Due nv.

Rikard Petrić

Vugava i Plavac mali s Brača

Posljednja radionica drugog dana drugog „bloka 2″ bila je Stina – od visoke vugave do strmih Stipančića koju je vodio mladi enolog vinarije Stina, Rikard Petrić. Jasno, iskreno i precizno je objasni vina vinarije o kojoj se brine, a nas su oduševile Vugave iz 2013. i 2010. godine.

Silent tasting

Kao veliki, ali tihi uvod u Grand Tasting koji se održava još danas u Laubi, do 19 sati, bila je ovogodišnja novost – Silent Tasting. Događanje je bilo namijenjeno ponajprije domaćim i stranim novinarima, a Saša Špiranec i ekipa koju pohvaljujemo na organizaciji, htjeli su  pokazati i predočiti kakva se sve divna vina i od možda nekima nepoznatih autohtonih sorata, proizvode diljem Hrvatske. To je događaj kojeg vjerujem će svi koji su bili prisutni još dugo pamtiti i želja nam je, te šaljemo poruku Saši Špirancu, da nam takav užitak pruži i iduće godine.

A, sada, svi brzo u Laubu, na Grand Tasting!  

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Rene Karaman, Vinart, Sunčana Barušić

Dva dana radionica Vinarta – od pjenušaca do ozbiljnih crnjaka i odležanih malvazija

Prije finala ovogodišnjeg devetog po redu Vinart Grand Tastinga, koje će se održati u već poznatom ambijentu Laube, gdje će svoja vina 1. i 2. ožujka od 12 do 19 sati, izložiti 140 odabranih vinarija, organizator ove manifestacije – Vinart već je u nekoliko navrata razveselio ljubitelje vina, vinske entuzijaste, a dijelom i poslovne pratitelje. Naime, u Petom kupeu je održan Petit tasting, a prošli je tjedan oduševio i prvi „blok“ radionica.

U mahom punim dvoranama Hotela Esplanade, u dva su se dana mogla su se kušati divna vina, od sommeliera i moderatora, te samih vinara i njihovih enologa doznati o pjenušavim, mladim i odležanim vinima i poslušati i naučiti mnogo o proizvodnji, terroiru, uparivanju vina sa hranom i načinom kušanja ovih divnih kapljica.

Od terroira do vrhunskih čaša

Koliko je važan terroir doznalo se na radionici „Iločki terroir“ koju je vodio Kruno Flipović. Kušala su se vina Iločkih podruma, a uspoređivala ona brana na položaju Principovac i vina s ostalih položaja ove najnagrađivanije hrvatske vinarije. Razlika je bila očita, a teško je bilo izdvojiti najbolje vino – jer o ukusima se ne raspravlja. Ipak, kada je Filipović upitao za favorita, naš je bio Iločki podrumi Chardonnay Principovac 2019.

Kruno Filipović, radionica Iločki terroir

Ljubitelji vina vinarije Meneghetti, a i oni koji preferiraju crna vina, došli su na svoje na odličnoj radionici „Meneghetti Red u Jeroboamu“, pogotovo jer su se otvarali magnumi i kušala vina iz linije Red vrhunske kvalitete. Radionicu su vodili Damir Bosek, glavni enolog vinarije i konzultant vinarije Walter Filiputti koji je i zaslužan za većinu kušanih vina, a njegova strast prema dobrim kapljicama postala je gotovo priljepčiva.

Konzultant vinarije Walter Filiputti i glavni enolog Damir Bosek, radionica Meneghetti Red u Jeroboamu

Pred prepunom dvoranom radionicu o vinima iz svoje vinarije vrlo je elokventno vodio vinar Ante Sladić. Da je radionica dulje trajala, odnosno da je na raspolaganju imao više vremena, sigurno bi donio i još koja vina. Ova koja su se kušala, oduševila su publiku – od premijerno kušanog pjenušca od sorte debit, do prošeka od grožđa sorte maraština. Sladić je u svojim vinogradima dao prednost autohtonim sortama, grožđe uzgaja po ekološkim standardima, a njegova vina, kao i fantastične etikete pričaju svoju priču za koju preporučujemo da je otkrijete!

Ante Sladić, radionica Od pjenušca do prošeka

Kraj radionica prvog dana bio je zapravo performance – odnosno kako je radionicu nazvao moderator Stafano Canello, bio je to Wine Glass Tasting, a glavnu su ulogu imale poznate Riedel čaše. Slijedeći upute Stefana Canella svi su se uvjerili koliko su za kušanje dobrih kapljica bitne čaše koje svojim oblikom definiraju miris i okus vina.

Stafano Canello

Od Plešivice do Istre

Mnogi su na radionicu drugog dana, „Lagradi – skriveni dragulj Plešivice“, koju je moderirao Kruno Filipović, došli iz velike znatiželje – da konačno kušaju vina iz njihovog podruma. Radionica je započeta odličnim Lagradi pjenušcem brut, a kušajući potom Pinot sivi iz 2021. i 2022. godine, potom Sauvignon blanc također iz 2021. i 2022. te Chardonnay 2021. i Muškat 2022., svi su se složili kako u ovim suptilnim vinima postoji sortnost, ali ona nije jako naglašena. Stoga, ako su vam do sada vina od sorte sauvignon bila previše aromatična, svakako kušajte ona iz vinarije Lagradi.

Ivan Velikanović, vlasnik vinarije Lagradi

Zna se da se vino i sir vole obostrano, ali pojedini sirevi upareni s određenim vinima u ustima stvaraju posebnu ekspresiju. Dokazala je to Lucija Matijević na radionici koja je organizirana u suradnji sa sponzorom President. Sljedeći njene upute, svi su se vrlo brzo uvjerili da uz pjenušac brut odlično prija slani meki sir, a onaj s plemenitom plijesni dobro je poslužiti uz slatkasti Muškat. Radionica je izazvala velik interes, jer dobro je znati koja vina natočiti i kakav sir poslužiti kad ti u posjet dođu dragi ljudi.

Lucija Matijević, radionica Sparivanje vina i sira – gourmet iskustvo by President

Posljednja radionica prvog bloka kojeg nam je pripremio Vinart zvala se „Kozlović – usporedno kušanje malvazija različitih berbi“. Moderirao ju je Saša Špiranec, a predstavnici vinarije bili su Gianfranco s kćerkom Giannom, koja se nakon diplome i magisterija vrlo ozbiljno posvetila vinariji svojih roditelja. Kako je naglasio Špiranec, radionicom su htjeli upoznati publiku s vinima vinarije Kozlović, ali i upoznati malvaziju kao sortu, odnosno s njenim potencijalima.

Gianna i Gianfranco Kozlović

Točila su se 3x po dva para vina i uočavale razlike, a zašto su one nastale, publici su objašnjavali otac i kći Kozlović. Neki su iz publike za favorite odabrali svježu malvaziju, dok drugi, pet godina stariju. Kušala su se i dva vina iz linije Selekcija, a potom iz 2013. i 2018. malvazije s položaja Santa Lucia. Za kraj radionice, otvarale su se butelje Kozlović, Santa Lucia Po Mojen 2015.

„Takva malvazija se oduvijek radila u Istri. Doduše ne istu kao što je ova, moj otac Armando je radio otkada zna za sebe. Ja sam je odlučio napraviti uz pomoć moderne tehnologija i to po mojem, onakvu kakvu ja volim piti, jer smatram da svako vino mora biti čisto, ekstremno precizno“, kazao je Gianfranco Kozlović, a o njenoj kvaliteti i posebnosti govorili su zadovoljni osmjesi na licima publike. Uostalom, Malvazija je vino koje ljude čini sretnima, jer… svi je vole!

Veselimo se radionicama koja će se u Hotelu Esplanade održati 27. 28. i 29. veljače i novosti na programu: Vinart Silent Tasting, zakazanog 29. veljače od 10 do 16 sati u Esplanadi. Bit će to kušanje 115 odabranih vina iz četiri hrvatske vinske regije a namijenjeno je prvenstveno stranim i domaćim novinarima koji će se u tišini i bez vanjskih utjecaja moći potpuno posvetiti vinima, fokusirajući se na mirise, okuse i teksture.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Vinart i Sunčana Barušić

Održan dosad najbolji Vinart Petit Tasting

U Petom Kupeu u Zagrebu, održan je treći po redu Vinart Petit Tasting. Bio je raspoređen u dva trosatna dijela – Discovery i Icons.

Za ovogodišnju selekciju predstavljenih vina zaslužno je 25 sommeliera i vinskih stručnjaka iz Hrvatske koji su predložili svoje favorite. Među nominiranim vinima se u konačnici odabralo samo jedno vino po vinariji i potom sastavila konačna lista, razdvojena u dva dijela.

Otkrivanje novih vina, vinara i vinarija

U prvom dijelu Discovery session moglo se kušati vina koja su još mlada, vina iz vinarija koja nisu još „razvikana“ na tržištu, ali i vrlo zanimljiva vina mladih naraštaja poznatih vinarija koja su krenula roditeljskim stopama koja su nas ugodno iznenadila.

Olga Visintin

Prvo, pa toliko posebno, moglo bi se nazvati vino Olge Visintin, kćerke poznatog vinara Luciana Visintina, vlasnika vinarije Veralda. Naime, Olga je s posebnim ponosom predstavljala i točila na kušanje svoj prvi uradak Veralda Le Rote 2020. od malvazije istarske brane na položajima Kastagnari i Buje. Hrabro, ali znajući što radi, pustila je da macerira godinu dana u inoxu,   spontane fermentacije, bez dodatka sumpora.  „To je alternativni stil, malo ekstremniji, ali htjela sam pokazati i dokazati da se od sorte malvazija mogu napraviti i ovakva vina. Nakon punjenja, ostavila sam je još godinu dana da se razvija u boci i sada je spremna za tržište. To je limitirana serija, napunila sam samo 500 boca, a uskoro ćemo flaširati maceriranu malvaziju iz berbe 2022. „ kazala je simpatična Olga Visintin. Oni koji vole jantarna vina, ovo će zavoljeti za prvu i s nestrpljenjem čekati da se na tržištu pojavi nova berba.

Filip Bibić

„Ovo je stopostotni debit, dva dana maceriran, samo da se pokrene fermentacija. S ponosom mogu reći da je ovo apsolutno prirodno vino, bez intervencije i kontrole, spontane fermentacije i punjeno izravno iz inoxa s minimalnim udjelom sumpora. Prije puštanja na tržište, vino je stajalo u boci oko godinu dana, a iako je mala serija, još ga uvijek ima na tržištu“, kazao je Filip Bibić, nasljednik vinarije Bibich. Tako smo kušali Bibich Bilo 2022. vino od grožđa sorte debit branog na Plastovu i Skradinu koje nas je iznenadilo mirisom i okusom po tropskom voću i potvrdilo da Filip zna što radi, i kroči svojim smjerom radeći vina koja su drukčija od onih koja smo probali iz vinarije Bibich.

Ivica Dobrinčić

Posebno vino nam je predstavio i Ivica Dobrinčić, renomirani vinar s otoka Krka. On je odlučio raditi malo drukčiju žlahtinu, vino s drukčijom aromatikom, punoćom i većom prisutnošću tanina. Natočio nam je žlahtinu iz butelje s etiketom koja privlači na prvu, što govori da je odlučio žlahtinu približiti i mlađoj publici i dokazati da se vinom ove sorte mogu pratiti novi trendovi. „Dugo sam eksperimentirao i u suradnji s prijateljem sommelierom Klaudiom Jurčićem tražio koji bi položaj na otoku Krku, a da bude u okolici Vrbnika, davao dobre rezultate. Dakako, ako želiš imati drukčiju žlahtinu, moraš izaći iz Vrbničkog polja, a nama se najbolje pokazao položaj Hlam, po kojem se i zove ovo vino: Hlam 9“ (brojka 9 označava godinu berbe, 2009.), kazao je Dobrinčić.

Kušali smo stvarno drukčiju žlahtinu koja je tri do četiri dana produljeno macerirana, pa na „dropima“ fermentirana na prirodnim kvascima, bez ikakvih dodataka. Potom je masa, kako je objasnio Dobrinčić, išla na prešanje, nakon čega je išla na fermentiranje „do kraja“, te nakon pretoka i na spontano bistrenje, bez ikakvih enoloških intervencija u smislu dodavanja bistrila ili filtracije. Vino je stajalo u tanku, a u boce je punjeno početkom ove godine.

Vinski klasici vinske scene Hrvatske

Drugi dio Petit Tastinga, Icons session, kod posjetitelja izazvao posebnu znatiželju, jer se radilo o jedinstvenoj prilici usporednog kušanja velikog broja vinskih klasika koji su trajno obilježili vinsku scenu Hrvatske, a sve na jednom mjestu.

Vina su predstavljali već iskusni i dobro poznati vinari, ali i mlada generacija, koja pod budnim okom svojih djedova i iskusnih roditelja preuzima konce u svoje ruke i doprinosi uspjesima vinarija te unosi promjene, što je i potrebno jer vremena se mijenjaju, na vinsku scenu, što se tiče konzumenata – stupa nova generacija koja ima drukčije ukuse i potrebe.

Viktor i Zdravko, vinarija Dvanajščak-Kozol

Vino Dvanajščak-Kozol Natura Sauvignon Mohokos 2021. koji nas je oduševio, na svom su štandu zajedničkim snagama gostima u Petom Kupeu nudili Zdravko i sin Viktor. Mirisno, divno, a suho, vino od sorte sauvignon 15 je mjeseci odležavalo u inoxu, a potom u malim bagremovim bačvama.

Mlade snage vinarija Korak, Tomac i Šember

Iskusni vinari Plešivice, su prezentaciju na Petit Tastingu – iako je bilo riječ o ikonama iz vinarija Tomac, Šember i Korak, prepustili mladoj generaciji. Oduševljavalo je njihovo zajedništvo i dobra vibra koja očito vlada između vinarijama smještenima na istom brdu nadomak Zagreba. Velika se gužva stvarala pred njihovim štandovima, jer svi su htjeli probati njihova vina koja uvijek oduševljavaju jer su posebna!

Josip Miloš

I na štandu vinarije Miloš, njihovo vino Stalagmit 2021. od rukatca (maraštine) predstavljao je nasljednik vinarije, Josip Miloš, koji je s bratom Ivanom preuzeo najprije operativno vođenje vinarije, a sada već pod budnim okom odličnog učitelja, oca Franje kreira vina. Kako mu ime sugerira, vino je izuzetno mineralno, ali istodobno elegantno i pitko!

Vinarija Cattunar predstavljala je svoje vino Nono 4 Terre 2015., proizvedeno od malvazije koja je rasla u crvenoj zemlji, relativno kasne berbe, pola godine macerirano, a potom tri godine odležavano u  bačvama od hrasta i akacije, pa onda još više od godinu dana u boci.

Marino Markežić

Marino Markežić, vlasnik vinarije Kabola predstavio je vino Amfora Malvazija 2020., koja je šest mjeseci macerirala u glinenim amforama, a potom 12 mjeseci odležavala u hrastovim bačvama. Vinar Markežić je bio prvi istarski vinar koji je počeo proizvoditi malvaziju iz amfora. Bilo je to vino koje je isprve nije dobilo prolaznu ocjenu na zavodu, jer bilo je „čudne boje i premutno“, a sada u njemu uživaju istinski ljubitelji dobre kapljice širom svijeta. Šteta što se na Petit Tastingu kušalo odmah nakon točenja. Da je bilo vremena ostaviti ga u čaši da „prodiše“, pokazalo bi se u svojoj punoj snazi.

Gianna Kozlović

Na Petit Tastingu goste je dočekivala još jedna nasljednica vinarskog carstva: Gianna Kozlović, starija kći Gianfranca i Antonelle Kozlović. Prije studija vinogradarstva i vinarstva, u vinariji je pomagala u sezonskim poslovima, a sada ovaj poziv shvaća vrlo ozbiljno. Nakon trogodišnjeg studija vinogradarstva i vinarstva u Udinama, u Njemačkoj je završila magisterij i sada u potpunosti uz najbolje moguće mentorstvo mame i tate, sudjeluje u radu vinarije Kozlović.

„Treba uvijek poštivati iskustva starijih, tako to radi moj tata, tako radim i ja. Ali, tata je htio napraviti   malvaziju kakvu najviše voli: zrelu, profinjenu, isprva samozatajnu na nosu, a potom punu i slojevitu u ustima. Malvaziju kavu ga je naučio raditi Armando, njegov otac, moj nono, ali uz primjenu najmodernije tehnologije, ipak onakvu – da je po njegovom, kakvu Gianfranco najviše voli, što joj i ime govori“ tumačila je Gianna dok je u čaše točila vino duboko zlatne boje s odsjajem jantarne.

Petit Tasting na kojem se moglo kušati osamdesetak vina bio je uvertira nizu vinskih događanja u organizaciji Vinarta u sljedećih nekoliko tjedana, a program se nastavlja s 26 vinskih radionica u Esplanadi 22., 23., 27., 28. i 29. veljače, te završava poznatim Vinart Grand Tastingom, profesionalnim dvodnevnim sajmom u Laubi 1. i 2. ožujka. Sve o nadolazećim događanjima pronađite na https://grandtasting-vinart.com/.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Matej Marjanović i Sunčana Barušić

Vinart Grand Tasting 2024: donosimo do sada najraskošniji program!

Ovogodišnji 9. po redu Vinart Grand Tasting održava se kroz četiri povezane vinske manifestacije, neke i na novim lokacijama, dijelom namijenjene širokoj publici ljubitelja vina i vinskih entuzijasta, a dijelom poslovnim posjetiteljima.

Vinart Petit Tasting

Program započinje već 10. veljače Vinart Petit Tastingom, ove godine na novoj lokaciji – u klubu Peti Kupe. Radi se o vrlo malom i ekskluzivnom promenadnom kušanju pomno odabranih vina, a posebnost ovogodišnjeg Petit Tastinga upravo je selekcija vina koja je nominiralo 25 vodećih sommeliera i vinskih stručnjaka iz Hrvatske. Petit Tasting sastoji se od dva trosatna dijela.

Discovery session (13 – 16h) upoznaje posjetitelje s vinima iznimne kvalitete koja imaju potencijal postati zlatni standard budućnosti. Cijena ulaznice je 25 €. U drugom dijelu – Icons session (17 – 20h) posjetitelji će imati priliku kušati vina koja su obilježila vinsku scenu Hrvatske, odabrana kako bi pokazala svoj kolekcionarski potencijal. Cijena ulaznice je 35 €.
Ulaznice se mogu kupiti za oba dijela pojedinačno ili zajedno u dnevnoj karti po cijeni od 50 € na  https://grandtasting-vinart.com/ulaznice-i-proizvodi/?b_product_cat%5B0%5D=25.

Vinske radionice

Nikad bogatiji program čak 26 vinskih radionica raspoređen u pet dana (22., 23., 27., 28., i 29. veljače) u Hotelu Esplanade Zagreb namijenjen je svim vinskim entuzijastima željnima znanja i dodatnih informacija o vinima omiljenih vinarija na tržištu. Pojedinačne i dnevne ulaznice dostupne su na https://grandtasting-vinart.com/ulaznice-i-proizvodi/?b_product_cat%5B0%5D=27.

Vinart Silent Tasting

Novost u ovogodišnjem programu je Vinart Silent Tasting zakazan 29. veljače od 10 do 16 sati u Esplanadi. Sjedeće je to kušanje 115 odabranih vina iz četiri hrvatske vinske regije namijenjeno prvenstveno stranim i domaćim novinarima koji se u tišini i bez vanjskih utjecaja mogu potpuno posvetiti vinima, fokusirajući se na mirise, okuse i teksture.

Vinart Grand Tasting

Prvi vikend u ožujku već tradicionalno je rezerviran za najznačajniji poslovni vinski događaj u Hrvatskoj – Vinart Grand Tasting. U dobro poznatom ambijentu Laube, 1. i 2. ožujka od 12 do 19 sati svoja vina izlaže 140 odabranih vinarija s oko 800 etiketa koji predstavljaju idealan uzorak vinskog tržišta Hrvatske. Odlična je to platforma za nabavku vina brojnim poslovnim posjetiteljima koji kreiraju nove vinske karte i ponude za nadolazeću turističku sezonu, a kojima je ovaj sajam prvenstveno i namijenjen. Ugostitelji, sommelieri, F&B manageri i distributeri mogu se besplatno akreditirati na https://grandtasting-vinart.com/ugostiteljske-akreditacije/, dok ostali posjetitelji dnevne ulaznice mogu osigurati po cijeni od 35€ na https://grandtasting-vinart.com/ulaznice-i-proizvodi/?b_product_cat%5B0%5D=24 .

Wine press trip – full of life

I ove godine Vinart za inozemne novinare priprema Wine press trip – full of life pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice u trajanju od 6 dana, u kojem će novinari iz redakcija Decanter, WineSofa, Ferment, Canopy i dr. kušati hrvatska vina na Silent Tastingu u Esplanadi i na Grand Tastingu u Laubi, a nakon toga će posjetit neke od ključnih vinarija Međimurja, Plešivice i Istre.

Sve detalje ovogodišnjeg programa zainteresirani mogu pratiti na društvenim mrežama Vinarta: Facebook https://www.facebook.com/vinartcroatia  i Instagram https://www.instagram.com/vinart_croatia/?hl=en
Organizatori svim posjetiteljima nadolazećih vinskih događanja savjetuju korištenje pljuvačnica i posuda za izlijevanje te napominju da je korištenje parfema i drugih proizvoda intenzivnog mirisa zabranjeno.

 

 

Vinski grad prvi put gostuje u Splitu

Od 7. Rujna do 24 rujna 2023, poznati vinski festival Vinski grad prvi put dolazi u Split na Kolur – Zvončac – novouređenu event zonu ( Obala Kneza Branimira 19 ).

Radno vrijeme festivala bit će od 19 do 01 h, a u tom periodu ljubitelji otmjenog druženja moći će kušati fina vina iz svih hrvatskih regija s naglaskom na lokalne vinarije.

Dalmatinske vinarije koje će se predstaviti su Stina, Skaramuča, Markus, Ško vina, Hvar Hills, Royal Hills, Testament, Black Island, Vislander, Grabovac i Korlat. Uz njih, za znatiželjne koji žele upoznati i vina iz ostatka Hrvatske stižu vinarije Štampar, Kopjar, Rossi, Matić, Cattunar, Marčeta, Benvenuti, Galić, Vinarija Kutjevo d.d. i Markota. Inozemnu ponudu čine talijanski proizvođač prosecca Astoria, Lillet from France, Vino Simčić i De Adami Zaloščan.

Za one koji još nisu počeli uživati u vinu, u ponudi će biti i kokteli koje će pripremati House of prosecco and gin što omogućava Roto Svijet Pića te pivska kućica Erdinger.

Odgovornost za vrhunsku atmosferu preuzima ekipa iz Jukebox.hr, a glavni partneri projekta, Romerquelle, Roto Svijet Pića, President sirevi, Konzum, Perutnina Ptuj pripremaju prekrasno uređene lounge zone iz kojih nećete htjeti otići.

Vinsku ponudu pratit će majstori street fooda Bite of fun s dnevnim kreativnim ponudama jela.

Na ulazu u Vinski grad potrebno je unajmiti staklenu vinsku čašu za 5€, a konzumacija se plaća karticom/ kuponima na svakoj kućici kako bi cijeli proces do uživanja bio što kraći. Sva vina iz ponude su dostupna na čašu i butelju.

Ulaz na festival je besplatan, a cijene vina promotivne.

 

Sve novosti i informacije o Vinskom gradu, ali i svakodnevnu atmosferu pratite na društvenim mrežama Vinarta ( @vinart_croatia )

 

Uskoro počinje 9. Vinski grad na Špancirestu

Špancirfest i Vinski grad dijele zajedničku ljubav prema dobrim emocijama, zabavnoj i veseloj atmosferi u koju se mogu uključiti baš svi. Vinski grad, kao neizostavni, te jedan od najprepoznatljivijih dijelova Špancirfesta, ponovo je glavno okupljalište špancirera željnih dobrog društva i otmjene atmosfere.

U devetoj godini održavanja Vinskog grada na Špancirfestu, Stari grad je ponovno preuzeo ulogu savršene kulise, i to svakodnevno  ( 17.08.-27.08. ) od 18:00h do 01 h iza ponoći.

Svoja vina u Vinskome gradu predstavljaju vinarije iz svih hrvatskih regija te inozemstva.

Ovogodišnji predstavnici na Vinskom gradu su Krauthaker, Kalazić, Kopjar, Kutjevo d.d., Benvenuti, Markota, Stina vina , Jakopić, Kotolenko, Štampar, Badel, Matić vina, Lillet, Galić vina, Vinarija Skaramuča, Iločki podrumi, Jeruzalem Ormož, Puklavec family wines, Kostanjevec, Vinarija DeMar, Simčič Marjan, Vinski hram Kotolenko, Makedonske Delicije, Radgonske gorice, Vinogradništvo Sedlak, Belović, Good Spirit, Herbersteinova klet, Krystal Modus, Tomšić i  Šafran.

Vinsku ponudu pratit će majstori street fooda – Burger bar by Damir Tomljanović i Pizza & pasta by Melkior Bašić. Za one koji još nisu počeli uživati u vinu, u ponudi će biti i miješana pića odnosno kokteli koje će pripremati House of prosecco and gin što omogućava Roto Svijet Pića.

Odgovornost za vrhunsku atmosferu preuzima ekipa iz Jukebox.hr, a glavni partneri projekta, Romerquelle, Roto Svijet Pića i Konzum, pripremaju prekrasno uređene lounge zone iz kojih nećete htjeti otići.

Na ulazu u Vinski grad potrebno je unajmiti staklenu vinsku čašu za 5€, a konzumacija se plaća karticom/ kuponima na svakoj kućici kako bi cijeli proces do uživanja bio što kraći. Sva vina iz ponude su dostupna na čašu i butelju. Ulaz na festival je besplatan, a cijene vina promotivne.

Foto: Domagoj Miletić, Percepta Digital, arhiva TZG Varaždina

SPOT the SAUVIGNON – predstavljene nove berbe međimurskih sauvignona

Vrlo aktivna i složna Udruga međimurskih vinara Hortus Croatiae, još je jednom pokazala predstavnicima medija, trgovine i ugostiteljstva da količina i kvaliteta vina koja se proizvodi u međimurskom vinogorju neprestano raste i da su po pitanju broja etiketa od sorte sauvignon vodeći u Hrvatskoj. Za predstavljanje 20 sauvignona berbe 2022. i 2021., iz čak 14 međimurskih vinarija, odabran je termin početka sezone divljih šparoga, kako bi se javnost podsjetila da je upravo ta sorta idealan par jelima baziranim na toj omiljenoj proljetnoj namirnici. Tog dana, degustaciju vina su popratila autorska jela osmišljena od strane vlasnika i chefa restorana Sol, Mate Jankovića.

Mate Janković, David Štampar i Saša Špiranec

Sauvignon bijeli je jedna od najpopularnijih sorti svijeta u ovom trenutku i sve se više uzgaja širom planeta, međutim u Međimurju je ova sorta prisutna dugo vremena i nije izraz pomodnosti. Naime, radi se o sorti koja već desetljećima na tom specifičnom podneblju pokazuje iznimne rezultate. Prvi vinograd sauvignona u Međimurju je zasađen još 1951. godine od strane oca modernog sauvignona u Hrvatskoj, legendarnog Franje Lebara, nakon čega se proširio po ostalim međimurskim vinogradima i drugim dijelovima Hrvatske. Danas u Međimurju sauvignon uzgaja gotovo svaka vinogradarska obitelj i uz lokalni pušipel je vodeća sorta tog vinogorja.

Sauvignone predstavljene na SPOT the SAUVIGNON manifestaciji obilježava cijeli niz zajedničkih svojstava i visoka kvaliteta, bez obzira što dolaze iz različitih podruma. To ukazuje na razvijenu svijest vinara o posebnosti međimurskog terroira i na razumijevanje potrebe za suradnjom i međusobnom razmjenom iskustava.

Predstavljene međimurske sauvignone obilježavaju aromatičnost, svježina i elegancija. Alkoholi su niski do umjereni, što je pravo osvježenje u doba globalnog zatopljenja i evidentnog rasta razine alkohola u velikom broju drugih standardno popularnih sorti. Svi su predstavljeni sauvignoni sasvim suhi, ugodno osvježavajućeg karaktera, impresivnog intenziteta i trajanja okusa. Stilski gledano, međimurski sauvignoni se nalaze u vlastitoj kategoriji, sasvim različitoj od drugih popularnih regija poput Marlborougha s Novog Zelanda ili francuske Loire. Suhi su i živahni, ponajviše citrusnih aroma, s limetom i grejpom kao vodećima, zatim s jasnom herbalnom notom i svježinom, a potom i s blagim cvjetnim notama u pozadini. Neke primjerke krasi i mineralnost na finišu, koja se očitava kao vid saliniteta i bridećeg osjećaja na desnima.

Gastronomski gledano međimurski sauvignoni su savršena pratnja jelima baziranim na šparogama, zatim morskim školjkama, rakovicama i salatama od plodova mora, pa i jelima japanske kuhinje, kao što su sushi i sashimi. Osobito dobro prati bijelu ribu poput brancina i orade, a zatim i oceansku poput lososa. Piletina i puretina, bilo sa žara, pohana ili u blagim umacima također je odličan odabir uz međimurske sauvignone. Predstavljena vina odlično će pasati uz sve vrste mladih kravljih sireva,   fete ili chèvre i drugih primjerice od kozjeg mlijeka. Međimurski sauvignon dobro prati i jela od svinjetine, osobito klasične šnicle i kotlete, čija se masnija i aromatičnija struktura slaže s aromatičnim svojstvima sauvignona i njegovoj naglašenijoj kiselini.

Prisutni na manifestaciji uvjerili su se i kako se odlično slažu s jelima koje je osmislio vlasnik i chef restorana SOL, Mate Janković.  Na manifestaciji Spot the Sauvignon su abecednim redom predstavljena vina vinarija Banfi, Belović, Cmrečnjak, Dvanajščak Kozol, Hažić, Jakopić, Kerman, Kocijan, Kunčić, Podrum Štrigova, Preiner, Štampar, Tomšić i Vuković.