Arhiva oznaka za: Krško

Slovenski i hrvatski umjetnici na Tjednu umjetnosti u Krškom

Tjedan umjetnosti, manifestacija koja je po treći put održana u Krškom, u hotelu Kunst, okupila je slovenske i hrvatske umjetnike te likovne amatere na svojevrsnoj umjetničkoj koloniji.

Nejc Kunst, vlasnik i direktor hotela, odlučio se na originalan način poigrati s obiteljskim prezimenom, koje na njemačkom jeziku znači – umjetnost – i pokrenuti ovaj projekt. Uz njega je od prvog dana slikar Jože Marinč, koji je i ove godine pozvao slovenskog kolegu Maksimiljana Sternada-Milča i hrvatskog umjetnika Ivicu Propadala. Oni su od 14. do 17. svibnja boravili i stvarali u gostilni (gostionici), kako nazivaju ugodan i luksuzan restoran u sklopu hotela. Pretvorili su je u otvoreni atelijer dostupan znatiželjnim pogledima gostiju i slikarima raspoloženim za razgovor o umjetnosti.

U okviru Tjedna umjetnosti, organiziran je Arty party za sve ljubitelje slikanja, koji su uz nadzor likovnih pedagoginja, uz četiri čaše vrhunskih vina iz slovenskog Posavja, stvarali djela na temu – cvjetanja.

‘Tjedan umjetnost puno znači umjetnicima, jer ih se predstavlja u drugačijem svjetlu i sviđa im se komunikacija s gostima. Njihovi radovi izloženi su tijekom cijele godine u hotelu i gostionici, a gosti ih mogu i kupiti’, kaže Tjaša Kunst Kališnik, voditeljica marketinga hotela Kunst.

Tjaša Kunst Kališnik

To, međutim, nije jedini dodir ovog hotela s umjetnošću. U njemu su uređene jedinstvene sobe umjetnika porijeklom iz slovenskog Posavja. Osim već spomenutog slikara Jože Marinča, tu su i sobe posvećene pjevačici Nuši Derendi, redatelju Damjanu Kozoleu i glumcu Slavku Cerjaku.

‘Odlučili smo se za sobe s pečatom umjetnika porijeklom s ovih prostora jer želimo našim gostima pružiti jedinstveno iskustvo. Zajedno s dizajnerom došli smo na ideju kako ugraditi umjetnost u prostorije kako bi bile živahne i inspirativne’, rekao je vlasnik hotela Nejc Kunst.

Nejc Kunst

Ovom je prigodom umjetnost isprepletena s kulinarstvom, pa su gosti i uzvanici nakon pjenušca dobrodošlice Maria iz vinarije Kerin uživali u jelima od kopuna (mladog uškopljenog pijetla).


Meso kopuna je sočno i ukusno, jer se masnoća, za razliku od piletine, ne nakuplja na jednom mjestu, već je mramorirana između mesnog tkiva. Kopuni iz gostionice Kunst uzgajaju se na imanju na kojem imaju dovoljno sunca i prostora za kretanje, a hrane se samo domaćom hranom. Tijekom Tjedna umjetnosti vladalo je posebno zanimanje za jelima od kopuna, a osim gostiju iz Slovenije, brojni su i gosti iz Zagreba, Samobora i drugih mjesta uz granicu.


Kopun je poslužen s kestenima, krumpirima, mlincima i crvenim kupusom. Pratio ih je Albiana Chardonnay, a u tanjurima su se našli i odresci od krškopoljca, jedine autohtone pasmine svinja koja potječe iz Krškog polja.


Desert je bio također posebnost kuće Kunst – Klobuk krškopoljca – slastica u kojoj je tamna čokolada posuta s prepečenim komadićima slanine krškopoljca, a dodatnu slast daje joj sladoled od pistacija s bučinim uljem i heljdinim kokicama.


Jože Marinč kao domicilni slikar zadovoljan je trogodišnjom suradnjom s hotelom Kunst. Kao i ranije, u danima stvaranja nalazio je inspiraciju i ponosan je što su tu izložena njegova djela. Primijetio je kako među slikarima amaterima ima vrlo talentiranih, čija su djela vrijedna pažnje te da će sigurno jednog dana imati svoje štovatelje i kupce.

Jože Marinč

Maksimiljan Sternad-Milč rado se odazvao pozivu i po treći put. Kaže da se izvrsno osjeća kad slika među ljudima. To ga nimalo ne smeta nego, dapače, nadahnjuje dok sluša njihovo mišljenje i sugestije. Takav odnos izgradio je sudjelujući na brojnim likovnim kolonijama u Sloveniji i inozemstvu.

Maksimiljan Sternad-Milč

Ivica Propadalo oduševljen je suradnjom sa slovenskim kolegama, koje nije poznavao od ranije, ali su tijekom ove male likovne kolonije izgradili vrlo prisan umjetnički odnos. Za ovu prigodu, rekonstruirao je ideje sa svoje izložbe ‘M-Ž, Ž-Ž, M-M, slike s vjenčanja’ koju je prije 10 godina imao u zagrebačkoj galeriji Mala. Ovo je, kaže, bilo vrlo ugodno iskustvo druženja i stvaranja te će se i ubuduće rado odazvati pozivima slovenskih kolega i dobrih domaćina.

Ivica Propadalo

Iz hotela Kunst ne može se izaći tek tako. Nakon druženja sa slikarima te kušanjima kućnih specijaliteta i vina, vlasnik Nejc Kunst pozvao je na okrjepu pred put u nedavno otvorenom vinskom baru uz laganu glazbu i čašicu modre frankinje Luna iz vinarije Kobal.

 

Foto: Nikola Zoko

Još možete doživjeti čaroliju Živih jaslica u Postojnskoj jami

Imate li slobodnog vremena između dva blagdanska vikenda, predlažemo da se uputite u susjednu Sloveniju. Naime, do 30. prosinca, u Postojnskoj jami mogu se razgledati Žive jaslice.

Jedna od najljepših božićnih predstava na svijetu, već 33 godine u grandioznom ambijentu kojeg je milijunima godina oblikovala priroda privlači i oduševljava mnoge posjetitelje. Nakon što se iskrca iz vlakića koji i inače, tijekom cijele godine, posjetitelje vozi do unutrašnjosti spilje, zalazi se u drugi svijet, koji više nalikuje bajki.

Predivni stalaktiti i stalagmiti osvijetljeni su čarobnim svjetlima, a velikim dvoranama i uskim hodnicima okruženim najljepšim prirodnim ukrasima odjekuje glazba ili pjesma, koja više nalikuje anđeoskom pjevanju.

Na pet kilometara dugoj stazi koja se prolazi pješice, dočekat će vas 18 biblijskih prizora koje izvodi više od stotinu glumaca. Zahvaljujući već spomenutom osvjetljenju, igrama svjetla i sjene, kostimografiji i ambijentu, Žive jaslice predstavljaju spektakl za cijelu obitelj.

Možda pet kilometara za nekog zvuči mnogo, ali polaganom šetnjom, ta se razdaljina ne osjeti, a kako se prolazi stazom, ispred posjetilaca oživljavaju biblijski prizori, anđeli kao da će poletjeti mašu krilima ili pjevaju (kostimirani glumci i pjevači), čuju se u daljini trube, na svodovima projekcije izvode igre svjetla i sjena, a jeka ogromne spilje sve to pretvara u čudesan doživljaj koji će se još dugo pamtiti.

U uprizorenju Živih jaslica sudjeluje veliki ansambl, četiri glumca za ulogu Josipa, pet glumica za ulogu Marije te brojni profesionalni glumci i amateri koji se cijelu godinu pripremaju za nastup u Postojnskoj jami. Kao i prošle, i ove godine nastupa slovenska glazbena diva Raiven pjevajući Ave Mariju na vrhu Velike gore. Četvrtu godinu zaredom nastupa i Urška Kastelic, Slovenska operna pjevačica (pjeva You raise me up u Koncertnoj dvorani Postojnske jame), a na posebnim mjestima u špilji nastupaju i njezine učenice – Rebeka Stanovnik, Anabela Kosanović i Marta Gargiulo.

Ove godine po prvi puta u Postojnskoj jami gostuju i strani umjetnici, pa događaj ima i međunarodni karakter – nastupa Ivan Defabiani, talijanski operni pjevač koji inače pjeva uz Josea Carrerasa.

Ulaznice rezervirajte on line

Žive jaslice, poput prave bajke uljepšat će vam ove blagdane i svojom čarolijom stvoriti velike uspomene. Vodite računa da se predstave odvijaju nekoliko puta dnevno, odnosno od 13.30 sati na dalje, a vlakić u jamu kreće svakih 15 minuta. Vlada velik interes za posjet Živih jaslica, pa bi bilo dobro da ulaznice rezervirate on line (odrasli 36 eura, učenici i studenti 28,90 eura, 21,50 eura djeca do 6 godina, a za mlađe od 5 godina ulaznica stoji 3,90 eura).

Predjamski dvorac

Predlažemo da odaberete ulaznice koje uz popust omogućuju i posjet Predjamskom dvorcu. Krenite u Sloveniju ranije, u jutarnjim satima, pa prije ulaska u predivnu blagdansku čaroliju Postojnske jame posjetite ovaj dvorac uklesan u planinu i spilju o kojem je ekipa National Geographica snimila posebnu emisiju. Udaljen je 9 kilometara od Postojnske jame, a za razgledavanje će vam trebati više od sat vremena. Možete ga obići s vodičem ili samostalno uz pomoć voice guide tehnologije na kojoj se mogu birati jezici.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Ž. Intihar, M. Očko, Nikola Zoko, promo i Sunčana Barušić

Prvo Vino na žlico u Sloveniji: Vina Kleti Krško u gostilni Kunst

Eno gastro projekt ‘Vino uz žlicu’, koji je svoja uprizorenja već imao u Zagrebu, na Plitvičkim jezerima i u Međimurju, doživio je svoje prvo inozemno izdanje.

Autori projekta Renata Cisar i Mustafa Topčagić zakoračili su preko granice i svoj prvi event u Sloveniji organizirali u Krškom, u restoranu Kunst, čiji je vlasnik mladi i poduzetni ugostitelj Nejc Kunst.

Interijer restorana Kunst

Predivan restoran, koji vlasnik radije naziva ‘gostilna’, nalazi se u sklopu istoimenog hotela, na samom ulazu u Krško iz smjera Zagreba.

Hotel i restoran Kunst

Ekipa hrvatskih novinara, vinoznalaca i gastroljubaca, dobrosusjedske je odnose razvijala uz pet sljedova vrhunskih jela koje je osmislio vlasnik restorana, uz pomoć kreativnog chefa Milana Jandrića i organizacijskog chefa Stefana Ledenčana, a vina je odabrao Jure Grubar, glavni enolog i direktor vinarije Klet Krško.

Nejc Kunst, vlasnik restorana Kunst i Jure Grubar, direktor vinarije Klet Krško

Apetit su otvorili aperitivi destilerije NeuZilli iz Polzele, gradića kraj Celja, gdje imaju novu znamenitost – originalne ginove. Predstavili su ih vlasnici destilerije, supružnici Klavdija i Borut Sitar.

Klavdija i Borut Sitar iz destilerije NeuZilli

Slovenska gin scena nije tako bogata kao hrvatska, ali im se mora čestitati ne samo na kvaliteti nego i na originalnosti. Njihov Hoppy Gin destilat je od hmelja (uz smreku, limun, papar), a izvrsno se spaja s pivom Kukec.

‘Naš kraj, Spodnja Savinjska dolina, poznat je po uzgoju hmelja, Počeci uzgoja vežu se uz Neu Zilli, odnosno vlastelinstvo dvorca Novo Celje. Htjeli smo odati počast tome, pa smo kreirali gin s hmeljom, a preporučujemo ga kombinirati s pivom Kukec, nazvanom po Simonu Kukecu, jednom od začetnik modernog slovenskog pivovarstva. Kako su u trendu ginovi s okusom, kreirali smo i Raspberry Gin s malinom, koji je u kombinaciji s tonikom više ženski favorit’, rekla je Klavdija Sitar.

Neu Zilli ginovi mogu se kušati u boljim slovenskim restoranima, turističkim uredima, nabaviti preko web stranice www.neuzilli.si ili kupiti na njihovu kućnom pragu u Polzeli te u Ljubljani, u trgovini pića Vrelo koju je ovom prigodom zastupao vlasnik Nihad Đozić. U ponudi Vrela su ponajviše rakije iz Srbije i druge originalne žestice, slovenska vina, pa i hrvatska iz vinarija Antunović i Pilato.

Penina extra brut  2019. i sirevi lokalnih proizvođača te suhomesnati proizvodi krškopoljca

Uvod u Kunstove gastronomske čarolije započeo je s Peninom extra brut  2019, pjenušcem od kraljevine, te ribljim pozdravom iz kuhinje, uz koje su se našli sirevi lokalnih proizvođača i suhomesnate delicije od krškopoljca. Krškopoljac je jedina slovenska autohtona svinja, koja na jelovniku ovoga autentičnog restorana zauzima posebno mjesto.

Goveđi jezik s porilukom i kremom od krumpira uz vino Cviček Original 2023.

Dok se penina lagano perlala u čašama, a uzvanici uživali u zalogajčićima, kuhinja je pripremila novo ugodno iznenađenje. Na tanjurima je poslužen Goveđi jezik s porilukom i kremom od krumpira, uz koji je poslužen Cviček Original iz ovogodišnje berbe, čija se svježina izvrsno dopunila s laganom kiselinom ovoga hladnog predjela. Cviček je zaista posebno vino, koje se radi i kod nas u Zagorju, ali samo u domaćoj radinosti. Slovenci su na vrijeme zaštitili svoj brend, ali oko toga nije bilo prijepora kao svojedobno s teranom.

Ponos vinarije Klet Krško karakterističan je po jarko crvenoj boji što je rezultat kupažiranja nekoliko sorti kao što su: žametna črnina, modra frankinja (crne), kraljevina, plavec žuti, laški rizling (bijele).

Jure Grubar i Renata Cisar

“Od nekad običnog seljačkog, kiselog vina, napravili smo sasvim drugu priču. Najbolje ga je piti svježeg u aktualnoj godini. Osobno, najviše uživam u njemu”, priznao je kreator tog vina Jure Grubar.

Cviček iz Krškog ne vrišti s kiselinama, nego je znalački zaokružen, ali ne odstupa od prepoznatljivih karakteristika. S pažnjom i ponosom proizvode ga više od pola stoljeća. To je jedinstveno vino za svaku priliku, lagano i osvježavajuće, sa svega 10% alkohola. Cijena mu je prava sitnica, u što će se uskoro uvjeriti hrvatski trgovci i ugostitelji. Nevjerojatna vrijednost za novac! Osim užitnih, vinu se pripisuju i zdravstvene blagodati. U umjerenim količinama preporučuje se dijabetičarima, protiv loše probave i anemije, a pomaže i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Kopunov ragu s okruglicom od ječma i hrustom od parmezana

Ne znamo je li netko odmah osjetio zdravstveno poboljšanje od Cvičeka, ali u njemu se svakako uživalo i tražila se čaša više sve dok nije posluženo toplo predjelo, Kopunov ragu s okruglicom od ječma, još jedno originalno jelo koje traži i dodatno pojašnjenje. Naime, obitelj Kunst je još od 1966. godine u obližnjoj Bistrici ob Sotli vodila poznatu gostilnu Šempeter gdje su bila posebno popularna jela od kopuna.

Kopun je uškopljeni mladi pijetao, a cijenjen je zbog mekog bijelog mesa koje je sočno jer mu je masnoća pravilno raspoređena po mesnom tkivu. Tradicija je nastavljena u restoranu Kunst, koji je otvoren 2015. godine. Jedini u Sloveniji ga imaju redovito na jelovniku, a uzgajaju ih na vlastitoj farmi.

Kopunov ragu s okruglicom od ječma uz vino Zeleni silvanec 2022

Ovaj specijalitet u kojem uživaju istinski gurmani, kakvi su bili i uzvanici prvog ‘Vina na žlico’ pratio je jedinstven i dopadljiv Silvanec zeleni 2022 iz linije Turn, izrazito voćno vino koje se rijetko nađe u bocama kao samostalna sorta. Kombiniranje ovog jela i vina dobilo je najviše glasova novinarskih gurmana.

Strop restorana Kunst ukrašen figurama krškopoljca

Nejc Kunst ima samo 33, a još prije nekoliko godina preuzeo je posao od svoga oca Srečka, čvrsto se držeći obiteljske kulinarske tradicije. Osim kopuna, već spomenutog krškopoljca pripremaju na razne načine, a za ovu prigodu u tanjurima se našao Hrbat krškopoljca uz koji su brižno dodani bundeva, krumpir, krema od kestena, redukcija modre frankinje i čips od kože krškopoljca.

Hrbat krškopoljca i vino Modra frankinja Classic 2020. Mini gourmet

Modra frankinja bila je i u čašama, u svojoj najoptimalnijoj varijanti za ovo jelo – Classic 2020 Mini gourmet – također iz linije Turn (nazvane po lokalnom dvorcu), pokrenute iste godine. Vino je to profinjenoga i osebujnog karaktera, na nepcu voćno i sočno, mineralnog okusa s baršunastim taninima uz ugodan after taste.

Klobuk krškopoljca i vino Modra frankinja gourmet 2019.

Nalik hrvatskoj frankovki, modra frankinja je autohtona slovenska sorta s velikim potencijalom, koji je dokazala i u svojoj inačici Modra frankinja gourmet 2019 uz neponovljivi desert – Klobuk krškopoljca. Sudeći prema nazivu, moglo bi se svašta pomisliti, no ovo je nevjerojatna slastica u kojoj je tamna čokolada posuta s prepečenim komadićima slanine krškopoljca, a dodatnu slasnost daje joj sladoled od vanilije s bučinim uljem i heljdinim kokicama.

“Ako mi je Cviček sin, onda je Modra frankinja moja kći”, slikovito je Jure Grubar opisao ovu jedinstvenu sortu koja je, kako kaže, divlja i robusna, moraš je krotiti, ali zato daje fantastične rezultate.

Organizatori i sudionici “Vino na žlico”, odnosno “Vino uz žlicu”

Svojevrstan epilog kušanim vinima na kraju večeri dao je zagrebački sommelier Tomislav Jakopović, posebno se osvrnuvši na ‘stigmatizirani’ Cviček, za kojeg je rekao da se radi zanatski precizno bez ikakvih ‘dječjih bolesti’ te da ga raduje što će se vina Kleti Krško uskoro moći piti i u Hrvatskoj.

Vinoteka u podrumu Hotela i restorana Kunst

Ipak, utakmica nije gotova dok sudac ne odsvira kraj! Raspoloženi domaćin Nejc Kunst priredio je malo iznenađenje i pozvao sve sudionike ‘Vina na žlico’ u tek otvorenu vinoteku u podrumu svog hotela gdje se zabava nastavila uz glazbu i vino za posebne prigode – predikat Gourmet Sauvignon izbor 2010 – za koji se pobrinuo Jure Grubar sa svojim suradnicama iz Kleti Krško, Sabinom Hotko i Mojcom Kranjec.

 

FAMA / Foto: Nikola Zoko, arhiva vinarije Klet Krško i Sunčana Barušić

Termalna i Wellness rivijera u Termama Čatež najbolja su antistresna terapija

Otkrili smo da postoji mjesto gdje ćete se riješiti stresa nakon napornog radnog tjedna. Naime, u Termama Čatež postoji Termalna i Wellness rivijera na kojima posjetitelje očekuje vodeni raj na više od 6500 m²unutarnjih površina s kombinacijom vodenih atrakcija ali i elegantno dizajniran wellness koji se prostire na skoro 1.000 m² površina s posebno dizajniranim saunama. Ova dva kompleksa točka su na ‘I’ ponude koju najpoznatije Slovenske Terme  mogu ponuditi suvremenom gostu – uživanje ili opuštanje u termalnoj vodi.

Mjesto za sve generacije 

Bazeni, slapovi, tobogani, whirlpool, surfanje na termalnim valovima, prolom oblaka zbog tropske grmljavinske oluje… ispod tri kupole nalaze se sadržaji koji će oduševiti sve generacije. Name, na Termalnoj rivijeri nalaze se i dječji bazeni dubine 0,2 m, bazeni za ozbiljnije plivanje, ali i dijelovi koji će vam podići adrenalin.

Budući da je riječ o termalnoj rivijeri, temperatura vode je u većini bazena od 31-33 °C, a tko želi udahnuti zimu dok se kupa iz unutarnjih se bazena može doplivati do vanjskih.

Hotel Čatež

Wellness Rivijera

Prostran i elegantno dizajnirani wellness centar prostire se na 932 m², uključujući 632 m² unutarnjih i 300 m² vanjskih površina. Odvojena je, ali i u blizini Termalne rivijere pa se boravak u ova dva kompleksa može  kombinirati prema želji.

Na wellness rivijeri nalaze se prostrane saune – solna, turska, ekstrema i velika finska sauna te bio-biljna finska sauna na vanjskoj terasi koja je upotpunjena biljnim zen-vrtom s prostorom za odmor. Uz saune se nalazi Whirlpool, bazen za hlađenje i veliki topli bazen za masažu/opuštanje, lounge kutak s vodenim krevetima, ledenom fontanom, ali i barom s čajevima.

U Termama Čatež vikendi su rezervirani i za noćno kupanje koje je oplemenjeno sadržajima poput zabave u vodenom parku i wellnessu, ali i finim delicijama u lounge baru Valovi.

Hotel Terme

Vikend u Termama Čatež

Za one koji se odluče u Termama Čatež provesti vikend, uz wellness doživljaj mogu uživati u masažama ali i sportskim sadržajima poput klizanja na otvorenom (u zimskom periodu) ili igranja mini golfa u kojem će uživati cijela obitelj. Terme su okružene šetnicama po parkovima koji spajaju tri hotela i Terme Village kompleks s apartmanima, kampom i mobilnim kućicama koje su gostima na raspolaganju cijele godine. Najslađi dio Terma Čatež je slastičarnica Urška gdje svakako probajte Čatešku tortu.

Foto: promo i Nikola Zoko

Vrhunski slovenski chefovi predstavili kuharicu iz projekta Eko Okusi Slovenije

U slovenskom dvorcu Rajhenburg nedavno je predstavljena kuharicaa Eko Okusi Slovenije proizašla iz projekta koji podržava inicijativu koja promovira domaću i ekološku proizvodnju.

Sunce, more, plaže, planine, snijeg… sve je to lijepo, ali nedovoljno da bi turisti neku destinaciju posjećivali cijele godine, odlazili zadovoljni te da bi se dogodine vratili. To smo shvatili mi, a i naši susjedi Slovenci. Turistima moramo ponuditi nešto posebno, karakteristično za naše zemlje, doživljaje, okuse i mirise koji se samo na jednom mjestu mogu iskusiti.

Primjerice vinarstvo i vino: malene smo zemlje i ne možemo se količinama boriti s velikima. Ali, turistima i svijetu možemo ponuditi vina od autohtonih sorti, vina kakva do sada još nisu kušali. Jednako je i sa hranom. Pohani se odrezak može pojesti u mnogo zemalja, ali štrukli, potice, tačkrli, šelinka, bujta repa… oni se od pamtivijeka pripremaju u Hrvatskoj i Sloveniji. Na takva jela moramo biti ponosni i dakako sretni da još uvijek imamo mala gospodarstva na kojima se sastojci za njihovu pripremu uzgajaju onako kako su se uzgajali i kada su nastajali recepti za takva jela.

Domaća i ekološka proizvodnja

Susjedi smo, povijest, vladari i osvajači sa svojim vojskama ostavili su slične tragove koji su utjecali na kreiranje autohtonih jela, a slični uvjeti života dovitljiv su narod na gotovo jednak način poticali na preživljavanje od onog što je raslo u poljima i vrtovima. Umjesto namaza od lososa, zašto gostima ne ponuditi namaz od dimljenog šarana koji je plivao u obližnjoj rijeci ili jezeru?

Janjetina na maslacu i buča, chef Uroš Štefelin iz Hiše Linhart

Podržavamo inicijative koje promoviraju domaću i ekološku proizvodnju, a jedan od takvih je projekt nastao suradnjom LAS-a Eko Okusi Slovenije koji traje od listopada 2022. godine, a sufinanciran je i odobren u lipnju 2022. od strane Agencije Republike Slovenije za poljoprivredna tržišta i ruralni razvoj koja upravlja Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj (EAFRD).

Sedam chefova u dvorcu Rajhenburg

Nedavno je u gradiću Krško, točnije u dvorcu Rajhenburg održan poseban događaj. U projektu Eko okusi Slovenije, sedam vrhunskih chefova iz te zemlje, iz sedam poznatih restorana predstavili su svoja jela u kojima se mogla vidjeti i osjetiti kreativnost Slovenske gastronomije. Predstavljena jela se nalaze u knjizi recepata Eko okusi Slovenije, a za njihovu izradu koristile su se samo organski proizvedene sirovine lokalnih uzgajivača i proizvođača.

Ječam i pastrva, chef Jure Tomič, Ošteria Debeluh

U projektu Eko okusi Slovenije sudjelovalo je sedam kuhara: Tomaž Kavčič iz Gostilne pri Lojzetu (Dvorec Zemono), Jure Tomič iz Ošterije Debeluh, Sabina Repovž iz Gostilne Repovž, Uroš Štefelin iz Hiše Linhart, Leon Pinterič iz Gostilne Rajh, Boštjan Lačen iz restorana Kodila, Damjan Wallner i Matjaž Hribar iz restorana A3. Chefovi su pokazali prava remek djela na tanjuru, a u njihovim restoranima svakom će gostu ispričati priču o lokalno proizvedenim namirnicama i autorskim receptima“ kazala je Janja Jordan, predsjednice LAS Posavje.

Janja Jordan, Mestna občina Krško, Ksenja Kragl iz CPT Krško i Nataša Serbec, direktorica RRA Posavje

Njegovanje tradicionalne kuhinje

“Organski proizvedena  hrana predstavlja najkvalitetniju sirovinu za vrhunsku pripremu hrane. Do sada je možda bila nedovoljno zastupljena u kulinarskoj ponudi Slovenije i mi to mijenjamo” – dodala je Jordan ističući kako je povezivanje farmi organskog uzgoja s trgovinama koje nude takvu hranu i namirnice te sve zajedno s vrhunskim kuharima ključno jer omogućuje povećanje potrošnje lokalne, ekološki proizvedene hrane kroz koju se jačaju eko okusi Slovenije. Time se i njeguje tradicionalna kuhinja oplemenjena modernim pristupom. Uz održivo skraćivanje opskrbnih lanaca, doprinosi se stvaranju novih tržišnih putova te se jača vidljivost i važnost najboljih slovenskih sirovina.

Kroketi od krumpira – mrkva, chef Leon Pinterič, gostilna Rajh

Kreativna mini kuharica

Uz hranu koja priča svoju priču sljubljena su i vina vinarija Keltis, Guerila, Pasji Rep, Burja, Lipej, Marof iz Slovenije te Šegota iz Hrvatske. Za one koji nisu te večeri željeli piti alkohol, uz sve se tanjure lijepo uklopio ekološki proizveden sok s Kmetije Repovž.

Uspjeh ovog projekta upravo je u povezivanju, pa je važno napomenuti kako je u njegovu realizaciju uključeno 20 partnera, a publikacija koja je točka na ‘i’ ovom projektu, vrlo je kreativna mini kuharica prilagođena svima. Sljubljivanje hrane kroz okuse dovedeno je do savršenstva, a kroz tanjure, koje možete kušati na spomenutim gastro adresama, kuhari su pokazali kako i sami možete koristiti autohtone namirnice pretvarajući ih u vlastito gastronomsko remek djelo. Knjižica Eko okusi Slovenije predstavlja 5 LAS područja i svako područje nosi svoje posebnosti.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko

 

Istražite Krško – grad posebne energije

Udaljen od Zagreba svega 50-tak kilometara, biser slovenskog Posavja – pitoreskni gradić Krško, puni energijom u svakom pogledu. Na ovom mjestu, u turističkom obilasku možete zaviriti u stigmatiziranu nuklearku, jesti specijaitete krškopoljske crne svinje, osjetiti energiju prirode i pitke vode koja se poslužuje kao ‘voda iz pipe’ u svim ugostiteljskim objektima, pojesti višestruko nagrađivane Okuse Posavja, saznati kako je u Krško stigla prva čokolada na ovom podneblju te zaviriti u jedinu Slovensku Peninoteku!

Vikend bijeg u Posavje

Doživjeti Krško – prekrasan gradić nedaleko Zagreba, bogate povijesti, kulturnih sadržaja i nevjerojatne gastronomije odličan je povod za vikend bijeg u Posavje, kojem je Krško glavna atrakcija. Posebno živite li u kontinentalnom dijelu Hrvatske, te želite istražiti što nude naši susjedi.

Stigmatiziran zbog nuklearke i njezinog zračenja, Krško je sve samo ne gradić kojeg treba zaobići. Baš naprotiv priča o nuklearki dostupna je svakom znatiželjniku, a brojna istraživanja koja se provode u ovom kraju govore o tome da je gradić siguran i odličan za život. To će vam uostalom reći i brojni mještani – vole mjesto na kojem žive i rade, a mnogi su se baš u Krško doselili iz drugih dijelova Slovenije.

U Krškom je sve u znaku energije – energija okusa, mirisa, doživljaja, prirode, povijesti…. Kroz energiju se gradi divna turistička priča satkana od lokacija koje treba posjetiti kako bi doživljaj energije ovog kraja bio potpun.

Energija na tanjuru

Budući se ne govori bez razloga da „ljubav dolazi kroz želudac“, domaćini u Krškom će vam pokazati posebna mjesta na kojima se njeguju Okusi Posavja. Spoj je to ugostiteljskih objekata koji su nedavno dobili i priznanje, oznaku Okusi Posavja, koja potvrđuje njihovu kvalitetu. Ovu nagradu pokrenuli su ugostitelji i drugi ponuđači domaćih sirovina, kulinarstva i vina registriranih i zaštićenih 2020. godine. Uz sam brend energija gastronomije dodatno je dobila na težini uključivanjem Centra za poduzetništvo i turizam Krško zatvarajući tako krug prvog desetljeća suradnje na području razvoja gastronomije u Posavju.

Priznanja u obliku plaketa dobilo je šest ugostitelja, 13 vinara i pivara, tržnica, dva gospodarstva i slastičarna. Iako je teško istaknuti najbolje od najboljih, u ovom vodiču otkrivamo nekoliko eno gastro adresa koje smo posjetili i na kojima se u obilasku samog grada može okusiti Posavje na poseban način.

Poznat po odličnim „malcama“ (gablecima) ali i odličnoj ponudi specijaliteta od crne krškopoljske svinje te pijetla kopuna zasigurno je restoran Gostilna Kunst. Nalazi se u industrijskoj zoni Krškog, u sklopu posebno dizajniranog hotela, a svim zaljubljenicima u okus Posavja nudi posebno osmišljena jela uz koje se sljubljuje lokalno vino.

U Gostilni Kunst svakako kušajte svinjske obraze s povrćem u svitku od kelja, rižoto s kozicama, paštetu od kopuna uz koju će vam prijati čaša vina iz obližnjih podruma.

Energija u čaši

Poseban doživljaj i vođenu turu kroz stoljetne podrume uz degustaciju vina i zalogaje na kojima se sljubljuju domaće namirnice, omogućit će vam vinarija Klet Krško, a ako želite doživjeti domaću atmosferu i čuti prekrasnu obiteljsku priču tu je svakako vinarija, kuća Frankinje Kerin. Nalazi se u Straži pri Krškom, 6 km od centra grada, na samoj Gornjedolenjskoj vinskoj cesti s prekrasnim pogledom na grad i cijelo Posavje.

Mojca i Lojze Kerin

Vinarija je na poseban način uklopljena u vinograd, a domaćini koji će vas dočekati – bračni par Mojca i Lojze Kerin svojim gostoprimstvom će vas oduševiti na prvu. Vođena tura kroz podrum otkriti će kako je tekao razvojni put ove vinarije, a degustacija nekoliko etiketa uz što se sljubljuju i domaći suhomesnati proizvodi nerijetko će završiti pjesmom i zvukom Lojzeove harmonike.

Ksenja Kragl, Peninoteka

Jedinstveni doživljaj enološke degustacije doživjet ćete i u jedinoj slovenskoj Peninoteci smještenoj u podrumu dvorca Rajhenburg u kojem su nekad živjeli redovnici trapisti. Oni su u Sremiču nad Krškim imali vinograde sa sortama vinove loze koje su donijeli iz Francuske, a 1895. godine prvi su na ovim prostorima počeli su proizvoditi pjenušce. Doživljaj je prekrasan, tijekom degustacije osjetit ćete energiju višestruko nagrađivanih pjenušaca posavskih vinara a kroz degustaciju vodit će vas jedan od posavskih sommeliera poput Ksenje Kragl.

Energija kulture

Kad ste u Krškom i želite na ovom mjestu provesti cijeli dan, uz eno gastro energiju, svakako istražite energiju prirode u koju je uklopljen ovaj grad (uživajte u biciklističkim ili pješačkim rutama, na prekrasnim izvorima pitke vode…) ali energiju kulture.

Jedan od glavnih bisera energije kulture svakako je Grad Rajhenburg koji stoljećima nadzire okolicu sa šezdeset metara visokog kamenog pristaništa iznad ušća potoka Brestanice u rijeku Savu. Zgradu dvorca sagradio je između 1131. i 1147. godine moćni vlasnik posjeda, salzburški nadbiskup Konrad, o čemu svjedoči najstariji, romanički dio građevine.

Dvorcem i pripadajućim posjedom stoljećima su upravljali ministri koji su po dvorcu dobili ime – Reichenburg, a 1881. kupili su ga redovnici trapisti  i preuredili ga u samostan koji je djelovao do okupacije u travnju 1941. godine, kada su njemačke okupacijske vlasti u dvorcu i pripadajućim gospodarskim zgradama osnovale logor za protjerivanje Slovenaca.

Godine 1947. raspušten je red trapista, a dvorac nacionaliziran te je postao odgojno-popravni dom za žene. Nakon provedenog postupka denacionalizacije 2004. godine dvorac je u vlasništvu Općine Krško, a potpuno obnovljenom zgradom danas upravlja Kulturni dom Krško. Posjetitelji se mogu upoznati s poviješću dvorca, mjesta i cijelog kraja na stalnim i povremenim izložbama.

U samom središtu Krškog, lokalno stanovništvo ali i brojne turiste privlači i energija kulture za koju je zadužena jedinstvena  Valvasorjeva knjižnica Krško. Ime je dobila po poznatom slovenskom književniku Janezu Vajkardu Valvasoru a nakon preuređenja (EU projektima) danas spaja moderne trendove s tradicionalnim elementima.

S valovitim dizajnom, održivim zelenim krovom, inovativnim prozorima i atrijem kao svjetlosnim centrom koji se povezuje s povijesnim atrijem samostana, knjižnica je postala pravo središte lokalnih zbivanja i zanimljiva turistička lokacija. Pokazujući skrivene i prekrasno dizajnirane kutke ove knjižnice ljubazni domaćini će vas upoznati i s inovativnim načinom posudbe i vraćanja knjige što je bio još samo jedan od razloga da se ova knjižnica nađe u top četiri najljepših knjižnica svijeta koju dodjeljuje Međunarodna knjižničarska udruga (IFLA).

Energija plodova zemlje

Susretljivost domaćina osvojit će vas na svakom koraku u Krškom. Stanovnici su nasmijani, i rado će vam otkriti skrivene kutke grada u kojem žive, a mnogi od njih će vam prišapnuti da u njihovom gradu postoji posebno mjesto, Tržnica. U njoj će vas oduševiti ponuda lokalnog voća i povrća, te proizvoda lokalnih proizvođača i uzgajivača.

Tržnica na koju su u Krškom posebno ponosni, se nalazi u okolici nuklearke u sklopu tvrtke Evrosad najvećeg slovenskog proizvođača voća. Prostire se na gotovo 600 hektara zemlje i na njoj se uzgaja trećina slovenske proizvodnje voća. Godišnje se proizvede oko 22.000 tona voća koje se izvozi u trinaest europskih zemalja i osamnaest zemalja Bliskog istoka, a ono što je zanimljivo – ako ne kupite gajbicu svježih jabuka koje su rasle u voćnjacima s pogledom na nuklearku kao odličan suvenir iz Krškog, njihove ćete proizvode pronaći u svim vodećim trgovačkim lancima.

Energija energije

I kad ste već u blizini nuklearne elektrane, zašto je ne razgledati. Naime, monitorinzi vodećih centara (i onih u Hrvatskoj) pokazuju da je elektrana sigurna, pa je i vrijeme da se i zaboravi neželjena etiketa zbog kojeg je Krško stigmatizirano u prošlosti. Zapravo, mnogim turistima nuklearka danas predstavlja najzanimljiviji i najuzbudljiviji dio grada. Kako smo već napomenuli, posjet nuklearki je siguran, ali mora se najaviti, odnosno unaprijed rezervirati termin.

Razgled nuklearne elektrane, naravno pod stručnim je besplatno, traje oko dva sata i kombinirano je s još jednom ‘energetskom atrakcijom’ Svijetom energije interaktivnim multimedijskim centrom koji je 2011. godine osnovala tvrtka GEN energija d.o.o. kako bi omogućila posjetiteljima putovanje duboko u svijet energije i energetike.

Centar pruža sveobuhvatne informacije iz ovog područja i predstavlja zanimljiv sadržaj cijeloj obitelji. I ovaj je posjet besplatan, ali uz prethodnu najavu.

 

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva NE Krško

Dan je prekratak kada se krene u Krško

Živite u Zagrebu ili njegovoj okolici? Jeste li bili u Krškom? Prema našoj anketi, većina nije. Na žalost, stoljetni gradić uz granicu Slovenije i Hrvatske ima negativnu konotaciju zbog nuklearke, pa onda većina niti ne zna što se sve u Krškom može vidjeti – a može se puno toga.

Jedan dan sigurno nije dovoljan da se upoznaju sve divote – od prirodnih do kulturnih i povijesnih baština, isprobaju lokalni specijaliteti i vina, Hrvatima uglavnom poznatih vinarija koja sve veću prepoznatljivost dobivaju proizvodnjom pjenuašca. Naime, tlo i klima idealni su za uzgoj grožđa s većim postotkom kiselina najvažnijim faktorom za proizvodnju pjenušavih vina.

Mi smo se „preko grane“, kako se to prije govorilo, a sada se vozi bez zaustavljanja, uputili jedno poslijepodne. Onako… da malo istražimo.

Ovisi želite li platiti vinjetu, ili se voziti po starim cestama (i uštediti) gradić Krško udaljen je od Zagreba četrdesetak minuta do sat vremena vožnje. Mi smo odabrali staru cestu, jer petnaestak minuta nije igralo veliku ulogu u našim planovima. Budući da je grupa bila sastavljena od radoholičarskih putnika i vinoznalaca, odlučili smo malo zaviriti u povijest, malo u vinske podrume.

Za početak, uputili smo se u dvorac Rajhenburg (na slovenskom – Grad Rajhenburg), nekad zapušten i devastiran, a sada potpuno obnovljen u kojem oduševljavaju stalni postavi, nove izložbe i razna događanja na njegovom središnjem trgu. Sagrađen je na 60 metara visokom rtu iznad ušća potoka Brestanica u rijeku Savu i jedan je od najvažnijih spomenika srednjevjekovne dvorske arhitekture u Sloveniji.

Najstariji romanički dio svjedoči o prvobitnoj gradnji, između 1131. i 1147. godine pod nadbiskupom Conardom I, a dvorcem i pripadajućim posjedom stoljećima su pravljali legati koji su mu dali ime Dvorac Rajhenburg (njemački Reichenburg). Nasljednici obitelji koja je vladala dvorcem počeli su dodavati suvremenije elemente i postupno stvorili ono čemu se danas dive mnogi posjetitelji.

Godine 1881. dvorac i pripadajuće imanje kupili su redovnici trapisti u pretvorili ga u samostan, koji je bez prekida djelovao sve do rata 1941. godine. Bio je to samostan koji je, kako bismo rekli u današnje doba bio – samodostatan.  Isključivi vegentarijanci, dakako, osim sira trapista i finoga vina, redovnici su proizvodili sve što su konzumirali, a ostajalo je i za razmjenu te prodaju.

Prvi su imali traktor, telefon, električnu energiju iz vlastite hidroelektrane, prepakiravali su i prodavali čaj i egzotične mirodije, a iz njihovih se radionica u Europi prodavala čokolada, kakao…

U samostanu su okupacijske njemačke snage početkom Drugog svjetskog rata podigle logor za protjerivanje Slovenaca. Nakon relativno kratkog razdoblja obnove, nova je vlast 1947. godine nacionalizirala i konfiscirala Dvorac s pripadajućim posjedom.

Godinu dana kasnije glavna zgrada Dvorca pretvorena je u popravnu ustanovu za žene, a potom i u druge kaznene ustanove.  Od 1968. godine, kada je otvorena izložba o prognanicima, dvorac postaje mjesto prvenstveno namijenjeno muzejskim aktivnostima i događanjima, a pogotovo kada nakon nacionalizacije postaje vlasništvo Općine Krško koja 2011. godine počinje detaljnu obnovu, a 2012. godine otvara dvorac za javnost.

Najbolje je za razgledavanje muzejskog postava uzeti profesionalnog vodiča. Ljetno radno vrijeme je od 10 do 18 sati, a cijena ulaznice za studente 3,5€, odrasle 5€, te za obiteljsko razgledavanje 11€. Napominjemo: ima toliko toga za razgledati da smo ustanovili kako smo „prekratki“ s vremenom, pa smo kroz neke postave jednostavno „preletjeli“.

Muzejski postav daje uvid u povijest prvih vlasnika dvorca, djelovanja redovnika trapista, sudbinu slovenskih prognanika i vremena kada su se u njemu nalazili razni popravni domovi. S obećanjem da ćemo se vratiti i podrobnije razgledati dvorac u sklopu kojega se nalazi suvenirnica, čokoladarnica i restoran A3 , spustili smo se u podrum u kojem se nalazi Peninoteka.

Naime, trapisti su imali svoje vinograde na Sremiču iznad Krškog, a već 1895. godine proizvodili su pjenušac. To je bio dovoljan razlog da u podrumu dvorca, u Peninoteci okupe pjenušce posavskih vinara. Posjet Peninoteci i kušanje se mora najaviti, a potom će goste, kao i nas, dočekate sommelierka Ksenja Kregl.

Ksenja Kregl

Istenič, Slapšak, Žaren – brand Albiana, Kobal, Kunej, Kozinc… samo su neke od vinarija čije pjenušce se može kušati u Peninoteci. Ovisno  koliko se pjenušaca želi kušati, cijena degustacije u Peninoteci kreće se od 12€ do 18€. U podrumu dvorca kušali smo i pjenušac Turn vinarije Klet Krško u koju smo se, dobro raspoloženi, uputili iz dvorca Rajhenburg.

Klet Krško i vinoteka Turn (Roštoharjeva ulica 88) smještene su u staroj dvorskoj kleti u neposrednoj blizini Šrajbarskog turna i mauzoleja obitelji Auersperg (koji trenutačno, na žalost, još nisu u obnovi i prilično su devastirani).

Obitelj je na ovim prostorima živjela od 1653. do 1903. godine, a Klet Krško ne bi bila ono što je danas zahvaljujući grofu Antonu Aleksandru Auerspergu, umješnog trgovca koji je volio kulturu i umjetnost. Vinarija je tako postala privlačna za mnoge umjetnike koji su cijenili dobru kapljicu.

Među njima je i najveći slovenski pjesnik Franc Prešern. Tijekom  vođenog razgledavanja podruma uz kušanje vina, slušali smo priče, legende i mitove koji sežu u prošlost, o Rimljanima i njihovoj ljubavi prema vinu, o najljepšoj ljubavnoj priči povezanom sa sortom frankovka (u Sloveniji je zovu modra frankinja) te o koljevci koja je krojila sudbinu grofovske obitelji.

Klet Krško još nazivaju i domom Cvičeka, vina koje se nekoć odlično prodavalo i u Hrvatskoj. Vino je jedinstveno jer se radi od bijelog i crnog grožđa, sadrži mnogo manje alkohola od klasičnih vina, a kako kažu u Kleti Krško, idealan je za veselice jer kad ga se popije i malčice previše, drugog dana ne boli glava.

Ovisno za koju se degustaciju odlučite (Classic, Premium, Gourmet), toliko će trajati obilazak podruma, ali i kušanje vina te uparivanje s hranom lokalnih proizvođača u posebnom, obnovljenom dijelu podruma: Vinsko Gastronomskom centru Turn (od 17€ do 30€ po osobi).

Skoro je pala noć kad smo izašli iz podruma i Vinsko Gastronomskog centra, a prije nego što smo krenuli, Jure Grubar, direktor i enolog Kleti Krško, za rastanak je ispred vinoteke u kojoj se, osim njihovih vina mogu kupiti i specijialiteti lokalnih proizvođača, otvorio pjenušac Turn Bela Penina od autohtone sorte kraljevina. U grad Krško i njegovu okolicu svakako ćemo se vratiti, jer čeka nas još puno istraživanja, kušanja i nazdravljanja.

Jure Grubar

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić