Arhiva oznaka za: Pelješac

Na Vinskoj shpitzi plavci osvojili Zagrepčane

Na protekloj Vinskoj shpitzi u zagrebačkom diWine Baru vinoljupcima su se predstavili vinari Pelješca i Komarne te vina sa dva susjedna, srodna, a ipak po mnogočemu različita vinogorja. Tom je prigodom okupljenim predstavnicima medija, vinskim profesionalcima, kao i ljubiteljima dobre kapljice predstavljena i manifestacija Dani otvorenih podruma, koja se na Pelješcu tradicionalno održava svakog prvog vikenda u prosincu – i tako već šesnaest godina.

„Vinska shpitza je manifestacija koja se u diWine Baru održava jedan do dva puta mjesečno, a svaki puta stavlja u fokus neku drugu vinsku destinaciju, stvarajući tako ne samo priliku za uživanje u dobrom vinu, već i snažan edukativni moment.“ – objašnjava vlasnica bara Irena Lučić.

„Posjetitelji Shpitze s lakoćom pamte vinarije, autohtone i tipične sorte, pa čak i značajne položaje, kada te informacije dobiju izravno od vinara, paralelno kušajući vina. Samim time raste i njihova vinska znatiželja kao i potreba da pobliže upoznaju, pa čak i posjete destinaciju iz koje dolazi vino koje im se toliko sviđa. Stoga zahvaljujem Turističkoj zajednici Dubrovačko-neretvanske županije na ovoj krasnoj suradnji, kao i na prilici da udružimo snage u predstavljanju ovih važnih vinskih destinacija Zagrebu i Zagrepčanima.“ – nastavila je Lučić

U diWine Baru se tako predstavilo ukupno devet peljeških vinarija – Marlais, Putniković, Pelješki vrhovi, Edivo, Bezek, Matuško, Matković, Violić i Jurović, te dvije vinarije iz Komarne – Opus i Terra Madre. U ponudi vina, očekivano, prevladavali su plavci – hrvatska najznačajnija crna sorta, ujedno i autohtona, koja upravo na području Dubrovačko-neretvanske županije daje najbolje rezultate.

Vina Marlais i Matuško.

Pelješko vinogorje jedno je od tradicionalnih, te svakako jedno od najznačajnijih vinogorja u cijeloj Hrvatskoj. Obuhvaća oko 850 ha pod nasadima vinove loze, od čega čak 90% otpada na plavac mali, no ipak s tendencijom povećanja nasada bijelih sorti (također autohtonih rukatca, pošipa i grka) u posljednjih nekoliko godina – s ciljem pružanja adekvatnog odgovora na zahtjeve tržišta koje sve više traži laganija, svježa vina.

Vina Opus

Na Pelješcu djeluje oko sedamdeset proizvođača vina, nekada udruženih u poljoprivredne zadruge, a danas sve odvažnijih u stvaranju vlastitih vinskih brendova. Valja istaknuti i dva vrlo značajna položaja – Dingač (45ha) i Postup (60ha), pri čemu je Dingač ujedno i najstariji Hrvatski vinski položaj pod zaštitom, zaštićen davne 1964. godine u Ženevi.

Vina Matković

Za razliku od Pelješca, Komarna – s koje pogled puca upravo na ovaj najjužniji hrvatski poluotok, kao i na reprezentativni Pelješki most – najmlađe je hrvatsko vinogorje. Nastalo je zahvaljujući dosezima moderne tehnologije – konkretno, tehnici melioracije krša – koja je omogućila da se na kamenoj podlozi dobije savršeno tlo za uzgoj vinove loze. Komarna broji svega sedam vinarija, čija vina kvalitetom nimalo ne zaostaju za pelješkim susjedima, udruženih oko ideje ekološke proizvodnje – vrlo značajnog trenda za budućnost vinogradarstva.

Slobodan Rosić i Vina pelješki vrhovi

„Vinari udruženi u udruge Plavac mali i Pelješki vinski puti već dugi niz godina promoviraju vinski turizam poluotoka, stvarajući tako brend Pelješca kao nezaobilazne vinske destinacije kako za domaće, tako i za strane turiste.“ – istaknuo je legendarni promotor plavca malog Slobodan Rosić, koji je ujedno i organizator manifestacije Dani otvorenih podruma.

Otvoreni podrumi na rasporedu od 1. do 3. prosinca 2023. Riječ je o trodnevnom slavlju u čast plavca malog – sorti koja je prehranila mnoge generacije vinara, te koja je Hrvatsku dovela na vinsku mapu svijeta i tamo je desetljećima i – održala. Neka vam stoga Pelješac ne bude predaleko početkom prosinca, jer riječ je uistinu o manifestaciji koju vrijedi posjetiti. Više informacija o Danima otvorenih podruma saznajte na linku. Živjeli!

Tekst: Irena Lučić

Foto: Irena Lučić, arhiva Udruge Plavac mali i Pelješki vinski puti

Provedite bablje ljeto na Pelješcu – sve je spremno za sedmi Festival soli

Od 30. kolovoza do 15. rujna na Pelješcu vas očekuje vrhunac ljetne festivalske sezone sa središtem u Stonu, jer kraj ljeta uvijek je rezerviran za Pelješac i Festival soli za kojeg ‘diše’ cijeli poluotok, odnosno sve četiri općine: Janjina, Trpanj, Orebić i Ston, koji ponosno čuva najstariju solanu u Europi, još iz vremena Dubrovačke Republike.

Više od 15 dana vrhunske hrane, finih peljeških vina, brojnih glazbenih i kulturnih događanja i ove će godine, od 30. kolovoza do 15. rujna, uveseljavati stanovnike Pelješca i njihove goste te pokazati kako je bablje ljeto najljepše na jugu Dalmacije.

Pedesetak peljeških konoba, restorana i vinarija nudit će odabrana jela i vina po festivalskim cijenama, a povoljniji će biti i izleti brodom na degustaciju školjaka u Malostonskom zaljevu.

U Stonu nikad atraktivniji program

U Stonu se tijekom festivala organiziraju likovne radionice, tradicionalna likovna kolonija, eko plac, tj. sajam tradicionalnih proizvoda, izložbe, vođene ture kroz solanu, kulinarske radionice…, a sastavni dio program Festivala soli 2023. atraktivno je vađenje soli. Glavni dio programa odvija se u središtu Stona od 30. kolovoza do 2. rujna.

I ove godine očekuju vas sjajni koncerti: u četvrtak, 31. kolovoza – Wine, salt &jazz night u Solani Ston, u petak, 1. rujna, u tvrđavi Kaštio posjetitelje će zabavljati Đani Stipaničev, dok će 2. rujna Ston biti domaćin 3F GIN eventa – DJ partyja na kojem će biti predstavljeni  lokalni proizvođači gina.

„Festival soli u posezoni privlači velik broj gostiju, afirmirajući cjelokupnu turističku ponudu Pelješca, od smještajnih kapaciteta do tradicionalnih proizvoda. Na temeljima ovog festivala koji se organizira već sedam godina, sve četiri pelješke turističke zajednice – Orebića, Trpnja, Janjine i Stona u protekle tri godine kreiraju atraktivnu festivalsku sezonu. Stvorili smo i širimo jednu lijepu zajedničku priču koja započinje u predsezoni i završava Festivalom soli u posezoni, potvrđujući da je goste moguće privući na Pelješac i izvan špice sezone“, rekla je Fani Slade, direktorica TZ općine Ston.

 

Foto: TZ općine Ston

Pelješac pruža mnogo više od predivnih plaža i mora

Najveći poluotok južnog Jadrana, Pelješac, očarava svojoj ljepotom, iskonskom divljinom i mogućnostima koje nudi, a premda je predivan tijekom cijele godine, u ljetnim mjesecima posebno mami posjetitelje da ga istraže. Otkad je lani izgrađen Pelješki most, koji je sam po sebi turistička atrakcija, Pelješac je još dostupniji i još zanimljiviji. Ovdje ste doista na slatkim mukama što posjetiti, gdje se kupati i u čemu sve uživati! Ovo je naš must have za ljeto 2023.!

Izravno iz mora na vašem tanjuru!

Vožnja brodom iz Malog Stona, Hodlija, Luke i Zamasline do uzgajališta kamenica u Malostonskom zaljevu i degustacija izravno iz mora super je doživljaj. Iako se mogu jesti pohane, pečene i u raznim drugim kombinacijama, kamenice su najbolje ovako svježe s nekoliko kapi limuna. Takve imaju najbolji okus. Okus mora!

Festival soli od 30. kolovoza do 15. rujna

Već 4.000 godine u Stonu se na tradicionalan način – samo uz dodatak mora, sunca i vjetra – vadi sol. Kako je bilo tada, tako je i danas, pa je prava šteta proći kroz Ston i ne posjetiti jednu od najstarijih, ali i najočuvanijih solana u Europi. Pa i nadaleko poznate stonske zidine tu su podignute kako bi zaštitili ljude i ovaj dragocjeni mineral koji im je donosio bogatstvo. Čak 58 bazena, od toga devet kristalizacijskih, nazvanih po svecima, mogućnost sudjelovanja u vađenju soli, u koju se ne dodaju baš nikakvi aditivi…, sve vas to očekuje u Stonu. Ova ambijentalno mjesto središte je Festivala soli koji se održava na čitavom poluotoku od 30. kolovoza do 15. rujna. Gastronomska događanja, sajam tradicijskih proizvoda, glazbene večeri, koncerti, predstave, radionice za djecu, Likovna kolonija, vađenje cvijeta soli…, očekuje vas dva tjedna zabave i hedonizma.

Kulturna tradicijska tura

Za one koji vole muzeje i osjetiti bilo kraja kojeg posjećuju te se upoznati s tradicijom, Pelješac ima što ponuditi. Muzej pelješke tradicije u Mokalu kod Orebića, s impresivnom zbirkom amfora starih 2.000 godina, bačvama, kotlovima za rakiju, starim pećima, mlinicom za maslinovo ulje…; Pomorski muzej u Orebiću, koji osim pomorske i arheološke zbirke, čuva i vrijednu zbirku knjiga pomorskih kapetana; Muzej vinogradarstva i vinarstva u Putnikovićima, prvi takve vrste u Hrvatskoj…, impresionirat će vas originalnim postavima i pričama.

Muzej pelješke tradicije

Vinska tura

Vinska tura po Pelješcu se ne propušta! Na ovom poluotoku više je od 250 vinara, autohtona sorta plavac mali daje vrhunske rezultate, a čuveni su plavci sa zaštićenih vinorodnih položaja Dingača i Postupa te s Ponikava i Dranča. S čašom vrhunskog vina u ruci, u društvu ljubaznih domaćina i u srcu živopisnog vinogorja, Pelješac ćete doživjeti u njegovoj iskonskoj ljepoti. A i samo pogled iz vinograda koji se protežu iznad bajkovitih plaža i tirkiznog mora vrijedi milijune!

Morske radosti

Divna, ime ove plaže desetak kilometara udaljene od Trpnja govori sve. A tek plaža Vučine u Žuljani; tu je i šljunčani raj Duba, potom Trstenica u Orebiću, idealna za obitelji s djecom… Pelješke uvale skrivaju neke od najljepših plaža na Jadranu.

Od jedrenja do planinarenja

Na spomen Pelješca ljubitelji aktivnog odmora prvo će pomisliti na jedrenje na Vignju, no za one kojima je ljeto sve samo ne izležavanje na plaži i koji vole aktivan odmor, na ovom je poluotoku na raspolaganju pet kružnih biciklističkih staza dužine 184 kilometra te šest planinarskih ruta, ukupne dužine 39 kilometra. Ako želite uživati u predivnom pogledu na pelješki kanal i otoke popnite se na najviši vrh poluotoka. Sveti Ilija iznad Orebića visok je 961 metar – uspon je moguć iz tri smjera.

 

Foto: arhiva TZ općina Orebić, Trpanj, Ston i Boutique vinarije Mikulić, (Ivo Biočina, Baldo Mirković, Ive Trojanović, Boris Jović)

Prije Pelješke trpeze, pripremite peliške klašune i sladoled s varenikom – imamo recepte

Volite kamenice, školjke, crni rižot, mladu janjetinu, uživate u okusima tradicionalnih slastica poput kotonjate, rozate, broštulanih mjendula, a nepcu vam godi čaša vrhunskog plavca s najboljih položaja?  Želite li spojiti hedonizam s ljetnim doživljajima na najljepšim plažama, još nije kasno da spakirate kovčege i zaputite se prema čarobnom Pelješcu pa u nedjelju, 25. lipnja, na Dračama doživite Pelješku trpezu, atraktivan događaj organiziran u sklopu jedinstvenog Festivala peljeških okusa koji – u organizaciji turističkih zajednica Janjine, Trpnja, Orebića i Stona – traje sve do 30. lipnja.

Na predstojećoj fešti od hrane i vina, koja na Dračama počinje od 20 sati posjetioce čekaju okusi juga Dalmacije – crni rižot, pasta s kozicama, mušule, sardele, gulaš, tripice, pelješki kolači… Sve sljubljeno s vrhunskim pelješkim vinima. Sav prihod od Pelješke trpeze namijenjen je Ligi protiv raka Korčula, Lastovo, Pelješac, Mljet – ogranak Janjina i udruzi Djeca Pelješca.

Za prste polizat

Pelješčani su pravi gastro majstori, tradicijske su okuse savršeno ukomponirali u novo ruho. Ovo je sjajna pozivnica za posjet poluotoku poznatom i po prekrasnim plažama. Za sve koji ne stignu ovaj vikend do Pelješca, vlasnica orebićke slastičarne Croccantino otkriva dva iznimna pelješka recepta – tradicionalni za Peliške klaušne i originalni za njezin sladoled temeljen na okusima juga i pelješkom vareniku. Savršeno iskustvo za ljubitelje slastica i pravi izazov za slastičare amatere.

 

 

Peliški klašuni

Prvi dan – tijesto

200 g glatkog brašna

1 žumanjak

10 g šećera

ekstrakt vanilije

60 g mlakog mlijeka

8 g rakije lozovače

5 g rakije od ruža

5 g jabučnog octa

20 g maslaca sobne temperature

2 g soli

naribana korica limuna i naranče

Od svih sastojaka umijesiti glatko, srednje tvrdo tijesto i odmoriti ga preko noći u hladnjaku.

Drugi dan – nadjev:

40 g prženih badema

20 g svježih badema

20 g mlijeka

10 g šećera

15 g rakije lozovače

naribana korica 1 naranče

15 g marmelade od gorke naranče

Izmiješati sve sastojke u kašasti, ali kompaktni nadjev. Tijesto izvaljati i razvući što tanje i izrezati čašom ili nečim sličnim krugove. Na sredinu kruga staviti nadjev, presaviti polovicu u polumjesec i rubove spojiti pritiskom vilice. Pržiti u vrelom ulju dok se tijesto ne napuše, izađe na površinu i dobije svijetlo žutu boju. Odmah nakon prženja uvaljati u kristal šećer.

Domaći sladoled okusi Pelješca: bademi, amaretti i pelješki varenik

Prvi dan – praline: 

60 g šećera otopiti i karamelizirati i u njega ubaciti 60 g badema. Još vruću smjesu izliti na papir za pečenje. Mlaki krokant, uz pomoć blendera ili sjeckalice pretvoriti u slatku pastu.

Baza za sladoled:

540 g mlijeka

40 g šećera

40 g meda

2,3 g brašna sjemenki rogača

0,8 g agara

Zagrijati do 95 C, i u mlaku smjesu dodati:

95 g mrvljenih kolačića Amaretti

10 g naribane korice domaćeg neprskanog limuna

praline

Izmiksati smjesu štapnim mikserom i pustiti da se, preko noći, u hladnjaku svi sastojci združe i prirodne arome infuziraju u smjesu.

Drugi dan – sladoled:

Ohlađenu bazu izmiksati štapnim mikserom i u nju dodati 130 g meko tučenog mliječnog vrhnja i 25 g pelješkog varenika i promiješati.

Sladoled usuti u plitku širu posudu, kako bi se što prije smrznuo i staviti u zamrzivač preko noći.

 

Foto: arhiva slastičarne Croccantino, TZ-a Stona, TZ-a Janjine

 

Festival peljeških okusa i ovog ljeta poziva na hedonizam i zabavu

Jug Dalmacije uvijek je privlačan, ali kad traje Festival peljeških okusa, koji se na ovom poluotoku već tradicionalno održava, prilika je to da istinski doživite destinaciju i provedete nezaboravan odmor. Jer, kako drukčije osjetiti tradiciju Pelješca nego kroz školjke, mladu janjetinu, brudet, crni rižot, jedinstvene izlete brodom i degustaciju kamenica u Malostonskom zaljevu… i naravno vrhunske pelješke plavce.

Festival koji traje od 15. do 30. lipnja i nudi sve najbolje od Pelješca – od gastro specijaliteta, preko vinskih kapljica, tradicionalno dobre zabave i prirodnih ljepota – rezultat je suradnje turističkih zajednica općina Ston, Janjina, Orebić i Trpanj, koje sada već treću ljetnu sezonu promoviraju gostima atraktivnu ponudu i sadržaje destinacije.

I ovaj put u priču su se uključili pelješki restorani, konobe i obiteljska-poljoprivredna gospodarstva, njih pedesetak s promotivnim cijenama, dok će vrhunac manifestacije biti 25. lipnja na Dračama. Tamo se od 20 sati organizira tradicionalna Pelješka trpeza. Bit će to susret peljeških ugostitelja i vinara s ljubiteljima najfinijih peljeških delicija, prava fešta od hrane i vina.

Zagrijavanje počinje već 17. lipnja na Danima otvorenih vrata peljeških podruma. Osim što će po povoljnijim cijenama moći kupiti vina, posjetitelji će dobiti i vaučer za dvije gratis degustacije vina. Naselje Kuna Pelješka taj će dan, od 19 do 24 sata, biti domaćin fešte uz glazbu i – tipično za unutrašnjost poluotoka – janjetinu s ražnja.

Već sljedećeg dana, 18. lipnja, od 15 do 19 sati na Dračama se održava Dan mušula. Ovo živopisno mjesto zamirisat će na školjke poznate još i kao dagnje koje će se savršeno sljubiti s pelješkim vinima, a večer je predviđena za odličnu zabavu.

U organizaciju manifestacija uključene su pelješke udruge Pelješki vinski puti i Plavac mali – Pelješac, Liga protiv raka Korčula, Lastovo, Pelješac, Mljet – ogranak Janjina i Djeca Pelješca.

„Veseli nas što brojni vlasnici restorana, OPG-ova i vinarija dijele naš entuzijazam i želju da turistima omogućimo potpuni doživljaj destinacije. Turisti vole sjesti s domaćinima, isprobati tradicionalna jela, iz prve ruke osjetiti autohtoni život, sve im to omogućavamo uz prigodne cijene“, rekla je Bianka Jasprica, direktorica Turističke zajednice Janjine uz poziv da ovog ljeta svakako posjetite prekrasan Pelješac.

Foto: arhiva TZ općine Janjina i TZ općine Ston

Pelješac u znaku festivala! Sve počinje 18. svibnja

I ove godine tri vrhunska festivala obilježit će turističku sezonu na Pelješcu. Sve počinje 18. svibnja Festivalom peljeških kapetana. Ova lijepa priča o pelješkoj pomorskoj tradiciji trajat će do 2. lipnja, dok će od 15. do 30. lipnja sve biti u znaku Festivala peljeških okusa, a za kraj ljeta – od 31. kolovoza do 15. rujna – Pelješčane i njihove goste tradicionalno očekuje Festival soli.

Trg Mimbelli spreman za Festival peljeških kapetana

Novouređeni Trg Mimbelli u Orebiću predivan je i spreman dočekati goste na otvorenju prvog u nizu ljetnih festivala – Festivala peljeških kapetana. A spreman je i program ovogodišnje manifestacije: prvi dan, 18. svibnja, rezerviran je za besplatnu vođenu turu po Orebiću „Living history“, glazbene nastupe, veličanstveni mimohod kapetana te slastice za koje će biti zaduženi članovi Lige protiv raka.

Taj dan u Pomorskom muzeju otvara se i izložba brodogradnje S okusom mora, s okusom soli, koja će se besplatno moći razgledati sve do 15. lipnja. Tijekom 15 dana, koliko traje Festival peljeških kapetana, stanovnici Pelješca i njihovi gosti moći će uživati u klapskim večerima, premijeri kazališne komedije Hobotnica u izvedbi Amaterske kazališne udruge Kušin, a istovremeno, od 17. do 20. svibnja održava se i trodnevni ribolov na veliku ribu, koji završava spektakularnim koncertom Opće opasnosti u Orebiću.Za kraj festivala mornarska večer tamo gdje je sve i započelo – na Trgu Mimbelli – uz glazbu uživo, pečenu ribu i, naravno, izvrsno pelješko vino.

Čak 2.000 pomoraca, 250 kapetana i 90 jedrenjaka

„Ove godine okupili smo rekordan broj ugostitelja, vinara i školjkara, njih čak 50, koji će sudjelovati na sva tri Festivala. Kao i ranijih godina, nudit će se najbolje od tradicionalnih peljeških jela po popularnim cijenama, a pelješki vinari osigurat će popust na najmanje jednu etiketu vina”, rekao je Mladen Đeldum, direktor TZ općine Orebić, koja je uz turističke zajednice općina Ston, Janjina i Trpanj, organizator peljeških festivala.

Orebić je nekada bio pomorsko središte Mediterana; uz Pirej i Hamburg jedini grad kojeg su brodovi pozdravljali sirenama. Mještani bi im odzdravljali mašući plahtama s obale, zvonjavom zvona s Franjevačkog samostana Gospe od Anđela i pucanjem topa s današnje zgrade Pomorskog muzeja u Orebiću. Čak dvije tisuće pomoraca, 250 kapetana te 90 jedrenjaka dala je pelješka rivijera koja će najljepše od tradicije predstaviti kroz sve tri nadolazeće manifestacije.

Festival peljeških kapetana posveta je pomorskoj tradiciji i izvrsna uvertira u ljeto, dok je Festival peljeških okusa prilika da upoznate dušu juga Dalmacije, jer, najbolje se to čini kroz okuse. Volite li, pak, uživati u moru i suncu izvan špice sezone, početak rujna donosi dodatan adut – „slani festival“ i sjajnu zabavu za kraj ljeta“, poručuje Đeldum.

Vidimo se na Pelješcu, poluotoku vrhunskog vina i prekrasnih plaža.

.

Foto Damir Kovačić, arhiva TZ općine Orebić

Dan malostonske kamenice

Malostonska kamenica, pored Plavca malog, Postupa i Dingača proslavila je poluotok Pelješac i uvrstila ga na gastronomsku kartu svijeta. Za njom uzdišu pravi gurmani jer, kako tvrde, najukusnija je i najsočnija na svijetu, pa nije niti čudo da je 2020. godine upisana u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih  oznaka zemljopisnog podrijetla te je zaštićena na području cijele Europske unije.

Dan malostonske kamenice tradicionalno se održava svake godine u ožujku jer je ona tada najpunija i najukusnija, a na ovogodišnjoj Festi u Brijesti, 18. ožujka, posjetitelji će moći obilaziti brodove i maune lokalnih školjkara – Obrt Štica, AP Brijesta, Božović, Dagnja, Braća Lazić te obrt Petra i uživati u toj svježoj deliciji, tek izvađenoj iz mora. Njen okus najbolje se osjeti kada je pokapana s nekoliko kapljica limunovog soka, baš na način kako je i sami domaćini preferiraju uz zvukove dalmatinske pjesme i pelješko vino, tako da će posjetitelji doživjeli čar tradicije i života lokalnog stanovništva, dok će ugostiteljski objekti u Stonu i okolici nuditi raznoliku paletu peljeških delicija.

Malostonska kamenica priprema se na razne kreativne načine u lokalnim restoranima i konobama, no ipak, svi su suglasni da je najukusnija kada je svježe izvađena iz mora, dakle sirova te pokapana s tek nekoliko kapi limunovog soka baš na način kako je i domaćini preferiraju uz vrhunska vina peljeških vinara Rukatca, Plavaca, Postupa i Dingača od Ponikava do Potomja.

Naime, pored Malostonske kamenice Europska komisija je 10. veljače 2021. godine u Službenom listu Europske unije objavila da su „Ponikve“ upisane u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOI), čime su postale 17. zaštićena oznaka izvornosti hrvatskih vina koja imaju naziv registriran u EU. Brojni posjetitelji moći će kušati vina Željka i Josipa Ledinića te vina Marlais iz Ponikava te bogatu i raznovrsnu paletu vina PZ Putniković, Peljeških vrhova PZ Janjina, mladog vinara Bezeka iz Janjine. Iz najpoznatijeg hrvatskog vinogradarskog kraja Potomja stižu vina vinarije Matuško, Borisa Violića, Matkovića, te iz Kune Pelješke vina Violić i Jurović.

Kamenica je u ožujku puna joda, selena, cinka i kroma, dođite i uživajte u njihovom okusu u subotu, 18. ožujka u Brijestu uz pelješke delicije i glazbu uživo, poručuju iz udruge Stonski školjkari i pelješki vinari. Program  počinje u 11.00 sati.