Spremite se za dozu pseće preslatkoće: u diWine Baru kreće projekt Koktel španijel

diWine Bar od samih je početaka dog-friendly mjesto, ali ljubav prema psima sada je dosegla jednu sasvim novu razinu: u suradnji s udrugom Merida starta projekt Koktel španijel, a prvo druženje u nizu zakazano je za ponedjeljak, 18. rujna s početkom u 19 sati.

Već ionako najslađe druženje u gradu dodatno će se zasladiti autorskim vinskim koktelima po kojima je diWine Bar nadaleko poznat. A sjajna vijest je da od svakog kupljenog koktela i čaše vina dio sredstava ide za pomoć udruzi Merida.

U opuštenoj atmosferi u diWine Baru pomazite se sa veselim šapicama koje traže svoj dom, opskrbite se zdravim psećim keksićima by Souliday i raznom cool psećom opremom. Usput, donesite jastuke, dekice, ručnike i druge pseće stvarčice koje vam više ne trebaju i donirajte ih udruzi. Hajdemo svima pokazati kako ponedjeljak može biti super!

Elica

Ovaj hvalevrijedan projekt objeručke i četverošapno podržali su Ribafish i Dživo (pogledajte filmić). Vama preostaje da javite svim prijateljima i dođete po svoju dozu Koktel španijela. Obećajemo, razdragano raspoloženje držat će vas cijeli tjedan. A ako baš nikako ne stignete, barem uplatite kakav eurić na IBAN:HR9224020061100805782 ili PAYPAL: udrugamerida@gmail.com

#diwine #diwinebar #ilica93 #volimvino #udrugamerida #volimpese

Slovenci predstavili brojne novitete u turističkoj ponudi

U Zagrebu se u organizaciji portala Relaxino održala već tradicionalna godišnja poslovna radionica u okviru koje Slovenska turistička organizacija (STO) predstavlja turističke rezultate i novitete u turističkoj ponudi, a predstavnici destinacija kroz susrete s brojnim domaćim agentima koji su ove godine stigli iz različitih dijelova Hrvatske, dogovaraju suradnje koje iz godine u godinu rezultiraju sve boljim turističkim brojkama.

Hrvatski gosti u sve većem broju, iz godine u godinu, dolaze u neku od slovenskih destinacija te sada, po završetku vaše ljetne turističke sezone, tijekom koje su brojni naši državljani boravili na vašoj predivnoj obali, ponovno očekujemo „razmjenu“ , tj. dolazak Hrvata na odmor kod nas“, istaknuo je Dušan Pšeničnik, ekonomski savjetnik Veleposlanstva Republike Slovenije u Hrvatskoj.

Između dvadesetak slovenskih destinacija, od onih u kojima se odvija „city break“ turizam preko termi, skijališta do prirodnih fenomena i outdoor ponude, zasebno se predstavo Bohinj kao idealna destinacija za „bijeg“ od užurbane svakodnevice. Spektakularne Alpe koje služe kao kulisa prekrasnom Bohinjskom jezeru najprepoznatljivija su razglednica ove destinacije, a smještajne jedinice tvrtke Alpinia nalaze se u najljepšem i najpoznatijem dijelu te razglednice –  Nacionalnom parku Triglav. Odmor u Bohinju nudi široku lepezu izbora za goste, od onih koji traže aktivan odmor do onih kojima je cilj opuštanje u weellnes oazama, ali i uživanje u bogatoj gastro ponudi čiji su djelić predstavili slatkim delicijama uz koje se nazdravljalo vinima iz Kleti Krško te vinarije Radgonske gorice.

Andreja Milas, Aleksandra Lipej, Sara Stranjaković, Dušan Pšeničnik i Vlatka Vužić

“Najveći broj noćenja hrvatskih turista zabilježili smo tijekom 2022. godine u planinskim općinama, a slijede ih općine s termalnim izvorima i Grad Ljubljana. Naši dragi susjedi Sloveniju najviše posjećuju tijekom zimske sezone, a zatim slijedi jesenska“, izjavila je Aleksandra Lipej iz Slovenske turističke organizacije i podsjetila da su brojna slovenska skijališta evoluirala u turističke destinacije s cjelogodišnjom ponudom te osim zimskih radosti nude brojne aktivnosti za goste svih uzrasta bez obzira na godišnje doba. Naglasila je i važnu činjenicu da su ove godine uložena znatna sredstva u modernizaciju i širenje ponude na brojnim slovenskim skijalištima što će, vjeruju, rezultirati još većim interesom hrvatskih gostiju za skijanje u Sloveniji.

 

Foto: Rene Karaman

U diWine baru održana promocija knjige Znanost i umjetnost doživljaja hrane

U zagrebačkom diWine baru, više od 50 zaljubljenika u gastronomiju i umjetnost hrane okupilo se kako bi sudjelovalo na predstavljanju knjige Znanost i umjetnost doživljaja hrane, autorice dr. sc. Daniele Angeline Jelinčić. Događanje je podržala jedna od najstarijih hrvatskih vinarija Kutjevo d.d., a program je dodatno obogaćen živom gitarskom glazbom u izvedbi jazz virtuoza Darka Gulića Gule. Posebni gost večeri bio je poznati kuhar David Skoko, Ribarev sin, koji je za knjigu napisao predgovor.

Nakon uvodnog, prezentacijskog dijela večeri u kojem su sudjelovali Irena Lučić, vlasnica diWine bara kao moderatorica, te dr. Jelinčić i chef Skoko kao svojevrsni panelisti, prisutni su imali prilike uživati u finim zalogajima koje je prema načelima iz knjige pripravila sama autorica, te u čak tri vrhunske Kutjevo etikete: pjenušcu Maximo, graševini Vinkomir i Crnom pinotu iz linije De Gotho.

Vina je ukratko predstavio Matko Kovačić, predstavnik vinarije, istaknuvši kako je kušana graševina Vinkomir svojevrsna premijera, obzirom da je riječ o etiketi koja se na tržištu nalazi svega dva mjeseca, a dolazi u single vineyard varijanti, sa vrhunskog istoimenog položaja te je upravo dan prije promocije osvojila zlato na prestižnom ocjenjivanju Mundus Vini.

Daniela Angelina Jelinčić, David Skoko i Irena Lučić

Chef David Skoko u razgovoru je istaknuo koliko ga je knjiga oduševila. „Volio bih da sam jedan ovakav priručnik imao u svojim počecima. Tada ne bih napravio mnoge pogreške koje sam, eto, naučio na teži način, kroz životnu školu. Nije bilo jednostavno uklopiti moju ambiciju u zadani okvir malog obiteljskog restorana, koji se svodio na to kako što bolje prodati netom ulovljenu kašetu ribe. Kroz kuharsku sam praksu i sam došao do brojnih zaključaka koje Daniela navodi u knjizi i smatram kako bi svatko tko se, profesionalno ili amaterski zanima za gastronomiju trebao kod kuće imati svoj primjerak ove knjige.“ – kazao je Skoko

David Skoko

Nastavak večeri protekao je u ugodnoj atmosferi, uz potpisivanje knjige i zvuke jazza. Ukupnom dojmu svakako je pridonio ugodan ambijent diWine bara koji se etablirao među zagrebačkim ljubiteljima vrhunske kapljice kao mjesto koje nudi jedinstvenu kombinaciju vinskog užitka, gastronomskih delicija i umjetničke atmosfere, te je često domaćin događanjima koja slave gastronomiju i kulturu hrane.

Knjiga Znanost i umjetnost doživljaja hrane je znanstveno-popularno djelo koje ima za cilj objasniti načela stvaranja doživljaja pomoću svih osjeta. Temelji se na tehnikama ekonomije doživljaja kao suvremenog pristupa izgradnji publike u gastronomiji, kulturi i turizmu te postizanja psihološkog         zadovoljstva konzumenata kroz primjenjiva znanja.

Pored uvodnog, knjiga sadrži pet glavnih poglavlja. Prvo poglavlje nosi naslov Hrana u ekonomiji doživljaja i objašnjava osnovna načela stvaranja doživljaja pružajući tako znanstveno utemeljenje za daljnju razradu teme. U drugom poglavlju naslova Veza mozak – hrana opisano je svih pet osjetila i njihovo funkcioniranje kroz vezu s mozgom.

Kreiranje gastronomskog doživljaja naslov je trećeg poglavlja, koje pruža konkretne naputke za stvaranje doživljaja kroz pojedine osjete, odnosno kroz višeosjetilne podražaje. Četvrto poglavlje naslova Hrana i identitet naglašava njihovu snažnu povezanost, a što se razrađuje kroz sljedeće pod-teme: hrana kao brend, gastrodiplomacija, te hrana i turizam. Posljednje, peto poglavlje, posvećeno je temi Hrana i umjetnost, a temu predstavlja kroz dvostruku prizmu: hrana u umjetnosti odnosno hrana kao umjetničko djelo.

Svakako je riječ o djelu koje se ne čita samo jednom, već o svojevrsnom priručniku kojem se gastro profesionalci, ali i entuzijasti uvijek mogu vratiti u potrazi za odgovorima i boljim razumijevanjem teme. Okupljeni sudionici prezentacije svakako su toga svjesni te se tijekom večeri tražila knjiga više, naročito iz razloga što je uz promo cijenu i potpisani primjerak to bila i prilika za razgovor uživo s autoricom. Izniman interes za tematiku knjige dokazuje koliko je važno razumjeti znanost i umjetnost hrane u današnjem svijetu gastronomije.

Dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić

Dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić priznata je stručnjakinja u području kulturnog turizma. Njen rad istražuje spoj znanosti i umjetnosti u svijetu hrane i pića, a knjiga Znanost i umjetnost doživljaja hrane predstavlja njeno najnovije djelo u kojem dijeli svoje duboko znanje s čitateljima.

Foto: Tonka Hohnjec, Irena Lučić, i Sunčana Barušić

Operne zvijezde sa svjetskih pozornica nastupaju na arheološkom nalazištu Aquae Iasae u Varaždinskim toplicama

Arheološki lokalitet Aquae Iasae u Varaždinskim Toplicama sljedećeg će vikenda (8. – 10. rujna) postati velika, mistična pozornica pod zvijezdama. Trodnevni operni festival NOCTES Aquae Iasae po treći će se put održati na ovom pitoresknom mjestu, a moćni glasovi opernih pjevača, koji gostuju na najpoznatijim pozornicama svijeta, poput niske bisera zablistat će dragocjenim glazbenim tonovima. Nekadašnje rimske terme jedno su od najznačajnijih i najvećih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj, a svrstavaju se u top 20 arheoloških nalazišta u RH te u najveći arheološki lokalitet kontinentalnog dijela Hrvatske.

Festival u petak, 8. rujna s početkom od 19 sati, otvara Gianfranco Pappalardo Fiumara, pijanist koji je nastupao na najznačajnijim svjetskim pozornicama kao što su Carnegie Hall u New Yorku, Teatro “Alla Scala” u Milanu, St. Albans Church u Londonu te Theatre In u Montrealu i Japanu. Nedavno je dobio prestižnu nagradu francuske Sorbone – Grand Prix Excellente, za uspješnu karijeru i doprinos umjetnosti. Izvest će Recital s djelima J. S. Bacha, W. A. Mozarta, A. Salieria, V. Bellinija, S. Thalberga, F. Liszta te L. van Beethovena.

Gianfranco Pappalardo Fiumara

Stjepan Gerić, mladi pijanist, dvadesetogodišnjak iz Varaždinskih Toplica, s isto tolikim brojem osvojenih domaćih i međunarodnih nagrada i student Akademije za glazbu i scensku umjetnost u Beču, svoje će glazbeno umijeće pokazati u subotu navečer. Njegov su odabir skladbe Chopina, Haydna, Beethovena i Skrjabina, a pred njim su, vjerujemo, blistava budućnost i svjetla svjetskih pozornica.

Stjepan Gerić

Treći dan festivala donosi koncert pod nazivom Gianfranco & Friends. Atraktivne operetne arije  Puccinija, Verdija, Bizeta i ostalih kompozitora uz dašak humora i ljubavne zavrzlame zasigurno će biti pravi doživljaj. Uz Gianfranca nastupit će operni pjevači, gosti festivala iz Italije Alessio Quaresima (bariton) i Roberto Cresca (tenor), operne pjevačice Jelena Štefanić (sopran), Martina Tomčić (mezzosopran), Sofija Cingula (mezzosopran) te mlada zvijezda iz Makedonije, Eva Zhivkovska, čiji je raspon glasa 3 oktave, a koja je već osvojila brojne europske pozornice.

Martina Tomčić, direktorica TZ Lana Husnjak i Jelena Štefanić

Idejna začetnica festivala, operna pjevačica Jelena Štefanić prisjetila se kako je Festival započeo: “Priča o ovom festivalu krenula je prije tri godine. Te prve godine, kad sam nastupila s Martinom Tomčić i maestrom Pavlom Dešpaljem za klavirom svi smo bili iznenađeni, jer je došlo tristotinjak ljudi, a sljedeće godine došlo ih je 700. Ta su prva dva izdanja, podsjećam, trajala samo jedan dan, a ove smo godine ambiciozno odlučili da traje tri dana. Idemo malim, ali sigurnim koracima”, poručila je Štefanić i dodala kako je želja svih organizatora, pa tako i njezina, da prostor arheološkog lokaliteta u Varaždinskim Toplicama postane operna pozornica.

Jelena Štefanić

“Održavanjem festivala kreiramo novi kulturno turistički proizvod, koji i lokalnoj zajednici stvara dodanu vrijednost te doprinosi razvoju destinacije Varaždinske Toplice u cjelini, a želja nam je ponuditi visoko kvalitetan programski sadržaj za cjelogodišnji turizam. Sljubljivanjem visoke kulture u vidu glazbene umjetnosti renomiranih umjetnika sa svjetskih pozornica i arheološke baštine od iznimnog značaja želimo doprinijeti prepoznatljivosti našeg malog gradića u visokim kulturnim krugovima. Cilj nam je da ovaj festival postane mjesto susreta ljubitelja opere i kulture, prepoznatljiv u ovom dijelu Europe upravo po značaju i ljepoti očuvane i prezentirane arheološke baštine”, naglasila je Lana Husnjak, direktorica TZ grada Varaždinske Toplice.

Detalje o programu, kao i sve ostale informacije pogledajte na:

www.visit-toplice.com

Foto: TZ grada Varaždinske toplice, promo

Novljanski gušti – mirisi gastro delicija još jednom će ispuniti trg Ivana Mažuranića

Turistička zajednica Grada Novi Vinodolski uz pomoć Grada Novog Vinodolskog i KTD-a Ivanj, a u suradnji sa ugostiteljima s područja grada, organizira najpoznatiju novljansku gastro manifestaciju, Novljanske gušte. U nedjelju, 10. rujna od 10 sati Trg Ivana Mažuranića novljanski će ugostitelji ispuniti vrhunskim delicijama, slasticama te vinima i pjenušcima. Za cijenu od 3 i 4 € moći će se kušati gastro delicije i slastice, za 2 €, 100 ml vrhunskog vina te za 4 € pjenušac.

Nagradite se škampima na buzaru s palentom, pašticadom od tune, salatom od mrkača, ribljim arancinima na kremi od graška i mente sa umakom od kvarnerskih kozica, brudetom od liganja ili ako možda niste riblji tip – šurlicama s tartufatom, Wrap’s piletinom ili svinjetinom, Mađarskim perkeltom ili jednim neobičnim ukusnim jelom u obliku pilećeg sladoleda sa umakom. Slatkoljupci će također doći na svoje.

Trgom će se širiti primamljivi mirisi Mošunskih frita, palačinki s nugatom ili sirom te XXL Princeza. Sigurni smo da ćete u šarenilu jela izabrati najukusniju deliciju za sebe, a ovo su samo neka od jela u kojima ćete moći uživati. Naravno da nećete ostati ni žedni. Kod ugostitelja će se moći kušati vrhunska vina ovog kraja, dok će naša vinarija Pavlomir nuditi i svoje nagrađivane pjenušce. Za glazbenu kulisu i dobru zabavu pobrinut će se Trio Insula, koji će upotpuniti ugođaj primorskog kraja.

Dok će naši vrijedni ugostitelji pripremiti ukusne zalogaje, konzumacijske bonove prodavat će uvijek vesela i nasmijana udruga „51+” na nekoliko lokacija blizu samog mjesta događanja.

Provedite nedjeljno jutro u Novom Vinodolskom te se nagradite za sve napore koje ste uložili da nam i ova turistička sezona bude uspješna, a večer provedite uz nastup grupe Dalmatino. S obzirom da se ovim događanjima zatvaraju ljetna događanja u Novom Vinodolskom, dok čekate događanja koja nas očekuju u hladnijem dijelu godine, prepustite se Novljanskim guštima te započnite putovanje okusima!

Broji se sitno do najekskluzivnijeg vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

Pet vinskih evenata i hedonistički maraton, jedinstveni ambijenti na Plemićkoj ruti, nove atrakcije i vrhunska vina – sve je spremno za vinski rujan u Virovitičko-podravskoj županiji

Da je Virovitičko-podravska županija sve atraktivnija vinska destinacija potvrđuje vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!? za čije se treće izdanje u rujnu traži mjesto više.

Ovaj ekskluzivni događaj koji spaja povijesne ambijente, zelenu priču i vrhunska vina, započinje 1. rujna eventom Wine&Art u prekrasnom dvorcu Pejačević u srcu Virovitice.

Već sljedeći vikend, 8. rujna, festival se seli u Centar za posjetitelje – Dvorac Janković. Event Magic&Wine u plemićkom ruhu idealan je za bajkoviti ambijent ovog suhopoljskog dvorca u kojem će vinoljupce zabavljati poznati slatinski iluzionist i mađioničar Magic Leon, prošlogodišnji pobjednik Supertalenta.

Centar za posjetitelje – Dvorac Janković

Ljubitelji urbanog ritma neće propustiti Urban Wine Party 15. rujna na terasi Geo bara futurističkog Geo-info centru Voćin na zelenim padinama Papuka. Uz glazbu DJ Marija degustirat će se vina iz papučkih vinograda.

Sljedeći dan, 16. rujna, zabava seli u mistični pitomački kraj. Na eventu Vino i mitologija u novom Turističko-informativnom centru Klopotec na Kladarskom bregu uživat će se u vinima s padina Bilogore.

Na obali Drave, u povijesnom perivoju ljetnikovca grofa Draškovića, danas Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 22. rujna očekuje vas Vinski party, a vinski mjesec završava 30. rujna maratonom Wine&Run u Orahovici, koji se u hedonističkom duhu ne trči nego hoda.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Top vina Slavonije i Podravine

I ove je godine vinska ambasadorica festivala enologinja Ivana Nemet odabrala najbolja vina Virovitičko-podravske županije, među kojima su i ona nagrađena Decanterom. Od graševine, rajnskog rizlinga i chardonnayja do cabernet franca, frankovke, pinota crnog, …, uživat će se u vinima nagrađivanih lokalnih vinara.

„Veseli me što smo u Virovitičko-podravskoj županiji izašli iz svijeta slučajnih vina. Danas kad predstavljam vina ove županije to radim opušteno i sigurno. Vina s ovog područja sad su lijepa slika našeg kraja, naša vinska umjetnost“, ističe ova poznata enologinja.

Ovu lijepu vinsku priču prije tri godine pokrenula je Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije, a njezina direktorica Martina Jakelić ističe kako je na području destinacije Slavonija i Podravina posljednjih godina sve veći broj malih obiteljskih vinarija koje su sastavni dio turističke ponude temeljene na zelenom, održivom turizmu s dva UNESCO područja – Parkom prirode Papuk i rijekom Dravom i bogatom povijesnom naslijeđu.

„Naša destinacija neočekivano je lijepa i neočekivano blizu, a vinski festival prava je prigoda da nas posjetite“, poručuje Martina Jakelić.

Za sudjelovanje u ovoj lijepoj vinskoj priči trebate se prijaviti putem obrasca na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije i platiti ulaznicu koja po eventu iznosi simboličnih 15 eura. Pa ako se pitate kamo bi na sljedeće putovanje, odgovor je u Virovitičko-podravskoj županiji. Slavonija i Podravina, wine not!?

 

Foto: Matija Turkalj

Provedite bablje ljeto na Pelješcu – sve je spremno za sedmi Festival soli

Od 30. kolovoza do 15. rujna na Pelješcu vas očekuje vrhunac ljetne festivalske sezone sa središtem u Stonu, jer kraj ljeta uvijek je rezerviran za Pelješac i Festival soli za kojeg ‘diše’ cijeli poluotok, odnosno sve četiri općine: Janjina, Trpanj, Orebić i Ston, koji ponosno čuva najstariju solanu u Europi, još iz vremena Dubrovačke Republike.

Više od 15 dana vrhunske hrane, finih peljeških vina, brojnih glazbenih i kulturnih događanja i ove će godine, od 30. kolovoza do 15. rujna, uveseljavati stanovnike Pelješca i njihove goste te pokazati kako je bablje ljeto najljepše na jugu Dalmacije.

Pedesetak peljeških konoba, restorana i vinarija nudit će odabrana jela i vina po festivalskim cijenama, a povoljniji će biti i izleti brodom na degustaciju školjaka u Malostonskom zaljevu.

U Stonu nikad atraktivniji program

U Stonu se tijekom festivala organiziraju likovne radionice, tradicionalna likovna kolonija, eko plac, tj. sajam tradicionalnih proizvoda, izložbe, vođene ture kroz solanu, kulinarske radionice…, a sastavni dio program Festivala soli 2023. atraktivno je vađenje soli. Glavni dio programa odvija se u središtu Stona od 30. kolovoza do 2. rujna.

I ove godine očekuju vas sjajni koncerti: u četvrtak, 31. kolovoza – Wine, salt &jazz night u Solani Ston, u petak, 1. rujna, u tvrđavi Kaštio posjetitelje će zabavljati Đani Stipaničev, dok će 2. rujna Ston biti domaćin 3F GIN eventa – DJ partyja na kojem će biti predstavljeni  lokalni proizvođači gina.

„Festival soli u posezoni privlači velik broj gostiju, afirmirajući cjelokupnu turističku ponudu Pelješca, od smještajnih kapaciteta do tradicionalnih proizvoda. Na temeljima ovog festivala koji se organizira već sedam godina, sve četiri pelješke turističke zajednice – Orebića, Trpnja, Janjine i Stona u protekle tri godine kreiraju atraktivnu festivalsku sezonu. Stvorili smo i širimo jednu lijepu zajedničku priču koja započinje u predsezoni i završava Festivalom soli u posezoni, potvrđujući da je goste moguće privući na Pelješac i izvan špice sezone“, rekla je Fani Slade, direktorica TZ općine Ston.

 

Foto: TZ općine Ston

Top mjesta u Slavoniji i Podravini za najljepše izlete

Vodimo vas u Virovitičko-podravsku županiju koja je s dva UNESCO područja – rijekom Dravom i Parkom prirode Papuk, ambijentalnim gradovima i mjestima, dvorcima i kurijama na atraktivnoj Plemićkoj ruti, nepresušan izvor inspiracije za najljepše fotografije.

Mostovi u Virovitici

Nećete im odoljeti. Sjajni su motivi za fotografije. Pet atraktivnih mostova spaja modernu Viroviticu s prekrasnim dvorcem Pejačević u njezinom središtu. Svojevrstan su hommage minulim vremenima kada su stari grad zbog čak 16 mostova nazivali „Malom Venecijom“. Ne znate koji vam je privlačniji: svjetlucavi Most zrcala ili Glazbeni koji će i zasvirati dok ga prelazite, Portal ili Gimnazijski, a možda ipak Most zaljubljenih, nezaobilazni virovitički hotspot za fotkanje mladenaca.

Dvorac Janković u Suhopolju

Nije da ćete tamo napraviti samo super fotografije. Ovo je mjesto s 30 komfornih soba idealan izbor za smještaj i predah od gradskog asfalta. I baš ste tako zamišljali dvorce kada ste nekada čitali priče o Snjeguljici i Pepeljugi, a tu ćete čuti još jednu lijepu ljubavnu priču, ovog puta istinitu – onu o plemiću Elemiru Jankoviću i njegovoj odabranici Ilki, kćeri voditelja imanja. Suhopoljski dvorac Janković, danas moderan Centar za posjetitelje s prekrasnim perivojem prepun je hotspotova za savršene fotografije.

Park šuma Jankovac na Papuku

Jedna je od najljepših gorskih dolina u Parku prirode Papuk i toliko je oduševila voćinskog plemića Josipa Jankovića da se tamo i preselio pa je Park šuma Jankovac po njemu dobila ime. Nećete ni vi ostati ravnodušni na ovu idilu. Dva jezera, atraktivni slap Skakavac, poučne staze, mostići, veslanje u kanuu, predah uz omiljeni napitak u planinarskom domu…, bit će to savršen izlet s prekrasnim fotografijama za društvene mreže sa svim nijansama zelene.

Geo-info centar Voćin

Dinosaur u multimedijalnom Geo-info centru u Voćinu najupečatljiviji je eksponat moderne postave koja će vas povesti na putovanje milijunima godina unatrag u prošlost prekrasnog Papuka koji je danas Park prirode i poziva na outdoor aktivnosti. Odaberite najbolji kadar, škljocnite nekoliko puta ili još bolje ako ste u društvu zamolite nekog da vas fotka s ovim prastarim stanovnikom Slavonije i Podravine. Jednostavno mami na fotkanje.

Polje makova na Križnici

Kad se budete vozili biciklom, turističkim vlakićem ili možda automobilom po Križnici, mističnom dravskom otoku koji je s kopnom povezan jedino skelom i 250 metara visećim mostom, nećete odoljeti polju makova koji se na jednom mjestu proteže s obje strane ceste. Magičan je to prizor pa ćete se sigurno zaustaviti, refleksno okrenuti mobitel i napraviti bezbroj prekrasnih fotografija i – naravno – selfi za uspomenu na neočekivano lijepo putovanje Slavonijom i Podravinom.

 

Foto: Matija Turkalj i Borna Subota,

Pobjegnite od vrućine – dođite na Bartolovo

Dosta vam je ovih vrućina? Pa, maknite se izvan grada – u prirodu. Još uvijek stignete u Bartolovo, tridesetak kilometara od Zagreba,  jer danas se na bregu Belavine, iznad Kalinja (Kalinje 199) održava Bartolovo.

Naime, danas je dan Svetog Bartola, a na bregu Belavine odlučili su nastaviti tradiciju i vinogradarski običaj Bartolovo koji slavi ovog sveca. Tada se u vinogradima podiže klopotec koji će tjerati čvorke i nagovijestiti da se bliži berba. Danas će se s prijateljima uz veselicu, sočan zalogaj i staru kapljicu (ta, valja i bačve isprazniti za mlado vino), proslaviti u vinogradu.

Manifestaciju Bartolovo počinje u 16.30 sati organizira Udruga vinogradara i vinara Brina u suradnji s TZ Grada Svetog Ivana Zeline.

Nakon dobrodošlice gostima uz prigodnu zdravicu domaćina, Udruga Brina među svojim članovima bira Vincilira i Pudara na godinu dana, do slijedećeg Bartolova. Vincilirom se imenuje član udruge koji je kroz godinu „pokazal najviše truda oko vina i vinograda“. Pudarom se imenuje član udruge koji je najviše puta „bil pri kleti i tak čuval naše gorice“. Postavlja se klopotec i strašilo, župnik blagoslovi vinograd te na kraju pudar „pušta“ klopotec u rad i ruži z drvenu čegrtaljku.

 

Foto: TZ Sveti Ivan Zelina

 

 

Pelješac pruža mnogo više od predivnih plaža i mora

Najveći poluotok južnog Jadrana, Pelješac, očarava svojoj ljepotom, iskonskom divljinom i mogućnostima koje nudi, a premda je predivan tijekom cijele godine, u ljetnim mjesecima posebno mami posjetitelje da ga istraže. Otkad je lani izgrađen Pelješki most, koji je sam po sebi turistička atrakcija, Pelješac je još dostupniji i još zanimljiviji. Ovdje ste doista na slatkim mukama što posjetiti, gdje se kupati i u čemu sve uživati! Ovo je naš must have za ljeto 2023.!

Izravno iz mora na vašem tanjuru!

Vožnja brodom iz Malog Stona, Hodlija, Luke i Zamasline do uzgajališta kamenica u Malostonskom zaljevu i degustacija izravno iz mora super je doživljaj. Iako se mogu jesti pohane, pečene i u raznim drugim kombinacijama, kamenice su najbolje ovako svježe s nekoliko kapi limuna. Takve imaju najbolji okus. Okus mora!

Festival soli od 30. kolovoza do 15. rujna

Već 4.000 godine u Stonu se na tradicionalan način – samo uz dodatak mora, sunca i vjetra – vadi sol. Kako je bilo tada, tako je i danas, pa je prava šteta proći kroz Ston i ne posjetiti jednu od najstarijih, ali i najočuvanijih solana u Europi. Pa i nadaleko poznate stonske zidine tu su podignute kako bi zaštitili ljude i ovaj dragocjeni mineral koji im je donosio bogatstvo. Čak 58 bazena, od toga devet kristalizacijskih, nazvanih po svecima, mogućnost sudjelovanja u vađenju soli, u koju se ne dodaju baš nikakvi aditivi…, sve vas to očekuje u Stonu. Ova ambijentalno mjesto središte je Festivala soli koji se održava na čitavom poluotoku od 30. kolovoza do 15. rujna. Gastronomska događanja, sajam tradicijskih proizvoda, glazbene večeri, koncerti, predstave, radionice za djecu, Likovna kolonija, vađenje cvijeta soli…, očekuje vas dva tjedna zabave i hedonizma.

Kulturna tradicijska tura

Za one koji vole muzeje i osjetiti bilo kraja kojeg posjećuju te se upoznati s tradicijom, Pelješac ima što ponuditi. Muzej pelješke tradicije u Mokalu kod Orebića, s impresivnom zbirkom amfora starih 2.000 godina, bačvama, kotlovima za rakiju, starim pećima, mlinicom za maslinovo ulje…; Pomorski muzej u Orebiću, koji osim pomorske i arheološke zbirke, čuva i vrijednu zbirku knjiga pomorskih kapetana; Muzej vinogradarstva i vinarstva u Putnikovićima, prvi takve vrste u Hrvatskoj…, impresionirat će vas originalnim postavima i pričama.

Muzej pelješke tradicije

Vinska tura

Vinska tura po Pelješcu se ne propušta! Na ovom poluotoku više je od 250 vinara, autohtona sorta plavac mali daje vrhunske rezultate, a čuveni su plavci sa zaštićenih vinorodnih položaja Dingača i Postupa te s Ponikava i Dranča. S čašom vrhunskog vina u ruci, u društvu ljubaznih domaćina i u srcu živopisnog vinogorja, Pelješac ćete doživjeti u njegovoj iskonskoj ljepoti. A i samo pogled iz vinograda koji se protežu iznad bajkovitih plaža i tirkiznog mora vrijedi milijune!

Morske radosti

Divna, ime ove plaže desetak kilometara udaljene od Trpnja govori sve. A tek plaža Vučine u Žuljani; tu je i šljunčani raj Duba, potom Trstenica u Orebiću, idealna za obitelji s djecom… Pelješke uvale skrivaju neke od najljepših plaža na Jadranu.

Od jedrenja do planinarenja

Na spomen Pelješca ljubitelji aktivnog odmora prvo će pomisliti na jedrenje na Vignju, no za one kojima je ljeto sve samo ne izležavanje na plaži i koji vole aktivan odmor, na ovom je poluotoku na raspolaganju pet kružnih biciklističkih staza dužine 184 kilometra te šest planinarskih ruta, ukupne dužine 39 kilometra. Ako želite uživati u predivnom pogledu na pelješki kanal i otoke popnite se na najviši vrh poluotoka. Sveti Ilija iznad Orebića visok je 961 metar – uspon je moguć iz tri smjera.

 

Foto: arhiva TZ općina Orebić, Trpanj, Ston i Boutique vinarije Mikulić, (Ivo Biočina, Baldo Mirković, Ive Trojanović, Boris Jović)