Prvi Tajlandski festival u Hrvatskoj

Tajland, još i zovu Zemlja osmijeha, a njegov glavni grad ima najduže ime na svijetu!  Znan pod imenom Bangkok, njegov stari tajski naziv u latiniziranom obliku glasi Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Maha Sathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasitnjegovo, odnosno sadrži 168 slova.

Ova fascinantna zemlja, čija je nacionalna životinja slon, ne očarava samo prirodnim ljepotama, nego i bogatom kulturnom baštinom. Tajland je poznat po tisućama veličanstvenih budističkih hramova, jelima karaktirističnih, autentičnih okusa i slavljenju tradicije kroz plesove i ceremonije.

Da bi i Zagrepčani i njihovi gosti mogli doživjeti čaroliju Tajlanda, Veleposlanstvo Kraljevine Tajlanda sa sjedištem u Budimpešti organizira prvi Tajlandski festival u Hrvatskoj koji će se održati u subotu, 21. rujna, od 11 do 19 sati, na zagrebačkom Cvjetnom trgu.

Tradicionalni plesovi i glazba

U središtu festivalskog programa bit će tradicionalni tajlandski plesovi i glazbene izvedbe, s posebnim naglaskom na khon, jedinstveni plesni performans koji prikazuje priče iz tajlandske mitologije. Izvođači ovog plesa koji se često izvodi u svečanim prigodama nose bogate kostime i maske i dočaravaju raznolikost i simboliku tajlandske umjetnosti. Posjetitelji će moći uživati u tradicionalnoj tajlandskoj glazbi koja donosi mističan zvuk Orijenta i prenosi jedinstvenu harmoniju utkanu u tajlandsku svakodnevicu.

Tajlandska gastronomija

Jedna od glavnih atrakcija festivala svakako će biti prezentacija tajlandske gastronomije poznate po intenzivnim okusima, začinima i bogatoj povijesti. Tajland je, uz Indiju, jedan od najvećih izvoznika riže na svijetu, a jasmin riža poznata je i u svijetu po mirisnoj aromi jasmina i laganoj, pahuljastoj teksturi.

Posjetitelji će moći kušati razne delicije, uključujući popularni Pad Thai, poznato jelo od rižinih rezanaca u kojem se sljubljuju slatke, kisele i pikantne note, te kremasti Panang curry, aromatično jelo koje savršeno balansira toplinu začina s blagim kokosovim mlijekom i kikirikijem. Svako jelo pripremat će se prema autentičnim tajlandskim receptima, a svojim će okusima sve okupljene odvesti ravno u kuhinje Bangkoka, Chiang Maia ili otoka Phuketa.

Na festivalu će biti i azijska trgovina u kojoj će posjetitelji tijekom manifestacije moći kupiti autentične azijske proizvode – iako se jedan začin, koji se za pripremu tajlandskih jela obilato koristi, zasigurno nalazi i u svakoj hrvatskoj kuhinji – češnjak.

Opuštajuća tajlandska masaža

Poželite li se opustiti i obnoviti energiju, moći ćete se prepustiti čarima autentične tajlandske masaže Nuad Phaen Boran, neizostavnog dijela tajlandske wellness kulture. Tajlandska masaža poznata je po tome što uravnotežuje tijelo i um primjenom tehnika istezanja i akupresure kako bi se potaknuo protok energije kroz tijelo, što rezultira osjećajem dubokog opuštanja. Prilagođena je sportašima i rekreativcima, ali i manje aktivnim osobama, kao i onima koji većinu vremena na poslu provode pogrbljeni nad tipkovnicom te stoga trpe bolove u kralježnici i vratu. Stoga, odvažite se isprobati „osjećaj lakoće”.

Tradicionalna borilačka vještina

Osim kulturnih i gastronomskih doživljaja, na festivalu će biti predstavljena i borilačka vještina koja je osvojila svijet – Muay Thai, koji se još naziva i „umjetnost osam udova”, jer mogu se koristiti šake, laktovi, koljena i stopala. Demonstracije Muay Thaija prilika su za sve ljubitelje sporta i borilačkih vještina da izbliza vide majstorstvo koje se u ovom sportu postiže tijekom godina treninga.

Rukotvorine i tradicionalne tetovaže

Tijekom festivala održavat će se i radionice tajlandskih rukotvorina na kojima će posjetitelji imati priliku   izraditi tradicionalne tajlandske suvenire poput Thung pakove mreže ili oslikati kišobrane. Ove interaktivne radionice posjetiteljima će pružiti uvid u bogatstvo tajlandskih rukotvorina. Sudionici radionica naučit će više o tehnikama i materijalima koji su dio tajlandske umjetničke tradicije, a svoje umjetničke kreacije moći će ponijeti kući.

Velika atrakcija sigurno će biti i izrada privremenih tetovaža, koje na Tajlandu imaju jedinstveno značenje: vjeruje se da nude zaštitu, sreću ili blagoslov onome tko ih nosi.

Sve je spremno za 5. Festival indijanskih banana brenda Exotic king!

Zanimljivosti o Indijanskoj banani koja uspijeva na plantaži u Donjoj Bistri, prerađevinama ovog voća, finom medu, rakiji, kolačima, kulinarski show Exotic King s Chefom Almom Čatlakom, brojne radionice i predavanja nutricionista, dobra zabava – sve vas to čeka na 5.Festivalu indijanskih banana koji će se održati 14. i 15. rujna u Gornjoj Bistri, lokacija Stari kamenolom!

Kad je ne tako davne 2019. godine Ivan Šulog odlučio javnosti pokazati plodove svojeg dugogodišnjeg rada nije očekivao tako veliki odaziv znatiželjnika na ‘druženje’ na imanju gdje su tada bogato rodile Indijanske banane. Upravo to voće, čija unutrašnjost podsjeća na kremu od banane, a okusom povezuje bananu, mango i papaju, bilo je apsolutni hit. Moglo se brati na plantaži i kušati u različitim slasticama, piću… I tako odličan odaziv potaknuo je organizatora Ivana Šuloga i njegovu suprugu Martinu da u rujnu 2020. godine posjetiteljima ponude prvi Festival Indijanskih banana u Bistri. Pet godina kasnije, upravo ovog vikenda 14. i 15.9  rujna održat će se peti po redu s bogatim i vrlo zanimljivim sadržajem.

Martina i Ivan Šulog

“Još od fakultetskih dana, želio sam napraviti nešto svoje, nešto posebno i nešto nadrealno. Upravo zato sam se upustio u „eksperiment”, sa suprugom osnovao tvrtku s jedinstvenom namjerom – uzgajati egzotično voće i povrće u Zagorju. Danas, 20 godina kasnije tvrtka Exotic King jedina je koja se bavi ovakvom proizvodnjom u Hrvatskoj, ali i u Europi! Osim uzgoja indijanske banane, uzgajamo i ostalo raznoliko egzotičo voće i povrće, ali distribuiramo i sjeme te sadnice“  kaže Šulog dodajući kako Exotic King u svojoj ponudi ima indijanske banane, đavolje voće, kiwano, afričku šljivu, žute lubenice i cijeli niz ostalog tropskog voća. Želja tvrtke je napredovati i širiti se, educirati Hrvate o uzgoju egzotičnog voća, njegovim pozitivnim utjecajima na okoliš i ljudski organizam, a u planu i dalje proširivati izvoz. Parola tvrtke je ujedno i želja da je svima dostupna banana svih 365 dana!

Upravo to će brojni posjetitelji moći doživjeti ovog vikenda na petom festivalu na kojem neće nedostajati edukativnog sadržaja (predavanja poznatih nutricionista i agronoma, gostovanje predavača s Ohio instituta), dobre zabave uz koncerte Lele Kaplowitz kvarteta i banda Chicksticks, te DJ-a Stanka Bondže, a bit će i bogata gastro ponuda jela i pića te degustacija raznog egzotičnog voća i povrća.

Kako bi se u potpunosti kušala zvijezda festivala indijanska banana, već su u pripremi razne prerađevine od tog voća poput piva, pjenušca (brončana medalja u Londonu) , gina, pekmeza, ali i fini kolači i pjenasti deserti u čašama. Bit će organizirana i prodaja voća i povrća te sadnica, a dodatna ponuda uključuje i druge OPG-ovce.

U nedjelju sve okupljene očekuje i kulinarski show s Almom Čatlakom koji će pripremati jela od egzotičnog voća u sklopu cooking showa koji sponzorira tvrtka Bosch. Kako bi uživanje na festivalu bilo što jednostavnije Exotic King je u suradnji s mladim inovatorima tvrtke Louvien Santini osmislio posebne narukvice koje će svaki posjetitelj dobiti prilikom kupovine ulaznice i koje će olakšati plaćanje i boravak na festivalu, a također će moći vidjeti i njihovu inovativnu modnu reviju.

“Kiša nam je malo promijenila planove pa smo Festival Indijanske banane s naše plantaže premjestili u veliki šator od 600m2  na adresi Sljemenska cesta 80, u našoj Bistri. Tako da će svi posjetitelji, ljubitelji egzotičnog voća moći u potpunosti uživati, puno toga naučiti i odabrati svoje kombinacije voća za jesen. Iz godine u godinu festival raste i u broju sudionika i po broju posjetitelja zainteresiranih za ovu nama egzotičnu i nadasve zdravu biljku. Festival su podržali Ministarstvo poljoprivrede, Općina Donja Bistra i Bosch Hrvatska, a kako bi svi stigli uživati i u vikendu i u festivalu program počinje u subotu i u nedjelju u 15 sati i završava u ponoć.”  zaključio je na kraju Šulog dodajući kako je vizija tvrtke prepoznatljivost u Hrvatskoj i u svijetu te širenje svjesnosti o postojanju Exotic Kinga i dostupnosti indijanske banane i drugog egzotičnog voća i povrća 365 dana u godini.

Ulaznice za festival kupuju se u sustavu Entrio i Eventim, te Coreevent, broj karata ograničen, a sve dodatne informacije potražite na: https://exotic-king.eu/

 

Foto: Nikola Zoko

Ljepote Baške u babljem ljetu

Ljetna je sezona završila, sli žamor ljudi, zveckanje tanjura i čaša u popularnim restoranima i konobama smještenima u uskim ulicama te smijeh s jedne od najljepših plaža na Jadranu – u Baški na otoku Krku ne prestaju. Zrake sunca više nisu tako naporne, noći su ugodne za spavanje, more je toplo, a vedro nebo ne poziva samo na kupanje, nego i obilazak Baške i njene okoline jer povijesne i kulturne znamenitosti otvorenim vratima pozivaju znatiželjnike na istraživanje. Tako izgleda ‘bablje ljeto’ u biseru otoka Krka, u Baški, mjestu specifične povijesti, zanimljivih sadržaja, ali i onog osjećaja pripadnosti kojeg vam pružaju domaćini.

Turistička sezona ovdje ne prestaje ulaskom u rujan, baš naprotiv – svi koji se bave turizmom trude se produžiti sezonu bogatom ponudom koja spaja priču o glagoljici, Bašćanskoj ploči, bogatim vinogradima (između Drage Bašćanske i Jurandvora) na kojima u kojima zrije grožđe od kojeg vrijedni vinari rade vina koja osvajaju domaće i međunarodne nagrade. Kad ste u Baški, vrijeme nevjerojatno brzo prolazi pa planirajte uživanje na ovoj destinaciji u trajanju od nekoliko dana. Evo i zašto!

Glagoljica na svakom koraku 

Na ulasku u Bašku poželjeti ćete stati i ovjekovječiti veliko slovo glagoljice. Riječ je o slovu- L posvećenom svetoj Luciji zaštitnici vida te simbolu svjetlosti. Skulptura je visoka 4,45 m i nije slučajno na ovom mjestu. Naime, ona označava ulazak u Jurandvor u kojem je, u sklopu crkve sv. Lucije (sagrađene na prijelazu 11. u 12.stoljeće), pronađena Bašćanska ploča iz 1100. godine, itekako važan dio hrvatske povijesti.

Jurandvor je sa svojom prekrasnom pričom o povijesti i kulturi otvoren čitave godine, a voditeljica kompleksa Dana Kružić istaknula je kako je ponosna na to da ovaj lokalitet privlači veliki broj domaćih i stranih turista. Kad je o glagoljici riječ još je jedna žena u Baški posebno ponosna na to što sudjeluje u projektima promocije ovog starog hrvatskog pisma. Branka Polonijo iz Društva Sinjali  ponosno je pokazala Bašćansku stazu glagoljice posvećenu glagoljici i svim glagoljašima kroz našu povijest.

Staza je svojevrsna hrvatska povijesna prostorna početnica od A (az) do Ω (omega). Svrha joj je da u bašćanskoj dolini, kraju gdje je otkriven najstariji dokument hrvatske državnosti iz 1100. godine, bude spomenik trajne vrijednosti koji će sve posjetioce ovoga područja uputiti u povijesno -kulturološke značajke i vrijednosti kraja i povijesti hrvatske državnosti.

Značaj ove staze prepoznat je njezinim uvrštavanjem u Registar nematerijalne kulturne baštine Ministarstva kulture, a svakom ‘istraživaču’ je dana mogućnost da uz vodič istraži lokacije svakog glagoljaškog slova i sakupi sve simbole na jedno mjesto. S ispunjenim oznakama glagoljice dolazi se u TZ Baška po diplomu i prigodan dar. Odlična atrakcija za male i velike istraživače.

 Stara gradska jezgra bogate povijesti 

Počeci turizma u Baški vraćaju nas u 1904. godinu kad se osniva “Društvo za poljepšanje mjesta”, a dvije godine kasnije otvara se prvi hotel. U ljeto 1908. godine uređeno je i prvo kupalište s pripadajućom kupališnom zgradom, zahvaljujući direktoru praške “Narodne politike” Emilu Geistlichu (danas spomenik na plaži nosi njegovo ime), velikom prijatelju mjesta, koji je pronio glas o ljepoti ovog kraja, zbog čega su prvi gosti bili Česi koji su i danas vjerni mjestu. O dijelu te povijesti, ali i prekrasnim pričama o tome kako je Baška kao primarno ribarsko i trgovačko mjesto počela okretati svoju pažnju prema izrazitom turističkom potencijalu, te kako su nastali hoteli, kampovi, ali i drugi oblici smještaja uklopljeni u impozantnu povijesnu jezgru doznat ćete krenete li s vodičem ili samostalno u istraživanje stare gradske jezgre.

Pogled će vam privući velika gradska plaža i uske ulice kojima se prolazi između prekrasnih kuća. Fasade su posebno ukrašene, a na nekolicini njih još uvijek se mogu uočiti specifični dimnjaci ‘fumari’, a većina kuća ima uske kamene stepenice na kojima se kad sunce zađe vode ‘ćakule’.

Predivne plaže, kristalno čisto more 

Kad je o Baški riječ svi koji je barem jednom posjete dobro će zapamtiti Velu plažu, najpopularnije odredište kupača u Baški koja je s vremenom postala najprepoznatljiviji simbol mjesta. S pravom je smatraju jednom od najljepših na Jadranu, a od 1999. godine ova je plaža ponosni nositelj Plave zastave kao dokaza visoke kakvoće i standarda.

Tijekom rujna plaža je i dalje u potpunosti u funkciji, s nešto manje gostiju koji uživaju u privilegiji ‘punjenja baterija’ bez prevelike gužve. Uz Velu plažu Baška obiluje s tridesetak šljunčanih plaža do koji se može doći pješice ili čamcem.

Mauro Rubeša

Kakve su i koliko koštaju različite ture čamcima možete istražiti na samoj rivi, a jedan od najboljih doživljaja je istraživanje okolnih plaža gliserom. Mauro Rubeša, vlasnik Ruby Rent a Boat  će vam na samom ulasku u gliser pokazati mapu s 30-tak prekrasnih plaža u okolici Baške i ovisno o tome što odaberete povesti u istraživanje. Odličan je vodič i skiper pa mu se lako možete prepustiti uživajući u onome što ćete vidjeti.

Gliserom se začas može doploviti do otoka Prvića koji je najveći nenastanjen otok na Jadranu. Obale mu „šiba“ bura, ali s južne strane nalaze se zelene oaze i staništa bjeloglavog supa (1972. godine proglašen je posebnim botaničkim i ornitološkim rezervatom).

 Stanovnici bašćanske kotline otok Prvić koriste za ispašu ovaca ali i pčela. Med od cvijeta kadulje, s otoka Prvića, izuzetno je cijenjen zbog svojeg specifičnog i ljekovitog sastava. Možete ga kušati i nabaviti kad završite obilazak gliserom i kupanje. Krenite šetnicom prema crkvi sv. Ivana koja se nalazi na području nekadašnjeg Kaštela Baška, zastanite na jednom od najljepših vidikovaca ovog kraja poznatom po zapanjujućem pogledu na čitavu bašćansku  dolinu i otok Prvić i posjetite  vrijednu bašćansku obitelj OPG Vraneković koja nudi nekoliko vrsta meda i proizvoda od njega, ali i med od  kadulje sa otoka Prvića.

Vladimir Vraneković

Nekad disko, danas kultni Restoran Mošuna

Sjedite na dnu kanjona, okruženi šumom i… kušate specijalitete. Ne, to nije prizor iz nekog filma, to je Restoran Mošuna. Interijer (ima i veliku natkrivenu terasu) otkriva zanimljivu priču o otoku Krku, Baški te otočkog načina života i odličnoj gastronomiji. Nekad se na ovom mjestu nalazila suhozidna   pastirska građevina (otuda naziv Mošuna), potom kultni disco klub Porta Fortuna, da bi 2018. godine postala jedan od najpopularnijih Kvarnerskih restorana koji radi tijekom cijele godine.

Dario Matejčić

Dobrodošlicu će vam zaželjeti vlasnik, Dario Matejčić, ujedno i vrlo talentiran kuhar koji ne krije ljubav i strast prema poslu kojeg radi. Svakog dana ručno radi domaću tjesteninu, popularne šurlice, koju sljubljuje s tradicionalnim umacima stoga svakako naručite specijalitet poput šurlica s gulašom.

Za prste polizat je i rolana pečenka od bašćanske janjetine, ali i klasično pripremljena janjetina – na ražnju. Naime, bašćanska janjetina je vrlo cijenjena, a nakon što je kušate u restoranu Mošun, svakako posjetite i popularnu manifestaciju Crna ovca (https://www.crnaovca.hr/), koja će vas oduševiti svojim bogatim programom, ali i okusima i aromama tradicionalne kuhinje bazirane na janjetini.

Nazdravite danu žlahtinom! 

Kad ste u Baški svakako danu nazdravite rashlađenom žlahtinom koju će vam u svom vinskom podrumu ili u vinogradu uz zalazak sunca poslužiti Anton Toni Katunar, vlasnik Katunar Estate Vinery  Proizvodnja vina Katunar Estate Winery uglavnom se oslanja na grožđe iz vlastitog uzgoja, jer posjeduju preko 200 000 trsova na dva lokaliteta: u Vrbničkom polju i u Bašćanskoj kotlini. Vinograd na položaju Šupele, Sv. Lucija karakteriziraju idealni vinogradarski uvjeti – vinograd presjeca 45. paralela, poznate vinarske geografske širine. Idealna orijentacija jug-jugozapad, blizina mora i odlična provjetrenost dozvoljavaju ekološki uzgoj u punom smislu, uz iznimno male potrebe za prskanjem i zaštitnim tretmanima vinove loze (najviše 2-4 prskanja godišnje).

Anton Katunar

Bašćanska mikroklima svojim brojem sunčanih sati, uz morsku refleksiju sunca, položenost i refleksiju velikih vapnenačkih površina omogućava natprosječnu insolaciju sa netipično naprednom vegetacijom za područje Kvarnera. Samo tlo mješavina je crvene zemlje pijeska i kamena, Ph zemlje je visok, uz tragove posolice nošene burom.

Od suhih bijelih do slatkih crnih vina imaju kolekciju u kojoj se nalazi 14 etiketa. Za ljubitelje bijelih vina tu je kraljica ovog  kraja – žlahtina sv. Lucija, dok će ljubitelje crnih vina oduševiti izbor između   domaćih sorti poput debejana, sansigota, kamenine, pa čak i plavca malog, te internacionalnih – syraha, grenachea i merlota.

Jesen je stvorena za Outdoor Baška 

Topla i sunčana, jesen je idealna je za uživanje u outdoor aktivnostima. Baška se može pohvaliti s oko 120 km uređenih i markiranih pješačkih staza, od kojih je najatraktivnija i najpoznatija staza „Put ka Mjesecu“ koja vodi prema „Mjesečevom platou“ krajoliku koji krije suhozide, mošune, bunare, lokve, mrgare i najstariji ornitološki rezervat na svijetu Kuntrep. Staza je duga 7,5 km po kojoj se može šetati ili voziti bicikle. Na stazi vas očekuju vidikovci sa zapanjujućim pogledom na bašćansku dolinu, otok Prvić, morsko plavetnilo i Velu plažu, a tijekom istraživanja nemojte se iznenaditi ako naiđete na ovce, magarce ali i druge životinje koje slobodno žive na otoku Krku. Prekrasni krajolici prepuni su ljekovitog bilja, pa bašćansku kotlinu čine iznimno zdravim okruženjem. Upravo su osebujne klimatske prilike uvjetovale razvoj različitih kultura, poput vinove loze, smokve i masline.

Volite li adrenalinske avanture, svakako isprobajte doživljaj znan kao  “Šetnja među krošnjama” koju organizira Zipline Edison. Riječ je o jedinstvenoj atrakciji na otoku Krku a i šire, namijenjen obitelji i ljubiteljima pustolovina. Smješten je na prijevoju Treskavac uz državnu cestu D 102 u neposrednoj blizini poznate staze glagoljice tj. na vidikovcu kod glagoljskog slova A. “Šetnja među krošnjama” posjetiteljima omogućava nezaboravni doživljaj kroz vožnju terenskim vozilom, hodanje po nezaboravnim krajolicima, spuštanja sajlama i to sve na više od 2 km dužine. Navedene kombinacije Šetnje traju otprilike dva sata.

U okolici Baške nalaze se i ogoljele visoke stijene koje su mamac za ljubitelje slobodnog penjanja pa ne čudi kako su u ovom kraju čak četiri sportska penjališta s više od 100 opremljenih smjerova različitih težina.

Jubilarno 10. izdanje Baška Outdoor Festivala održati će se od 11. do 13. listopada nudeći savršenu kulisu za jesenski aktivni odmor te spajanje sportskih aktivnosti na otvorenom i uživanje u čarima netaknute prirode bašćanske doline. Uz čak pet atraktivnih outdoor sportskih programa (od trail trčanja, brdskog biciklizma, planinarenja do penjanja na stijeni i zip line doživljaja) manifestacija će biti popraćena i koncertnim nastupima te mnoštvom aktivnosti u kojima će svatko pronaći avanturu za sebe. Sve informacije potražite na www.visitbaska.hr.

 

Foto: Nikola Zoko i TZ Baška

 

U čast stotom rođendanu hotela Esplanade, Master Kishoni osmislio deset koktela

Od prvih putnika Orient Expressa koji su u njega stupili davne 1925. pa do današnjih gostiju, stranih ili domaćih, hotel Esplanade zadržao je kozmopolitski ugođaj, visoke standarde ugostiteljstva i jedinstvenu ponudu jela i pića. Esplanade je od svojeg početka mjesto ključnih društvenih događanja glavnoga grada, a posebno njegov bar, u kojem se i danas sklapaju poslovi, slave obljetnice ili gosti jednostavno uživaju u vrhunskim koktelima, šampanjcima, kavi i brojnim drugim pićima.

Nakon linije autorskih koktela koji su promijenili Esplanadinu barsku ponudu te nakon uvođenja odlično prihvaćenih bezalkoholnih i LABV koktela, Vjenceslav Madić Master Kishoni osmislio je novu privlačnu ponudu bara.

„Budući da hotel Esplanade sljedeće godine slavi stoti rođendan, u čast tradicije i nasljeđa osmislio sam novu liniju koktela, po jedan za svako desetljeće. Ovi kokteli doista se izdvajaju svojim premium sastojcima koje ćete pronaći samo u našim koktelima. Time smo ponudu bara podigli na još višu razinu svrstavajući ga u kategoriju ICONIC. Dostupnost vrhunskih sastojaka u spoju s današnjim tehnikama rada stvara jedinstvene kombinacije okusa, iste kao one prije nekoliko desetljeća, a u njima možete uživati danas”, istaknuo je Madić.

Madić je izdvojio tri koktela pod nazivom Esplanade Highlights. Prvi je Paradise Garden, čiji je temelj Paradise Hennessy Cognac, remek-djelo kuće Hennessy. Kako kaže Madić, koktel je prožet notama tog jedinstvenog pića s voćnim notama sherry vina i blago pržene brazilske kave uz dašak kakaa i meda sa šafranom. Nadalje, profinjenost koktela Esplanade Royal može se iščitati iz njegova imena, baš kao i iz okusa i načina posluživanja.

„Baza mu je rum X0 iz Perua, francuski liker Green Chartreuse, a pjenušavi završetak čini vrhunski francuski šampanjac Dom Perignon iz 2013. godine. Naravno, posebno je važna tehnika da liker ne bi postao dominantan, već prisutan, a koktel se poslužuje u čaši Riedel Veloce Champagne Wine koju krase jestivi zlatni listići, naveo je Madić.

Treći koktel nosi vrlo zanimljivo ime koje neposredno podsjeća na podneblje iz kojeg dolazi. Pedro je koktel koji se temelji na vrhunskoj tekili odležanoj 18 mjeseci u hrastovim bačvama u kojima se prethodno čuvao bourbon. Tu je i intenzivno aromatičan mezcal te Cordial Palo Santo. On mu daje neodoljivu notu balzama, karakterističnu za doba starih Egipćana i prvih hebrejskih plemena. A zašto naziv Pedro? „Pedro je najčešće ime u Južnoj Americi, pa njegova jednostavnost i upečatljivost odlično ide uz sastojke iz Meksika i Brazila”, pojasnio je Esplanadin koktel-majstor.

Važan dio spravljanja koktela, ističe Madić, čini dobro poznavanje temelja i srži destilata, procesa proizvodnje, likera, voća, povrća i začina, da bi se svakom modernijom tehnikom mogao postići najbolji rezultat: ukusan koktel. Stoga se Esplanadini barmeni, kaže Master Kishoni, neprestano educiraju i unaprjeđuju svoje znanje. Da bi svakom gostu cjelokupno iskustvo uživanja u vrhunskim koktelima bilo još posebnije, važna je i prezentacija uz dašak teatralnosti. Ona se postiže dimnim i mirisnim efektima te mjehurićima, što atmosferu podiže na novu razinu.

Bezalkoholna ponuda

Pri osmišljavanju ponude bara Vjenceslav Madić mislio je i na goste koji ne piju alkohol, a htjeli bi uživati u kreativnim okusima. Uz prošlogodišnje bezalkoholne i LABV koktele kao što su Smoked Margarita ili Green Bloody Mary, u novoj ponudi Esplanade Bara nalaze se bezalkoholni džin-tonik i bezalkoholni pjenušavi čaj ACALA.

Brick Free Gin i Limestone Organic Tonic u kombinaciji čine odličan aperitiv, kao i piće za osvježenje u vrućim ljetnim danima. Ovo piće ne samo da je bezalkoholno nego ne sadrži ni šećer! ACALA je nešto potpuno novo u našoj ponudi za sve one koji vole vino, ali bez alkoholne komponente. Odlikuje se iznimnim aromama i okusima, a izdvajamo ACALA Red Wine Style Organic od borovnica, crnog ribiza, aronije, hibiskusa i koprive te ACALA Mimosa Style Organic od naranče, dunje, pelina, koprive i drugih sastojaka. Prvi preporučujemo piti uz kozji sir, club sendvič, cheesecake i tart s borovnicama, a drugi uz jela s avokadom, dimljenim lososom ili kompletan doručak”, naveo je Madić.

Esplanadin voditelj bara podigao je ljestvicu kvalitete i u ponudi destilata, koja sada obuhvaća i single malt viskije, starije od 30 godina, kao i ultra-premium tekilu, konjak te dvije vrste apsinta.

Slasni bezvremenski klasici

Uz koktele i destilate, Esplanade Bar u stalnoj ponudi ima vrhunske šampanjce i pjenušava vina na čaše, birana žestoka pića, craft piva, svježe cijeđene i hladno prešane sokove, kao i fine čajeve te premium kavu Illy.

Za kompletan gurmanski doživljaj predlažemo vam da kušate slane i slatke zalogaje iz kuhinje Esplanadine chefice Ane Grgić Tomić. U njima možete uživati kako u jedinstvenom kozmopolitskom interijeru bara, tako i na šarmantnoj terasi Oleander. Slasni juneći burger s cheddar sirom i čili krumpirićima, hrskava pita od vrganja s rikolom i listićima paškog sira, hrskavi kroketi od sušene rajčice i dimljenih kozica s kremom od batata, kroasan s dimljenim lososom, tuna tataki s kremom od avokada ili pak bezvremenski klasici poput Cezar salate, kultnog tatarskog bifteka i sočnog club sendviča, garantiramo najboljeg u gradu, dio su ponude koju ne smijete propustiti. Ako imate društvo, preporučujemo Sharing Menu, koji nudi male zalogaje privlačnih klasika. Dodajte tome Esplanadine zapečene štrukle (dostupne i bez glutena), kao i birane primamljive slastice ili samo rezano voće – bolje ne može.

Otmjena čajanka

Ako poželite doživjeti istinsko iskustvo ispijanja čaja, povedite dragu osobu na koncept koji će vas oduševiti. Polagano uživanje uz mala slatka zadovoljstva predstavlja posebno iskustvo. Odaberite omiljenu vrstu čaja iz selekcije dvadesetak najfinijih biljnih i voćnih čajeva Ronnefeldt te uživajte u ceremoniji ispijanja aromatičnih gutljaja. Čaj se poslužuje u čajniku uz kolekciju zavodljivih mini sendviča te izbor ručno rađenih slastica i najfinijih čokoladnih pralina posluženih na otmjenom etažeru. Povremena limitirana izdanja Popodnevnog čaja, poput onog u ružičastim tonovima povodom mjeseca ružičaste vrpce koji uskoro počinje (1. listopada), prilike su koje se ne propuštaju.

I najbolje od svega

Esplanade Bar otvoren je svakog dana od 8:30 do čak 2:00 ujutro. Hrana se poslužuje od 12:00 do 0:30, dok je popodnevni čaj Orient Express u ponudi od 12:30 do 18:30. Stol možete rezervirati na tel. (01) 4566 633, a ponudu provjeriti na www.esplanade1925.hr. Navratite u Esplanade 1925 Bar, doživjet ćete pravo osvježenje u srcu Zagreba!

Sea Gušti, festival u Rapcu na kojem će svatko pronači nešto za svoj gušt

Sve je spremno za drugo izdanje gastro manifestacije “Sea Gušti” – festivala morskih delicija na rivi u Rapcu! Nakon uspješnog prvog izdanja, kojim je obilježen početak ljeta, Turistička zajednica Grada Labina pripremila je još jedan nezaboravan događaj. U subotu, 7. rujna., riva u Rapcu postaje mjesto okupljanja ljubitelja vrhunske hrane, glazbe i lokalne tradicije.

Festival “Sea Gušti” održat će se od 18 do 23 sata, pružajući svim posjetiteljima priliku da uživaju u jedinstvenom spoju edukacije, gastronomije i zabave. I ovaj put, festival nudi edukaciju o ribi kao namirnici, uz kreativne demonstracije pripreme morskih delicija koje će izvoditi cijenjeni lokalni gastro stručnjaci, Hrvoje Hrvatin i Toni Dragičević.

Uz zvuke glazbe i mirise svježe pripremljenih morskih specijaliteta, festival nosi posebnu poruku za sve prisutne: “Aj lepo je popit dec belega na rive i opocinut na ždraje.” Ovaj poziv na opuštanje i uživanje u jednostavnim životnim radostima uz čašu dobrog vina, odražava duh istinskog guštanja u svakom trenutku. Vizualni identitet festivala koristi labinjonsku cakavicu, zaštićeno nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske, čime dodatno naglašava važnost lokalne tradicije.

Zvijezde večeri bit će autentični proizvodi lokalnih vinara i pivara. Posjetitelji će moći uživati u vrhunskoj selekciji vina članova Udruge Trs. Druženje u Rapcu ne bi bilo potpuno bez lokalnog craft piva pa će se u izboru pića i ovaj put naći proizvodi pivovare Labona.

Glazbeni program festivala predvodit će Detour, popularni hrvatski pop bend poznat po jedinstvenom spoju akustičnog popa, elektronike i indie zvuka. Grupa je osnovana 2006. godine, a na sceni se istaknula hitovima poput “Plešem”, “Zaljubila sam se” i “Bez tebe”, što potvrđuju brojne nagrade, uključujući i Porina. Osim Detoura, publiku će zabavljati i grupa Behind the House, koja će uz domaće i strane hitove stvoriti nezaboravnu atmosferu za sve prisutne.

Posebno iznenađenje ovog puta bit će radionica morske tematike, na kojoj će svi najmlađi posjetitelji imati priliku naučiti više o životu u moru, u organizaciji Studija Trik, a s početkom u 18 sati.

Užitak za sva osjetila u domačiji MiaMia

Rijetki mogu kazati da žive i rade baš kako su zamišljali i sanjarili. Jedna od sretnica je Mia Žagar, koja toliko zrači pozitivnom energijom da se to osjeti ne samo kad otvorite vrata njene domačije MiaMia, nego na cijelom imanju, prožima sve njene stanovnike, a jednostavno na kraju se osjeća u svakom zalogaju kojeg uzimate s tanjura kojeg će vam poslužiti.

Mia Žagar

Dovoljno i previše da krenete u potragu za Miom Žagar. Nije je teško pronaći – nakon što u Sloveniji razgledate Rogašku Slatinu, popnite se u Partizanskom cestom do broja 34 i zašli ste u Mijin svijet.

„Ugostiteljstvom se bavim deset godina. Najprije sam u centru Rogaške Slatine vodila kavarnu MiaMia u kojoj su uživali domaći i strani posjetitelji. Voljela sam taj posao, a budući da sam željna promjena i noviteta, na jezeru u Velenju otvorila sam još jedan lokal u kojem su se vikendima održavali koncerti. Ali, tada je došla pandemija i sve je stalo. Boravak kod kuće još više je rasplamsao moje maštanje o vlastitoj domačiji (imanju) i kad su mjere popustile, krenula sam u potragu za mjestom iz mojih snova“, kazala je Mia Žagar nakon što nas je dočekala na ulazu u tradicionalnu kuću sa slamnatim krovom, koja je zapravo njen restoran okružen predivnom prirodom, baš kao iz bajke.

Interijer se nadovezao na bajkovitu priču: stari, potpuno restaurirani namještaj, ili novi koji je pak izrađivan tako da izgleda retro. Vitraji na prozorima, detalji na zidovima koji u spoju sa stolovima koji su napravljeni od drveta koje je nekad bio građa stare štale i kaminom iz kojeg se za hladnih zimskih mjeseci čuje pucketanje vatre.

Mia hranu priprema u kuhinji koja nije sakrivena zidom ili pregradom. S posebnim mirom i skladom dodaje sastojke u lonce i tave, a kad Nastja, njena najbolja prijateljica s kojom radi godinama, počne otvarati starinski kredenc i vaditi tanjure retro dizajna, kao da ste kod bake u posjetu – znat ćete da je jelo gotovo.

Nastja i Mia

„Kuham kao kod kuće, isključivo od svježih sastojaka uzgojenih na mojem imanju, ili s imanja lokalnih domaćinstava. Dapače, nastojim nabavljati sve sastojke koji su ekološki uzgojeni, pa ih pripremam na tradicionalan način… ma ipak s malim pomakom, pogotovo pečenke. Imam pećnicu nalik na kutiju, a kad iz nje, nakon otprilike pet sati pečena izvadim buncek ili rebarca, nema bolje korice na daleko!“, skromno se pohvalila Mia naglašavajući da ponavlja izjave svojih gostiju koji redaju samo pohvale.

Na domačiji „Mia Mia“ nude dnevne menije (s hladnim predjelom 28 € po osobi), dok se nedjeljom obavezno poslužuje i juha (25 € po osobi), a ostalo… što je Mia uspjela nabaviti. „Kao kod kuće… kad dođeš doma i sjedneš za stol, jedeš ono što su ti skuhali, tako je i kod mene. Gosti zapravo uvijek imaju neko iznenađenje, jer ako ne uspijem nabaviti – primjerice svinjetinu za koju smatram da nije dovoljno kvalitetna, toga vikenda je jednostavno ne pripremam”, kaže Mia.

“Otvoreni smo petkom, subotom i nedjeljom, ali to ne znači da preko tjedna odmaram“, odgovorila je Mia na upit o radnom vremenu vodeći nas na terasu s koje puca pogled na Rogašku Slatinu, jer domačija se nalazi na brdu.

Mia ima troje djece – sina Oscara i kćeri Ronje te Jnike o kojima se, dok Mia vikendom radi i kuha u domačiji brine suprug Saša koji joj je uz roditelje najveća podrška. „A, ovo su naši mali stanovnici“ , kazala je Mia dok su prema njoj trčali patak Srečko, mini koze Lučka i Miki, kokoš Marija koja je predvodnica velikog jata i ljame Lili i Mini. „I oni su moja obitelj“, razdragano je izjavila Mia Žagar pokazujući podno vrta jezero s ribama uz koje su mirno pasle srne, a malo dalje i konj Belinko. Svakog ih jutra Mia hrani i mazi, a kad ih posjetite možete i vi.

Obitelj Žagar

„Imam još mnogo planova za koje se nadam da će se ostvariti. Naime, planiramo organizirati terapijsko jahanje, potom terapiju životinjama, jer biti i maziti ih smiruje i daje posebnu energiju, potom željeli bi organizirati mini glamping, a nedavno smo počeli nedjeljom nuditi i doručak u prirodi. Dobiva se košarica s hranom i pićem, dekica… i dan može početi“. Posjetite Miu Žagar u njenoj domačiji i dopustite da i vaš dan dobro započne!

Mia Žagar, patak Srečko i koka Marija

 

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

 

Slavonija i Podravina, wine not!? – festival kojeg ne smijete propustiti

Sve je spremno za nikad atraktivnije izdanje Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not!? Prvi susret zakazan je za subotu, 7. rujna, u srcu bilogorskih vinograda na Kladarskom bregu. Tamo će se u novom Turističko-informativnom centru Klopotec uz odličnu glazbu održati „Vinski cabaret“. Uz podravski snack sljubit će se tri vrhunska vina. Rajnski rizling Secret Taste Winery,  Chardonnay Podruma Vineda i Frankovka OPG-a Nemet.

Svaki novi vikend, novi vinski eventi

Novi rujanski vikend, nove lokacije i nova vina. Na „Papučkom vremeplovu“ u Geo-info centru Voćin, 13. rujna očekuje vas odličan party. DJ glazba i ukusni „Voćinski stol“ bit će dostojna pratnja sjajnim vinima – Martin Albus Grande Cuvéeu iz 2022. PP Orahovice, Cabernet Sauvignonu iz 2018. Vina Matković i Merlotu iz 2020. Vina Patkoš. Ovo je prigoda i da otputujete milijunima godina unatrag u super modernom postavu atraktivnog Geo-info centra.

Posve drugačiji ambijent dočekat će vas 14. rujna u bajkovitom Centru za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju. „Tambure i vino na plemićki način“, naziv je eventa na kojem će se uživati u Roseu OPG Miler, Graševini iz 2023. Agrolanda – Historice i Muškata iz 2023. Podruma Vineda.

Još jedan „Vinski party u plemićkom perivoju“ očekuje vas 20. rujna u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima. Na obali Drave u zelenom dvorištu nekadašnjeg ljetnikovca grofa Draškovića degustirat će se tri iznimne graševine – Graševina vrh iz 2023., PP Orahovice, Anđeo s greškom iz 2021., Vinarije Apolitico i Graševina izborne berbe 2022, Podruma Vineda.

Već sljedeći dan, 21. rujna, kombinacija aktivnog odmora i hedonizma! „Wine&Run – Vinski maraton“ u Orahovici jedan je od rijetkih koji se ne trči nego šeće i to najljepšim pejzažima uz domaćine – vinarije PP Orahovica, Patkoš, Matković i destileriju Kostelac.

Posljednji susret ovogodišnjeg festivala zakazan je 28. rujna. U Gradskom parku u središtu Virovitice uživat će se u Graševini iz 2023. Vina Dvojak, Anđelu s greškom crnom, Vinarije Apolitico i Rajnskom rizlingu iz 2023. Podruma Barčan. Dvorac Pejačević savršena je kulisa za još jedan ekskluzivni vinski event.

 Više od festivala vina

„Slavonija i Podravina, wine not!? postao je prepoznatljiv festival vina i zalogaja za koji se traži ulaznica više. Uz vrhunska vina nagrađivanih lokalnih proizvođača, promovira Virovitičko-podravsku županiju kao atraktivnu butik vinsku destinaciju, ali i jedinstvene ambijente naše poznate Plemićke rute, kao i najljepše pejzaže Bilogore, Papuka i Krndije“, ističe Martina Jakelić, direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije.

Ova je turistička zajednica inicijator i organizator festivala, a suorganizatori su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.

Cijena kotizacije iznosi 22 eura za svaki event po osobi, broj mjesta je ograničen pa ako želite i vi biti dio ove prekrasne priče kupite ulaznicu što prije online putem na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije.

 

Foto: Matija Turkalj, IB production i E projekt

Uskoro počinje četvrto izdanje festivala klasične glazbe Noctes Aquae Iasae

Trodnevni Festival klasične glazbe NOCTES Aquae Iasae, u organizaciji Turističke zajednice Varaždinskih Toplica, po četvrti će se put održati u jedinstvenom ambijentu arheološkog nalazišta. Moćni glasovi opernih pjevača, koji inače pjevaju na najpoznatijim svjetskim pozornicama, odjeknut će nesvakidašnjom ljepotom.

Prva večer u petak, 6. rujna, rezervirana je za Tomislava Mužeka i Suzanu Češnjaj. Drugu večer, 7.rujna, pozornicu u jedinstvenom arheološkom parku preuzima Harlequin Art Collective, a veliko finale, odnosno Operna Gala večer Baritenorissimo održat će se u nedjelju, 8. rujna uz nastup deset opernih pjevača, koji će izvoditi skladbe raznih skladatelja, uz klavirsku pratnju dirigenta renomiranog Corrada Valva. Svi koncerti počinju u 19.30 h, a ulaz je besplatan.

Suzana Češnjaj i Tomislav Mužek

Naš najbolji tenor, Tomislav Mužek, česti gost najvećih svjetskih pozornica i njegova supruga, sopranistica Suzana Češnjaj, odabrali su za petak svojevrstan potpourri romantičnih skladbi. Dok će u prvom dijelu koncerta pjevati talijanske kancone, drugi dio je posvećen hrvatskim ljubavnim napjevima, kao što su oni iz Tijardovićeve operete: “Splitski akvarel” ili Ruždjakova: “Lehka noć”.

Harlequin Art Collective

Harlequin Art Collective za posjetitelje u subotu priprema veliko iznenađenja – pet akademskih glazbenika bez sumnje će zaintrigirati pažnju posjetitelja stvarajući nov i neobičan zvuk naizgled nespojivom kombinacijom glazbala i glasa. Njihov su odabir skladbe J.S.Bacha.

Martina Tomčić, Roberto Cresca iJelena Štefanić

Operna Gala večer Baritenorissimo naziv je svojevrsnog glazbenog mozaika deset glazbenih umjetnika, koji će u solo izvedbama ili duetima u nedjelju dočarati višestoljetnu ljepotu skladbi hrvatskih skladatelja poput onih Ivana pl. Zajca, Jakova Gotovca, no i Leonarda Bernsteina, a zapjevat će Jelena Štefanić, Domagoj Dorotić, Martina Tomčić, Sofija Cingula, Marija Lešaja, Darija Gazdek, Simon Lee, Roberto Cresca, Jurica Kapun i Davor Nekjak, uz vrsno vođenje Corrada Valva.

Umjetnici pripremaju i jedno raspjevano iznenađenje – u Atriju Staroga grada održat će u subotu ujutro, u 10 sati, kratki koncert za bebe i malu djecu.

Martina Tomčić, Lana Husnjak i Jelena Štefanić

Umjetnička direktorica festivala, operna pjevačica Jelena Štefanić prisjetila se početaka: “Prije četiri godine održalo se prvo izdanje festivala. Bili smo jako sretni jer je stiglo 300 posjetitelja, no sljedeće godine taj se broj udvostručio. Zahvaljujući sjajnim reakcijama festival ove, kao i prošle godine traje tri dana, a želja i organizatora, pa tako i moja, jest da prostor arheološkog lokaliteta u Varaždinskim Toplicama postane operna pozornica“.

“Održavanjem festivala razvijamo novi kulturno turistički proizvod. Želimo ponuditi iznimno kvalitetan programski sadržaj te ga u nekom trenutku i proširiti na cijelu godinu. Sjedinjavanjem glazbene umjetnosti renomiranih umjetnika sa svjetskih pozornica i arheološke baštine od iznimnog značaja nastojimo izgraditi prepoznatljivost našeg gradića u visokim kulturnim krugovima. Cilj nam je da ovaj festival postane mjesto susreta ljubitelja opere i kulture, prepoznatljiv u ovom dijelu Europe upravo po važnosti i ljepoti očuvane i prezentirane arheološke baštine”, naglasila je Lana Husnjak, direktorica TZ grada Varaždinske Toplice.

Ova se manifestacija održava uz veliku podršku Grada Varaždinske Toplice, Ministarstva kulture RH, Zavičajnog muzeja Varaždinskih Toplica i Varaždinske županije kojima se organizator od srca zahvaljuje.

Detalje o programu, kao i sve ostale informacije pogledajte na:  www.visit-toplice.com

 

Foto: privatni arhiv izvođača i arhiv TZ VŽ Toplice

Food Truck Festival na zagrebačkom Britancu

Od 2. do 7. rujna na Britanskom trgu na lokaciji tržnice, održat će se Food Truck Festival s bogatom gastronomskom i festivalskom ponudom.

Nakon četiri uspješne festivalske godine na jezeru Jarun, organizatori ovog popularnog festivala odlučili su se za osvježenje približavanjem festivala urbanoj gradskoj sredini. Britanac kao omiljena lokacija brojnih Zagrepčana ekskluzivno će se na šest dana pretvoriti u urbanu gastro tržnicu na kojoj će posjetitelji probuditi sva svoja čula te kušati delicije nekih od najboljih street food chefova iz Hrvatske i regije. Food Truck Festival je u četiri godine izrastao u jednu od najprepoznatljivijih hrvatskih gastro manifestacija koja se održava u Zagrebu, Rijeci, Krku, Puli i Mariboru, i sigurni smo da će ovo gradsko izdanje na zaista posebnoj lokaciji uljepšati povratak s mora.

Posjetitelji će svakog dana od 2. do 7. rujna od 17 sati do ponoći moći uživati u bogatoj gastro ponudi domaće i internacionalne kuhinje, chill i mingle zoni, vinskoj, koktel i pivskoj zoni kao i specijaliziranim jelima za djecu i uređenom kutku za ljubimce. Glazbenu kulisu festivala, svaki dan od 19h, krasit će tematske večeri Retro Britanac, The Brits na Britancu, Jazzy Market, R’n’Britanac, Tamo gdje je sve po mom, Mex Tex Fiesta uz nastupe uživo Lu Jakelić, Azil Jazz tria, Mihaela Kworke, Roberta Marekovića, Stanka Bondže, Frxa, DJ Mede i drugih.

Više puta nagrađivani street food koncept BBQ Hot Yard svim ljubiteljima dobrog roštilja ponuditi jela pripremljena u stilu američkog BBQ-a te burger šaljivog naziva “Oči boje kestena”, Ajuni Food donosi bliskoistočne okuse falafela i uštipaka, dok će Burger Bar Mrav slasnim klasičnim i smash burgerima i beef pastrami sendvičima zadovoljiti svako nepce. Sve to u ukusnim i mekanim PEKAR pecivima. Za sve ljubitelje azijske kuhinje tu je Rezanac sa svojim svježim i ručno rađenim rezancima. Osim truckova, ponuda će se odvijati i na štandovima tržnice pa će se tako na Ice Crone štandu moći probati trenutno najpopularnija slastica na svijetu – hrskavo-mekani kroasan punjen soft serve sladoledom te K Dogs – popularna korejska verzija hot doga – izvana hrskav, a iznutra kremast. Novitet na festivalu i prvi put u Hrvatskoj, Only Plants donosi biljna jela i mikro povrće koje se uzgaja, bere i kapsulira upravo u Zagrebu, osiguravajući svježinu i održivost u isto vrijeme. Za slatki dio su se pobrinuli Ferdinand knedle koji su osvojili regiju sa svojim neodoljivim tradicionalnim knedlama i novitetom – šufnudlama.

Osvježenje potražite na Maraska koktel baru kao i na glavnom šanku s bogatom ponudom Maraska PeTe mix u limenkama, kao i Coca Cola pićima koja se savršeno slažu uz sva jela. Za sve pivoljupce pobrinula se Varionica s kvalitetnim craft pivima, a za vinoljupce vinski bar Nesputana vina sa svojim organskim i prirodnim vinima. Ne zaboravite ostvariti i 10% popusta i vrijedne nagrade koristeći kartice OTP banke prilikom plaćanja na centralnom festivalskom šanku! Također, očekujte i brojne zanimljive aktivnosti kao što su Šafram masterclass na kojem ćete naučiti sve o začinima od strane poznate food blogerice te PEKAR barbecue masterclass kojeg će voditi vrhunski BBQ chef Davor Šušković s naglaskom na važnost kvalitetnih peciva. Fino.eu koji olakšava svakodnevno kuhanje, čuvanje i prenošenje hrane, besplatno će dijeliti ukusne tortilje, a za najmlađe posjetitelje tu je zdrava ponuda odabranih proizvoda godine – ukusni i zdravi Cekin Kids Pileći Popsići! Ovi antibiotic-free proizvodi od pilećeg mesa, bez glutena, konzervansa, bojila, pojačivača okusa i palmina ulja te sa smanjenim udjelom soli, oduševit će male (ali i velike) gurmane. Na festival slobodno dođite sa svojim ljubimcima jer je Purina za njih osigurala Pro Plan kutak s osvježenjem, poslasticama i brojnim vrijednim nagradama!

Pozivamo vas na šest dana klope, cuge i mjuze na Britancu!

Događanja i koncerti na Food Truck Festivalu besplatni su za posjetitelje, a sve informacije dostupne su na službenim društvenim mrežama: Facebook, Instagram.

Evo zašto roditelji obožavaju Kapucinski trg tijekom Špancirfesta

Pred nama je zadnji vikend kolovoza, Špancirfest je u punom jeku, a Špancir Burger Festival na Kapucinskom trgu u Varaždinu još se jednom pokazao kao savršena obiteljska destinacija. Naime, pored nikad raznolikije i pristupačne ponude gastro delicija, koktela i raznovrsnih osvježavajućih pića, Špancir Burger Festival nudi i atraktivnu zonu za djecu s čak sedam poligona za malene špancirere željne igre i zabave. Tu su veliki bazen s dječjim pedalinama, trampolin, dva bungee trampolina te tri napuhanca s vertikalnim penjanjem za različite uzraste, počevši već s mališanima od dvije godine na više.

No nema brige ni za one najmlađe špancirere jer mogu uživati u bazenu s dječjim pedalinama, napuhancima za djecu od dvije godine na više, a dvogodišnjaci mogu i na bungee trampoline. 

Da bi sigurnost i radost djece i roditelja bila zagarantirana, na svakom od poligona djecu paze i animiraju iskusni i stručni Zagijevi animatori koji za ovaj posao prolaze strogu selekciju. “Da bi bili dio našeg tima ljudi trebaju imati prethodno iskustvo u animaciji djece i odraslih te na završnom izboru imaju razgovor sa mnom da ih osobno upoznam i da kroz razgovor otkrijem još neke važne detalje. Na kraju svi koji su izabrani prolaze program rada za Zagi Evente, ističe Igor Krakić, dodajući kako posebnu pažnju posvećuju odnosu prema svojim zaposlenicima i prema prema krajnjim kupcima. “Ovo je festivalski posao gdje se očekuje deset dana odličnog raspoloženja, točnosti u dolasku na posao, te briga o urednosti same Zagi Kids zone”, kaže Krakić te otkriva kako dnevno u sklopu Špancir Burger Festivala njihovu Kids zonu posjeti između 450 i 600 djece.

Brojne su obitelji s djecom složne u ocjeni da im je Špancir Burger Festival omiljena zona u Sklopu Špancirfesta jer i odrasli i klinci dođu na svoje. K tome, nakon odlične adrenalinske zabave mališani dobrano i ogladne, a ovdje zaista ne nedostaje opcija za najmlađe. Uvjerili smo se tijekom prvih šest dana Festivala da djeca obožavaju Pažaninov Original Cheese i Jankovićev Classic Cheese uz obavezan dodatak krumpirića, Fanko Čuča s prženim fileom od piletine iz Škartoca ljubavi također je među top burgerima za djecu, na Thai Thai kućici obožavaju Mango Sticky Rice i oduševljeni su Bubble čajem gdje mogu birati između čak četiri okusa. Iako bismo pomislili da Grofa Lovskog uglavnom biraju odrasli, zamijetili smo i obitelj s dvoje školaraca koji su zdušno guštali u ćevapima u šlapici.

Da je sladoled u kroasanu na Ice Crone kućici poseban hit podjednako među odraslima i djecom ne treba posebno ni isticati. Tu se jedino teško odlučiti za samo jedan između ponuđena četiri okusa: lješnjak-slana karamela, Nutella bomb, jagoda ili pistacija. Odlična domaća limunada nudi se na Ginglebells kućici, a Central bar vrhunski je opremljen svim vrstama sokova i ledenih čajeva.

Stoga ako tražite ideju za savršen izlazak s djecom, nadamo se da su vas inspirirale ove vesele fotografije i dojmovi onih koji su već bili i vraćaju se svake godine na Kapucinski trg gdje Špancir Burger Festival traje sve do jedan iza ponoći u nedjelju 01. rujna. Spomenimo i da odličnoj atmosferi i te kako pridonose svakodnevni live nastupi DJ-a koji počinju u 19:00 sati. U petak s programom Cro Dance ponovno nastupa DJ Xxxtended koji je već dvaput tijekom Festivala dobrano rasplesao posjetitelje, groznicu subotnje večeri donosi Mr. Melody, a za veliko finale u nedjelju stiže DJ Kanca.

Preporučujemo vam i da redovito pratite Burger festival na  Facebooku i Instagramu  za svakodnevne novosti, najave i brojna iznenađenja.

 

Trajanje: do 1. rujna

Lokacija: Kapucinski Trg, Varaždin

Radno vrijeme: svaki dan od 16:00 do 01:00 sat

Ulaz: besplatan

 

Fotografije: Sandro Sklepić