Arhiva oznaka za: Park prirode Papuk

„Papučki jaglaci“ još jednom oduševili posjetitelje iz Hrvatske i susjednih zemalja

Od 1982. godine, jedna od najstarijih planinarskih manifestacija “Papučki jaglaci”, ujedno je i turistička manifestacija koja promovira ljepote slavonskog kraja, uživanje u prirodnim ljepotama i čistom zraku. Upravo zbog ovih kvaliteta koje područje TZ Zlatnog Papuka nudi, na „Papučkim jaglacima“, manifestaciji obilježenoj žutim proljetnicama, prošlog je vikenda sudjelovalo više od 3000 posjetitelja iz cijele Hrvatske te Bosne i Hercegovine, Mađarske i Republike Srbije.

Prije početka manifestacije direktor turističke zajednice Zlatni Papuk Tomislav Galić, poželio je svim sudionicima odličan planinarski dan i ugodan boravak, te je zaključio kako vjeruje da će „kontinuirano održavanje ove manifestacije zasigurno donijeti dodatan turistički uspjeh slavonskom kraju“.

Okupljanje je i ove godine tradicionalno započelo kod Planinarskog doma “Lapjak” gdje su bili postavljeni štandovi TZ Zlatnog Papuka na kojima su sudionici dobivali sve važne turističke informacije vezane uz Park prirode Papuk, kao i o Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi, a na štandu HPD “Sokolovac” Požega, bila je organizirana prigodna izložba predmeta vezanih za HPD „Sokolovac“ i planinarenja po Slavonskom gorju.

Više od dvije tisuće sudionika krenulo je stazama Papuka koji su sa čistim užitkom u ugodnom druženju pozdravljali dolazak proljeća. Sudionici su planinarili po poznatim stazama papučke gore koje uključuju “Stazu jaglaca”, “Jankovac”, “Češljakovački vis”, “Mališćak” i “Tri gorska potoka”. Posjetitelji su također planinarili i preko Tauberovih stijena koje su jedne od najatraktivnijih geomorfoloških fenomena u Hrvatskoj, poznate po svojim prirodnim ljepotama i impresivnim pogledom.

Papuk prepun prirodnih bogatstava i povijesne baštine, je jedna od najpopularnijih destinacija za planinarenje u Hrvatskoj, a mnoštvo staza i puteva koji vode kroz prekrasne krajolike, šume, livade i planinske vrhove privlači sve više ljubitelja prirodne i aktivnog odmora.

Novi hit s Papuka: Mountain Creek ljubičasti gin sa šljokicama

Ljubičasta boja sa svjetlucavim efektom osvaja na prvu, a vrhunski okus podarili su mu esencije agruma i aromatičnog bilja poput lavande i ružmarina, najkvalitetniji pšenični destilat i čista voda s Papuka. Mountain Creek Taste of Mediterranean novi je craft gin poznate orahovačke Destilerije Kostelac koja posljednjih nekoliko godina iznenađuje fanove originalnim ginovima u bojama.

Tek što je predstavljen tržištu, jedinstveni ljubičasti gin sa šljokicama već je osvojio prestižna priznanja, zlatnu medalju za iznimnu kvalitetu i titulu najboljeg hrvatskog gina s okusom na poznatom londonskom ocjenjivanju World Gin Awards 2024.

„Nagrade nas uvijek razvesele i potiču da budemo još bolji i kvalitetniji. Rezultat su našeg dugogodišnjeg rada, iskustva, ulaganja u znanje i suvremenu tehnologiju te potvrda da svjetsko tržište prepoznaje vrijednost naših destilata“, kaže Krešimir Kostelac, vlasnik slavonske destilerije koja vas najnovijim ljubičastim adutom iz premium linije craft ginova vodi na putovanje u mediteranske vrtove.

Mountain Creek Taste of Mediterranean proizveden je od čak 29 vrsta mirisnog i aromatičnog bilja i destiliran je kroz sedam kolona, aroma mu je istovremeno snažna i smirujuća, a efektne šljokice dobivene su mljevenjem prirodnih minerala na nano čestice i sto posto su jestive.

„Zaokruženi, mekani okus daje mu čista planinska voda koja izvire u Parku prirode i UNESCO geoparku Papuk, prirodno filtrirana kroz slojeve stijena od kojih su neke stare i više od 600 milijuna godina“, otkriva Kostelac tajnu njegovog vrhunskog okusa.

Ljubitelj aktivnog odmora, rekreativac i sportaš, vlasnik destilerije želio je ljubiteljima gina otkriti ljepote svog zavičaja, pa je na etiketama bocama od 0,7 litara iz Mountain Creek linije i ulaznica za Park šumu Jankovac, po mnogima najljepšu gorsku dolinu u Parku prirode Papuk.

Uz najnoviji ljubičasti gin, u sastavu ove linije su ginovi London Dry, ružičasti Lady’s Choice s bobičastim voćem, narančasti Grapefruit&Tangerine te žuti pikantni Ginger&Lemon. Ovi ginovi dostupni su i u specijalnoj Shimmer ediciji sa šljokicama, a mogu se kupiti na web shopu.

Foto: arhiva Destilerija Kostelac

Iduće godine planirajte kupanje na padinama Papuka

Nakon slavlja i veselog ulaska u novu godinu mnogi će početi planirati putovanja. Predlažemo da svakako u planer zabilježite Orahovačko jezero, jedno od najpopularnijih slavonskih kupališta u Maloj Švicarskoj. Tako zbog položaja na padinama Papuka nazivaju Orahovicu, gradić u Virovitičko-podravskoj županiji.

Najnoviji trendovi u industriji putovanja potvrđuju da se turisti okreću prirodi i biraju ekološki prihvatljivije varijante odmora, a sve je više i onih koji u špici sezone izbjegavaju turistička središta, smetaju im gužve, ali i ogromne vrućine pa obalu mijenjaju s mirnijim destinacijama na kontinentu koji će im pružiti pravo osvježenje.

Jednu takvu destinaciju otkrili smo u Parku prirode Papuk u Virovitičko-podravskoj županiji. Na području grada Orahovice šezdesetih godina prošlog stoljeća izgradnjom nasipa nastalo je Jezero, jedno od najomiljenijih kupališta u kontinentalnom dijelu Hrvatske, ali i atraktivno izletište u sva četiri godišnja doba. Iako je riječ o umjetnom jezeru nastalom izgradnjom nasipa, zbog stalnog dotoka svježe vode iz vlastitih izvora, iznimno je čisto, a na ispitivanjima voda se redovito ocjenjuje izvrsnom. Okružen papučkom šumom privlači sportaše i rekreativce, zaljubljenike u prirodu i čini se kao dobro skrivana tajna slavonskog dijela županije.

Kupališna sezona na Orahovačkom jezeru

Na Jezeru se danas intenzivno radi, uređeni su sportski tereni i sanitarni čvorovi, a izgrađeno je 14 drvenih bungalova s ukupno 28 kreveta, savršeno uklopljenih u pejzaž za sve one koji traže odmor u gotovo netaknutoj prirodi. Nedaleko od bungalova gradi se Edukativni centar Orahovica – Škola u prirodi s još 52 kreveta pa će se na Jezeru nuditi ukupno 80 ležajeva.

Bungalovi uz Jezero

Uređenje Orahovačkog jezera dio je projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ vrijednog 10,8 milijuna eura. S više od devet milijuna eura ovaj projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Njegovim završetkom nekoliko stotina metara zračne linije udaljeno jezero Hercegovac dobit će najbrži zip-line i adrenalinske sadržaje, a uredit će se i staze do impresivnog Ružica grada izgrađenog na papučkom proplanku na 400 metara nadmorske visine.

Ružica grad

Pa ako i vi ulazite u krug onih ljubitelja putovanja koji se za ljetovanje već sada žele pobrinuti, uzmite u obzir i ovu jedinstvenu hrvatsku destinaciju. Ne samo da ćete se dobro odmoriti, iskupati i uživati u prirodi, nego ćete i otkriti iznimno plemićko naslijeđe Virovitičko-podravske županije i neodoljivu kuhinju koja kombinira najfinija podravska i slavonska jela. Mi znamo kamo ćemo na kupanje idućeg ljeta.

 

Foto: Hrvoje Jurić, TZ Virovitičko-podravska županija

 

Neočekivano iskustvo: od Plemićke rute do novog Turističko-rekreacijskog centra u Orahovici

Obnovljene kurije i dvorci, zelene oaze, priče i legende, orahovačka jezera i najveća utvrda u Slavoniji… Jeste li već bili u Virovitičko-podravskoj županiji?

Nekada je Papuk bio otok koji je okruživalo Panonsko more, u jednom je razdoblju bio ispod njegove površine, a danas ovaj prirodni dragulj krije velika bogatstva – od prirodnih divota i raznolikosti, povijesne baštine do bujne flore i faune na površini i arheoloških te fosilnih ostataka sakrivenih u njegovoj plodnoj zemlji. Ali u njegovim gustim šumama kriju se i stvorenja iz legendi i priča, vile i vilenjaci, čarobnjaci i strašni čudaci koji su stoljećima, a i danas, budili i raspirivali maštu. Danas se Papuk koji je 1999. proglašen Parkom prirode, a 2015. godine UNESCO svjetskim geoparkom, smatra jednom od najljepših gora u ovom dijelu Hrvatske.

Dva jezera i Ružica grad

Trenutno bujna priroda Parka prirode Papuk, odbacuje lišće, svoje „solarne panele“, i sprema se na zimski san, ali u blizini Orahovice, najmanjeg grada u Virovitičko-podravskoj županiji radi se punom parom. Naime, upravo niče najveći turistički kompleks u županiji: Turističko-rekreacijski centar „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“. Riječ je o projektu vrijednom 10,8 milijuna eura, kojeg je s više od devet milijuna eura sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Bungalovi na Jezeru

Omiljeno slavonsko kupalište

U šumi, uz Orahovačko jezero, omiljeno kupalište nastalo 1961. gradnjom umjetnog nasipa, da bi se grad Orahovica zaštitio od oborinskih voda, već je izgrađeno 14 bungalova koji će biti najmodernije opremljeni. Uređeni su i sportski tereni te sanitarni čvorovi na Orahovačkom jezeru, a pri kraju je i izgradnja zgrade Edukativnog centra – Škola u prirodi.

Orahovačko jezero

„Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije partner je na izuzetno vrijednom i trenutno najvećem projektu iz kategorije turizma na ovom području. Edukativni centar prostirat će se na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk, njegove flore, faune, geoloških nalaza i kulturno-povijesne baštine. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Bungalovi osiguravaju dodatnih 28 kreveta i vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske po završetku ovog projekta privući i sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za avanturom ali i odmorom“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije i napomenuo kako će uskoro u sklopu projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ i obližnje jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje. U planu je i uređenje okoliša i unutrašnjosti najočuvanije srednjovjekovne utvrde u Hrvatskoj, Ružica grada, spomenika nulte kategorije, koja se nalazi samo pet kilometara jugoistočno od grada Orahovice, na nadmorskoj visini od 378 metara.

Josip Mikolčić

Park prirode Papuk veleban je i očaravajući, međutim u Virovitičko-podravskoj županiji postoje destinacije na koje su ljubazni i uvijek nasmijani domaćini izuzetno ponosni, a nakon njihovog razgledavanja, boravka i obilaska turisti ostaju oduševljeni.

Teško je opisati svaku, a otkrivanjem jedne destinacije, namamit će vas druga, jer toliko su različite, a zapravo slične. Svaka je prožeta bogatom poviješću, sakralnom i  kulturnom baštinom, bogatstvom flore i faune i dakako – mističnim bićima i predanjima koja su stara gotovo kao i čovječanstvo.

Putovanje u prošlost

U Voćinu se nalazi Interaktivni multimedijalni centar Geo info centar Voćin, mjesto u kojem ćete uz vodstvo simpatičnog Tonija, animiranog amonita i zaštitnog lica ovog Centra, u 6D kinu upoznati bogat povijesni i geološki razvoj Papuka. To je putovanje kroz čitavu prošlost do samog početka našeg planeta. U Centru se može razgledati i postav geologije posvećen geologiji općenito, ali i geološkim specifičnostima Papuka, a uz ostale izloške posjetitelje će zadiviti osam multimedijalnih prezentacija u obliku interaktivnih ekrana koji su dodatno obogaćeni mehaničkim elementima ili projekcijama. Svakako treba razgledati i postav biologije te arheologije i upoznati se s kulturom stanovništva koje je ovdje živjelo stoljećima.

Geo-info centar u Voćinu

Uglavnom, iz Geo info centra Voćin jednostavno se ne može izaći na brzinu – to je mjesto koje u svakom kutku najmodernije opremljene zgrade nudi nova otkrivanja, avanture i doživljaje.

Iz futurizma u povijest i kulturu

U Voćinu se nalazi i Svetište Gospe Voćinske. Okružena  mirisnim parkom, crkva Pohoda Blažene Djevice Marije proglašena je manjom bazilikom 2022. U njoj nadu i utočište pronalaze mnogi hodočasnici, međutim poznata je i po kulturnim sadržajima. Naime crkva, u narodu zvana Gospa Voćinska, izgrađena u 15. stoljeću danas nakon burne povijesti i potpune obnove nakon Domovinskog rata predstavlja reprezentativni sakralni spomenik, pravu riznicu hrvatske suvremene sakralne umjetnosti s djelima poznatih akademskih slikara i kipara.

Crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu

Upoznajte plemićku povijest

U Slavoniji i Podravini postoji „Plemićka ruta“, a otkriti ćemo samo njen mali dio. Ostalo neka ostane iznenađenje. Tražite li kvalitetan smještaj, već ste otkrili jednu destinaciju ove rute. Naime, u Suhopolju se nalazi Centar za posjetitelje Dvorac Janković. Predivno zdanje, koje se današnjom ljepotom moglo pohvaliti jedino u 18. stoljeću kada je izgrađeno. Potpuno obnovljen, impresivan dvorac Janković turistima nudi 30 soba, u kojima ćete spavati i boraviti doslovno kao kraljevi.

Centar za posjetitelje Dvorac Janković

Budući da se radi o Posjetiteljskom centru, svakako treba razgledati stalni postav i doznati o njegovim osnivačima, kako je izgledao kroz godine i stoljeća, a potom koliko je truda bilo potrebno da mu se vrati prvotni sjaj. Posjetiteljski centar dvorac Janković zapravo je i idealna polazna točka za istraživanje Virovitičko-podravske županije i njenih divota.

U Suhopolju valja svakako razgledati i jedinstveni primjer klasicističke arhitekture – župnu crkvu izgrađenu početkom 19. stoljeća po nalogu grofa Ivana Nepomuka Jankovića. Posvećena svetoj Tereziji Avilskoj svjedočanstvo je njegove ljubavi prema supruzi Tereziji.

Zora puca, bit će dana

Vozeći se prema Grabrovnici, gdje se nalazi Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića, svatko će se sjetiti njegovih najpoznatijih stihova. Naime, možda za mjesto Grabrovnica niste čuli, ali za slavnog pisca sigurno jeste. U ovom mirnom selu u blizini Pitomače, Petar Preradović je proveo mladost, dok ga, zbog neimaštine i smrti oca majka nije poslala na školovanje izvan rodnog mjesta, pa i zemlje. Sve o životu ovog pisca može se doznati u Interpretacijskom centru putem holograma, a u isto vrijeme sjesti u školske klupe i pisati perom i tintom kako je pisao Preradović.

Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića

Hedonizam u Pustari Višnjica

Kad se iz Suhopolja krene prema Slatini, nailazi se na kompleks Pustara Višnjica, zelenu oazu mira, mjesto povratka prirodi. U bajkovitom okruženju starih jablana, kestena i dudova na stoljetnom gospodarstvu kušajte najbolje slavonske specijalitete (imaju vlastiti povrtnjak, te sami uzgajaju stoku), šećite, biciklirajte, vozite se fijakerom ili… jašite. I ovdje se može prespavati, jer Pustara Višnjica ima 40 soba i deset apartmana sa ukupno 110 ležajeva.

Pustara Višnjica

Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča nalazi se u malome mjestu Noskovci u općini Čađavica u višestruko zaštićenom području prirode Virovitičko-podravske županije. Prije desetak godina zgrada ljetnikovca grofa Janka Draškovića iz 19. stoljeća, u kojem se nalazi Posjetiteljski centar Dravska priča bio je ruševina, okružena šikarom. Danas je to odlično opremljen Centar u kojem će uživati svi ljubitelji prirode, a priče o vilama, vilenjacima i čarobnim stanovnicima dodatno će razbuktati maštu.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča funkcionira i kao hostel s odlično opremljenim popratnim sadržajima. Njime se koriste grupe, djeca koja pohađaju „školu u prirodi“, ali ako uhvatite slobodan termin, mjesta u hostelu iznajmljuju se i za pojedinačni ili obiteljski posjet.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Već na ulazu goste dočekuje mural kojeg je, kao i unutrašnjost cijelog Centra oslikao umjetnik Filip Mrvelj. Razgled je moguć jedino uz stručno vodstvo. Zahvaljujući multimedijalnom sadržaju doznat ćete sve o prekograničnom Rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav, a prikazana je i ekološka mreža Natura 2000 i Život na rijeci – u prošlosti i danas.

Posjetiteljski center Dravska priča – život u kapljici vode

Svakako treba razgledati i perivoj u kojem se između ostalog nalazi i sklonište za rode, te oporavilište sova i orlova štekavaca.

Najljepša zgrada u Virovitici

Virovitica je grad koji danas sjaji punim sjajem. Obnovljene crkve, palače i pročelja zgrada jednostavno mame posjetitelje. Svakako treba razgledati baroknu crkvu sv. Roka u sklopu samostana i najljepšu zgradu – potpuno obnovljen dvorac Pejačević izgrađen na početku 19. stoljeća. Ime je dobio po prvim vlasnicima i graditeljima, obitelji Pejačević koji su tada bili utjecajni i rado viđeni na habsburškom dvoru. Danas se do dvorca koji je pretvoren u muzej dolazi jednim od šest atraktivnih tematskih mostova, a stalni postav Gradskog muzeja Virovitica „Drveno doba“ ne smijete propustiti.

Dvorac Pejačević

Krenuvši od Orahovačkog jezera i Papuka, ovo je samo mali dio koji se može posjetiti i razgledati u Virovitičko-podravskoj županiji. Treba je otkrivati malo po malo i uživati u njenim divotama, kulturnoj i prirodnoj baštini, doživjeti mir, upoznati prošlost, spojiti se s netaknutom prirodom i diviti se zdanjima koja su nam ostavili naši preci, na što moramo biti ponosni, kao što su ponosni domaćini koji će uvijek s osmijehom dočekati drage goste.

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravska županije, Hrvoje Jurić, Anto Magzan, Matija Turkalj, Borna Subota i Sunčana Barušić

Broji se sitno do najekskluzivnijeg vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

Pet vinskih evenata i hedonistički maraton, jedinstveni ambijenti na Plemićkoj ruti, nove atrakcije i vrhunska vina – sve je spremno za vinski rujan u Virovitičko-podravskoj županiji

Da je Virovitičko-podravska županija sve atraktivnija vinska destinacija potvrđuje vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!? za čije se treće izdanje u rujnu traži mjesto više.

Ovaj ekskluzivni događaj koji spaja povijesne ambijente, zelenu priču i vrhunska vina, započinje 1. rujna eventom Wine&Art u prekrasnom dvorcu Pejačević u srcu Virovitice.

Već sljedeći vikend, 8. rujna, festival se seli u Centar za posjetitelje – Dvorac Janković. Event Magic&Wine u plemićkom ruhu idealan je za bajkoviti ambijent ovog suhopoljskog dvorca u kojem će vinoljupce zabavljati poznati slatinski iluzionist i mađioničar Magic Leon, prošlogodišnji pobjednik Supertalenta.

Centar za posjetitelje – Dvorac Janković

Ljubitelji urbanog ritma neće propustiti Urban Wine Party 15. rujna na terasi Geo bara futurističkog Geo-info centru Voćin na zelenim padinama Papuka. Uz glazbu DJ Marija degustirat će se vina iz papučkih vinograda.

Sljedeći dan, 16. rujna, zabava seli u mistični pitomački kraj. Na eventu Vino i mitologija u novom Turističko-informativnom centru Klopotec na Kladarskom bregu uživat će se u vinima s padina Bilogore.

Na obali Drave, u povijesnom perivoju ljetnikovca grofa Draškovića, danas Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 22. rujna očekuje vas Vinski party, a vinski mjesec završava 30. rujna maratonom Wine&Run u Orahovici, koji se u hedonističkom duhu ne trči nego hoda.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Top vina Slavonije i Podravine

I ove je godine vinska ambasadorica festivala enologinja Ivana Nemet odabrala najbolja vina Virovitičko-podravske županije, među kojima su i ona nagrađena Decanterom. Od graševine, rajnskog rizlinga i chardonnayja do cabernet franca, frankovke, pinota crnog, …, uživat će se u vinima nagrađivanih lokalnih vinara.

„Veseli me što smo u Virovitičko-podravskoj županiji izašli iz svijeta slučajnih vina. Danas kad predstavljam vina ove županije to radim opušteno i sigurno. Vina s ovog područja sad su lijepa slika našeg kraja, naša vinska umjetnost“, ističe ova poznata enologinja.

Ovu lijepu vinsku priču prije tri godine pokrenula je Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije, a njezina direktorica Martina Jakelić ističe kako je na području destinacije Slavonija i Podravina posljednjih godina sve veći broj malih obiteljskih vinarija koje su sastavni dio turističke ponude temeljene na zelenom, održivom turizmu s dva UNESCO područja – Parkom prirode Papuk i rijekom Dravom i bogatom povijesnom naslijeđu.

„Naša destinacija neočekivano je lijepa i neočekivano blizu, a vinski festival prava je prigoda da nas posjetite“, poručuje Martina Jakelić.

Za sudjelovanje u ovoj lijepoj vinskoj priči trebate se prijaviti putem obrasca na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije i platiti ulaznicu koja po eventu iznosi simboličnih 15 eura. Pa ako se pitate kamo bi na sljedeće putovanje, odgovor je u Virovitičko-podravskoj županiji. Slavonija i Podravina, wine not!?

 

Foto: Matija Turkalj

Top mjesta u Slavoniji i Podravini za najljepše izlete

Vodimo vas u Virovitičko-podravsku županiju koja je s dva UNESCO područja – rijekom Dravom i Parkom prirode Papuk, ambijentalnim gradovima i mjestima, dvorcima i kurijama na atraktivnoj Plemićkoj ruti, nepresušan izvor inspiracije za najljepše fotografije.

Mostovi u Virovitici

Nećete im odoljeti. Sjajni su motivi za fotografije. Pet atraktivnih mostova spaja modernu Viroviticu s prekrasnim dvorcem Pejačević u njezinom središtu. Svojevrstan su hommage minulim vremenima kada su stari grad zbog čak 16 mostova nazivali „Malom Venecijom“. Ne znate koji vam je privlačniji: svjetlucavi Most zrcala ili Glazbeni koji će i zasvirati dok ga prelazite, Portal ili Gimnazijski, a možda ipak Most zaljubljenih, nezaobilazni virovitički hotspot za fotkanje mladenaca.

Dvorac Janković u Suhopolju

Nije da ćete tamo napraviti samo super fotografije. Ovo je mjesto s 30 komfornih soba idealan izbor za smještaj i predah od gradskog asfalta. I baš ste tako zamišljali dvorce kada ste nekada čitali priče o Snjeguljici i Pepeljugi, a tu ćete čuti još jednu lijepu ljubavnu priču, ovog puta istinitu – onu o plemiću Elemiru Jankoviću i njegovoj odabranici Ilki, kćeri voditelja imanja. Suhopoljski dvorac Janković, danas moderan Centar za posjetitelje s prekrasnim perivojem prepun je hotspotova za savršene fotografije.

Park šuma Jankovac na Papuku

Jedna je od najljepših gorskih dolina u Parku prirode Papuk i toliko je oduševila voćinskog plemića Josipa Jankovića da se tamo i preselio pa je Park šuma Jankovac po njemu dobila ime. Nećete ni vi ostati ravnodušni na ovu idilu. Dva jezera, atraktivni slap Skakavac, poučne staze, mostići, veslanje u kanuu, predah uz omiljeni napitak u planinarskom domu…, bit će to savršen izlet s prekrasnim fotografijama za društvene mreže sa svim nijansama zelene.

Geo-info centar Voćin

Dinosaur u multimedijalnom Geo-info centru u Voćinu najupečatljiviji je eksponat moderne postave koja će vas povesti na putovanje milijunima godina unatrag u prošlost prekrasnog Papuka koji je danas Park prirode i poziva na outdoor aktivnosti. Odaberite najbolji kadar, škljocnite nekoliko puta ili još bolje ako ste u društvu zamolite nekog da vas fotka s ovim prastarim stanovnikom Slavonije i Podravine. Jednostavno mami na fotkanje.

Polje makova na Križnici

Kad se budete vozili biciklom, turističkim vlakićem ili možda automobilom po Križnici, mističnom dravskom otoku koji je s kopnom povezan jedino skelom i 250 metara visećim mostom, nećete odoljeti polju makova koji se na jednom mjestu proteže s obje strane ceste. Magičan je to prizor pa ćete se sigurno zaustaviti, refleksno okrenuti mobitel i napraviti bezbroj prekrasnih fotografija i – naravno – selfi za uspomenu na neočekivano lijepo putovanje Slavonijom i Podravinom.

 

Foto: Matija Turkalj i Borna Subota

 

Top pet mjesta u Požeško-slavonskoj županiji

Ako je Slavonija vaša sljedeća destinacija, ovih pet mjesta u Požeško-slavonskoj županiji nikako nemojte propustiti. Svako od njih ima svoju originalnu priču povezanu u jedinstven Svijet graševine koji spaja tradiciju, običaje, ljude, vinski turizam, bogatu kulturnu i prirodnu baštinu na području čitave županije.

Tako je na vinskom identitetu nastao inovativan projekt Svijet graševine vrijedan 8.729.448,52 eura. Njegovo značenje prepoznala je i Europska unija pa ga je sufinancirala sa 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

Muzej bećarca u Pleternici

U sklopu projekta Svijet graševine otvoren je Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici, atraktivno mjesto koje sa suvenirnicom i modernim Trgom bećarca kreira novo urbano središte ovog slavonskog gradića. Tu ćete otkriti toplu priču o bećarcu, veselom i sarkastičnom napjevu kojeg je još 2011. UNESCO uvrstio na listu nematerijalne svjetske baštine. Priča je ovo i o životu u Slavoniji, vinogradarskoj tradiciji i graševini koja se poput lajtmotiva proteže kroz povijest i svakodnevni život ovog kraja.

Muzej bećarca, Pleternica

Muzej grada Pakraca

Središte nekadašnjeg vlastelinstva Jankovića danas je atraktivno gradsko središte s baroknim stambenim i gospodarskim zgradama, i predstavlja zaštićeno kulturno dobro. U nekadašnjoj upravnoj zgradi – Malom dvoru, smješten je Gradski muzej. Tu ćete između ostalog doznati kako se unutar nekadašnjih zidina Starog grada Pakraca od 1256. do 1260. u prvoj hrvatskoj kovnici novca kovala jedna od najraširenijih i najstabilnijih srednjovjekovnih moneta. Bio je to banski denar, danas poznat kao slavonski banovac.

Slavonski banovac, Pakrac

Državna ergela Lipik

Sa sedamdesetak prekrasnih konja Državna ergela Lipik jedna je od najvećih atrakcija u ovom dijelu Europe. Tradiciju uzgoja lipicanaca u Lipiku utemeljio je grof Izidor pl. Janković još 1843., dok je status Državne ergele ovaj gradić dobio daleke 1938. Provozajte se fijakerom zelenim alejama zaštićenog stoljetnog perivoja u središtu grada. Njegovo zelenilo skriva Mramorne i Kamene kupke Toplica Lipik, izvor nadaleko poznate ljekovite termalne vode, ostatke Kursalona i Wandelbahna, klupu i brijeg na kojima je odmarala grofica Jelka Janković…

Vožnja kočijom kroz Lipik

Park prirode Papuk

Parkom prirode proglašen je 1999., UNESCO svjetskim geoparkom 2007., na njegovim obodima ostaci su veličanstvenih srednjovjekovnih gradova, na padinama ambijentalna mjesta i plodni vinogradi, a guste šume savršeno mjesto za opuštanje, meditaciju, inspiraciju, outdoor aktivnosti… Ako ste ljubitelji kampiranja odabrat ćete kamp odmorište Duboka u istoimenoj dolini u mjestu Velika, a tamo je i Adrenalinski park za pustolove svih uzrasta.

Adrenalinski park Duboka, Park prirode Papuk

Vinogorje Kutjevo

U Svijetu graševine posjetite njegovu prijestolnicu, pitoreskno Kutjevo, najpoznatije od tri vinogorja Požeško-slavonske županije. S najstarijim podrumom u ovom dijelu Europe, onim iz 1232., i još tridesetak vinarija, među kojima su neke od najpoznatijih u Hrvatskoj, pravi je mali hedonistički raj. A za kraj priče i jedna zanimljivost. Jeste li znali da Kutjevom prolazi paralela  45,3 ista ona koja se proteže najznačajnijim svjetskim vinorodnim područjima: Piemontom, Val du Rhoneom, Bordeauxom i Oregonom?

Kutjevo d.d., vinski podrum iz 1232. godine

 

Foto: Arhiva TZ PSŽ  (Borna Subota, Domagoj Katić, Josip Novosel)