Najavljeno četvrto izdanje vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

I ovog rujna svi putevi vode u Virovitičko-podravsku županiju na ekskluzivni festival vina i zalogaja, najavljen u Geo-info centru Voćin. Ovogodišnje izdanje od  7. do 28. rujna organizira se na najljepšim lokacijama Slavonije i Podravine.

Prvi susret ovogodišnjeg Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not?!, zakazan je za 7. rujna. Otvara se Vinskim cabaretom u Turističko-informativnom centru Klopotec na bilogorskom Kladarskom bregu. Nakon toga svakog vikenda novi susret – 13. rujna Papučki vinoplov u Geo-info centru Voćin, 14. rujna Tambure i vino na plemićki način u Centru za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju, 20. rujna Vinski party u plemićkom perivoju u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 21. rujna Wine&Run vinski maraton u Orahovici, a ova lijepa priča Slavonije i Podravine završava 28. rujna eventom Virovitica Wine & Art u Gradskom parku ispred dvorca Pejačević.

I ove godine šest ekskluzivnih evenata privući će veliki broj ljubitelja vina iz Slavonije i iz čitave Hrvatske i ponovo predstaviti Slavoniju i Podravinu kao atraktivnu butik vinsku destinaciju, rečeno je u Geo-info centru u Voćinu, jednom od nezaobilaznih hot spotova ovog vinskog događaja.

Maja Jurlina, Ivana Nemet, Martina Jakelić i Predrag Filić

„Krenuli smo bojažljivo u vrijeme korone u želji da našu županiju učinimo prepoznatljivijom na vinskoj karti Hrvatske. Već je prva godina nadmašila sva naša očekivanja i od tada se svake godine u našoj županiji s nestrpljenjem iščekuje rujan koji je postao tradicionalno vinski mjesec. Četvrto izdanje dobilo je prošireni naziv Festival vina i zalogaja s obzirom na to da uz odlična vina želimo naglasiti i komponentu vrhunskih delicija u Slavoniji i Podravini. Uz nas organizatori festivala su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. S njima iz godine u godinu razvijamo program ovog festivala te im se zahvaljujem na uspješnoj suradnji“, istaknula je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije.

Plemići su uvijek dobro jeli i pili

„Pozdravljam vas u najmlađoj općini u Hrvatskoj, malo dislociranoj, ali punoj života i bogatoj prirodnom baštinom i s velikim potencijalom za turistički razvoj. Vrhunski početak naše turističke priče sigurno je i Geo-info centar koji je od otvorenja pravi magnet za turiste, a kada je krenuo s radom 2022., bili smo jedno od najposjećenijih mjesta u Slavoniji, što i ne čudi s obzirom na sve ono što Voćin nudi. Vjerujem i nadam se da ćemo biti motor malo šireg turističkog razvoja jer Voćin po svemu što ima to i zaslužuje“, poručio je Predrag Filić, načelnik općine Voćin, dodavši kako se na području ove papučke općine njeguje plemićka priča, a plemići su uvijek dobro jeli i pili.

Festival koji predstavlja vinare i vrhunska vina

 Maja Jurlina, rukovoditeljica Odjela za organizaciju i posjećivanje Parka prirode Papuk istaknula je da je Geo-info centar u Voćinu od otvorenja posjetilo više od 45 tisuća posjetitelja što potvrđuje činjenicu da je sadržaj koji nude i način na koji ga interpretiraju privukao turiste iz svih krajeva Hrvatske.

Maja Jurlina

„Sretni smo što smo opet dobili priliku biti jednim od domaćina festivala vina i zalogaja Slavonije i Podravine, wine not!? Vjerujemo da će kao i prošle godine degustacija prekrasnih vina u kombinaciji s ukusnim, domaćim zalogajima stvoriti nezaboravan hedonistički doživljaj upravo ovdje u Voćinu. Naime, osim što se predstavljaju vina, predstavljaju se i ljudi koji ta vina proizvode s velikom ljubavlju i predanošću, a upravo su te male vinarije nezaobilazni dio turističke ponude samog Parka prirode Papuk kojeg je ove godine do sada posjetilo više od 50 tisuća posjetitelja. Za usporedbu prošle godine posjetilo ga je 89 tisuća“, rekla je Maja Jurlina.

Enologinja Ivana Nemet, koja će i ove godine voditi degustacije na ekskluzivnim eventima festivala, istaknula je kako se biraju vina koja su osvojila najviše nagrada i ona koja su tipična za Slavoniju i Podravinu.

„I ove godine nudimo nešto novo, nešto, staro i nešto zaboravljeno. A kad kažem zaboravljeno mislim na vrhunska arhivska vina, na koja su proizvođači zaboravili, a mi smo ih na njih podsjetili“, izjavila je enologinja.

Cijena kotizacije iznosi 22 eura za svaki event po osobi, broj mjesta je ograničen pa ako želite i vi biti dio festivala Slavonija i Podravina, wine not!? kupite ulaznicu online putem na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije.

Više informacija pronađite na webu https://www.slavonija-podravina.hr/hr/wine-not/

 

Foto: Anita Zeko i Matija Turkaljm UB production, E projekt

 

Boogie Lab piva i gastro delilcije na drugom Nera Etwa festivalu u Metkoviću

Hrvatski Jug i Grad Metković domaćini su jedinstvenog Nera Etwa Festivala koji će u dva dana, 26. i 27. srpnja predstaviti zanimljiva craft piva hrvatskog Juga, ali i brojne druge zanimljivosti te sadržaje.

Među njima je svakako i najzvučnije pivo proizvedeno za Boogie Lab koji je u dvije godine osvojio srca Hrvatske. The Vinylist, session IPA laganog tijela, srednje je gorčine uz izražene arome citrusnog voća. Ovo je pivo Brewville proizveo za lanac Boogie Lab koji će se na Nera Etwi predstaviti i s ostalim pićima i koktelima, ali i street-food ponudom.

Društvo će im praviti još dva uspješna metkovska ugostiteljska brenda, Industry Pub i Zalogajčić. Svi koji se odluče krenuti za Metković ne moraju brinuti ni o gladi ni žeđi jer sve je jednostavno tu, na pravom mjestu, Gradskom parku u debeloj hladovini.

Metković i njegova prva pivovara Brewville – Neretva Valley jedinstvenim glazbeno-pivskim festivalom u dolini Neretve pod imenom Nera Etwa (božanstvena rijeka) drugu godinu zaredom svrstavaju se u sam vrh ljetnih događaja. Publika koja u neretvanski gradić stiže čak iz Zagreba, Splita, Dubrovnika, Čapljine i Mostara ima jedinstvenu priliku kušati više od 20 različitih craft piva koje uz Brewville nudi još pet zanatskih pivovara iz neretvanskog kraja i okolice, a to su: Maskeron i Dubrovnik Beer Company iz Dubrovnika, Prva Makarska pivovara iz Makarske, OldbridZ iz Mostar, te Trojansko iz Gabele.

Popularne festivalske cijene piva i hrane jedino može nadmašiti potpuno besplatna glazbena rapsodija. Ovogodišnjim glazbenim programom zavladat će najjači predstavnici hrvatske alternativne scene, gurui američko-britanskog old school rocka, berlinski studentski projekt i jaki elektronički bonus koji će učiniti da obje večeri traju do ranih jutarnjih sati. Na Festivalu tako nastupaju: Psihomodo Pop, Dino Dvornik Tribute Band, Urban & 4, legendarni zagrebački bend Bosak & The Second Hand Band, Martyn Dox, splitski DJ kolektiv Adriatic Social Club DJs, Kozma, Bonus Trax te DJ Peđa Radović.

Nera Etwa prva je manifestacija u Metkoviću i dolini Neretve koja pod otvorenim krovom spaja urbanu glazbenu, pivsku i gastro kulturu. Nera Etwa Craft Beer & Music Festival nije samo događaj, već iskustvo koje se pamti. Ulaz na drugi Nera Etwa potpuno je besplatan zahvaljujući Gradu Metkoviću te sponzorima Volaré i Lip Bled te Adduco. Više informacija može se pronaći na web stranici: www.neraetwafest.com.

 

Vižinada postaje prvi brendirani vinski položaj u Hrvatskoj

Savršena geolokacija, duga neprekinuta tradicija vinarstva i vinogradarstva te izuzetno vrijedni, posvećeni i inovativni vinari od Vižinade stvaraju prepoznatljivu vinsku destinaciju.

Istria origin, projekt je koji okuplja vižinadske vinare s ciljem brendiranja i pozicioniranja Vižinade kao prepoznatljive vinske destinacije kako na domaćem tako i na stranom tržištu. U projekt je uključeno 10 vinara, Turistička zajednica Vižinade, Općina Vižinade, Zajednica Talijana Vižinade i Studio Sonda. Poznati i svjetski nagrađivani Studio Sonda radio je na osmišljavanju krovnog identiteta i brenda vižinadskih vinara.

„Važnost ovog projekta na kojem smo vrijedno radili je podizanje svijesti o vrijednosti i bogatstvu ove vinske mikrolokacije, kreiranje jedinstvenog identiteta i zajednička vinska promocija“ istaknula je Lidija Brdarić direktorica TZ Vižinade.

Kroz panel raspravu predstavljen je projekt na kojem se govorilo o njegovim prednostima za općinu i njezine stanovnike, ali i Istru u cijelosti. Na panelu su sudjelovali Sean Poropat kreativni direktor i suvlasnik Studija Sonda, dr.sc. Marjan Bubola s porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam, povjesničarka Elena Poropat Pustijanac, sommelierka Monika Neral te predstavnici vinarija Geržinić, Pino Rossi, Rossi, Pilato, Sosich, Deklić, Arman Marijan, Franc Arman, Giulio Ferenac, i vinarije Bruno Ferenac.

“Danas imamo priliku prisustvovati jedinstvenom projektu koji će prvi put u Hrvatskoj brendirati jedan vinski položaj odnosno apelaciju koja je dom za malvaziju istarsku. Ovo je zaista fantastično!”, izjavila je sommelierka Monika Neral, naglasivši kako Istra ovim potezom staje uz bok svjetskim primjerima navodeći apelaciju Romanee Conti.

Gotovo 200 godina neprekinute tradicije

„Vižinada se u povijesnim spisima već u 17. stoljeću spominje po dobrom vinu pa tako tršćanski liječnik i povjesničar Prospero Petronio u svom djelu „Delle memorie dell’ Istria, sacre e profane” (1681.) opisuje Vižinadu kao mjesto na kojem se u velikim količinama proizvodi odlično vino” navodi Elena Poropar Pustijanac iz Zavičajnog muzeja Poreč.

Ono čime se vižinadski vinari mogu pohvaliti je bogatom tradicijom vinogradarenja koja počinje 1850., ekološkom proizvodnjom, svojim predivnim vinarijama, brojnim nagrađenim vinima s međunarodnih i svjetskih natjecanja pa i prvim heliodromom u Istri. Da im je znanje i edukacija bitna govori činjenica da imaju i doktoranticu znanosti, da rade odlično brendiranje vina čija nagrada za dizajn stiže iz Cannesa, uz to rade inovativne projekte kao što je udomljavanje loze, te izbacuju nova vina. Sve to govori mnogo o njihovom trudu i radu.

Vrijedni ljudi i vrhunski vinari – nagrade ne izostaju

Iz Vižinade je, kako smo već spomenuli, 10 poznatih istarskih vinara. Oni su vlasnici najviše osvojenih platinastih medalja za malvaziju istarsku. Svaka deseta malvazija koja je na Vinistri nagrađena zlatom, dolazi iz ove vinske mikroregije. Ukupno su osvojili 180 medalja na međunarodnom natjecanju i 33 svjetske medalje čime potvrđuju posvećenost i predanost radu.

“Najbolji položaji su oni koji se nalaze na uzvišenim područjima, a u svojoj neposrednoj blizinu imaju dolinu zbog strujanja zraka i ljeti i zimi,  što vižinadski kraj ima. Teroir Vižinade se u povijesti spominje kao položaj koji daje bijela vina, prvenstveno malvaziju istarsku visoke kvalitete koja odlikuje bogatim tijelom i visokom aromatikom.”, izjavio je na panelu dr.sc. Marjan Bubola, naglasivši prirodno bogatstvo ove vinske mikrolokacije.

Istria origin projekt prekretnica je za vinare i za općinu Vižinada. Kroz ovaj projekt unaprijedit će se kvaliteta proizvoda, imajući na umu jedinstvenost terroira, ali i bogato nasljeđe kraja. Također, vinari će se povezati, što će im omogućiti da osnaže svoju poziciju na vinskoj sceni. Cilj je učiniti Vižinadu sinonimom za vrhunsku kvalitetu vina i stvoriti brend koji će biti prepoznatljiv na domaćem i stranom tržištu.

Što je to tako posebno u Vižinadi, kada je riječ o vinu?

Vižinada je općina s najviše vinograda i vinarija po glavi stanovnika u Istri. Na 36 kilometara kvadratnih nalazi se gotovo 200 ha vinogradarskih površina i milijun zasađenih trsova. Vinogradi se nalaze na istoj geografskoj širini kao i neke od najpoznatijih svjetskih vinskih regija poput Bordeauxa, Pijemonta i Oregona. U ovoj mikroregiji internacionalne sorte poput chardonnaya, cabernet sauvignona, merlota i brojnih drugih, uspijevaju bolje no igdje drugdje u Istri.

Izuzetna prednost vižinadskih vinograda je zemlja, odnosno tri vrste zemlje na kojoj rastu loze – bijela, crvena i siva. No ipak, najveća prednost su ljudi. Marljivi i kreativni, oni koji su duboko svjesni da vinograd ne traži gospodara, nego slugu. Poniznost i zajedništvo recept su za uspjeh i stoga ne sumnjamo u to da je Istria Origin izvrstan početak sjajne zajedničke istarske vinske priče.

 

Foto: Ivor Sošić

Najbolji liker na svijetu je hrvatski i dolazi iz Orahovice

Postoji uzrečica koja kaže „Ne možeš se svima svidjeti, nisi Nutella“. Međutim, Martin Albus liker od lješnjaka toliko je dobar da do sada još nismo naišli na osobu kojoj se nije svidio. Tekuće zlato u ograničenoj seriji od svega 3500 boca, rezultat je višemjesečne maceracije prženog orahovačkog lješnjaka (650 kg na 1000 l alkohola), a na prestižnom svjetskom ocijenjivanju žestokih pića IWSC (International Wine and Spirit Competition) osvojio je visokih 99 bodova. U konkurenciji od preko 350 likera iz cijelog svijeta, te od ukupno preko 1000 uzoraka postao je tako – objektivno – najbolji liker na svijetu.

„Nakon što sam se oporavila od pozitivnog šoka i neizmjerne sreće kada sam saznala za ocjenu, pitala sam suce koje su to mane pronašli u likeru, odnosno što je presudilo da nije dobio punih 100 bodova. Odgovorili su mi da u povijesti natjecanja, od 1969. godine, nitko nije dobio 100 bodova, jer se ta ocjena naprosto ne dodjeljuje. Rekli su mi također da je liker besprijekoran i da nije pronađena ni jedna mana.“ s neskrivenim entuzijazmom ispričala nam je brend menadžerica Martin Albusa Anita Tepeš, na nedavno održanoj prezentaciji u diWine Clubu.

Anita Tepeš

U čast ovog svjetskog postignuća, vlasnica diWine Cluba Irena Lučić, kreirala je jedinstveni vinski koktel naziva Pink Squirrel, koji je svojom kombinacijom ružičastog pjenušca, likera od lješnjaka, soka od brusnice, sušenog hibiskusa i svježeg timijana oduševio uzvanike kao piće dobrodošlice. Obzirom da je Martin Albus primarno vinski brend, u nastavku prezentacije kušana su dva vina. Rose iz 2023. godine, te Frankovka 2020. – zlatom ovjenčana na natjecanju Mundus Vini. Uzvanici su osim spomenutih vinskih uradaka, imali priliku kušati i Sauvignon, te Jezerac – poluslatki silvanac iz kasne berbe.

„Ciljano smo za ovu prezentaciju frankovku stavili u prvi plan, jer je riječ o sorti koja je na dobrom putu da postane neizostavni dio vinskog identiteta Slavonije. Graševina je već zauzela centralno mjesto kao bijela sorta. Frankovka, s kojom vinari iz godine u godinu postižu sve bolje rezultate, svakako bi trebala imati središnju poziciju kao crna sorta Slavonije. Frankovka Martin Albus s pravom je jedna od perjanica vinarije, te smatram da upravo srednje i velike vinarije poput PP Orahovice imaju moralnu obavezu postaviti ovu potentnu sortu na zasluženi pijedestal.“ – izjavila je Irena Lučić, dugogodišnja vinska promotorica i vlasnica kluba.

Irena Lučić i Anita Tepeš

PP Orahovica u svom posjedu ima 170 ha vinograda, smještenih na području između Drave i Papuka koje prati čuvenu 45-tu paralelu (Napa Valley-Bordeaux-Kutjevo). Ovi gotovo savršeni uvjeti za uzgoj vinove loze prenose se u obje linije vina – Orahovica (maloprodajna linija) te Martin Albus (HoReCa linija). Linija Martin Albus dodatno se ističe svojim single vineyard pristupom koji je garancija visoke kvalitete proizvoda.

Iako naziv Martin Albus na prvi pogled zvuči kao ime i prezime, riječ je o dva orahovačka prestižna položaja – Martin i Albus – na kojima su obnovljeni nasadi vinove loze. Ipak, sami nazivi položaja dobili su nazive po Martinu Nagyju, orahovačkom plemiću koji je krajem 19. stoljeća bio vlasnik prvog vinskog podruma u tome kraju, a u kojem je stvarao i čuvao – najbolju frankovku. G. Albus je pak vinogradar koji je brinuo o tim vinogradima. Najistaknutija etiketa ovog brenda, uz već spomenutu frankovku, je zavodljivi Silvanac Zeleni. Od sorti, u Orahovici uzgajaju još graševinu, pinot sivi, te slavonsko netipični – sauvignon.

No, vratimo se načas savršenstvu od lješnjaka… Naime, PP Orahovica najveći je proizvođač lješnjaka u regiji, sa nasadima u Hrvatskoj i u susjednoj Bosni i Hercegovini. Orahovački nasadi smješteni su u netaknutoj prirodi istočne Hrvatske, uz rubove UNESCO geoparka Papuk, a proizvod je ponosni nositelj naziva „Izvorno Hrvatsko“. Na 660 ha uzgaja se lijeska sortimenta Istarski duguljasti, Rimski, Halški div, Tonda di Giffone te Tonda Gentile Romana, koje godišnje daju između 500 i 600 tona lješnjaka.

Lješnjaci se za proizvodnju nagrađivanog likera prže

„Dugi niz godina izrađivali smo liker u malim nakladama, isključivo za potrebe grupacije, te su ga mogli kupiti samo djelatnici. Ideja da povećamo proizvodnju i liker plasiramo na tržište dogodila se spontano i evo – odmah smo osvojili zlato.“ – objašnjava Anita Tepeš, koja je na diWine prezentaciju donijela i manje slavne, ali jednako ukusne likere od oraha i frankovke. Obzirom na potražnju, u planu je povećanje proizvodnje likera, ali iz Martina Albusa ističu kako ovaj proizvod nikada neće postati komercijalan te da će im vrhunska kvaliteta i ručna proizvodnja ostati prioriteti.

Što reći nego – požurite nabaviti svoj primjerak ovog likera, čija je cijena – pazite sad – svega 20 eura po boci. Jedinstvena prilika da sreću kupite novcem – dok je još ima.

 

Foto: Irena Lučić i Sunčana Barušić

Zigante Vero – jedan je pravi!

Zbog čestog brkanja sa drugom vinarijom istog imena – Zigante – kostanjička obitelj na čelu sa vlasnikom OPG-a Denisom Ziganteom, odlučila se za rebranding, koji je obuhvatio i redizajn etiketa, a uz koji, nadamo se, slijedi i snažnija tržišna afirmacija ove izvrsne, no nedovoljno poznate istarske vinarije.

U zagrebačkom diWine Clubu  održana je prezentacija vinarije Zigante Vero, s naglaskom na zlatom ovjenčani Decanterov Teran (2021). Na prezentaciji su sudjelovali članovi obitelji – otac Duilio sa suprugom Mirjanom, te kći Valentina, koja uz brata Denisa čini petu generaciju vinara u obitelji.

Valentina, Mirjana i Duilio Zigante

„Put do Decanterovog zlata nije bio nimalo lak. Nekoliko godina za redom slali smo uzorke, no uvijek smo dobivali srebro. Iako je i to veliki uspjeh, ove godine smo se zapravo dvoumili da li uopće slati uzorke ili ne. Srećom, nismo odustali i naš je Teran ovjenčan zlatom sa punih 95 bodova.“ – kaže Valentina Zigante.

Zigante Vero teran

Nasadi terana stari su čak 150 godina, a kvaliteta vina podiže se redukcijom prinosa i velikom brigom o vinogradu. Riječ je o iznimno pitkom i elegantnom vinu školovanom u velikom hrastu, ugodnih tanina i relativno niskih alkohola kod kojeg je primjetna iznimna sortnost.

„Sjećam se vremena kada je malvazija uvelike miješana sa sauvignonom, pa i trenda koji je trajao sve donedavno, da su malvaziji dodavani sauvignonski kvasci. Mi to nikada nismo radili i nama je poštovanje prema sorti uvijek bilo na prvom mjestu“, objasnio je Duilio, prisjećajući se svojih vinogradarskih početaka.

Zigante Vero malvazije

Vinogradi vinarije Zigante Vero prostiru se na ukupno 25ha površine, u malom istarskom mjestu Kostanjica, blizu grada Grožnjana i doline rijeke Mirne. Glavninu proizvodnje čini malvazija, koja dolazi u mladoj i (izvrsnoj!) odležanoj varijanti. U sortimentu je još moguće pronaći chardonnay, sauvignon, teran, muškat bijeli te rijetku i zahtjevnu – muškat ružu. Valentina i Denis odlučni su nastaviti obiteljsku tradiciju proizvodnje vina, pa je u planu i širenje nasada, kao i djelomična izmjena sortimenta pri čemu će još veći naglasak biti stavljen na autohtone istarske sorte, malvaziju i teran.

Na prezentaciji su kušani pjenušac Chloe (chardonnay, charmat metoda, 2022), Malvazija u mladoj (2013) i odležanoj varijanti – Malvazija Vero (2020), sauvignon Sv.Pelaj (2023), Rose (2023), Teran (2021) te Muškat bijeli (2023). Vina su sljubljena sa prigodnim malim zalogajima koje je pripremila vlasnica diWine Cluba Irena Lučić.

To je ujedno bila i prilika za upoznavanje sa novim etiketama, čiji je redizajn trajao nekoliko godina. „Željeli smo da naše etikete pričaju o našoj vinariji, o trudu koji svakodnevno ulažemo da bi do naših kupaca došao kvalitetan proizvod. Etikete su crno bijele i vrlo jednostavne, ali svaka fotografija prikazuje pojedini bitan detalj iz vinograda, podruma ili pak nekoga od članova obitelji. Sve etikete zajedno stvaraju mozaik naše vinske priče.“ objasnila je Valentina Zigante.

Uz vinariju Zigante Vero veže se još jedna zanimljiva priča. Osim što su oni sami umjetnici u stvaranju vina, odlučili su se povezati i sa umjetnicima – koji slikaju. Tome je presudila blizina Grožnjana, grada umjetnika, koji često posjećuju likovne kolonije. Pa su ih tako Ziganteovi odlučili pozvati u svoj podrum, gdje su oslikali bačve, a ta tradicija sada traje već nekoliko godina. Umjetnost u bačvi i na bačvi!

„Posao vinara je težak, ali, zapravo, ništa nije teško kada radiš ono što voliš.“ – mudro zaključuje Mira Zigante, te nadodaje kako joj najveću radost pričinjava to što su djeca odlučila nastaviti obiteljsku tradiciju vinarstva.

Ovoga ljeta pobrinite se da vas put nanese u bajnu Istru, do Kostanjice. Možda i vi otkrijete umjetnika u sebi, a ako i ne – barem ćete kušati fina vina. Opcija je i da ih naručite u web shopu vinarije Zigante Vero i uvjerite se vlastitim nepcem u ovu predivnu priču.

 

Foto: Irena Lučić, arhiva Vina Zigante

Radionica pjenušavih koktela otvorila ljetnu sezonu u vinskom klubu diWine

U vinskom klubu diWine na zagrebačkoj Opatovini održana je radionica koktela koju su podržali brendovi Enosophia i Aura. Uz zvuke bossanove desetak polaznika naučilo je spravljati pet koktela na bazi pjenušca, a za kraj ih je dočekalo iznenađenje – gin-tonic obogaćenog Fernet Amarom.

„Koktel je savršeno piće za ljeto, a mi smo se fokusirali na koktele na bazi pjenušca iz razloga što ne zahtijevaju puno opreme niti skupe sastojke. Pjenušac+liker+birani začini – jednostavna je formula za ljetnu sreću. Obavezna je još jedino dobra glazba.“ objasnila je voditeljica radionice i vlasnica kluba Irena Lučić.

Polaznici radionice upoznati su sa kratkom poviješću koktela, koja seže još na početak 19. stoljeća. Riječ cocktail u prijevodu znači pijetlov rep i smatra se da je nastanak prvih koktela vezan uz borbe pijetlova. Ocem koktela smatra se Jerry Thomas, barmen u Metropolitan hotelu u New Yorku koji je za spravljanje pića koristio posudu od sterling srebra. On je 1862 izdao prvu knjigu za barmene u kojoj se nalazilo deset recepata za koktele. Njegov kolega, Harry Johnson 1872. godine izdaje drugu važnu knjigu „Bartender’s Manual“ koja sadrži 34 recepata, a značajna je po tome što se u njoj prvi puta koristi izraz Martini.

Izuzev popularne Mimose, svi kokteli na radionici u diWine Clubu nose autorski potpis vlasnice, a redom su spravljeni:

  • When Life Gives You Lemon (bijeli pjenušac, limoncello, limun, crveni papar, timijan)
  • You Sexy Thing (bijeli pjenušac, liker od suhe smokve, anis, kadulja, sušena naranča)
  • Rose Garden (rose pjenušac, sirup od ruže, pupoljci ruže, menta, borovica, limeta)
  • Kiss Me (rose pjenušac, liker od maraške, hibiskus, ružmarin, limeta)
  • BONUS – gin-tonic, Fernet Amaro, brusnica, naranča, lavanda

„Svi isprobani autorski kokteli redovni su dio ponude kluba i omiljeni su među polaznicima radionica, kušanja i drugih programa. U diWineu koristimo charmat pjenušce Today od Enosophie, te uglavnom Aurine likere, zbog njihove visoke kvalitete i vrijednosti koju pružaju za novac. Nadam se da će svim polaznicima radionice, a i čitateljima ovih redaka ova radionica biti inspiracija da i sami pokušaju kreirati svoj jedinstveni ljetni koktel.“ zaključila je Lučić.

 

Osim radionice koktela, u diWine Clubu možete pohađati radionice Vino za početnike, Pjenušac za početnike te diWine&Cheese (powered by President) koja predstavlja novost u ponudi. Radionice se održavaju za grupu od minimalno 6 osoba, uz prethodnu rezervaciju termina, a predstavljaju sjajnu ideju za teambulilding, rođendansku zabavu ili jednostavno – dobro provedeno poslijepodne.

Foto Irena Lučić, Milica Šundov, Maja Butorac

Vinski grad od 11. srpnja ponovno u Puli

Omiljeni vinski festival Vinski grad i ovog ljeta vraća se u srce Pule, pa će tako Titov park od 11. srpnja do 4. kolovoza postati pozornica brojnim vrhunskim vinima, posebno onim istarskim.

U nešto više od tri tjedna posjetitelji će svakog dana od 19:30 do 1 sat nakon ponoći u opuštenom, romantičnom ambijentu Vinskog grada uz samu rivu, imati priliku kušati brojna istarska, hrvatska ali i inozemna vina.

Istarske vinarije čija vina će posjetitelji moći kušati su: Benvenuti, Cattunar, Damijanić, Deklić, Fakin, Franc Arman, Matić, Medea, Marčeta, Pilato, Destileria Rossi i Vina Rossi te IQ- Istrian Qaulity (Capo, Damjanić, Geržinić, Kozlović, Matošević, Tomaz, Terzolo, Zigante…)

Osim njih, ponudu vinskog grada obogaćuju i hrvatske vinarije: Markota, Štampar i Vinarija Kutjevo, a inozemnu ponudu vina čine talijanski proizvođač prosecca Astoria, francuski Lillet, Sedlak i Kotolenko iz Slovenije te Tikveš iz Makedonije.

Veliki izbor vina poprati će i street food kreacije restorana Burin te Poli Dog, a savršen spoj uz vino biti će i selekcija President sireva. Za sve koji još nisu zavoljeli vino tu je Cocktail House by Roto Dinamic te ponuda Estrella piva. Za svakodnevnu vrhunsku atmosferu u Titovom parku zaslužen je Jukebox.hr s glazbenom podlogom, a DJ Keđo dodatno će zagrijavati atmosferu vikendom.

Organizatori ističu kako Vinski grad iz godine u godinu zadržava kontinuitet kvalitetne i raznovrsne ponude po pristupačnim cijenama, a sve s ciljem promicanja kulture vina, kako građanima Pule tako i stranim posjetiteljima. Naime, ideja ovog festivala je da se posjetiteljima koji još nisu poznavatelji vina pruži prilika otkriti njegovu ljepotu, a vinskim entuzijastima omogući uživati u svojim vinskim favoritima, te pronaći neke nove, posebice među istarskim vinima. Posebno su pozvani domaći posjetitelji  da podrže brojne vinare koji svojim kvalitetom itekako doprinose promidžbi Hrvatske, ali i obogaćuju ponudu grada Pule.

Za sve koji će prvi puta posjetiti Vinski grad, važno je naglasiti da je na ulazu u Vinski grad potrebno unajmiti čašu za 5 €, a konzumacija na vinskim kućicama plaća se isključivo karticama te se vino može konzumirati na čašu ili butelju.

 

Ulaz u Vinski grad je besplatan, a cijene vina su promotivne. Sve važne informacije dostupne su na Instagramu https://www.instagram.com/vinart_croatia/?hl=en  i Facebooku Vinarta

https://www.facebook.com/vinartcroatia .

 

75 tisuća polaznika i 1500 vinskih škola u 10 godina djelovanja Jelene Šimić Valentić

Punih 10 godina traje prava vinska bajka pod vodstvom hrvatske sommelierke Jelene Šimić Valentić. Malo se tko može pohvaliti impozantnom brojkom od 1508 odrađenih Vinskih škola kroz koje je prošlo više od 75 tisuća ljudi. Od nedavno, Pupitres boutique vinske kulture stanuje na adresi u Medulićevoj ulici 12, a zajedno s brendom A’more u kratko je vrijeme postao mjesto susreta i novih vinskih priča.

“Moj put s vinima je počeo davne 2006. godine kada sam u Hrvatskom sommelier klubu završila 1. razinu za sommeliera, kasnije sam završila sve tri razine. Sommelierka sam s diplomom Hrvatskog sommelier kluba treće razine po programu Association de la Sommeliere Internationale!” – otkriva Jelena Šimić Valentić i dodaje: “Mjesečno organiziram između 12 i 15 vinskih radionica za građanstvo te uz to imamo svakodnevno kušanja vina Hrvatske, Francuske i drugih zemalja, wine tasting za individualno društvo ili parove. Uz to vodim i naš wine bar Pupitres boutique vinske kulture, posljednjih sedam godina. Voditi tvrtku, mali tim ljudi koji zapošljavamo I biti kreativan je posao koji  je izuzetno zahtjevan. Vrlo sam predana i odgovorna osoba, stalo mi je jako da su gosti sretni i zadovoljni te da su ljudi oko mene pred kojima imam veliku odgovornost ispunjeni te da rastu sa mnom!”

 Na Sveučilištu u Zagrebu na  Agronomskom fakultetu završila je jednogodišnji program osposobljavanja za poslove vinogradara i vinara te uspješno stekla i diplomu za obavljanje poslova vinogradarstva i vinarstva što je dodatno oplemenilo te obogatilo njeno zanimanje kao sommelirke. Jelena je autorica knjige Bilješke o vinu koju je napisala 2021. Knjiga je namijenjena za svakog pasioniranog  ljubitelja/icu  vina  i  onog  koji će to tek postati. Sadrži u sebi „Vodič kroz kušanje vina“ i „Bilješke o vinu“ koji su  kreirani na način da vinoljupca vode kroz degustaciju korak po korak tijekom organoleptičke analize vina. Na taj se način uspomenom bilježi doživljaj svih dvjesto kušanih vina i postaje boljim i vrsnijim kušačem. Bilješke o vinu je dvojezična radna bilježnica.

“Vinska škola je namijenjena za sve ljubitelje vina neovisno o razini znanja. Također redovito organiziram i tematske vinske radionice od koji mogu istaknuti vrlo popularne i autorske radionice Decanterovi laureate, gdje ljubitelji vina mogu kušati nagrađena vina zlatom i višim priznanjem na jednom od najutjecajnijih ocjenjivanja vina u svijetu. Tu su i brojne druge tematske radionice i škole!” – nastavlja Jelena.

Vinski festivali su mjesta na kojima imamo prilike kušati i nekoliko stotina vina dnevno. “Ne prođe niti jedna godina da ne posjetim neki od njih. Posebno bih istaknula putovanja u Francusku u Bordeaux te posjet festivalu Vinexpo, zatim Italiju festival vina Vinitaly u Venetu, Austriju te festival vina VieVinum u Beču kao moje najdraže!”

 Jelena najviše voli druženja uz vinare jer tako najviše uči. “Volim se vezati na obiteljske vinarije i priče koje se kriju iza njih. Obitelj je najveća snaga i temelj iz kojeg sve raste. Predanost te požrtvovnost stoji utkana na oba dlana ruke svakog vinara. Posljednje putovanje koje me se posebno dojmilo bilo je putovanje na poluotok Pelješac. Ono me obogatilo za nova i posebna prijateljstva te otkrića nekog novog i drugačijeg svijeta. Oduševile su me vinarije obitelji Bartulović, Bogoević – Marušić, Miloš i druge. Pelješac je čaroban, a ako ste tamo obavezno vrijedi posjetiti divan obiteljski restoran obitelji Ficović!”

Ono što me pokreće je dobrota u ljudima, radosna i vesela lica naših polaznika radionice koje je moje  nepresušno vrelo i izvor snage. Kada su naši gosti sretni i zadovoljni i ja sam onda ispunjena. Ime Pupitres dolazi od francuske riječi puptir koje znači stol za učenje, a u vinskom svijetu poznato je po konstruiranom stolu u obliku slova A s rupama gdje stavljamo boce od šampanjaca. Entuzijazam znanja o vinima još će godinama radovati neke nove, ali i stare polaznike vinskih škola.

U vinariji Papak održat će se 5. Srijemski Pjenušavi doručak u vinogradu

U subotu 6. srpnja u kušaonici Vina Papak Ilok, na najistočnijem vinogradarskom položaju Radoš, održat će se 5. Srijemski pjenušavi doručak u vinogradu u organizaciji TZ Vukovarsko-srijemske županije. Nakon prošlogodišnjeg jesenskog izdanja, upriličenog uz blagdan Sv. Martina, srijemski se doručak vraća u svoj prvi, ljetni termin.

Subotnji program započinje prijepodnevnim kušanjem pjenušavih vina s bogatim srijemskim doručkom koji priprema hotel Dunav (od 10 do 12 sati), uz pop i rock glazbu sastava „Dva i pol muškarca“.

Novost u programu je mini radionica (u 12:15)  pod nazivom „Slatko i plavo“- slijepo kušanje srijemskih traminaca i francuskih plavih sireva, za koju treba posebna rezervacija jer je broj polaznika ograničen.

U 13 sati počinje dio programa nazvan “En primeur Srijem”, odnosno predstavljanje mladih vina ili novih berbi na tržištu, vinarija sudionica na Srijemskom pjenušavom doručku. Svoj su dolazak, uz domaćina, vinariju Papak, potvrdile vinarije Trs, Buhač, Izvori života – Ilok (Zelenika), Čobanković i Kast.

Tijekom doručka, za ljubitelje slikanja, održat će se radionica slikanja Feel good & Paint, prema ideji Majde Jakše, direktorice TZ Vukovarsko-srijemske županije.

Sa željom da događaj sačuva svoju posebnost u vinsko-hedonističko-ladanjskom okruženju, organizatori vas pozivaju da im se pridružite i rezervirate na vrijeme svoje mjesto pod stoljetnim orahom gdje vrijeme staje, a trenutci uživanja ostaju dugo u sjećanju.

Rezervacije mjesta i uplata kotizacije: info.vinapapak@gmail.com

Rezervacije radionice „Slatko i plavo“: Marija Vukelić marija@marijavukelic.com (098 277301)

 

Više informacija: visit@srijem-slavonija.eu

 

Foto: Julio Frangen i arhiva vinarije Papak Ilok

Decanter 2024 Winners Showcase: udruga Vinistra još jednom potvrdila da je odličan domaćin

Prestižan event Decanter 2024 Winners Showcase by Vinistra u luksuznom Golf Adriatic Clubhouseu hotela Kempinski u Savudriji, okupio je dvjestotinjak uzvanika, vinskih profesionalaca i novinara iz čitave Europe.

Oni su na prvom Decanterovom događaju u Hrvatskoj u organizaciji Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, uživali u vinima četrdesetak hrvatskih vinara koji su u Londonu na nedavno održanom ocjenjivanju  Decanter Wine World Awards (DWWA) osvojili ukupno 364 medalje.

Slavila se čista romantika hrvatskih vina

Hrvatskim vinarima medalje je uručila velika prijateljica istarskih vina Britanka Caroline Gilby, Master of Wine i regionalna predsjednica DWWA za Balkan, Srednju i Istočnu Europu, Hrvatsku i Sloveniju. Ona je i jutro uoči održavanja eventa vodila inspirativni masterclass „Upoznajte Istru“, na kojem su strani novinari i uzvanici doživjeli našu najatraktivniju vinsku regiju kroz 13 odabranih malvazija i terana.

Caroline Gilby

„Danas u čaši malvazije i terana možete vidjeti sve ljepote istarskog poluotoka, ali i karakter istarskih vinara. Lijepo je vidjeti ogroman napredak koji su istarski vinari napravili u posljednjih deset godina o čemu svjedoče i medalje s ocjenjivanja, a kriteriji Decanterovog ocjenjivanja su vrlo strogi. Fokus je isključivo na kvaliteti, a u čaši se ocjenjuje čitava jedna vinogradarska godina“, istaknula je Gilby na početku svečane dodjele odličja hrvatskim vinarima.

Sylvia Wu

Njezina kolegica Kineskinja Sylvia Wu, predstavnica Decantera Kina i regionalna urednica za Aziju, Sjevernu i Istočnu Europu rekla je kako joj je iznimna čast biti na Decanterovom eventu u organizaciji Vinistre i slaviti čistu romantiku hrvatskih vina.

„U suradnji s Vinistrom otkrili smo vrhunska vina ne samo u Istri nego i u čitavoj Hrvatskoj pa se od prošle godine Hrvatska našla na Decanterovoj vinskoj karti“, poručila je Wu.

„Dolazak Decantera u Hrvatsku i najutjecajnijeg ocjenjivanja vina na svijetu značajni su iskoraci u rastu hrvatske enologije, ali i domaćeg turizma u cjelini. Riječ je o događanju koje možemo smatrati svojevrsnom potvrdom kako naša zemlja kontinuirano radi na kvalitetnom razvoju vinske proizvodnje, a samim time i na podizanju eno-gastronomije kao jednog od traženijih turističkih proizvoda koji često predstavlja i važan motiv dolaska gostiju u destinaciju“, rekao je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, dodavši da upravo posebna događanja poput ovoga uvelike doprinose razvoju cjelogodišnjeg turizma.

Obilazak 15 vinogradarskih lokacija helikopterom

Iznimno ponosan sinoć je bio i predsjednik udruge Vinistra Luka Rossi koji je istaknuo kako je nakon prošlogodišnjeg domaćinstva Concours Mondial de Bruxellesu, ovo još jedan značajan event za promociju Istre i hrvatskih vina.

„Naša udruga je za strane uzvanike i medije organizirala i posjet istarskim vinarijama te najnoviju ponudu Istre, obilazak 15 vrhunskih vinogradarskih lokacija helikopterom. Siguran sam da će se našim gostima svidjeti sve ono što će vidjeti i da će nam se ponovo vratiti. Koristim prigodu još jednom čestitati svim nagrađenim hrvatskim vinarima“, rekao je Rossi.

Luka Rossi

A hrvatskim vinarima, ovogodišnjim dobitnicima Decanterovih medalja u svoje ime te u ime premijera Andreja Plenkovića i ministra poljoprivrede Josipa Dabre, čestitao je i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak. Čestitkama se pridružio i Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i lovno gospodarstvo Istarske županije.

„Nakon Concours Mondial de Bruxellesa, imati u ovako kratkom vremenu u Istri i Decanter veliko je priznanje svim vinarima i udruzi Vinistra koja ove godine slavi 30. obljetnicu“, rekao je Pinzan.

Više na: https://vinistra.hr/hr/decanter-2024-winners-showcase-1

 

Foto: Merlo De Graia