Arhiva oznaka za: Vinarija Kutjevo

Top pet mjesta u Požeško-slavonskoj županiji

Ako je Slavonija vaša sljedeća destinacija, ovih pet mjesta u Požeško-slavonskoj županiji nikako nemojte propustiti. Svako od njih ima svoju originalnu priču povezanu u jedinstven Svijet graševine koji spaja tradiciju, običaje, ljude, vinski turizam, bogatu kulturnu i prirodnu baštinu na području čitave županije.

Tako je na vinskom identitetu nastao inovativan projekt Svijet graševine vrijedan 8.729.448,52 eura. Njegovo značenje prepoznala je i Europska unija pa ga je sufinancirala sa 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

Muzej bećarca u Pleternici

U sklopu projekta Svijet graševine otvoren je Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici, atraktivno mjesto koje sa suvenirnicom i modernim Trgom bećarca kreira novo urbano središte ovog slavonskog gradića. Tu ćete otkriti toplu priču o bećarcu, veselom i sarkastičnom napjevu kojeg je još 2011. UNESCO uvrstio na listu nematerijalne svjetske baštine. Priča je ovo i o životu u Slavoniji, vinogradarskoj tradiciji i graševini koja se poput lajtmotiva proteže kroz povijest i svakodnevni život ovog kraja.

Muzej bećarca, Pleternica

Muzej grada Pakraca

Središte nekadašnjeg vlastelinstva Jankovića danas je atraktivno gradsko središte s baroknim stambenim i gospodarskim zgradama, i predstavlja zaštićeno kulturno dobro. U nekadašnjoj upravnoj zgradi – Malom dvoru, smješten je Gradski muzej. Tu ćete između ostalog doznati kako se unutar nekadašnjih zidina Starog grada Pakraca od 1256. do 1260. u prvoj hrvatskoj kovnici novca kovala jedna od najraširenijih i najstabilnijih srednjovjekovnih moneta. Bio je to banski denar, danas poznat kao slavonski banovac.

Slavonski banovac, Pakrac

Državna ergela Lipik

Sa sedamdesetak prekrasnih konja Državna ergela Lipik jedna je od najvećih atrakcija u ovom dijelu Europe. Tradiciju uzgoja lipicanaca u Lipiku utemeljio je grof Izidor pl. Janković još 1843., dok je status Državne ergele ovaj gradić dobio daleke 1938. Provozajte se fijakerom zelenim alejama zaštićenog stoljetnog perivoja u središtu grada. Njegovo zelenilo skriva Mramorne i Kamene kupke Toplica Lipik, izvor nadaleko poznate ljekovite termalne vode, ostatke Kursalona i Wandelbahna, klupu i brijeg na kojima je odmarala grofica Jelka Janković…

Vožnja kočijom kroz Lipik

Park prirode Papuk

Parkom prirode proglašen je 1999., UNESCO svjetskim geoparkom 2007., na njegovim obodima ostaci su veličanstvenih srednjovjekovnih gradova, na padinama ambijentalna mjesta i plodni vinogradi, a guste šume savršeno mjesto za opuštanje, meditaciju, inspiraciju, outdoor aktivnosti… Ako ste ljubitelji kampiranja odabrat ćete kamp odmorište Duboka u istoimenoj dolini u mjestu Velika, a tamo je i Adrenalinski park za pustolove svih uzrasta.

Adrenalinski park Duboka, Park prirode Papuk

Vinogorje Kutjevo

U Svijetu graševine posjetite njegovu prijestolnicu, pitoreskno Kutjevo, najpoznatije od tri vinogorja Požeško-slavonske županije. S najstarijim podrumom u ovom dijelu Europe, onim iz 1232., i još tridesetak vinarija, među kojima su neke od najpoznatijih u Hrvatskoj, pravi je mali hedonistički raj. A za kraj priče i jedna zanimljivost. Jeste li znali da Kutjevom prolazi paralela  45,3 ista ona koja se proteže najznačajnijim svjetskim vinorodnim područjima: Piemontom, Val du Rhoneom, Bordeauxom i Oregonom?

Kutjevo d.d., vinski podrum iz 1232. godine

 

Foto: Arhiva TZ PSŽ  (Borna Subota, Domagoj Katić, Josip Novosel)

 

Kutjevo ponovno organizira Festival graševine, 3. lipnja 2023. godine

Dvorac Kutjevo, bezvremenski simbol kulture i baštine, ponovno će očarati ljubitelje vina otvarajući svoja vrata za dugo iščekivani Festival najznačajnije hrvatske sorte – graševine, koji će se održati 3. lipnja od 10 do 20 sati.

Udruga Kutjevačkih vinara organizira Festival graševine još od 2007. godine. Ova godišnja Kutjevačka manifestacija postala je proslava hrvatske vinarske izvrsnosti. Stoga organizatori i ove godine pozivaju sve ljubitelje vina da se pridruže manifestaciji i upuste u primamljivo istraživanje različitih okusa graševina.

Posjetitelje očekuje raznovrsna ponuda vinarija iz Slavonije i hrvatskog Podunavlja, koje će izložiti najbolje selekcije svojih proizvoda. Dakako, sva izložena vina će se moći i kušati te uživati u izvanrednom rasponu stilova vina od ove najpopularnije sorte.

Organizatori festivala, Udruga kutjevačkih vinara i Graševina Croatica pripremili su i tri interaktivne vinske radionice: Kako je nastalo Mačovo brdo?, Slavonija vs. Hrvatsko Podunavlje – znanstvena usporedba  i Sedam veličanstvenih retrospektiva graševina dosadašnjih šampiona Festivala graševine.

Radionica Kako je nastalo Mačovo brdo? napravljena je u čast Branku Mihalju, velikom kutjevačkom vinaru i jednim od najboljih proizvođača graševine u Hrvatskoj. Sommelier Mario Meštrović prisutnima će prezentirati izuzetna Mihaljeva vina s položaja Mačovo brdo.

Profesor Josip Mesić vodit će radionicu Slavonija vs. Hrvatsko Podunavlje – znanstvena usporedba gdje će goste upoznati sa sličnostima i razlikama graševina s istočnog i zapadnog dijela Slavonije i Podunavlja. Posljednju radionicu održat će sommelier Darko Lugarić u kojoj će istaknuti sedam najbolje nagrađivanih vina na dosadašnjim Festivalima graševine.

U Salonu ocijenjenih vina posjetitelji će uz zvukove saksofona imati prike degustirati preko stotinu zlatno ocijenjenih graševina, ali i najnovija izdanja graševina koje su se pojavile na tržištu.

Prije završetka Festivala, grad Kutjevo i Turistička zajednica grada Kutjeva organizirali su zabavni program Trgu graševine. Osim što će posjetitelji imati priliku degustirati slavonske specijalitete na eno-gastro sajmu, oni s više kondicije moći će sudjelovati na vinskom maratonu, a za goste željne pjesme i plesa, organiziran je i koncert Harisa Džinovića.

Završetkom Festivala graševine u Kutjevu ne prestaju aktivnosti vezane za ovu sortu Naime, 14. lipnja, u dvorcu Kutjevo održati će se GROW du Monde, prvo međunarodno natjecanje na kojemu se ocjenjuju vina isključivo od sorte graševina. Svake četiri godine, domaćin ovog natjecanja je Hrvatske, pa se u dvorcu Kutjevo očekuje preko 200 primjeraka graševina koje će ocjenjivati pet komisija sastavljenih od četiri međunarodna ocjenjivača iz desetak europskih država. Vina se ocjenjuju u sljedećim kategorijama: mlade/svježe, zrele/odležane, jantarne, pjenušave i desertne graševine. Proglašenje pobjednika održat će se u Osijeku, 16. lipnja 2023. godine.

Foto: Sunčana Barušić i arhiva Festivala graševine

10. PINK DAY Zagreb, festival pun pozitivne energije i dobrog društva

U subotu 22. travnja u zagrebačkoj Laubi: kući za ljude i umjetnost sve je bilo ružičasto.  Održano je deseto izdanje jedinstvenog festivala posvećenog rosé vinu, za koji pokretačica Sanja Muzaferija uvijek kaže da je to ujedno i proslava proljeća, optimizma i nježne, ženstvene energije uz lagana vina. U Laubi se povodom Festivala PINK DAY Zagreb ponovno okupio veliki broj znalaca, profesionalaca, ljubiteljica i ljubitelja vina, posjetitelja koji su odjeveni u ružičasto bili željni druženja, proslave proljeća, optimizma, visoke estetike, odličnih maslinovih ulja ali ponajprije: izvrsnih ružičastih vina Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, SAD-a…

PINK DAY Zagreb spaja zabavu, nježna vina i edukativne sadržaje, okuplja vinske znalce i profesionalce i znalce, ali i „obične“ ljubitelje ovih finih ružičastih vina idealnih za toplije dane. Osim što je festival roséa, PINK DAY Zagreb je i svojevrsna posveta ženskoj energiji i ljepoti života. To je lepršava svečanost ružičastog pogleda na svijet. Jer rosé i jest upravo takav: vedar! Tijekom posljednjih deset godina Festival se etablirao zbog edukativnih sadržaja, razmjene iskustava izlagača, veselog i optimističnog ozračja a dosljedno je promovirao umjerenu, ženstvenu konzumaciju vina te, prema priznanju samih vinara, značajno pripomogao da se stav prema roséu izmijeni, pa tako i vinska karta Hrvatske. Dakako, tu je i Green in Pink, koji slavi vrhunska domaća ekstra djevičanska maslinova ulja, a od prošle godine imamo i ružičaste ginove, tonike, likere, koktele..“ rekla je Muzaferija.

Izlagački stol Bastian vinarije

Ovaj boutique festival, koji je nakon Vinistre i VinoComa ujedno i najstariji veći vinski festival u Hrvatskoj, ove je slavljeničke godine ponudio više od stotinu etiketa vina, tridesetak etiketa vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja i  predstavio nekoliko premium brandova žestokih pića i koktela, a u svemu je uživalo više stotina posjetitelja. Bio je to najbogatiji festivalski program do sada. Zapravo je čitav mjesec travanj bio okupan u užičasto, jer je već na konferenciji za medije u Laubi početkom mjeseca, priredio radionicu vina Bregovite Hrvatske, pod dirigentskom palicom iskusnog sommeliera Maria Meštrovića. Nastavilo se 18. travnja, u jedinom zagrebačkom restoranu s Michelinom zvjezdicom, Noel, gdje se pred prepunim auditorijem održao Masterclass rosé vina Chateau d’Esclans Pinks That made History powered by PBZ Card Premium Visa, koji su se kušali iz vrhunskih Riedel čaša a sve pod vodstvom Teda Lelekasa, Moet Hennessy brand ambasadora.

Radionica Ružičasti američki zapad i Grgich Hills Rosé

Svi popratni programi izlagačkog Festivala su i ovoga puta bile izuzetno zanimljivi. Za Ružičasti američki zapad s vinima američke Zapadne obale koja nisu na hrvatskom tržištu, pod vodstvom Mirene Bagur, Croatian Premium Wine Importa iz Bostona, tražilo se mjesto više. Dok je Bagur predstavljala vinarije i njihovo pozicioniranje na golemom američkom tržištu, njen suprug i poslovni partner Win Burke, govorio je o karakteristikama i stilu svakog od pet vina koja – su došla – od sjevernog dijela američkog Zapada, Oregona, sve do kalifornijskog juga i Napa Valleyja. Među njima je bio i Grgich Hills Rosé Mikea Grgicha, čovjeka hrvatskih korijena i pionira vinarstva u SAD-u. Gost iznenađenja bio je vrhunski američki kuhar chef Johnny Sheehan koji je rekao i nekoliko riječi o pairingu ovih vina s hranom.

Sudionici okruglog stola Ružičasti vinski istok

Znalcima i svima koji su željeli saznati nešto više bio je privlačan panel, tj. okrugli stol posvećen ružičastim vinima hrvatskog istoka – Ružičasti vinski istok: 10 godina kasnije powered by HGK, a u čast procesu napretka ružičastih vina ovoga kraja. Moderatorica je bila „lovkinja“ Morana Zibar, a sudjelovali su predstavnici HGK Jelena Đugum, HAPIH-a Darko Cenbauer, Vinarije Kutjevo: Dino Galić i Vina Papak: veteran Mladen Papak.

Izlagački stol maslinovih ulja Torkul (proizvođač Fanito, Vela Luka)

Masterclass ekstra djevičanskih maslinovih ulja „Šampionska ulja Istre i Dalmacije“ powered by JGL vodila je docentica sa Sveučilišta u Splitu dr. Sc. Mirella Žanetić, gdje su posjetitelji mogli saznati sve o tajnama dobroga ulja.  Za sam kraj su na radionici koju je osmislio Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“: „PINK COCKTALIZATIONpowered by Esplanade Zagreb Hotel došli su na svoje ljubitelji ružičastih koktela, začudne molekularne „alkemije“ koktela i miksologije – jer su se na ovoj radionici doslovce događala čuda u čaši.

Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“

Na Festivalu se, prigodno, mogla kupiti i limitirana edicija majica s likom Pink Girl čiji dizajn potpisuje Marina Dimić Kepeski, koja je uz Muzaferiju i njenu partnericu u PINK DAYu Zagreb Zrinku Jelić Belinić bila u žiriju koji je odabrao najljepše stolove izlagača.Naime, osim  po vinima i izuzetno dobroj atmosferi koja je uvijek zajamčena, Festival je poznat i po fantastično uređenim izlagačkim stolovima.

Izlagački stol Vinarije Kutjevo

Svi se partneri iznimno trude jer se ovdje dodjeljuju iznimno vrijedne nagrade za kreativno uređen izlagački stol. Ove godine je vrijednu prvu nagradu, 12 Riedel čaša iz linije Restaurant Extreme Rosé osvojilo Kutjevo. Ostale nagrade – bez redoslijeda: ružičasti toaster SMEG model TSF02PKEU, tvrtke Gemma, osvojio je Astoria Wines. Miris Elie Saab Le parfum essentiel iz portfolia Martimex parfumerija dobila je Udruga Kvarner Wines. Bottega  je osvojila poklon paket izdavačke kuće Media Bar s tri knjige – Stanley Tucci Okus, Anđa Marić Moja revolucija u 365 dana i  Arijana Čulina Dva puta u pet minuta.

Bogati paket IKEA (dekica, jastučići, sitnice za kuću..) dobila je MIVA Galerija vina kao nagradu za kreativnost i dugogodišnju vjernu suradnju. Na Festivalu se, premijerno u Zagrebu, mogla kupiti i netom objavljena knjiga u izdanju Media Bara, Stanleyja Tuccia Okus: moj život kroz hranu,  u prijevodu Nade Mirković.  Tko je želio, mogao je u Laubi: kući za ljude i umjetnost istodobno  posjetiti i prodajnu izložbu hvaljene  i  nagrađivane mlade hrvatske slikarice Emanuele Lekić Noćna smjena.

Mirta Atilja, autorica keksića Miscotti

Romerquelle, je i ovoga puta bio službena voda festivala a Ikea se pobrinula za udoban lounge u kojem su posjetitelji mogli odahnuti. Uživali su i u finim delicijama i kruhu glavnog pekara Nikše Mandića iz jedne od ponajboljih zagrebačkih pekarnica, Noel Bread & Deli,  a u zasebnom food corneru su posjetitelje i izlagače čekali fini zalogaji Cateringa Kvatrić, kao i keksići Miscotti autorice Mirte Atilje koji se slažu s rosé vinom i ispečeni su specijalno za ovu priliku.

Sanja Muzaferija i Zrinka Jelić-Belinić

Iza PINK DAY-a Zagreb stoji osnivačica Sanja Muzaferija koja kroz ovaj Festival već čitavo desetljeće promovira divna proljetna vina i tako pokreće svojevrsnu rosé revoluciju, a uz nju je posljednje dvije godine, Zrinka Jelić-Belinić iz agencije Z – Eventi & Promocija.

PINK DAY Zagreb je ponosan što među svoje partnere ubraja vrhunske brandove: PBZ Card Premium Visa, HTZ, HGK, JGL, MIVA Galerija vina, Ikea, Romerquelle, Bregovita Hrvatska, Riedel, Martimex, Esplanade Zagreb Hotel, Smeg, izdavačka kuća Media Bar, Miscotti, Lauba: kuća za ljude i umjetnost.

PINK DAY  možete pratiti na webu: https://pinkdayzagreb.com/

Kao i na društvenim mrežama:

Facebook: https://www.facebook.com/PINK-DAY-166888780125529/

Instagram: https://www.instagram.com/pinkdayzg

 

Foto: Rene Karaman, Lada Radić i Sunčana Barušić

Članice udruge WOW posjetile Vinariju Kutjevo

U Hrvatskoj sve više vinarki radi odlična vina, sommelierke polažu i najzahtjevnije ispite, u podrumima i vinogradima sve su više prisutne enologinje, vezano uz vinarije radi sve više žena bilo u organizaciji ili marketingu. Uostalom, uglavnom iza svakog dobrog vinara stoji – žena. Vinsku scenu, što se tiče Hrvatske uvelike je promijenila i novinarka Sanja Muzaferija, koja je 2011. godine osnovala Udrugu WOW (Women on Wine) i okupila žene koje guštaju u vinima, ali i žele doznati i učiti o proizvodnji, sortama, kušati vina novih etiketa (a i onih arhivskih). Do sada su WOW-ice organizirale više od 150 događaja, na kojima dakako ohrabruju umjereno uživanje u vinu, a intenzivno i uspješno rade na tome da izvrsna hrvatska vina postanu zaštiti znak naše zemlje i važan adut u turističkoj promidžbi.

Prošli vikend WOW-ice je ugostila Vinarija Kutjevo. Nažalost, obilne kiše spriječile su dobro raspoloženo žensko društvo da barem posjeti njihov najpoznatiji položaj Vinkomir i uživaju u predivnom pogledu na Zlatnu dolinu (Vallis Aurea), ali su zato imale dovoljno vremena za razgledavanje starog podruma, obići Trezor 1232 i uživati u prezentaciji vina Vinarije Kutjevo koju je vodila enologinja Zrinka Vinković Jergović uz pomoć Karla Sajferta, voditelja marketinga ove vinarije.

Svako razgledavanje i upoznavanje novog, ljepše je uz piće dobrodošlice. U čašama se perlao Maximo Brut pjenušac svježeg i bogatog mineralnog okusa nastao klasičnom metodom od sorte graševina s primjesom vina ledene berbe iste sorte. Raskošne arome zelene jabuke i citrusa, te diskretne cvjetne note odlično su se slagale sa, „slavonskim kanapeima“ od na kockice narezanog domaćeg kulena, domaće svinjske masti s komadićima paprike i luka te sitnim čvarcima i šunkom s domaćim svježim sirom.

Dan je dobro započeo s mjehurićima, a nastavio se u nedavno otvorenom u potpunosti obnovljenom dijelu podruma – Turkovićevom podrumu izgrađenom 1896 godine. Dvije je godine trajala obnova, sačuvana je svaka cigla na zidovima, ali su zato bačve nove. Zadivljujući „špalir“ četrdeset drvenih bačvi u kojima se njeguje bijelo i crno vino za premium linije vina Vinarije Kutjevo, vodi do jedinstvenog projekta – Trezora 1232 sagrađenog na mjestu gdje je se nalazila prva hrvatska staklena cisterna.

Zamisao da se napravi Trezor 1232 došla je nakon mnogobrojnih upita kupaca: gdje i kako čuvati kupljene butelje Vinarije Kutjevo za koje su doznali ili znaju da imaju potencijala za odležavanje. Mnogi bi htjeli bocu čuvati dok u njoj vino ne stekne najbolji potencijal, ali nemaju uvjete. Upravo zato, uvjeti u kutjevačkom Trezoru 1232 su idealni.

 

Trezor 1232 (dobio je ime po godini osnutka vinarije) ima točno toliko mjesta, ali zainteresirani pojedinci mogu zakupiti samo mjesto za najviše šest butelja. Kojih? Dakako onih koje imaju potencijal odležavanja. Na tome je radio stručni žiri na čijem je čelu bio Saša Špiranec, a činili su ga i vinski znalci Rene Bakalović, Ivan Kozarčanin i Darko Lugarić koji su ekipi iz Vinarije Kutjevo, vođene s enologom Ivanom Marinclinom i enologinjom Zrinkom Vinković Jergović pomogli odrediti koje etikete i kada će postići puni potencijal. Postoji ovogodišnji katalog (svake će se godine mijenjati) sa sedam etiketa ispod kojih je naveden datum do kojeg mogu odležavati u Trezoru 1232 do punog potencijala, a zainteresiranima je dovoljno kupiti jednu, dvije… šest, butelja te za 150 € do navedenog datuma osigurati mjesto.

Kad se zakupi pozicija u trezoru, dobiva se poklon-paket koji uključuje ID karticu na koju se ispune podaci, odnosno pozicija gdje se nalazi butelja, potom vintage etiketa, odnosno godina do koje će vino odležavati u trezoru i datum do kojeg je deponiran trezorski zapis. Osim toga, kupac dobiva membership token – što mu omogućuje redovne degustacije u Kutjevu i nitko osim njega neće moći ući u trezor i uživati u vinima. U poklon-paketu je i široka staklena epruveta u kojoj se nalazi terroir s položaja gdje je raslo grožđe za deponirano vino.

Kad istekne vrijeme odležavanja, Vinarija Kutjevo će kontaktirati zakupca i upitati ga želi li doći u Kutjevo i uživati u pohranjenom vinu sa svojim prijateljima, obitelji, kolegama… ili iz vinarije bocu mogu poslati vino u odgovarajućem zaštitnom pakiranju. U tom trenutku, kada se trezorska pozicija oslobodila, ima se pravo prvootkupa, a ako se ne želi produljiti trezorski zapis, ta se pozicija stavlja na tržište.

Nakon podrobnog slušanja, uz poneko kuckanje čaša s Maximo Brut pjenušcem i dakako zajedničke fotografije, WOW-ice su se zaputile u stari podrum koji datira iz 13. stoljeća. Na okruglom kamenom stolu dočekale su ih čaše, nekoliko vrsta domaćeg sira, a enologinja Zrinka Vinković Jergović otvorila je butelju vrhunske Graševine, berba 2022. po kojoj je Vinarija Kutjevo poznata u cijelom svijetu. Naime, prošle je godine Vinarija Kutjevo prodala 5.300 000 litara vina, a od toga 1.000 000 ove butelje diljem Hrvatske i u 26 zemalja svijeta.

Vinarija Kutjevo je najpoznatija po graševini, a dokazala je da je ta sorta koja se najviše uzgaja u Hrvatskoj, podobna za proizvodnju pjenušaca, svježih vina, predikatnih, maceriranih, vina ledenih berbi, a u susjednoj prostoriji, dobro čuvanom podrumu čuvaju se arhivska vina gdje graševina dokazuje da može sačuvati snagu i nekoliko desetaka godina. Međutim, dovitljiv i vrijedan tim nije stao samo na vinima. Naime, kod proizvodnje toliko količine vina ostaje mnogo sjemenki, a one u sebi kriju ulje koje sadrži antioksidanse i ostale sastojke koji su odavna cijenjeni u kozmetičkoj industriji. Pa, zašto hladnim prešanjem ne proizvoditi ulje od sjemenki graševine, pomislili su. Od zamisli nije dugo trebalo do djela i sada je Vinarija Kutjevo, jedina hrvatske vinarija koja proizvodi Premium ulje od sjemenki grožđa graševine, a u ponudi imaju i ulje od sjemenki cabernet sauvignona, cabernet franca i pinota crnoga.

To je bila kap koja je dodatno oduševila WOW-ice, koje su ga testirale s posluženim sirevima i na kockice narezanim kruhom, uživajući u svježoj Graševini. Stari podrum sigurno krije mnoge tajne koje se nikada neće doznati, međutim poznate rasplamsavaju maštu. Šest izrezbarenih drvenih bačava u podnožju podruma pričaju priču o povijesti podruma izgrađenog u 13. stoljeću i Vinariji Kutjevo, koja započinje dolaskom Cistercita u ove krajeve koji ovdje osnivaju opatiju i nazivaju je De Gotho (u kutu). Otuda naziv mjesta Kutjevo, a ime De Gotho nosi i premium linija vina ove vinarije. Vrativši se uz okrugli kameni stol, WOW-ice su doznale da – stol baš nije „samo stol“. Za to su se pobrinuli barun Franjo Trenk i carica Marija Terezija. Legenda govori kako je između njih planula ljubav, pa je barun jednu večer u podrumu nudio caricu najboljim vinima. Kada se dosta popilo, carica i barun naredili su posluzi da napuste podrum. Ljubavnici su napustili podrum tek nakon tjedan dana, a njihovim ljubavnim avanturama svjedoči upravo taj kameni stol s udubljenjem u sredini, koje je prema riječima svjedoka nastalo pod vatrenom caricom Marijom. Danas je taj stol poznat kao „stol ljubavnih želja“, a na svodu iznad stola nalaze se „recke“ za koje se pretpostavlja da su bilježile dane zajedničkog boravka ispunjenog strašću. Upravo te „recke“ nalaze se na etiketi linije Maximo.

Nakon što su položile dlanove na stol i zaželjele svoju ljubavnu želju, WOW-ice su imale čast premijerno kušati novo vino, tek za ovu priliku punjeno u boce. Još nije bilo niti etiketirano, pa će etiketa koja će nositi naziv Graševina Vinkomir biti iznenađenje. Ovo će single vineyard  vino biti poveznica s Kućom Vinkomir, odnosno restoranom koji se gradi upravo na položaju Vinkomir. Jedna tabla i drukčiji rok berbe dali su aromatski izraženije vino, analitički suho, ali s 5 grama šećera, tako da se prilikom kušanja osjeća ugodna slast i na kraju mineralnost. Vino će biti na tržištu početkom petog mjeseca, ali moći će se kušati, dakako u Kući Vinkomir, te samo u odabranim restoranima.

Prije odlaska na radionicu, WOW-ice su posjetile i ogromne hale nasuprot ulaza u stari podrum. Ovdje je sve impresivno, od velike bačve izrađene od hrasta kitnjaka ukrašene duborezom samoukog majstora iz Ormoža u koju stane 53.520 litara, pa napunjena teži preko 74 tone, do manjih i barrique bačvica, pa do tankova od inoxa – u jednog stane čak pola milijuna litara – graševine, dakako.

Na radionici koju je održala enologinja Zrinka Vinković Jergović, WOW-ice su kušale samo dio vina koje nastaje u podrumima ove velike vinarije. Dakako, prvi je na radu bio Kutjevo Rosé Premium (2022.) koje nastaje kao kupaža crnog pinota i zweigelta koje zrije na južnim obroncima Papuka i Krndije. Upravo taj terroir daje vinu mineralnost i iznimnu svježinu. Na nosu se javljaju nježne arome cvijeća, pogotovo ruže, dok u ustima prevladava crveno bobičasto voće.

Poznati i uvijek omiljen okus roséa u čašama je zamijenilo vino Graševina De Gotho (2020.), napravljeno od grožđa koje dolazi iz vinograda starog više od 30 godina na položaju Vetovo. Grožđe se bere ručno i prebire se svaka bobica koja mora biti zlatno obojena. Posebno je ovo vino, složile su se WOW-ice, a enologinja je objasnila kako je dio odležao u drvenim bačvama, dio u inoxu, a potom nakon punjena mirovalo u bocama četiri mjeseca dok nije postalo spremno za tržište. Godišnje Vinarija Kutjevo proizvede 20.000 litara tog vina, a može se nabaviti samo u odabranim vinotekama te kušati u nekim restoranima. Dakako, kao i sva vina Vinarije Kutjevo, može se nabaviti i preko njihovog web shopa.  U liniji De Gotho, Vinarija Kutjevo nudi i pinot crni, a uskoro će iz te linije, svjetlo dana (jer još su boce u tami, s vinom na kvascima) ugledati nova etiketa: pjenušac od sorte chardonnay, doznale su WOW-ice.

Na red je došla bijela kupaža, Maximo Bianco (2020.) od graševine i traminca. Traminac u ovom vinu podiže njegovu aromatiku, dok ga umiruje graševina koja svojom svježinom i kiselinom kupažu čini pitkom i osvježavajućom.

Čaše su WOW-ice isprale vodom, jer na red je došlo crno vino: Maximo nero (2017.), bordoška kupaža cabernet sauvignona, merlota i cabernet franca. Dio je vina odležalo u drvenim bačvama i to namjerno – od pet različitih proizvođača, a nakon toga više od 10 mjeseci u bocama. Njime je, složili su se svi, Vinarija Kutjevo dokazala da se u Slavoniji može proizvesti veliko crno vino s velikim potencijalom za odležavanje, pitko, bez napornih tanina s aromom čokolade i višnje.

Sve prisutne WOW-ice toga su dana imale priliku prvi puta kušati vino iz linije Koria. To je nova boutique linija vrhunskih vina limitiranih serija. Koria Cuvée (2017.) sljubljuje dvije gotovo „oprečne“ vinske sorte: robusni cabernet sauvignon i delikatni pinot crni koji i dozrijevaju u različito vrijeme, ali oni ih beru u isto. Kako? WOW-icama je objasnila enologinja Zrinka Vinković Jergović: budući da pinot crni ranije dozrijeva, grozdove se odreže u vinogradu kad su u punoj zrelosti i ostavlja da se prirodno prosuše čekajući da sazre cabernet sauvignon. Potom ih ubiru istodobno i zajedno idu na fermentaciju. Nakon toga slijedi višegodišnje odležavanja u drvenim bačvama, potom u bocama… uglavnom ova je linija potpuno drukčija od onoga što smo navikli kušati od Vinarije Kutjevo. Etiketa s potpisom vlasnika, boca… a i cijena. Butelja je skuplja od 50€, što je opravdano – neki kupci, pogotovo stranci, traže samo takva vina.

WOW-ice su bile oduševljene njegovim aromama i okusom, a članovima Vinarije Kutjevo tada se predstavila Mirta Atlija, čudotvorka Miscotti keksića. Mirta Atlija u svojoj radionici peče keksiće s preko 50 okusa, a najveći joj je izazov ispeći one koji će svojim okusom pasati uz pojedina vina. Istog trenutka kada je okusila Koriu Cuvée, znala je da je to vino idealno za njene Miscotti kekse s čokoladom. Malo keksića u usta, pa gutljaj vina… izraz užitka na licu enologinje Zrinke Vinković Jergović bilo je dovoljna potvrda da je Mirta Atlija uspjela u svom naumu.

Na kraju prezentacije WOW-ice su imale priliku probati i nešto posve drukčije: Traubi vino, novitet iz Vinarije Kutjevo,  kupažu mladog vina sorte graševina i mošta sorte muškat u koju je dodan ugljični dioksid zbog mjehurića. Piće mora biti dobro rashlađeno pa će idealno pasati uz bučnice i kestene, kad dođe jesen, a budući da ljeto samo što nije počelo (a još nismo okusili niti proljeće), sigurno će postati popularno u koktelima.

Nakon radionice, a prije ručka, WOW-ice je čekalo iznenađenje, odnosno službena promocija Kutjevo Rosé Premium vina. Promocija je bila – radna. Na cvijećem ukrašenom stolu, kako to dolikuje za jedan rosé, te kao najava skorašnjeg festivala Pink Day u Laubi, stajale su boce bez etiketa. WOW-ice su bile prve koje su na butelje lijepile etikete koje je dizajnirala akademska slikarica Vlasta Pinart, također članica Udruge WOW. Malo ravno, malo koso, malo naopako… nema veze, etikete su bile polijepljene, a WOW-ice su sjele za stolove na kojima je bio poslužen odličan ručak.

Dan u Vinariji Kutjevo je bio ispunjen s toliko detalja, divnih priča, legendi, kušanja i razgledavanja zahvaljujući domaćinima. Pune dojmova članice Udruge WOW zaputile su se u Zagreb, a poziv da iduća promocija Kutjevo Rosé Premium vina iz ovogodišnje berbe bude i povod za posjet Kući Vinkomir, restoranu koji se već dobro primjećuje na obroncima ovog značajnog položaja, objeručke je prihvaćen i iščekuje se s veseljem.

 

Tekst Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić, članice Udruge WOW i arhiva vinarije