Arhiva oznaka za: Slovenija

Za 10. rođendan izletišta Pomona, otvoren je i 25 metara visok vidikovac sv. Florijan

Kad je u mladosti Janko Zupanec svirao bubnjeve u slovenskoj grupi Rovis, poljoprivreda i bavljenje turizmom nisu mu bili u prvom planu. Živio je dvadeset godina u Rogaškoj Slatini, diplomirao na ekonomskom fakultetu i radio 17 godina u struci. Ali, sanjajući o drukčijem životu, bio je nezadovoljan.

Muzej u malom: kuća Jankovih roditelja

Nakon prerane smrti oca i majčine nezgode koja joj je potpuno promijenila život, odlučio je od obiteljskog gospodarstva, na kojem su tada uzgajali različite kulture, napraviti jedinstvenu, posebnu priču. Godine 2014. zasadio je svoj prvi voćnjak krušaka. Pokazalo se da sadnice, koje su mu savjetovali stručnjaci, nisu bile dobre i u ono je doba voćnjak loše rodio. Janko, tvrdoglav kakav jest, 16 je godina čupao i sadio, dokupio zemlju i sada ima 2750 stabala krušaka, 230 stabala dunja, u voćnjaku rastu marelice, jabuke, šljive…

Hotel Pomona

Stoga, nije čudo da je svoje gospodarstvo u Sloveniji, samo osamdeset kilometara udaljeno od Zagreba, u blizini Rogaške Slatine, između Boča i Donačke gore, točnije na adresi Zgornje Sečovo 3 nazvao Pomona, prema boginji voća i voćnjaka.

Janko Zupanc i supruga Vesna

Ali, Janko nije bio zadovoljan samo voćem, zasadio je vrt prepun povrća i sagradio hotel u kojem sada u osam soba ugošćuje turiste iz 65 različitih zemalja. Cijelo je gospodarstvo zaokružena priča, tako svaka soba nosi naziv po jednom voću. Dunja, kruška, šljiva… S obzirom o kojem se voću radi, tako je uređena soba – dunja na vratima, zidovi su sobe i kupaonice nježno žuti – poput dunja, na zidovima su slike s dunjama, na stolu ukras – dunja. U donjem dijelu hotela nalazi se sauna i welness, a u vrtu bio-bazen s dovitljivo dizajniranim ležaljkama.

Uz hotel se nalazi rustikalna kuća u čijem je prizemlju restoran u kojem se može uživati u domaćoj hrani koja je rasla u njihovim vrtovima, koju vam uvijek poslužuju s osmijehom na licu. U podrumu ispod restorana nalazi se velika dvorana koja je do danas ugostila na stotine uzvanika svadbi, rođendana, krstitka, a treću godinu održala se i slikarska kolonije o čemu svjedoče slike na zidovima.

Prošle je godine Janko Zupanec dovršio Poučnu turističku stazu koja započinje s vrtom u kojim raste 17 vrsti ljekovitih i začinskih biljaka, a potom, šest metara iznad tla na trupcima od sibirskog bora počinje staza dugačka 450 metara.

Kročeći na 120 metara dugačak most ulazi se u šumu u kojoj raste 17 vrsta stabala, a hoda se iznad desetak hrpi posloženih trupaca u kojima je Janko izbušio 6300 rupa u koje je stavio micelije shiitake gljiva. Uskoro će ubirati prve plodove, a svake će godine širiti gljivarski vrt za jadan takav dio. Plan mu je za par godina imati toliko gljiva da će ih moći i prodavati.

Nakon čarobne šume od 17 vrsti drveća i „gljivarnika“, drvenim se mostom dolazi iznad šume po čijem tlu veselo trčkaraju svinje. I to ne bilo koje, već svinje autohtone slovenske pasmine Krškopoljac, koja je spašena od izumiranja.

Takva se pasmina ne može uzgajati u zatvorenom prostoru, pa im je meso zbog ishrane (uz redovitu prehranu, papaju žireve, kestene i sve što padne s drveća) i stalnog pokreta, posebnog okusa i vrlo cijenjeno. S mosta u Jankovoj šumi možete i hraniti svinje, od kojih se, kako to biva, dobiva vrhunsko meso od kojeg Janko radi kobasice, čvarke, suši slaninu, šunke…

Krškopoljci, ili kako ih Janko odmilja zove: čunke, imaju i sustanare – kokoši. Njima na veliku radosti, ali ni svinjama ne smeta, oko nastambe se šapuri pijevac, a zahvaljujući ovom zajedništvu, Janko svaki dan ubire svježa jaja – koja će vam poslužiti kao dio raskošnog doručka.

U Jankovom se vrtu nalazi i staklenik koji je replika vrtlarije iz Rogaške. U njega se ulazi stazom okruženom predivnim ružama, a u stakleniku žive beluga jesetra, albino kečiga, ruska sibirska i zvjezdasta jesetra, šaran… sve zajedno trideset riba koje Janko hrani peletima i sakuplja njihov izmet. Zašto? Pa, Janko je odlučio povrće uzgajati i akvaponski.

Naime, riblji izmet sadrži amonijev nitrit koji nije dobar ni za ribe, niti za biljke. Ali, pomoću bio filtera preko kojih kruži voda uz upuhavanje zraka i mikroorganizama koji žive u sistemu, nitrit se pretvara u nitrat, a njega jaaaako vole biljke, toliko da mogu rasti samo iz glinopora natopljenog vodom u kojoj su plivale – ribe. Tako u plasteniku uz nastambu s ribama rastu rajčice, patlidžani, paprike, a najuspješnije raste salata.

Raste povrće i u Jankovom vanjskom vrtu koji od seoske ceste odvojen s 30 grmova bazge od koje se dakako – radi sok!

Danas, kada Janko Zupanec slavi deset godina postojanja Pomone, ostvario se i njegov najveći san: dovršen je i za javnost otvoren 25 metara visok toranj sv. Florijan. Za njegovu je izgradnju utrošeno 30 tona čeličnih spojeva i 80 m2 od lijepljenog drva ariša. U potpunosti je uklopljen u prirodu a ono što oduševljava je i rasvjeta koja vidikovac pretvara u dnevnu ali i večernju atrakciju. Pogled na samom vrhu je jedinstven – seže do obližnjeg sela s crkvom svetog Florijana, s jedne strane do slovenskog Huma i Sevnice, s druge do Hrvatskog Zagorja.

“Sretan sam da sam upornošću i radom na svom imanju uspio zaokružiti priču o suživotu čovjeka i prirode. Pomona radi čitave godine, zanimljiva je u svakom godišnjem dobu i idealno je mjesto za vikend bijeg posebno onih koji žive u velikim gradovima”  zaključuje Janko dodajući kako je svoj dolazak potrebno samo najaviti telefonski, pa dok vi putujete prema ovom mjestu za vas se kuha i priprema fina hrana, hladi vino ili dječji sok, ali i uređuje soba u kojoj ćete prespavati. Cijene? Dodajmo i to – jako povoljna hrana i smještaj, u kojem je doživljaj i gostoprimstvo neprocjenjivo!

Tekst:  Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

Nova oaza opuštanja i pomlađivanja u Termama Čatež

Jesen je i kalendarski stigla, vrijeme je za wellness. Tražite li takav koji će pomoći da se lakše prilagodimo hladnijem dijelu godine, ali i umanjimo stres, uputite se u Terme Čatež i novi GRAND SPA TERME u Hotelu Terme. Luksuzni centar, koji je službeno otvoren krajem ljeta,  nalazi se u prostranoj wellness oazi na 2000 m2 te nudi holističko utočište za sve ljubitelje opuštanja.

Inovativno opuštanje

U ugodnom, posebno dizajniranom interijeru Grand Spa Termi pola površine zauzimaju saune – na površini od 1100 m2 uživati se može u dvije finske, slanoj parnoj, turskoj parnoj, bio-biljnoj sauni koje su međusobno povezane kružnim putem. Spa centar ima i vanjsku, panoramsku saunu s pogledom na lijepu okolicu Čateža.

Budući da su Terme Čatež više od 220 godina  sinonim za zdravlje i vitalnost, zbog položaja i činjenice da svojom površinom prekrivaju čak 11 termalnih izvora dubine od 300 do 600 metara s temperaturom vode od 58 do 63 stupnja Celzijusa, druga polovica novouređenog wellness centra zauzimaju unutarnji i zatvoreni bazeni. U njima je termalna voda koja pruža blaženo opuštanje tijekom cijele godine.

Točku na ‘i’ ovom wellness opuštanju stavit će inovativna rješenja koja i najzahtjevnijim ljubiteljima wellnessa pružaju jedinstven doživljaj: grijani vodeni kreveti, ležaljke, ali i Kneipp bazen i vodena staza.

U zdravom tijelu, zdrav duh! 

U sklopu Grand Spa Terme centra nalazi se i najmoderniji fitness centar na 400 m2, opremljen vrhunskim sadržajima. Ulazak u fitness centar možete kombinirati s boravkom u wellness centru boraveći u saunama, bazenima i radeći seriju vježbi.

Za svakog ponešto! 

Ovisno o tome koliko dana imate za istraživanje Termi Čatež dobro je znati da možete boraviti u ugodnim i posebno dizajniranim hotelima s odličnom ponudom hrane pripremljene u skladu sa svjetskim trendovima te prilagođenoj svim generacijama (i ljudima različitih prehrambenih navika).

Zdravstveni center Terme Čatež ubraja se među najuspješnije centre u Sloveniji zahvaljujući iznimno iskusnom stručnom medicinskom osoblju.

Za one koji žele kombinirati zimsku Termalnu rivieru s najvećim bazenskim kompleksom u ovom dijelu Europe te svijet sauna, Terme Čatež imaju odlično rješenje. U sklopu unutarnjih bazena nalazi se  predivna Wellness Riviera, koja se prostire na gotovo 1.000 m2 te nudi neograničeno uživanje u wellnessu za roditelje i sve koji vole odvojiti vrijeme za sebe i svoju dobrobit.

I na kraju , kad ste u Termama Čatež svakako iskoristite blizinu dvorca Mokrice. Do njega iz termi možete pješice ili pet minuta automobilom. Očarat će vas zelena oaza, s unikatnim engleskim parkom te perivojem jedinstvene povijesti i jednim od  najljepših golf igrališta u ovom dijelu Europe.

Na prvom katu dvorca nalazi se Restoran 1444. u kojem chef Zdravko Andjelovski i njegova  ekipa priprema tradicionalna jela na moderan način.

Foto: Nikola Zoko i promo

U Brdu kod Kranja kušalo se preko 150 vina s Decanter nagradama

U slovenskom Brdu pri Kranju, u povijest slovenske vinske scene upisan jubilej, 10. obljetnica pobjednika Salona Decanter . Više od 250 sudionika iz deset zemalja imalo je jedinstvenu priliku isprobati oko 150 vina među kojima su bila i ona s platinastom medaljom, odnosno najvišim Decanterovim priznanjem. Manifestaciju je svojim prisustvom uveličalo 50 vinara i brojna poznata imena iz svijeta vina.

„Najveći do sada, 10. Salon Decanter nagrađenih je iza nas. Više od 50 vinara iz sedam zemalja, predstavilo je više od 150 nagrađivanih vina koja su osvojila od brončanih do platinastih medalja. Najviše ih je bilo iz Slovenije, potom Srbije i Hrvatske. Svaki je bio vrijedan naše pažnje. Pripremili smo tri vrhunske majstorske radionice s međunarodnim predavačima. U vinskom baru ASKO predstavili smo retrospektivu slovenskih vina koja su osvojila platinaste medalje i međunarodne trofeje«, zaključio je organizator događanja Robert Gorjak , direktor škole Belvin i ocjenjivač u DWWA, najvećem i najvjerodostojnijem ocjenjivanju vina u svijetu od 2005. Tom je prilikom Robert Gorjak  dobio i počasno priznanje časopisa Decanter –  kao jedini u regiji, koji već 15 godina radi s Decanterom u ulozi ocjenjivača i promotora vinske kulture.

  „Decanter World Wine Awards (DWWA) smatra se najvažnijim, najvećim i najvjerodostojnijim ocjenjivanjem vina na svijetu. Ove godine medalje su dobile čak 223 slovenska vina, od čega jedno platinasto i pet zlatnih ( popis svih ). Ponosna sam što sam danas ovdje s vama«, izjavila je Loukia Xinari , voditeljica marketinga u Decanteru.

Ocjenjivanje DWWA uvijek je bilo vrlo dobro u otkrivanju poznatih i novih talenata. Na salonu je stoga posebnu pozornost izazvao Asko wine bar u kojem je izložena retrospektiva vina s osvojenim platinastim medaljama. Retrospektiva najbolje ocijenjenih vina otkrila je kako se razvijala kvaliteta vinskih stilova kod nas. „Prvo smo dosegli vrhove sa slatkim vinima, a zatim bijelim vinima. Retrospektiva je na samoj manifestaciji omogućila prekrasan hod kroz povijest nagrada“, zaključio je Gorjak.

Ukupno su slovenski vinari do sada dobili:

  • 1 naslov “Best in Show”.
  • 2 međunarodna trofeja (International Trophy)
  • 17 regionalnih trofeja (Regional Trophy)
  • 20 platinastih medalja

Slovenski vinari gotovo od samog početka ocjenjivanja DWWA posežu za najvišim nagradama. Kuća PRA-VinO / Čurin-Prapotnik prva se pobrinula za regionalne nagrade i osvojila tri – od 2006. do 2008. godine za iznimna slatka vina. Prvo vino koje je osvojilo nagradu “Trofej regije” bilo je ledeno vino Šipon 2003. kuće Čurin-Prapotnik. Prva nagrada za suho vino osvojila je vinarija Jakončič . Godine 2007. dobilo ga je vino Carolina bela 2004. Godine 2011. godine osvojen je međunarodni trofej (International Trophy), najveća moguća nagrada na ocjenjivanju DWWA. Dobilo ga je šipon-slamnato vino 2009. kuće Dveri-Pax . Prva nagrada za crno vino čekala se do 2013. godine, a dobila ga je vino Paun Crni iz Kristančiča iz 2009. godine. U 2015. godini kuća Bjana dobila je prvu nagradu za pjenušac i to za brut rosé. Bjana je i kuća s najviše titula u Sloveniji. Uz već spomenuti regionalni pehar dobili su još četiri platinaste medalje. Na ovom mjestu spomenimo i najtrofejnije slovensko vino, vjerojatno najtrofejnije i u međunarodnom smislu – Leonardo iz kuće Marjana Simčiča . Uz platinastu medalju, regionalni trofej i čak titulu “Best in Show”, osvojili su šest (!) zlatnih medalja.

“Na jednom sam mjestu skupio vina koja nitko nije zajedno probao. Pokazali su kako su se vina Srbije mijenjala tijekom dva desetljeća. Od robusnih, taninskih, masivnih vina, s visokom razinom alkohola, sve sada teži eleganciji, primjetan je i pomak prema domaćim sortama”, istaknuo je prvi autoritet   vinske literature Igor Luković , glavni urednik magazina Vino i Fino, vodeći srpski vinski novinar i ocjenjivač u DWWA od 2019. Na salonu je vodio radionicu „Srpske superzvijezde, vina o kojima se priča“.        

 „Decanterove nagrade grade svoj kredibilitet uglavnom na rigoroznom sustavu ocjenjivanja i neumoljivom, profesionalnom međunarodnom žiriju. Ove godine pečat kvalitete potpisala su 243 međunarodna vinska stručnjaka iz 32 zemlje, koji su u 15 dana i tri kruga strogog ocjenjivanja ocjenjivali više od 18.143 vina . Ono što danas imam ovdje vrijedno je naših okusnih pupoljaka!,” rekla je Beth Willard (Australija), supredsjednica DWWA, nekoć zadužena za nabavu vina za Direct Wines za Istočnu Europu, vinska recenzentica na portalu Tima Atkina. Na Salonu je vodila radionicu “Best of show – gdje se vina Balkana uklapaju u današnju međunarodnu situaciju” ” Ne bi trebalo zvučati previše pretenciozno ako se zaključi da su vina proizvedena na Balkanu bolja nego što su ikada bila prije. Ali gdje se oni uklapaju ako ih usporedimo s međunarodnom konkurencijom?”, dodala je.

Dio salona bila je i rasprava na degustaciji “Sparkling Platinum, Bjana i Taittinger, Brda i Champagne” koju su moderirali Dušan Brejc, enolog, međunarodni kušač, CMB Benchmark’s Taster i Miran Sirk, Bjana. “Ne želimo se natjecati s najboljim francuskim šampanjcima, nego paralelno postizati kvalietu. Vina nismo uspoređivali napamet, nego smo ih kušali u isto vrijeme. Tražili smo posebne karakteristike oba. Željeli smo dati do znanja da pjenušac nije nužno apsolutno najbolji pjenušac,” naglasio je Miran Sirk , koji se zajedno sa suprugom smatra pionirom među slovenskim vinarima.

Brejc : “Zanimljivo je kada vinar briljira, da se uspoređuje s najboljima. Onda kada je to usporedivo s najboljima, bespredmetno je govoriti o kakvoj je razini kvalitete riječ. Također možemo tražiti sličnosti i razlike. Inače, šampanjci su vina za sebe, jer su to vina s najvećom prodajnom maržom na svijetu. Niti jedno vino to ne može priuštiti. To nas sve stavlja u ulogu epigona. Srećom, svjedoci smo demokratizacije pjenušaca. Možda je ovo rješenje koje će generirati prodaju, a nadam se i da će antialkoholni lobi shvatiti vino kao biološki fermentirano piće, a pjenušce kao stoljetnu uspomenu na vremena kada se smatralo luksuzom.”

“Balkanska regija je relativno nepoznata na vinskoj sceni, ali vjerujem da će iduća Decanterova ocjenjivanja to promijeniti. To neće biti tektonski pomaci, ali će to biti polagani i jasni koraci. Slovenija može biti joker vinske Europe. Ako Čeferin može voditi UEFA-u, mogao bi se naći i slovenski čelnik koji bi naznačio smjer vina. Istina je i da je 15.000 hektara naših vinograda malo pa ne možemo biti vodeća snaga, ali sortom ili stilom uvijek možemo skrenuti pozornost na sebe“, kazao je kao zaključnu riječ na Salonu, Robert Gorjak .

www.peterirman.com

Salon Decanter Award Winners 2024 održan je uz podršku i pod pokroviteljstvom časopisa Decanter. Tijekom godina salon je posjetilo 2500 ljubitelja vina . WSET certifikati dodijeljeni su i polaznicima Belvinove vinske škole WSET.

 

Foto Peter Irman

Užitak za sva osjetila u domačiji MiaMia

Rijetki mogu kazati da žive i rade baš kako su zamišljali i sanjarili. Jedna od sretnica je Mia Žagar, koja toliko zrači pozitivnom energijom da se to osjeti ne samo kad otvorite vrata njene domačije MiaMia, nego na cijelom imanju, prožima sve njene stanovnike, a jednostavno na kraju se osjeća u svakom zalogaju kojeg uzimate s tanjura kojeg će vam poslužiti.

Mia Žagar

Dovoljno i previše da krenete u potragu za Miom Žagar. Nije je teško pronaći – nakon što u Sloveniji razgledate Rogašku Slatinu, popnite se u Partizanskom cestom do broja 34 i zašli ste u Mijin svijet.

„Ugostiteljstvom se bavim deset godina. Najprije sam u centru Rogaške Slatine vodila kavarnu MiaMia u kojoj su uživali domaći i strani posjetitelji. Voljela sam taj posao, a budući da sam željna promjena i noviteta, na jezeru u Velenju otvorila sam još jedan lokal u kojem su se vikendima održavali koncerti. Ali, tada je došla pandemija i sve je stalo. Boravak kod kuće još više je rasplamsao moje maštanje o vlastitoj domačiji (imanju) i kad su mjere popustile, krenula sam u potragu za mjestom iz mojih snova“, kazala je Mia Žagar nakon što nas je dočekala na ulazu u tradicionalnu kuću sa slamnatim krovom, koja je zapravo njen restoran okružen predivnom prirodom, baš kao iz bajke.

Interijer se nadovezao na bajkovitu priču: stari, potpuno restaurirani namještaj, ili novi koji je pak izrađivan tako da izgleda retro. Vitraji na prozorima, detalji na zidovima koji u spoju sa stolovima koji su napravljeni od drveta koje je nekad bio građa stare štale i kaminom iz kojeg se za hladnih zimskih mjeseci čuje pucketanje vatre.

Mia hranu priprema u kuhinji koja nije sakrivena zidom ili pregradom. S posebnim mirom i skladom dodaje sastojke u lonce i tave, a kad Nastja, njena najbolja prijateljica s kojom radi godinama, počne otvarati starinski kredenc i vaditi tanjure retro dizajna, kao da ste kod bake u posjetu – znat ćete da je jelo gotovo.

Nastja i Mia

„Kuham kao kod kuće, isključivo od svježih sastojaka uzgojenih na mojem imanju, ili s imanja lokalnih domaćinstava. Dapače, nastojim nabavljati sve sastojke koji su ekološki uzgojeni, pa ih pripremam na tradicionalan način… ma ipak s malim pomakom, pogotovo pečenke. Imam pećnicu nalik na kutiju, a kad iz nje, nakon otprilike pet sati pečena izvadim buncek ili rebarca, nema bolje korice na daleko!“, skromno se pohvalila Mia naglašavajući da ponavlja izjave svojih gostiju koji redaju samo pohvale.

Na domačiji „Mia Mia“ nude dnevne menije (s hladnim predjelom 28 € po osobi), dok se nedjeljom obavezno poslužuje i juha (25 € po osobi), a ostalo… što je Mia uspjela nabaviti. „Kao kod kuće… kad dođeš doma i sjedneš za stol, jedeš ono što su ti skuhali, tako je i kod mene. Gosti zapravo uvijek imaju neko iznenađenje, jer ako ne uspijem nabaviti – primjerice svinjetinu za koju smatram da nije dovoljno kvalitetna, toga vikenda je jednostavno ne pripremam”, kaže Mia.

“Otvoreni smo petkom, subotom i nedjeljom, ali to ne znači da preko tjedna odmaram“, odgovorila je Mia na upit o radnom vremenu vodeći nas na terasu s koje puca pogled na Rogašku Slatinu, jer domačija se nalazi na brdu.

Mia ima troje djece – sina Oscara i kćeri Ronje te Jnike o kojima se, dok Mia vikendom radi i kuha u domačiji brine suprug Saša koji joj je uz roditelje najveća podrška. „A, ovo su naši mali stanovnici“ , kazala je Mia dok su prema njoj trčali patak Srečko, mini koze Lučka i Miki, kokoš Marija koja je predvodnica velikog jata i ljame Lili i Mini. „I oni su moja obitelj“, razdragano je izjavila Mia Žagar pokazujući podno vrta jezero s ribama uz koje su mirno pasle srne, a malo dalje i konj Belinko. Svakog ih jutra Mia hrani i mazi, a kad ih posjetite možete i vi.

Obitelj Žagar

„Imam još mnogo planova za koje se nadam da će se ostvariti. Naime, planiramo organizirati terapijsko jahanje, potom terapiju životinjama, jer biti i maziti ih smiruje i daje posebnu energiju, potom željeli bi organizirati mini glamping, a nedavno smo počeli nedjeljom nuditi i doručak u prirodi. Dobiva se košarica s hranom i pićem, dekica… i dan može početi“. Posjetite Miu Žagar u njenoj domačiji i dopustite da i vaš dan dobro započne!

Mia Žagar, patak Srečko i koka Marija

 

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

 

Kušajte nagrađivana vina na 10. Decanter Salonu

U Kongresnom centru Brdo kod Kranja, 3. rujna, pod pokroviteljstvom časopisa Decanter,  održat će se deseti po redu Decanter Salon. Tom će se prilikom zainteresiranima predstaviti  više od 50 vinara, uglavnom iz Slovenije, Srbije i Hrvatske, a moći će se kušati i vina drugih zemalja koja predstavljaju i distribuiraju slovenski trgovci.

Na jubilarnom Sajmu bit će održani i posebni programi: retrospektiva triju medalja, dvije stručne radionice a bit će postavljen i poseban wine bar za kušanje posebnih – dakako nagrađivanih vina.

Budući da je Salon po pokroviteljstvom poznatog časopisa Decanter, prisustvovat će i članovi organizacijskih i branding timova najvažnijih i najvećih te najvjerodostojnijih ocjenjivača na svijetu.

Na Retrospektivi platinastih medalja predstavit će se sva slovenska vina koja su osvojila ove prestižne medalje na Decanterovom ocjenjivanju ali i na regionalnim te drugim značajnim međunarodnim natjecanjima. Mnoga od tih vina posjetitelji će moći i kušati u posebnom wine baru postavljenom u suradnji s tvrtkom ASKO koja je poznata po vrhunskim vinskim vitrinama.

Beth Willard

Veliko će zanimanje zasigurno izazvati radionica „Best od show – u kakvom su položaju vina Balkana na međunarodnoj sceni“. Naime, ne zvuči pretenciozno kada se kaže da su vina proizvedena na ovom području bolja nego što su ikada bila, ali postaviti će se pitanje, a potom razviti i rasprava, kakav su položaj zauzela kod kupaca u odnosu na ostala vina. Žele li vinari s Balkana svojim vinima zauzeti bolju poziciju na međunarodnom tržištu, pokušat će se odgovoriti na pitanje s kakvim se moraju izazovima suočiti u velikoj konkurenciji.

Radionicu će voditi Beth Willard (Australija), supredsjedateljica u DWWA, nekoć zadužena za nabavu vina za Direct Wines za Istočnu Europu, i poznata ocjenjivačica vina na portalu Tima Atkina, MV.

Igor Luković

Radionicu „Srpske superzvijezde, vina o kojima se priča“ vodit će Igor Luković, glavni urednik časopisa Vino i Fino, cijenjeni srpski vinski novinar i ocjenjivač u DWWA od 2019. Vina Srbije krenula su prema svjetskom vrhu nešto kasnije od slovenskih i hrvatskih vina – najprije izvrsnim, odvažnim i sočnim crvenim sortama, a danas kvaliteta i posebnost krasi i vina ostalih sorata, onih internacionalnih, ali  posebice autohtonih. Na radionici će se moći kušati kakva vina mogu dati sorte prokupac, laški rizling, grašac, merlot, cabernet sauvignon, a posebna će se pažnja posvetiti i pjenušcima koji su dozrijevali u podrumima srpskih vinara.

Robert Gorjak, direktor škole Belvin i organizator Decanterovog salona

Međunarodno etabliran Magazin Decanter i Robert Gorjak, jedan od vodećih slovenskih vinskih profesionalaca, direktor škole Belvin i organizator Decanterovog nagrađivanog salona, jamče nezaboravno kušanje vina, stoga se na vrijeme informirajte i rezervirajte svoje mjesto na Salon Decanterjevi nagrajenci 2024 | Belvin

Rogaška Slatina na dlanu

Mjesto za jednodnevni izlet prožet kvalitetnim sadržajem, idealna destinacija za vikend bijeg pogotovo ako živite u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, ali i odredište koje je sve popularnije kao izbor suvremenog čovjeka da jedan dio svog godišnjeg odmora provede na lokaciji koje će ga u potpunosti regenerirati i resetirati.

Sve navedene atribute ima  Rogaška Slatina, od Zagreba udaljena 80-ak kilometara, s 400 godina dugom tradicijom korištenja blagodati ljekovite mineralne vode koja u jednoj litri sadrži 1040 miligrama magnezija, minerala koji blagotvorno rješava probleme uzrokovane stresom, kroničnim umorom, grčevima u mišićima, problemima s probavom i debljinom.

Izvori do danas naravno nisu presušili – voda i dalje čini čuda svim posjetiteljima, a suvremeni ljubitelji putovanja Rogašku Slatinu biraju jer je iz godine u godinu sve više po mjeri urbanog čovjeka. Spustite li kofere na ovom mjestu znajte da vas čeka mnogo zanimljivih atrakcija, čak jedinstvenih u Sloveniji.

Grand hotel Rogaška

Lijepe šetnice pozivaju na – šetnju
Ulazak u Rogašku Slatinu je jedinstven – parkirajte automobil gdje god vam se ukaže prilika za to i krenite u laganu šetnju. Orijentir neka vam bude ili novootvoreni vidikovac Kristal ili jedinstveni paviljon Tempel (rad talijanskog arhitekta Nikole Pertschea) na samom vrhu prekrasno uređenog parka.

Upravo taj paviljon je nekad bio središte života u Rogaškoj Slatini i 200 godina se u njemu nalazilo vrelo glavnog izvora ljekovite vode. Danas se u paviljonu održavaju brojni koncerti i vjenčanja.

Anin dvor

Koji god smjer odaberete u laganoj šetnji Rogaškom Slatinom svakako navratite u muzej  Anin dvor i razgledajte stalni postav. Izložbe su na nekim dijelovima interaktivne i zabavne za sve generacije.

Kristalna dvorana Grand hotela Rogaška

Svakako zakoračite u Kristalnu dvoranu Grand hotela Rogaška. Najprije ćete ostati bez daha ugledavši masivne mramorne stupove, lustere izrađene u Veneciji, slike i freske. Stoga, nije čudo da je u njoj 1846. godine pijanist Franz Liszt održao koncert, a 1910. godine car Franjo Josip I proslavio rođendan.

Daljnja šetnja će vas voditi kroz lječilišni park u čijem su uređenju sudjeluju svi hoteli koji ga okružuju, a na kraju kojeg je i najviša jelka u Sloveniji. Za vrijeme Adventa ona odijeva posebno ruho. Stari dio Rogaške Slatine završava kipom mitskog bića Pegasa kojem dodirnite kopito za sreću i krenite istraživati novi dio mjesta prostranim ulicama. One će vas dovesti do Stolpa Kristal, nove atrakcije Rogaške Slatine koji privlači sve više posjetitelja.

Stolp Kristal

Stolp Kristal – najviša građevina Slovenije

O najvišoj građevini Slovenije, impozantnom vidikovcu Kristal pričalo se dugo, a uoči početka ljeta vidikovac je i svečano otvoren. Dizajnom odlično uklopljen u vizuru Rogaške Slatine ‘Stolp Kristal’ visok je 106 metara i kao takav je najviša zgrada Slovenije koja svojim sadržajima privlači sve generacije.

U prizemlju se nalazi suvenirnica s interaktivni dijelom o svim fazama izgradnje stupa, ali i ulaz u panoramski lift (za 21 osobu) koji će vas za samo 35 sekundi dovesti na vrh. Zapravo, ne na sam vrh –  izlaskom iz lifta dolazi se u  zatvoreni, ostakljeni dio vidikovca s kafićem, potom se pješice penje kat više i dolazi na prvi otvoreni dio vidikovca (104 metra) gdje možete snimiti najbolji selphie s panoramom Rogaške Slatina u pozadini.

Na katu iznad do kojeg se opet dolazi pješice, nalazi se vidikovac s kojeg se može uživati u jedinstvenom pogledu, ali i isprobati jedinstveno iskustvo virtualne stvarnosti „Let s Pegazom“ te na zabavan način doznati o ovoj destinaciji. Upravo ta atrakcija je odličan uvod u upoznavanje povijesti i zanimljivosti Rogaške Slatine i njene okolice.

Grad koji voli bicikliste
Kad dođete u Rogašku Slatinu, primijetit ćete da su ulice nešto šire i da su uz precizno označene smjerove za vožnju automobilom označene i biciklističke staze. Misleći zeleno ova destinacija potiče domaće stanovništvo ali i brojne turiste da mjesto i okolicu istraže biciklom.

Babrov muzej

Označeno je više od 20 biciklističkih staza koje povezuju različite dijelove mjesta s okolicom, a na vama je da odaberete rutu koja je u skladu s vašom kondicijom. Kraća je dugačka oko 8 kilometara i predstavlja divan biciklistički izlet od centra Rogaške Slatine do Bobrovog centra s interaktivnim postavom koji priča priču o nastanka Panonskog mora, utjecaju rijeke Sutle na život u ovom kraju ali i dabrovima kojima se, na žalost, polako u prirodi gubi trag. Većina sadržaja je interaktivna pa je ova simpatična ‘kuća dabra’ muzej za sve generacije.

Želite li bicikl voziti nekoliko desetaka kilometara i to je moguće spojite li Rogašku Slatinu s primjerice Slivniškim jezerom, mjestom gdje je uhvaćena najveća riba u Sloveniji. Kako bi razgled destinacije bio moguć biciklom, Turistički informativni centar Rogaška Slatina osmislio je niz biciklističkih punktova (klasični i e-bike) na kojima je jednostavno iznajmiti bicikl.

Legendarna Staklarna

Kad ste u Rogaškoj Slatini, ne zaboravite posjetiti i mnogo toga o obradi stakla naučiti u Staklarni Rogaška. I danas se na ovom mjestu izrađuju brojni predmeti (tvornica godišnje proizvede čak 8 milijuna proizvoda od stakla), gdje je poseban naglasak stavljen na ručnu izradu i unikate koje svakog dana pušu majstori.

Kroz tvornicu možete proći u vođenoj turi (potrebna je najava i rezervacija), ali i bez najave doći do tvorničke trgovine i razgledati „Hall od Fame” posebno kreiran dio u kojem se nalaze eksponati od stakla za koje su trebali sati i sati ručne izrade.

Izložene su najpoznatije sportske medalje, kip Dore ili Porina koji se svake godine rade ručno – odnosno svake je godine su kipovi u detaljima drukčiji od prethodnih. Zanimljivi su i protokolarni darovi koji su s ovog mjesta otputovali u svijet.

Domačija Mia Mia

Domaća, maštovita jela i patak Srećko na imanju Mia Mia

Samo nekoliko kilometara od centra Rogaške Slatine (biciklom ili automobilom) krenite na imanje Mia Mia. Vrata imanja će vam otvoriti Mia Žager upoznajući vas sa stanovnicima farme koje možete hraniti, maziti ali i terapeutski nositi.

Mia Žager

Patak Srećko je zvijezda koja se rado nosi i mazi. Dok se vi zabavljate sa životinjama koje vas okružuju Mia će se uputiti u kuhinju gdje isključivo od domaćih sastojaka priprema prave delicije. Način na koji ih poslužuje daje naslutiti da je Mia Žager i umjetnički nadarena (uostalom, kuhanje i jest umjetnost!). Naime, svaki je tanjur itekako fotogeničan, a nakon obaveznog fotografiranja iznimno ukusan.

Svakako kušajte rebrica pečena pet sati na poseban način ili pečeni buncek za kojim ćete žaliti kad dođete kući. Imanje je otvoreno petkom, subotom i nedjeljom, a ostale dane prema dogovoru.

Krenite u Pivnicu – ne po pivo već po čašu blagotvorne mineralne vode
Već smo spomenuli da se u paviljonu Tempel, u kojem se nekada mogla natočiti ljekovita voda izravno iz izvora, danas održavaju koncerti, priredbe i vjenčanja. Danas se ljekovita voda pije u pivnici (u blizini Tempela).

Naime, u Rogaškoj Slatini mogu se odabrati detoks programi uz pomoć kojih ćete u dva ili tri tjedna u potpunosti resetirati organizam i „dovesti ga u red“.  Glavna zvijezda tada je upravo pivnica mineralne vode koja se  nalazi na samom izvoru, u Medicinskom centru Rogaška. U okruglom paviljonu je potrebno uzeti svoju čašu i u nju natočiti toplu ili hladnu vodu Donat. Za vrijeme boravka u Rogaškoj Slatini svakako se pridržavajte pravila – ovisno o problemu kojeg imate pijte vodu na točno kako vam je stručno osoblje savjetovalo.

Afrodita tvornički dućan

Budite lijepi kao Afrodita
Postoji još jedan zaštitni znak Rogaške Slatine. Riječ je o tvornici Afrodita, najpoznatijem i najvećem proizvođaču kozmetike u Sloveniji. Tvornica se nalazi u centru, a u nju možete zaviriti uz prethodnu najavu i doznati o povijesti nastanka ovog brenda prije više od 50 godina.

Zanimljivo je čuti kako je naoko obična krema od kamilice, koju je osmislila i patentirala osnivačica Afrodite, Danica Zorin Mijošek, davne 1970. bila jedan od poticaja da se na ovoj destinaciji otvori prvi kozmetički salon u kojeg od tada pa sve do danas dolaze brojni strani i domaći posjetitelji. Posjet tvornici je zanimljiv i interaktivan a prije izlaska svakako posjetite tvornički dućan!

Eno gastro doživljaj u restoranu Kaiser

Kad ste u Rogaškoj Slatini, uživajte i u otmjenosti destinacije. Odmor u jednom od hotela koji okružuje lječilišni park napunit će vam baterije, ulice ovog mjesta podsjetit će vas na neka prošla vremena, a sve što jedete u strogom centru bit će za vas jedinstveni eno-gastro doživljaj. Restoran Kaiser, kojeg mnogi nazivaju povijesnim draguljem Rogaške Slatine nalazi se u srcu lječilišnog parka, u najstarijem hotelu Rogaške – Grand hotelu Rogaška izgrađenom 1875.godine.

Ovaj prostor je nekad bio punionica mineralne vode, a nakon što je hotel renoviran 2012. godine, otvoren je i restoran. Interijer restorana je elegantan, u njemu se poslužuju delicije lokalnih proizvođača, pomno birana vina slovenskih vinara, a u Kaiseru se često održavaju različite svečanosti i zabave. U restoran možete nakon ugodne šetnje doći i sa svojim ljubimcima, za koje će pripremiti posebno kreirana jela.


Jedinstveni doživljaj u Pomoni
Nakon što istražite Rogašku Slatinu svakako posjetite imanje Pomona do kojeg od centra mjesta možete doći biciklom ili automobilom (tri kilometra). Nalazi se u vasi (selu) Zgornje Sečovo 3 i već na samom ulazu pruža jedinstven doživljaj.

Janko Županec

Domaćin i vlasnik, Janko Županec dočekat će vas hladnim domaćim sokom od plodova s njegove farme, gemištom od Ritoznojčeka ili za one odlučnije – dobro ohlađenom domaćom rakijom od pečenih krušaka viljamovki.  Ako ogladnite, donijet će vam platu domaćih suhomesnatih proizvoda, sira iz loklanih farmi i namaza kojeg rade sami.

Kad vas dobro ‘napoji i nahrani’ pozvat će vas u obilazak imanja – jedinstvenu šetnju kroz krošnje, hranjenje domaćih životinja, uživanje u skrivenim kutcima imanja koji su smješteni u zanimljive replike najpoznatijih znamenitosti Rogaške Slatine, od kojih je trenutno najpoznatiji 25 metara visok vidikovac napravljen u skladu s prirodom – od drveta do čijeg vrha vode stepenice.

Već na prvi pogled vidjet ćete poveznicu s četiri puta višim vidikovcem Kristal koji i dominira panoramom koju vidite s vrha  tornja u Pomoni. Na imanju se može zabaviti cijela obitelj, hrana koju ćete ovdje kušati je isključivo iz ekološkog uzgoja, a poželite li se odmoriti u netaknutoj prirodi i to je moguće na Turističkoj kmetiji Pomona – u eko kući u kojoj se nalazi osam soba i apartmana koji nose imena voća koje uspijeva na ovom mjestu pod budnim okom Janka i božice voća – Pomone.

 

 

Foto: Nikola Zoko, arhiva občina Rogaška Slatina i Sunčana Barušić

Izlet u Sevnicu

Živite li u kontinentalnom dijelu Hrvatske i u potrazi ste za idejom gdje na izlet evo super ideje! Sevnica, jedan od poznatih gradova u Sloveniji zanimljiva je destinacija cijele godine.

Do Sevnice možete automobilom (čak i bez vinjete), ali i ekološki prihvatljivijem prijevoznim sredstvom – vlakom čija vožnja od Zagreba traje nešto više od sat vremena.

Bez obzira koji način prijevoza se odlučite, razgled Sevnice započnite u strogom centru – na malom trgu koji se nalazi uz željezničku stanicu. Na tom mjestu pogled će privući odlična mapa s naputcima što vidjeti u Sevnici ali i ucrtana ruta kako Sevnicu istražiti biciklom. Naime, kao većina ‘zelenih gradova’ Slovenije tako i Sevnica ima mjesto gdje možete iznajmiti e bike i krenuti u istraživanje. Za one koji nisu skloni vožnji na dva kotača, dobro je znati da se obilazak glavnih punktova može ići  taxi uslugama koje nudi Avto Prah.

Grad uz rijeku Savu 

Prije nego li vam navedemo nekoliko ideja koje će vam boravak u Sevnici učiniti posebnim naučite o Sevnici najosnovnije. Nalazi se na rijeci Savi koja je kroz prošlost oblikovala grad i diktirala način života. Najstarija građevina je srednjovjekovni dvorac Sevnica prvi put spomenut u  dokumentima početkom 13. stoljeća, što potvrđuje dugu i bogatu povijest grada.

U nju je utkana i priča o industrijalizaciji ove općine jačanjem industrije – prvo drvne, a onda i tekstilne koje su i danas jake – tvornica obuće Kopitarna, kultna Lisca… . U Sevnici većina Sevničana radi, a stalna radna mjesta pružaju sigurnost i ljepotu bezbrižnog života. To često i naglašavaju kao jedan od benefita života u ovoj općini opisujući je kao mjesto po mjeri čovjeka – mladih i starih, djece, obitelji… Općina Sevnica sa skoro 18.000 stanovnika (u gradu Sevnici živi oko 5000) je ne tako davne, 2017. godini ponijela titulu najsigurnije Slovenske općine u kategoriji malih i srednjih gradova.

Javni zavod za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti Sevnica i njegovi inovativni djelatnici svjesni su ljepota ove destinacije, pa su kroz niz programa odlučili privući još više domaćih i stranih turista: Sevnička salamijada, Festival Modre Frankinje, Sevniško ljeto u dvorcu, studentski Vejžde party, Kitarijada samo su neke od zanimljivih manifestacija.

 

Sevnički doručak, jedinstveni eno gastro doživljaj  

Po jutru se dan poznaje a kako bi imali dovoljno energije za razgled ovog lijepog grada i njegovih kulturnih i sakralnih baština, ne propustite Sevnički doručak. Nakon što proučite mapu na već spomenutom trgu uz željezničku stanicu, počastite se doručkom restoranu Ajda, u hotelu Ajdovec.

Brendirani Sevnički doručak sastoji se od lokalnih proizvoda pod imenom Sevnica Premium, a doručak je specifičan jer počinje toplom juhom od gljiva u koju će vam domaćini ‘ubaciti’ žgance od heljde (bez brige, neće vam biti vruće, prostori hotela dobro su klimatizirani!).  Nakon juhe dolazi slijed domaćih narezaka, nekoliko vrsti sira i povrće iz lokalnog uzgoja. Što se jede slatko na Sevničkom doručku? Tradicionalna štrudla od jabuka ili sira.

Najstarija osnovna škola i frizerski salon

Obilati Sevnički doručak dati će vam energiju za daljnje istraživanje Sevnice samostalno ili još bolje – u društvu vodiča. U obilasku gradske jezgre vidjet ćete spoj starog i novog, najstariju osnovnu školu ovog dijela Slovenije, crkvu sv. Nikole zaštitnika Sevnice i zaviriti u jedinstven muzej Brivsko-frizerski salon Kreutz. Riječ je o nekadašnjem jedinom frizerskom salonu u Sevnici kojeg je 1900. otvorio Dragotin Karl Kreutz.

Isprva je salon bio samo za muškarce, a nekoliko godina kasnije otvorio je vrata i ženama. Salon je u kontinuitetu radio više od stoljeća, točnije do 2003. godine, kada Dragica Karolina Zupanc, rođena Kreutz, odlazi u mirovinu. U salonu je sačuvana izvorna oprema, a zgrada i interijer brijačnice Kreutz, kao važna baština sevničkog obrtništva, proglašena je spomenikom lokalnog značaja, s ciljem trajnog očuvanja i prezentacije spomenika kulturne baštine. Od 2020. godine salon je u vlasništvu Općine Sevnica koja ga je u dogovoru s posavskim muzejem Brežice 2023. pretvorili u interaktivnu muzejsku zbirku.

Dvorac Sevnica- mjesto na kojem će vas dočekati i grofica Matilda

Kad istražite ‘donji grad’ zelenom stazom kroz višestoljetnu šumu uputite se prema dvorcu Sevnica uživajući u interaktivnom putu ‘Šuma je kultura’. Naići ćete na niz poučnih markacija, vidjeti kako izgleda korijen stabla, stati na energetske točke, a kad se popnete do samog vrha ulazite u posjed dvorca.

Riječ je o kaštelu koji se u pisanim izvorima prvi put spominje pod imenom Castellum Lichtenwalde 1309. godine., a koji je do danas sačuvao autentičnost.

Ulazak u kaštel je jedinstven, a svakom posjetitelju se nudi pregršt sadržaja – obilazak baroknog salona, hodnika sa stropnim slikama, istraživanje tornja s freskom četiri godišnja doba, pogled na školsku zbirka, vatrogasne zbirke, konferencijske dvorane, svadbenu dvoranu u kojoj i danas brojni romantičari izriču sudbonosno “da”.

Mladenci, ali i brojni gosti koji odaberu Sevnicu kao vikend destinaciju odmoriti se mogu u Vrtlarevoj vili koja se nalazi u dvorskom perivoju. Na raspolaganju je luksuzno opremljen cijeli kat s kraljevskim doživljajem i pogledom od kojeg zastaje dah.

Dvorac ima odličnu trgovinu sa suvenirima lokalnih proizvođača, veliku ponudu proizvoda koji nose etiketu ‘First lady’, divan dvorski vinski podrum u kojem je glavna vladarica modra frankinja pretočena u ‘dvorsko vino’ Grajska kri, koja godinama uspijeva u dvorskom vinogradu podno dvorca.

U dvorcu Sevnica organiziran je i posjet u noćnim satima. Kao nekad, dvorac je tada osvijetljen svijećama, svaki posjetitelj dobiva lampu koja pokazuje put koji se lakše savladava uz vodiča. U blagovaonici posjetitelje čeka čaša vina, a onda se u jednom trenutku pojavljuje grofica Matilda, posljednja vlasnica dvorca, pričajući svoju životnu priču. Za noćni razgled mora se rezervirati mjesto, a sve informacije o terminima dostupne su na FB Grad Sevnica. 

Gdje jesti ‘po domaći’? 

Nakon istraživanja dvorca, vrijeme je za ručak. U Sevnici ćete čuti da je najbolje pojesti ‘po domaći’ ali i da se na tanjuru treba pojaviti hrana koja nosi oznaku Sevnica Premium. Jedinstveno eno gastro iskustvo tako pruža kmetija Grobelnik na čijim će vas vratima dočekati Slavica Grobelnik. Ona je treća generacija u svojoj obitelji ali i jedina žena koja je nastavila obiteljski biznis, a svemu što su njezi preci počeli, dala je novi, moderniji smisao.

Stočarstvu i poljoprivredi dodala je vinarstvo, školovala se za sommeliera, a grožđe je prepoznala kao sirovinu od koje se ne radi samo vino. Danas se u njezinom podrumu osim vina može kušati sok od grožđa i marmelada od grožđa koja se maže na aromatičan kruh za izradu kojeg se koristi brašno od koštica grožđa. A, dok njuškate i isprobavate kozmetiku pripremljenu od ulja koštica grožđa, svakako gucnite odličan vinjak odležan u drvenim bačvama.

U restoranu ovog imanja zamirisat će vam domaća kuhinja od isključivo sirovina vlastite i lokalne proizvodnje s obaveznim štruklima od heljde i sira.  Domaćini poručuju da nikad na ovom imanju nećete pojesti isto, ali ćete svaki put kad ovdje dođete, imati onaj isti, domaći, prepoznatljiv okus hrane.

Ništa bez Melanije i kvalitetnog rublja!

Kad ste u Sevnici vrijeme brzo prolazi jer domaćini su divni, a sadržaja je puno. Nemojte zaboraviti posjetiti dućan tvornice Lisca, s velikim asortimanom što i ne čudi, jer to je najveće njihovo prodajno mjesto na svijetu. A nakon dobrog shoppinga, nagradite se slatkim zalogajem.

Naime, u blizini trgovine na policama slastičarne Julija čekaju vas odlične slastice, a savjetujemo da svakako probate najpopularniju – tortu Melanija osmišljenu u vrijeme kad je Melanija postala prva dama Amerike. Napravljena je od orašastih plodova i fine bijele kreme koji u svakom zalogaju pružaju jedinstveni okus.

Budući da je Sevnica rodni grad Melanije Trump, lokalno je stanovništvo u suradnji s gradskim vlastima osmislilo brend First Lady, pa prije odlaska u trgovinama pod ovim brandom potražite finu čokoladu, vino, čaj, začine…

Za jedan dan doživljaja dovoljno, a želite li dodatne, jer Sevnica krije još mnogo kulturnih, sakralnih i prirodnih ljepota, u ovaj gradić se uputite još jedan dan… ili cijeli vikend!

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

 

U Rogaškoj Slatini u hotelu Zagreb vaš će ljubimac imati kraljevski tretman

Nedaleko Zagreba postoji jedinstveno mjesto gdje se vama i vašem krznenom prijatelju pruža kraljevski tretman! Bez obzira odaberete li produženi vikend bijeg ili tjedni odmor. Hotel Zagreb u Sloveniji u mjestu Rogaška Slatina, od Zagreba je udaljen 85 kilometara i jedini je hotel na ovom mjestu prijateljski nastrojen prema kućnim ljubimcima. Naime, domaćini dobro znaju da su ljubimci dio obitelji, pa kad se kreće na odmor, onda idu svi članovi zajedno. Dakle, spremite sve potrebno za godišnji odmor, krenite na put i automobil parkirajte na ulazu u spomenuti hotel uživajući u programu “Opustimo se zajedno, moj krzneni prijatelju” / “Relax with your furry friend”

Na ulazu će svatko dobiti piće dobrodošlice – vi čašu pjenušca, vaš krzneni ljubimac osvježavajuću vodu koja se nalazi na ulazu i izlazu iz hotela. Punktovi sa svježom vodom su posebno označeni tako da se psi lako mogu okrijepiti tijekom boravka.

Kad spustite kofere na ovom mjestu ćete uočiti posebno označene ali i brendirane kutke hotela, zone udobnosti u kojima možete uživati u zajedničkom druženju i puno benefita za kraljevski tretman. Sobe u hotelu Zagreb su prostrane, udobne i izuzetno funkcionalne, upotpunjene sadržajima za kućne ljubimce poput posebno kreiranih prostirki, anatomski održivog i PETA certificiranog ležaja uz kojeg se nalazi održiva posuda za vodu i hranu za svakog ljubimca.

U sobi svakog ljubimca čeka i igračaka koja je ujedno i suvenir za ponijeti kući. Prije spavanja, vas će na jastuku dočekati čokoladica, a vašeg krznenog prijatelja ručno rađena slastica. Usluga je dostupna svim kućnim ljubimcima posebno psima bez obzira na veličinu, težinu ili pasminu.

Ova inovativna ponuda Hotela Zagreb u Rogaškoj Slatini zapravo je posljedica predanog osluškivanja potreba suvremenog čovjeka da se na putovanju, ali i u trenucima opuštanja osjeća kao kod kuće. Sagrađen je u vrijeme procvata lječilišta Rogaška Slatina i od tada, pa sve do danas svojom ponudom privlači brojne posjetitelje. Dio je grupacije hotela Rogaške Slatine Grand Hotela Sava superior s kojim je povezana hodnikom koji vodi do pivnice, odnosno mjesta gdje si svi gosti mogu natočiti i popiti ljekovitu mineralnu vodu.

Hotel Zagreb je povezan i s a-la carte restoranom Kaiser, u kojem svaka posjeta počinje jedinstvenom gurmanskom pričom. Restoran se nalazi nedaleko paviljona Tempel (raspitajte se o posebno kreiranim brunchevima na ovo mjestu), s pogledom na prekrasan zeleni park, a ono što je dodatna posebnost je da su vrata restorana Kaiser otvorena i za vašeg ljubimca.

Dok birate delicije spremljene od namirnica lokalnog uzgoja, svakako pogledajte i menu namijenjen upravo za vaše dlakave prijatelje. Poslužiti će ga paralelno s onim što ste i sami naručili uz posebno kreiran desert ručne izrade.

Nakon uživanja u delicijama koje su poslužene na poseban način vrijeme je za šetnju. Iz ovog hotelskog kompleksa postoje odlično označene rute za šetnju u paru, u slučaju potrebe osigurana je veterinarska skrb, salon za njegu ili posebni proizvodi, a za živahne psiće željne igre s drugim  četveronožnim prijateljima uskoro će se otvoriti zabavni park u zelenoj oazi nedaleko hotela Zagreb.

Više informacija na info@rogaska.si ili www.rogaska.si

 

Foto: promo

Restoran 1444 nova je eno-gastro adresa u dvorcu Mokrice

Jedan od najpopularnijih slovenskih dvoraca nedaleko Zagreba, dvorac Mokrice desetljećima je sinonim za odmor iz snova, uz golf na prekrasnim zelenim površinama koje se protežu na 66 hektara okruženim srednjovjekovnim zidinama (drugo najstarije golf igralište u ovom dijelu Europe) ali i odličnoj eno-gastro ponudi koja budi sva čula dok u njima uživate.

Godinama se odlazilo u Mokrice na nedjeljni ručak, romantičnu večeru, na posebne kremšnite kojim se zasladio dan… Nakon male stanke, dvorac – što se tiče ponude jela, otvara novu stranicu. Naime, otvoren je Restoran 1444 nova eno-gastro adresa u dvorcu Mokrice.

Srednjovjekovni kaštel Mokrice priča jedinstvenu priču. Od davnina se nalazio na vrlo važnom sjecištu puteva, okružen je stoljetnom šumom, s pogledom koji seže na vinorodne bizeljske brege s pričama i legendama koje su ga obilježile. One svjedoče o burnim povijesnim događajima, o seljačkim bunama, ali i mirnim vremenima i raskošnom životu vlastele dvorca. Mokrice se prvi put spominju 1444 godine, a etimološki ime dvorca znači močvarno, vlažno područje.

Danas je bujna vegetacija razlog zašto brojni ljubitelji prirode vole Mokrice. Na imanju se nalazi hotel Forrest s četiri zvjezdice smješten u dvjestotinjak godina stari englesk park  s pogledom na kipove četiri godišnja doba i kapelicu sv. Ane, obiteljski apartmani uz golf kluba, ali i sam dvorac koji je otvoren za posjete.

Na njegovom se prvom katu smjestio Restoran 1444 simboličnog naziva u kojem je oživljen onaj stari, prepoznatljivi doživljaj Mokrica. U divnom ambijentu s pogledom na golf igralište, i sve četiri strane svijeta, sa zalascima sunca od kojih zastaje dah, novi chef Restorana 1444 Zdravko Andželevski osmislio je jedinstven menu.

 

Zdravko Andželevski

“Cilj nam je da svatko tko dođe na ovo mjesto uživa svim čulima – od pogleda do okusa. Imamo odličnu suradnju s lokalnim proizvođačima, sve što poslužujemo je svježe i netom pripremljeno, a cjenovno želimo biti pristupačni i dostupni svima”,  kaže Andželevski čije su delicije već nakon dva tjedna od otvaranja restorana postale eno-gastro hit.

Sve je više urbanih ljudi koji u Mokricama uživaju u poslovnim ručkovima, te onih koji romantiku žele začiniti eno gastro doživljajem, ali ne nedostaje ni klasičnih turista koji se tijekom dana kupaju u obližnjim Termama Čatež, a uvečer uživaju u izlasku u Mokrice.

Kako bi pokazao svu raskoš kombiniranja okusa te uz svaki obrok sljubio i pripadajuća vina Chef Andželevski je goste pozdravio osvježavajućim pjenušcem Istenić i svježim voćem.

Pozdrav iz kuhinje chefa Zdravka Andželevskog bio je tartar crvene dolenjske pastrve na rižinom čipsu i burrata s cherry rajčicom te svježim bosiljkom uz Keltis Mario Rose pjenušac (pinot crnoi 80% i chardonnay 20%).

Burrata sa cherry rajčicom i svježim bosiljkom, beef carpaccio

Za hladno predjelo poslužen je beef carpaccio uz koji se točio Colnar Lažki rizling specifične arome koju mu je dalo odležavanje u drvenim bačvama akacije.

Ravioli s gljivama i kremom od sira

Za toplo predjelo su se na tanjurima našli ravioli s domaćim kravljim sirom, vrganjima i espumom od odležanog tolminskog sira, a u čaše je natočeno osvježavajuće vino Burja bela, jedinstveno orange vino u kojem se osjeća snaga rebule, začinske note malvazije i zralo viće laškog rizlinga.

Ribeye steak na pireom od celera s julienne povrćem i “dvorac Mokrice” umakom

Glavno jelo je bilo hit večeri. Na tanjuru se našao Ribeye steak na pireu od celera s julienne povrćem sve povezano s 4 dana kuhanim demi glace umakom. Fuziju okusa odlično je povezao merlot Keltis Bizeljsko. Iako su glavne zvijezde u ovoj priči bili klasični tanjuri, važno je dodati kako je Chef Andželevski spreman ugoditi i svim veganima, egetarijancima ali i gastroljupcima koji zbog zdravsvrenog razloga ne mogu jesti određene namirnice.

Creme brulle

Za sve one kojima su Mokrice ostale u sjećanju kao mjesto gdje se fino jede, a obroci završavaju kremšnitama dobra vijest – ponuda hrane je odlična, a slatko dolazi u različitim varijantama na temu one prepoznatljive klasike. Kremšnita je dobila novi look, a uz nju kušajte još jedan specijalitet – Creme brulee kojoj balans daje čaša polu slatkog rumenog muškata Kobal.

Zdravko Andželevski

„Kako vam se sviđa ponuda Restorana 1444?“ pitao je na kraju večeri chef dodajući kako restoran radi od utorka do subote od 12 do 20 sati, a nedjeljom od 12 do 18. Komentari koje je čuo dali su mu vjetar u leđa, potvrdili da radi odličan posao i da je spreman i za nove izazove koje ovaj restoran priprema za svoje goste.

Uz odličnu ponudu jela, vinsku kartu sastavljenu uglavnom od vina lokalnih vinara, u dvorcu će se uskoro otvoriti i vinoteka smještena – dakako u podrumu u kojem će početi i završiti potpun doživljaj ovog predivnog dvorca.

 

Foto: Nikola Zoko i Aleš Krivec

Kozje i Kozjanski park – odlična vikend destinacija

Vikend izleti postaju sve popularniji i traženiji, a nakon pandemije promijenili su se i prohtjevi turista: mnogobrojni su u potrazi za mirom, tišini, prirodnim ljepotama, čistim zrakom i aktivnim turizmom, bilo da se radi o šetnjama, bicikliranju, planinarenju, raftingu, adrenalinskim parkovima ili samo o debeloj hladovini ispod drveta okruženim cvjetnom livadom, dekicom, osvježavajućim pićem…

Živite li u središnjoj Hrvatskoj, u Zagrebu, Krapini, Karlovcu ili Varaždinu, predlažemo da istražite pravi biser Slovenije – Kozjanski park. Od granice s Hrvatskom (idete li preko Zaprešića), udaljen je svega nekoliko kilometara koje možete proći bez vinjete, vozeći se lokalnom cestom.
Kozjanski park je zaštićeno područje sa statusom regionalnog parka na istoku Slovenije, uz granicu s Hrvatskom i rijeke Sutle, dok se na zapadu proteže do planina Vetrnik i Oslica.

To je mjesto gdje se susreću predalpska brda, brežuljci zasađeni vinovom lozom, plodorodne ravnice uz rijeku Sutlu i krški krajolici, pa područje nudi brojne mogućnosti za istraživanje i uživanje u predivnoj prirodi.

Plodne doline Sutle i rječice Bistrice bile su odavno naseljene: na uzvisinama izgrađeni su dvorci, a oko i ispod njih razvila su se trgovišta i naselja koja i danas svjedoče o prošlim vremenima i bogatoj kulturnoj baštini koju mještani njeguju s ljubavlju.

Za početak istraživanja ovog područja predlažemo da vam „baza“ bude općina Kozje. Nekad mjesto bogate industrije – ovdje su se počele proizvoditi „Montice“ jakne koje su prošlog stoljeća bile hit među mlađom generacijom, a sve su popularnije i u današnje doba jer se proizvodnja s modernijim dizajnom i tkaninama nastavila u drugoj tvornici.

U općini Kozje nalazila se i tvornica Staklarne Rogaška – Decor u kojoj su majstori staklari dizajnirali i proizvodili brojna odličja za sportske nagrade, ali i vrijedni kristalni darovi – jedan je uručen Britanskoj kraljevsku obitelji, te Papi Ivanu Pavlu II.

Dobrodošlicu će vam zaželjeti dva simbola grada smještena na dva kružna toka – skulptura jabuke i stakleni zmaj. Visok je više od četiri metra, teži od 12 tona, a za izradu, prema ideji Mitje Lukanca korišteno je 1250 komada ručno obrađenog stakla. Zmaj je dio legende o borbi mještana sa strašnim zmajem kojoj je stala na kraj jedna koza!

Jabuka je podsjetnik na Festival jabuke koji se održava u rujnu, na kojem se želi prikazati rad i nastojanja u očuvanju prirodnih vrijednosti ruralnog i kulturnog krajolika Kozjanskoga, čiji su bitan prepoznatljiv pejzažni element travnati voćnjaci visokostablašica starih sorta jabuka.

Kofere spustite u „Gostilni i prenoćištu Kozjanski dvor“, butik hotelu u vlasništvu braće Iztok i Sandi Štus. Otkada su kupili stari restoran i prenoćište te „birtiju“, kako su nekad mještani zvali ovaj prostor, malo po malo pretvorili su ga u moderno uređen ugodan prostor u kojem se može prespavati, ali i dobro pojesti.

Iztok i Sandi Štus

Dok čekate specijalitete pripremljene od lokalnih namirnica (pastrva s mladim krumpirom u „škarniclu“, sočna marinirana rebrica s Kozjanskim umakom, piletina na bezbroj načina….), zavirite iza zgrade. Naime, tamo stanuju jarac Piko i njegova brojna obitelj koji će odmah prići ogradi i dakako žicati hranu (pssst… jako vole kruh!).

Svim je gostima na raspolaganju sauna, a oni koji je baš i ne vole, mogu, uz čašu dobrog vina (primjerice vina Mramor), uživati na terasi s pogledom na jezero u kojem, vjerovali ili ne – plivaju šarani.

Preko puta Kozjanskog dvora nalaze se odlično uređena velika i mala igrališta, od nogometnog, košarkaškog do prostora s raznobojnim tunelima i penjalicama. Postoji i bazen, ljeti se može kupati uz rijeku a spavati? Pa zapravo, to je kamp namijenjen djeci. Ovdje u velikim šatorima mogu boraviti u organiziranim grupama (posebno je zanimljivo za djecu koja su sportsko aktivna), ali djeca mogu doći i na ljetovanje i vrlo brzo pronaći nove prijatelje. Kamp funkcionira na tjednoj bazi (šest dana, pet noći) i organiziran je 24 satni nadzor stručnog osoblja te brojne aktivnosti za djecu.

U Kozjanskom dvoru se mogu unajmiti i električni bicikli – idealni za vikend istraživanje ovog dijela Kozjanskog parka. Predlažemo da se (električnim biciklom nije naporno), odvezete do podnožja Grajske staze, ostavite bicikle i srednje teškom planinarskom stazom uputite kroz šumu sve do vrha dvorca Podsreda.

Osim predivne prirode i žubora potoka koji će vas okruživati, dodatnu zabavu pružit će poučna staza na čijim panoima možete doznati sve o drveću koje raste u ovom području, pogađati od koje su životinje utisnuti tragovi uz stazu ili koje ljekovite bilje raste na obroncima.

Kraj staze je ujedno i ulaz u dvorac Podsreda. Kažu za njega da je „najdvorskiji“ od svih dvoraca u Sloveniji, jer sa svojom bogatom kulturnom aktivnošću živi i danas. Jedan je od rijetkih kulturnih spomenika iz romaničkog doba koji je u posljednjih trideset godina iz gotovo propadajućeg stanja uz potpunu obnovu postao važan nositelj događanja i cjelovito ponude u ovom dijelu Slovenije.

U dvorcu ćete moći pogledati mnogobrojne zanimljivosti: dvorske prostore, renesansnu dvoranu, stalnu slikarsku izložbu Franceta Slana, stalnu zbirku stakla iz nekadašnjih „glažuta“ (starih staklana), dvorsku tamnicu i kuhinju, dvorski podrum u kojem možete pogledati predstavljanje zaštićenog područja Regionalnoga parka Kozjansko te potkrovlje i galerije gdje ugošćuju mnogobrojne izložbe poznatih domaćih i stranih umjetnika. Renesansna dvorana ujedno je službeni prostor za vjenčanja.

Možete ga istražiti uz pomoć audio vodiča na više jezika, odabrati vođenu turu ili, pogotovo ako ste s djecom – turu “Potragu za blagom”. Naime, to je zabavan i interaktivan način obilaska dvorca u kojem će uživati cijela obitelj.

U dvorcu Podsreda može se i prespavati, jer jedno je krilo dvorca pretvoreno u sobe za odmor. Pa želite li se probuditi kao kralj ili kraljica, raspitajte se za smještaj.

Nakon silaska do bicikla koje možete ostaviti u dvorištu gostoljubivog domaćina u podnožju Gajske staze, prihvatite i poziv domaćina. Naime, to je dvorište Kleti vin in penin Moškon. Domaćin Rajko Moškon rado će vam pokazati podrum, ponuditi vas čašom pjenušca koji će vas osvojiti na prvu!

Biciklom krenite prema hotelu Kozjanski dvor, ali na pola puta, na lijevoj strani obratite pažnju na putokaz, pa pažljivo zbog prometa koji nije gust, a vozači se često susreću s grupama biciklista, skrenite prema Kukovičičevom mlinu. Nakon prelaska drvenog mosta, potražite gazdaricu Maju koja je dolaskom u obitelj Kukovičič postala mlinarica.

Maja Kukovičič

Za ulaznicu od 1 € (uz prethodnu najavu), Maja će vam ispričati o bogatoj obiteljskoj tradiciji, koju danas uspješno povezuju sa suvremenim načinima proizvodnje. Vidjet ćete kako radi mlin, pod prstima osjetiti kakvo je brašno od pira koje pada u drvenu lipovu kutiju nakon što ga zahvaljujući snazi vode samelju kameni valjci, a kasnije možete (za ulaznicu od 5 €) kušati domaći kruh s domaćim namazima, popiti sok od bazge, a u dućanu kupiti njihove ekološke proizvode. Novitet u ponudi Kukovičiča je „Culica“ Kozjanskih dobot, odnosno pinklec/zavežljaj hrane kojeg možete ponijeti na obližnje proplanke i pojesti uz pjev ptica.

U općini Kozje nalaze se sela koja pričaju divnu priču o povijesti. Jedno takvo je Pilštani (od Kozjanskog dvora nekoliko kilometara) gdje će vas (uz prethodnu najavu) dočekati Andrej Kolar. Iskusni je to turistički vodič koji živi u Plištanju i koji ovaj kraj voli na poseban način. Pričajući o Kozjem povesti će vas ulicama Pilštanja ukazujući na posebnosti.

U selu se nalazi Sigurna kuća za djecu, mjesna crkva Sv. Mihaela u kojoj će vam ispričati priču o Svetoj Emi, jedinoj slovenskoj svetici. Dok vam šetajući uz sramotni stup priča povijest, dobro ga slušajte jer obilazak završava u šoli (školi) Pilštajn.

Otvorit će vam vrata učionice, sjest ćete u školsku klupu sa početka prošlog stoljeća i proći nekoliko predmeta klasične nastave. Boravak u školi jedinstveni je turistički proizvod ovog kraja i zabava za cijelu obitelj.

Andrej Kolar

U školi ćete naučiti puno i o prirodi ovog kraja, a sve što naučite možete i vidjeti. Tako iz škole krenite u prirodu sve do predalpskih predjela Kozjanskog parka, uspinjući se na vrhove Veternik, Oslica i Bohor (od 600 do 1000 metara nadmorske visine).


Na Veterniku se nalazi vidikovac s harfom koju svira vjetar, a dok se penjete pazite da hodate utabanim stazama. Naime, na ovim predivnim cvjetnim livadama rastu rijetke divlje orhideje u društvu mirisnog ljekovitog bilja.


Iz Kozjanskog parka, odnosno malog hotela retro naziva “Gostilna i prenoćište Kozjanski dvor” možete istražiti još mnogo prirodnih ljepota, ali i susjedna mjesta Podsredu i Podčetrtek, pa će se možda vikend bijeg pretvoriti i u mali godišnji!

Tekst: Sunčana Barušić
Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva Tic Kozjanski park