Arhiva oznaka za: Slovenija

Vikend bijeg u Ljutomer i Prlekiju

Općina Ljutomer nalazi se u sjeveroistočnom dijelu Slovenije, dio je regije Prlekija i od Zagreba je udaljen samo 130 kilometara. Iako u korijenu ima riječ „ljut“, za koju u Hrvatskoj svi dobro znamo što znači, u ovom gradu su ljudi sve samo ne ljuti. Zapravo, smiju se od srca, odlični su domaćini, a ono što nude idealno je za mini godišnji odmori ili vikend bijeg.

Ljutomer

Zvijezda ove destinacije, ali i mjesto na kojem je odlično ‘spustiti kofere’ su Bioterme, u današnjoj varijanti otvorene 2004. godine. Okružene su predivnom prirodom nekadašnjeg Krajinskog parka. U njima koriste termomineralnu vodu iz dva bunara dubina 2.273 m i 1.537 m. Voda je čista, visokokvalitetna, hipertermalna i bogata natrijem, kalijem i hidrogenkarbonatom.

U Biotermama vode računo o ugljičnom otisku, odnosno zagađivanju okoline. Na izvorima voda ima između 42 i 51 °C, pa se upravo termalnom vodom objekti i zagrijavaju. Osim toga, u specijalnim pogonima stvaraju energiju iz otpada, a proizvode i električnu energiju iz solalrnih sustava.

Možete se smjestiti u bungalovima (22) ili glamping šatorima (11) koji su posebno zanimljivi u toplijem dijelu godine za manje i veće obitelji. Kad ste u Biotermama, termomineralna voda poziva na kupanje u otvorenom i zatvorenom kompleksu bazena, a volite li dodir prirode i dok plivate, na ovom mjestu zaronite u prirodni biološki bazen koji se nalazi u sklopu Glamping naselja. Ovaj je bazen poseban po tome što se voda filtrira biljkama umjesto kemikalijama.

Bioterme u Prelkiji, kako se zove ovaj dio Slovenije, svakako je dobro kombinirati s nizom aktivnosti koje kraj nudi. Centar Ljutomera zanimljiv je za istraživanje svim ljubiteljima povijesti i kulture, a u strogom centru nalazi se i vinska kušaonica gdje se može nazdraviti čašom vina lokalnih vinara.

Kad ogladnite, krenite u restoran Stari Hrast, koji je dobio ime po stoljetnom hrastu koji raste uz njega. Uživat ćete u domaćoj, autohtonoj hrani!

Gradske ulice dovest će vas i do prekrasnog zelenog parka s prozorom u zeleni Ljutomer s kojeg puca pogled na štale u kojima živi autohtona pasmina konja – Ljutomerski kasač.

Uzgoj ove blistave, poslušne i posebno elegantne datira od 15. stoljeća, a popularnost od 19. stoljeća kad se od poljoprivrednog konja pretvorio u zvijezdu kasačkih utrka, 1874.godine. Ovom prekrasnom konju, ali i trkama posvećen je i muzej kroz kojeg prođite u društvu vodiča. Dozat ćete, između ostalog, da se svakog ljeta se na ovom mjestu održavaju Kasačke utrke koje privlače brojne turiste iz cijelog svijeta.

Kad smo kod ljeta i turista, Ljutomer posjećuju brojni turisti koji možda i ne znaju izgovoriti naziv grada, ali znaju da je po mnogočemu poseban. Ljutomer je godinama domaćin i prestižnog, svjetskog filmskog festivala Grossmann kojeg je 2017. posjetio i legendarni glumac Christopher Lee.

Nakon što istražite Ljutomer, Bioterme kombinirajte s mini izletima okolicom. U radijusu od maksimalno 15 kilometara možete mnogo toga doživjeti. Posjetite lončariju Žuman i s majstorom Sašom zavrtite lončarsko kolo i pokušajte svladati umijeće izrade glinenih posuda. Ručno rađene posude možete kupiti i kao suvenir ponijeti kući.

Zdravi suvenir vas čeka u jedinstvenom pčelarskom muzeju Tigeli smještenom u selu Krapje. U središnjem dijelu muzeja nalazi se najstariji pčelinjak u Sloveniji rađen po sistemu “Naiser”, a ljubazni domaćini Dragica i Jože Tigeli upoznat će vas sa zanimljivim svijetom pčela. Imate li vremena, pijuckajući sok od cvjetnog meda moći ćete izraditi i svijeću od pčelinjeg voska.

Muzeji su u ovom kraju po mnogočemu zanimljivi pa dok prolazite kroz selo Pristava zastanite u Vinogradniškom in kmečkom muzeju obitelji Pavličić. Na sredini imanja nalazi se travnjak u obliku srca što vam daje naslutiti da ćete na ovom mjestu doživjeti posebne priče Kroz muzej će vas voditi domaćin – vitalni Srećko Pavličić, pričajući priču o svom obiteljskom stablu. Posebno će vas nasmijati priča o životu njegove tete Marije (zvane Mici) u čijoj se zbirci može pronaći puno toga – od lijepe odjeće do korisnih predmeta koji su se koristili početkom 20.stoljeća.

Na kraju razgleda (za kojeg je potrebno izdvojiti dva sata) okrijepit ćete se na Prleški način – komadom kruha s nareskom i čašom jedinstvenog likera Zoltanova krv. Svi spomenuti muzeji su otvoreni svaki dan, a kako bi doživljaj bio potpun najavite se domaćinima.

Kako smo spomenuli divlja i aktivna rijeka Mura na svoj način definira ovaj kraj. Stanovnici Prlekije je vole i poštuju, a jedan od njih, Jožef Pozderec spaja svojom skelom Tinekov brod dva sela – Mota i Gornja Bistrica. Dok prelazite s jedne obale na drugu domaćini će vam ispričati zanimljive priče o životu Prleka i Prekmuraca uz samu rijeku. Tinekov brod jedan je od posljednjih pristaništa na rijeci Muri i jedina je privatna skela preko ove rijeke. Kad pređete na izletište, tu vas može dočekati tostirani kruh s namazom od češnjaka, palenta, riba s kuhanim krumpirom i preljevom od ulja te ostala jela (svakako najavite posjet).

S ravničarskog dijela Ljutomera i njegove prekrasne okolice put vodi između Jeruzalemskih vinskih gorja. Zastanite u pitoresknom Jeruzalemu gdje ćete se moći opustiti uz pogled na prekrasne vinograde, vidjeti poznatu crkvu Majke Božje Žalosne iz 17. stoljeća s pet oltara, orguljama starim stotinu godina i zvonom dobrih želja.

U blizini crkve nalazi se Vinoteka Jeruzalem sa svim vinskim etiketama ovog kraja, a domaćini će vas uz kapljjicu dobro vina upoznati s mnogim pričama o ovom rajskom mjestu i povezanosti slovenskog i palestinskog Jeruzalema.

Kako biste mogli kušati prleška vina zastanite i u boutique hotelu Sibon, izgrađenim u skladu s prirodom koja ga okružuje. Na ovom mjestu možete kušati i finu hranu, ali i isplanirati svoj idući boravak u ovom kraju. Možda ćete tu prespavati, uživati u prirodi, a onda s ovog mjesta krenuti na kupanje i uživanje u Biotermama. Mogućnosti su brojne za mjesece u kojima imate slobodne vikende ili planirate na poseban način provesti godišnji odmor.

foto: Nikola Zoko i promo

Rogatec: toliko toga na tako malom mjestu

Proljeće jednostavno zove na putovanja, avanture, na jednodnevne ili izlete vikendom. Želite li ispunjen vikend od jutra do mraka, uputite se u Rogatec. Vjerujte, jedan dan će vam biti premalo da okusite i istražite sve mogućnosti.

Gradić, odnosno mjesto je udaljeno svega desetak minuta vožnje od granice s Hrvatskom – kad se prema graničnom prijelazu skrene iz Krapine, pa eto već jedne prednosti: za posjet Rogatecu ne treba vam slovenska vinjeta.

Rogatec leži u sjevernom dijelu sultanskog područja, podno Donačke gore, privijen uz tok granične rijeke Sutle i rijeke Draganje. Zbog zemljopisnog položaja i činjenice da je u prošlo vrijeme bio raskrižje trgovačkih i vojnih putova, Rogatec je prepun povijesne baštine.

Srednjovjekovni trg

Razgledavanje Rogateca započnite na njegovom srednjovjekovnom glavnom trgu koji se nalazi na lijevoj obali potoka Draganja. Izgrađen je u okrilju danas porušenog dvorca Gornji Rogatec, izgrađenog u 12. stoljeću. Prvi zapisi Rogateca datiraju iz 1130. godine, kada se spominje pod imenom Roas. Naziv se u kasnijim dokumentima koristio više puta u različitim verzijama – Roas, Rohats, Rohates. Na kraju je ime dobio prema slovenskoj riječi. Naime, ime dolazi od riječi rog, po Rogaškoj ili Donačkoj gori, koje kada se promatraju s visine imaju oblik roga.

U 14. i 15. stoljeću Rogatec se često naziva gradom jer je imao zidine s dvokrilnim vratima (luk vrata još i danas postoji), ali zbog malog broja stanovnika nikada nije dobio gradska prava, nego je dobio status „trga“, odnosno trgovačkog središta.

Kad ste na trgu, svakako na pročelju jedne kuće na južnom dijelu potražite uzidan nadgrobni spomenik, odnosno kameni reljef krilatog zmaja koji svjedoči o naseljenosti ovog kraja u rimsko doba, kada je Rogatec bio značajna vojna utvrda.

Razgledajte i stare portale i stepenice koji su izrađeni u Ložanskim kamenolomima i svjedoče o razdoblju procvata kamenoklesarskog obrta u Logu u 19. stoljeću, te na središtu trga Marijin spomenik i tri kapelice te na sjevernom rubu trga župnu crkvu sv. Jerneja. Trg je više puta gorio, pa su sadašnja pročelja uglavnom iz doba bidermajera.

Mjesto gdje baštinu uzmeš u ruke i doživiš

Najveća meka za turiste je zasigurno je renesansni dvorac Strmol nastao od srednjovjekovne kule koju su 1436. godine grofovi Celjski dodijelili Jakobu Stmolskom iz Cerklja na Gorenjskem. Potpuno je obnovljen 2014. godine. Pa, odlučite li se doći preko vikenda, svakako proučite ponudu subotom! Naime, kako bi privukli posjetitelje, djelatnici općine – Zavod Rogatec i Centra za obrtništvo Rogatec, osmislili su niz različitih radionica i događaja u kojima mogu sudjelovati svi članovi obitelji. Cilj je radionica pokazati kako se nekad živjelo, a time i pridonijeti očuvanju kulturne baštine ovoga kraja. O sadržajima i ponudi dovoljno govori i slogan: Rogatec – mjesto gdje baštinu uzmeš u ruke i doživiš. Napominjemo – sve su radionice organizirane subotom, a evo što sve možete doživjeti i vidjeti za ulaznicu od 6 eura!

Vlastita zdjelica sa lončarskog kola

Kiparica Bojana Križanec, koja je nekima poznata i kao dizajnerica posebnih tanjura za renomirane Slovenske i Hrvatske restorane, na svojoj će vam radionici objasniti kako se oblikuje glina na lončarskom kolu. Svatko tko želi sudjelovati u radionici dobiva pregaču, sjeda za svoje lončarsko kolo i pod budnim okom kiparice malo po malo počinje oblikovati grumen gline. Spretniji će izraditi zdjelice ili tanjure, a oni manje spretni možda neku posudu neobičnog oblika… Nema veze, izradit ćete je sami i uostalom, unikatna je.

Bojana Križanec

Nakon radionice Bojana Križanec će svačije remek djelo ispeći i prema dogovoru, poslati na adresu. Pa eto… izradit ćete svoju prvu zdjelicu.

Napuši svoju čašu

Malo napetija i iznimno zanimljiva radionica je puhanje stakla. Nakon što će vas stručno osoblje upoznati kako se izrađuje staklo, te upozoriti da se u peć bez naočala ne smije gledati, a uostalom niti joj dolaziti preblizu, jer radi se o vrlo visokim temperaturama, pružit će vam se prilika da sami napušete čašu. Vi samo nježno pušete, a majstor je okreće u kalupu.

Ali, i puhanje nije jednostavno, a ponosan pogled kada je čaša izvađena iz kalupa, dovoljno govori o doživljaju. Uz nadoplatu od 5 eura, na čašu će vam ugravirati riječ-dvije koje odaberete i poslati vam je na kućnu adresu. Pa, samo je ovaj doživljaj vrijedan posjetu dvorcu, ali to nije sve.

Narukvica od komušine

U sljedećoj prostoriji će vas, dočekati mještanka koja od komušine spretno plete različite uporabne predmete – uostalom, tako se radilo nekad, jer ništa se nije bacalo! Dobiti ćete svoje komušine koje su prethodno malo navlažene da bi bile podatnije. Isplesti narukvicu neće biti problem, a oni spretniji mogu se okušati i u izradi nekog drugog predmeta.

Kako nastaje laneno platno

Lan je opet u modi, a jeste li znali kako se dobiva? Laneno sjeme korisno je za zdravlje, a od stabljika ove biljke, koja cvate nježno plavim cvjetovima dobiva se – pređa. Najprije se stabljike moraju osušiti, potom strpljivo „češljati“ posebnim češljem i tako izvlačiti vlakna.

Vlakna se potom predu na vretenu, a od dobivenog konca se na tkalačkom stanu radi laneno platno. Hoće li biti grublje ili finije, ovisi o pređi… tako se to radilo nekada, što će vam pokazati na idućoj radionici. Možete se okušati za vretenom i tkalačkim stanom.

Tajne dvorca

Uz aktivnosti na radionicama audio vodiči će vas provesti kroz dvorac, ispričati priču o povijesti Rogateca, ali i o srednjovjekovnoj plemićkoj kući Jakoba von Strmola koja oduševljava brojne posjetitelje. U dvorcu ćete vidjeti snažan barokni utjecaj sa štukaturama, freskama i atraktivno oslikanim fasadama zbog kojih je ovaj dvorac svrstan među važnije zgrade feudalnog razdoblja u Sloveniji.

Dvorac je danas otvoren za sve, a kroz godinu se na ovom mjestu održavaju brojne izložbe i  koncerti. U dvorani za vjenčanje s kapelicom mnogi parovi kažu sudbonosno ‘da’, a prilikom razgleda dvorca, možete posjetiti i aktualne izložbe u njegovim prostorima.

Muzej na otvorenom

Upoznavanje s kulturnom i povijesnom baštinom Rogateca možete nastaviti u Muzeju na otvorenom. Predlažemo da automobil ostavite na parkiralištu u središtu mjesta, a do muzeja krenete pješice. Trebat će vam desetak minuta šetnje po lijepo uređenoj šetnici. Ako ne, ispred Muzeja na otvorenom nalazi se parkiralište.

Muzej na prostem Rogatec (Muzej na otvorenom) je najveći muzej tog tipa u Sloveniji. Smješten je u štajerskom krajoliku podno Donačke gore i čuva niz tradicionalnih arhitektonskih objekata sub-panonskog tipa, tipičnih za područje doline Sutle u razdoblju od devetnaestog do sredine 20. stoljeća. Godine 1997. nominiran je za Europski muzej godine, a od tada pa sve do danas nudi bogat program aktivnosti za sve dobne skupine.

Kako ispeći kajzericu

Budući da je još uvijek subota, i u ovom su muzeju toga dana organizirane radionice. Možete mijesiti kruh, izraditi glazbeni instrument, skupljati ljekovito bilje, od šiblja izraditi neki predmet, naučiti kako je kleše kamen ili kuje željezo ili izrađivati proizvode od pčelinjeg voska. Naime, Muzej ima svoje košnice, koje su okružene ljekovitim biljem.

Enolončnica i Sirova zavihanka

U jednoj od kuća možete i fino pojesti. Uvijek je na meniju enolončnica, odnosno varivo s povrćem i žitaricama te domaćom kobasicom (izdašna porcija stoji 7 eura). Ako se najavite i dogovorite, iskusne će vam kuharice pripremiti domaći ručak: domaća juha s rezancima, i prema dogovoru – pečenje ili pohanci te sezonska salata. Za desert svakako kušajte autohtonu slasticu Sirova zavihanka.

Istraživanje s Rogatkom

Prije ili nakon blagovanja, kroz postav Muzeja krenite samostalno ili s audio vodičem na Hrvatskom (uz ostalih šest jezika), a mlađima preporučujemo avanturu po imanju s HoloLens naočalama. Istraživanje muzeja bit će u društvu animiranog lika Rogatka.

Konjički klub

Ispred Muzeja nalazi se konjušnica KK Strmol, u kojoj vas čekaju ljubazni domaćini. Provesti će vas kroz štalu uz napomenu da konje možete pomaziti, ali ne i hraniti ih. U jahačkom klubu postoji škola jahanja, otvoreni i natkriti manjež, a iskusniji mogu unajmiti konja i krenuti mnogobrojnim jahačkim stazama kroz prekrasnu prirodu koja okružuje Rogatec.

Rudijev dom uz Donačku goru

Do najviše točke Rogateca može se doći pješice ili automobilom. Treba samo slijediti putokaz do Rudijevog doma, odnosno planinarskog doma podno Donačke gore. S terase doma puca pogled… da je teren ravan, možda bi se vidio i Zagreb. Ali, ovako je ljepše… brdašca se nižu poput niske i tvore predivan krajolik.

Skrenete li pogled lijevo, vidjet ćete Donačku goru do koje se možete popeti planinarskim putem (40 minuta). Na vrhu se nalazi križ i kako kažu – klupa za zaljubljene. U planinarskom domu svakako kušajte domaću štrudlu od jabuka!

Mjesto najljepšeg zalaska sunca

Ovaj kraj obiluje mjestima u kojima se može dobro pojesti i popiti i super se zabaviti. Jedno od takvih je gospodarstvo Pod Goro, u vlasništvu obitelji Kitak. Bračni par Nataša i Izidor predanim su radom stvorili jedinstveno mjesto. Na terasi restorana doživjet ćete najljepši zalazak sunca u ovom kraju, a sve što ćete ovdje pojesti i popiti domaće je i ekološko.

Ako nije ruku djelo obitelji Kitak, tada je sa susjednih gospodarstava i vinarija. Obitelj će vam ugoditi u potpunosti, a kad sjednete za stol, nemojte se iznenaditi kad vam gazda Izidor (inače frontmen grupe Aplauz) zasvira harmoniku i zapjeva.

Rekli smo na početku… jedan dan nije dovoljan za razgledavanje Rogateca i uživanje u svim blagodatima koje nudi, stoga bolje je planirati vikend izlet. Postoje parkirališta za kampere (uz Muzej na otvorenome), apartmani u centru Rogateca ili pansionski smještaj u kućama ispod Donačke gore. Ponudu pogledajte ovdje: https://www.rogatec.si/kje-jesti-in-spati/.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, arhiva Zavoda za kulturo, turizem in razvoj Rogatec i Sunčana Barušić

Ptuj, grad tisućljetne povijesti, hedonizma i dobre zabave

Najstariji grad u Sloveniji, Ptuj se nalazi u sjeveroistočnom dijelu ove zemlje (Štajerska pokrajina) uz rijeku Dravu. S velikom povijesnom baštinom, simpatičnim mjestima za blagovanje i uživanje u dobrim kapljicama te pitomom arhitekturom, predstavlja odličnu destinaciju želite li provesti vikend u našem susjedstvu, za vrijeme kojeg se može doznati zbog čega je ovaj grad po mnogočemu “naj”.

Ptujski dvorac

Istraživanjem starog grada, bez obzira koju se stranu odabere, dolazi se do Ptujskog dvorca s čijih se bedema pruža predivan pogled. Nalazi se na brežuljku iznad grada, a arheološki nalazi govore kako je bio nastanjen već u doba neolitika, od 5. tisućljeća prije Krista. Na brežuljku iznad antičkog Poetovia bile su izgrađene važne javne zgrade, a u ranom srednjem vijeku prostor je korišten kao groblje. Ostaci srednjovjekovne utvrde potječu iz 11. stoljeća, kada su grad i dvorac bili u posjedu salzburške nadbiskupije. Potom su dvorcem upravljala Ptujska gospoda, čak je bio i u rukama škotske plemićke obitelji… Dugačka je njegova povijest, a danas se u njemu nalaze zbirke Zavičajnog muzeja Ptuj-Ormož. Prije nego što se u stari grad spustite s dvorca, svakako potražite poseban trs, odnosno potomka najstarije loze na svijetu, dok se ispod dvorca nalazi, kako ga nazivaju – gradski vinograd.

Uzbudljive vinske degustacije

Uske, kamenom popločene ulice starog grada dovest će vas i do tajnih tunela. Želite li ih razgledati, morate angažirati lokalnog vodiča. U tunelima nema rasvjete, tako da je obavezna baterija u ruci, a nakon određenog vremena, dolazi se do mjesta koje oduzima dah. Riječ je o „Vinskoj cesti“, kako se zove dio tunela s dugim uskim stolom, stolcima i čašama gdje se održavaju degustacije vina i piva. U ovom jedinstvenom doživljaju može se uživati svake subote (degustacije počinju u 14 sati), a cijena 90-minutne vinske degustacije u mraku iznosi 22 eura po osobi (interesirajte se za ture u njihovim turističkim uredima).

Vina ovoga kraja mogu se degustirati i u najstarijem vinskom podrumu u Sloveniji, Vinskom podrumu Ptuj, u kojem se već 700 godina čuvaju najbolja vina Slovenskih gorica. Obilazak podruma je vođen, a mogu se vidjeti arhivska vina čak iz 1917. godine, te najveća drvena bačva u koju stane više od 22.115 litara vina.

U Ptuju, odnosno starom gradu se nalaze i vinoteke vinarije Osterberger, Kobal i Kogl, pa i u njima možete kušati i nabaviti najbolja slovenska vina.

Minoritski samostan

Svakako razgledajte i Minoritski samostan iz 13. stoljeća koji je nakon požara i bombardiranja u Drugom svjetskom ratu obnovljen. Danas se u njemu nalazi knjižnica s preko 5000 knjiga od kojih neke datiraju čak iz 16. stoljeća. Oduševit će vas dvorište s arkadama u kojem se, za toplijih dana održavaju mnogi koncerti i priredbe.

Arheološki park i Orfejev spomenik

Nećete ga promašiti: to je najveći monolitski spomenik izgrađen u panonskom dijelu rimske provincije, težak je više od sedam tona, viši od pet metara i izrađen od jednog komada mramora. Radi se monolitu podignutom u spomen na Marka Valerija Verea, koji je bio gradonačelnik Poetovie (Ptuj) u 2. stoljeću poslije Krista. I danas stoji na mjestu gdje su ga podigli Rimljani, ukrašen prizorima iz mita o Orfeju.

Dominikanski samostan

Na Muzejskom trgu, na zapadnoj strani grada, nalazi se Dominikanski samostan izgrađen u gotičko-baroknom stilu. Osnovala ga je 1230. godine Methildis, udovica Friedricha III Ptujskog. U njemu su boravili dominikanci sve do raspuštanja samostana 1785. godine, kada je kompleks pretvoren u vojarnu. Početkom 20. stoljeća, najljepše su prostorije pretvorene u muzej, a danas je samostan mjesto kulturnih događanja Ptuja. Prošećite i njegovim parkom iz kojeg se pruža prekrasan pogled na rijeku Dravu.

Odlična hrana i posebne praline

Želite li kušati odlične kranjske kobasice i pohance, tada navratite u  Gostilnu Rozika koja je 2023. godine uvrštena u gastronomski vodič Gault&Millau kao POP mjesto u kojem se nudi lokalna, tradicionalna hrana. Danas je vodi par Nataša i Ales Vilčnik.

U Ptuju se dobro kuha, jer u vodič Gault&Millau uvrštena je, s jednom kuharskom kapicom, i Gostilna Ribič u kojoj se može naručiti posebno kreiran meni za 25 eura (tri slijeda). Osim u jelima iz tematskih menija, ovdje možete naručiti i odličnu riječnu, ali i morsku ribu koju dva puta tjedno dostavljaju iz Dalmacije. Kad je toplije, s terase restorana može se uživati u predivnom pogledu na zalazak sunca, a jednom godišnje organiziraju i tradicionalnu ‘Večeru na mostu’.

Nemojte zaboraviti navratiti do Xococ butika i kušati praline koje svakodnevno radi Matevž Božić.

Uživancija kakvu bi cijenili i stari Rimljani

Ptuj ima još jedan turistički biser vrijedan pažnje – Terme Ptuj, u kojima se nalazi i Grand hotel Primus.   Velebni kompleks s pogledom na Stari grad nosi ime po Marcusu Antoniusu Primusu, zapovjedniku legije Rimskog Carstva. A u termama se stvarno može uživati, kako se kaže – poput starih Rimljana. Bazeni su termalni, a spa zona se sastoji se od finskih i parnih sauna te Kneippove kupke. U wellnessu Valens Augusta može se uživati u različitim vrstama masaža ali i tretmana za pomlađivanje.

U hotelskom restoranu nude bogat izbor jela pripremljenih od namirnica lokalnih proizvođača od kojih neka nose i oznaku “Budimo fit”. Naime, gosti sami mogu kreirati sadržaj tanjura od namirnica s manje kalorija.  Ali, prije nego što se obavezno proba Primusova čokoladna torta koja se topi u ustima, malo ipak treba zaboraviti na kalorije!

Tijekom godine, počevši od Kurentovanja, odnosno karnevala, u Ptuju je mnogo događanja, pa svakako pažljivo proučite službene stranice i isplanirajte vrijeme, jer to je grad u kojem ćete uživati svim osjetilima i dobro se provesti!

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i promo

Iskoristite školske praznike na najbolji način – evo kakva vas zabava čeka u susjedstvu!

Izlet u Celje pun je pogodak, pa evo što svakako vidjeti i kako se zabaviti. Program ”U Celje po veselje” posebno će se svidjeti obiteljima s djecom.

Atraktivna gradska jezgra nad kojom se nadvio Celjski grad s najvećim srednjovjekovnim dvorcem u Sloveniji, prvi i jedini dječji muzej u Sloveniji, u kojem trenutačno gostuje postav o krapinskom neandertalcu, Celjska koča sa skijaškim i wellness centrom te adrenalinskim parkom, zeleno zaleđe grada s najvećom kućicom na drvetu u Sloveniji te apsolutna senzacija: novi Tehnopark Celje, sadržaji su koji u Celje privlače brojne turiste.

U veljači, kad traju zimski školski praznici, Grad Celje pobrinuo se razveseliti svoje goste dodatnim sadržajima, prvenstveno namijenjenima najmlađima. Iskoristite slobodno vrijeme od školskih obveza i s djecom provedite kvalitetno vrijeme – izlet u Celje, pun je pogodak, pa evo što svakako vidjeti i kako se zabaviti.

Od viteške škole do virtualne stvarnosti

Nezaobilazna postaja – Dvorac Celje. Otkrijte tajne dvorca s vitezom Parsifalom, koji će vas podučiti i o pravilima viteškog mačevanja te vam demonstrirati neumoljivost inkvizicije i sprava za mučenje. No program „U Celje po veselje“, koji traje do 29. veljače, dodatan je adut za posjet ovom srednjovjekovnom dvorcu. Bit će to jedno aktivno, kreativno, poučno i zabavno zimovanje u duhu grofova Celjskih, jer će mališani moći sudjelovati u tri programa. Tako će u prvoj Zimskoj viteškoj školi, koja se održava svaki dan do kraja mjeseca (osim petkom i ponedjeljkom) u 11, 13 i 15 sati, imati priliku naučiti kako rukovati srednjovjekovnim oružjem, ali i otkriti tajanstvene priče grofova Celjskih. Viteška škola namijenjena je djeci starijoj od šest godina.

 

Sve do 3. ožujka djeca (ali i odrasli, jer je namijenjeno i njima) imat će priliku istražiti Celjski dvorac i uz igru Winter Hidden Treasure Hunt. Kroz igru Zimski dan u Dvorcu te odgovore na razna pitanja posjetitelji će na interaktivan način upoznati sobe i priče dvorca. Treći dio blagdanskog programa, pak, poseban je doživljaj, jer će posjetitelji moći doživjeti povijest kroz virtualnu stvarnost, ali i primijeniti njezin tijek. Riječ je o jedinstvenom iskustvu uz pratnju asistenta, pa ćete tako moći ”ući u cipele” zbog ljubavi zatočenog Fridrika Celjskog II. i testirati svoju hrabrost. VR igrica na rasporedu je svakog utorka, srijede, četvrtka, subote i nedjelje do 29. veljače u 12 i 14 sati.

Doživljaji za nepca

Svako mjesto najbolje ćemo doživjeti kroz njihove okuse i mirise. A gdje su djeca tu su i slatki zalogaji. Stoga, kao savršen slatki break svakako preporučujemo kušati celjske rolade, hrskavo zapečene rolice, prelivene čokoladom i punjene šlagom, a koje ne možete baš nigdje probati nego u Celju.

Jedna od najraširenijih priča o celjskoj rolici je da je u njoj uživao i sam Alfred Nobel kada je u Celju posjetio svoju ljubavnicu Sofiju Hess. Ovaj desert nekada se smatrao znakom prestiža i Celjani su u njemu uživali samo u posebnim prilikama.

 

Danas ih možete kupiti i kao poklon paket u Tehnoparku Celje, kako biste ih sami pripremili kod kuće. Svakako iskoristite ovu pogodnost! Ako, pak, više volite slane zalogaje, dobro je znati da se u Celju, doista, vrhunski jede, čak i s Michelinovim potpisom.

Obavezna destinacija – Tehnopark

Obavezna destinacija u Celju svakako je Tehnopark Celje. Otkako je otvoren, ne prestaje oduševljavati. Nakon iznimnih rezultata prošle godine, kada su zabilježili rekordan broj posjetitelja, umjetna inteligencija i održivi razvoj bit će središnje teme Tehnoparka Celje i u 2024. godini.

Već su krenuli s predavanjima iz neuroznanosti, gdje djeca kroz razne aktivnosti i interaktivne igre mogu učiti o tome kako mozak funkcionira, obrađuje informacije i utječe na naše raspoloženje, učenje i ponašanje. Nešto stariju djecu, 15+, sigurno će razveseliti buduće radionice i predavanja u sklopu TPC kluba, gdje istražuju najnovija znanstvena otkrića, inovacije u umjetnosti i tehnologiji, obrazovanju i društvenim promjenama koje oblikuju naš suvremeni svijet.

Tu je čak 57 istraživačkih postaja, uključujući Birdly®, uređaj koji posjetiteljima omogućuje iskustvo letenja poput ptice (kontrolira let pokretima ruku, pa čak i osjećaj vjetar na licu!). Tu je i novi kutak umjetne inteligencije koji će vas sigurno inspirirati!

Više o samom Celju i doživljajima koje nudi saznajte ovdje.

Foto: Celjr, Tehnopark i Boris Vrabec

LUV FEST pretvorio Ljubljanu u pozornicu ljubavi

U Ljubljani je počeo LUV FEST – festival koji već tradicionalno ovaj grad pretvara u destinaciju koju treba posjetiti u zimskim mjesecima. Osnovna mu je poruka slavljenje ljubavi prema kulturi, baštini, slovenskoj riječi, umjetnosti te ljubavi prema bližnjima, zajednici, prijateljstvima, obiteljima i na kraju, ali ne manje važno, nama samima. Trajat će sve do 12. ožujka, Slovenskog praznika ljubavi poznatog kao Gregorjevo.

“Nekad su naši stari, 12. ožujka smatrali danom kad počinje proljeće, dan su nazvali danom zaljubljenih jer se vjerovalo da se taj dan ‘ptičeki žene’. LUV FEST počeo na nacionalni dan Slovenske kulture, a završava u trenutku kad se izlazi iz tmine zime i ulazi u svjetliji dio godine kojeg nazivamo Gregorjevo. U ovom periodu brojni će umjetnici pokušati svojim programom ‘osvijetliti’ Ljubljanu tako da svatko može odabrati omiljen sadržaj iz bogatog programa koji se nudi. Naime, tijekom trajanja festivala pripremljeno je  više od 130 događaja” – kaže turistički vodič Miro Gačanin koji, kao i mnogobrojni drugi,  domaće i strane goste, kroz posebno kreirane ture vode po Ljubljani.

Za vrijeme Festivala održat će se koncerti, kazališne predstave, operne izvedbe, manifestacije vezane uz književnost, filmske projekcije, plesni performansi, brojne radionice za sve generacije, pa i poseban program za samce.

Ulice grada osvijetlit će brojne instalacije, pa se može reći kako LUV FEST osvjetljava Ljubljanu u tamnom dijelu godine. Poseban doživljaj bit će festival Ana Srčna na Špici na kojem će Kazalište Ane Monro početkom ožujka stvoriti poseban ambijent sa svjetlosnim elementima.

Uoči Gregorjeva u Eipprovoj ulici u Trnovu održat će se  tradicionalna manifestacija ‘Pozdrav proljeću’, kada će djeca osvijetljene kućice (za što će se pobrinuti Slovenski etnografski muzej) pustiti da plove površinom rijeke Ljubljanice.

Kad ste u Ljubljani, osim manifestacija vezanih uz LUV FEST istražite ovu destinaciju u potpunosti. Naime, ova ljepotica smještena u kotlini uz prekrasnu i plovnu rijeku Ljubljanicu očaravajuća je cijele godine.

Ljubavna priča i soneta

Budući da je u ovo doba sva ispunjena ljubavnim temama, svakako poslušajte ljubavnu priču o Franceu Prešernu i njegovoj ljubavi na prvi pogled s Julijom Primec koja ga je za života nadahnula te tako potaknula da napiše jednu od najljepših i najromantičnijih pjesama slovenske poezije – Sonetni vijenac.

O ljubavi prema umjetnosti može se čuti u Tivoliju – prekrasnom Ljubljanskom parku u kojem se nalazi MGLC Švicarija. Opisuju ga kao utočište umjetničkog stvaralaštva i mjesto kulturnih događanja od 19. stoljeća.

Nekad je ova zgrada bila hotel za imućnije goste, a danas kreativno rezidencijalni centar koji nudi mogućnost domaćim umjetnicima za kreativno stvaranje. U Švicariji svoj ‘umjetnički dom’ ima 11 slovenskih umjetnika, ali i tri internacionalna umjetnika koji svi zajedno djeluju kroz izložbe i edukativni program cijele godine.

U prizemlju zgrade specifičnog dizajna nalazi se i memorijalni studio poznatog Slovenskog umjetnika Stojana Batiča i bistro Švicarija u kojem se svakodnevno može kušati nešto posebno. Ako imate sreće, za vrijeme LUV festa možda naletite i na Prešernovu čokoladnu tortu s marcipanom i suhim smokvama.

Ljubavni desert

Kad je o desertima riječ, važno je spomenuti i najslađe mjesto nedaleko Tromostovja – jedinstvenu slastičarnicu Lolita u kojoj nude tradicionalne kolače pripremljene na moderan način.

“Na ovoj lokaciji postojimo 13 godina, a nudili smo slastice kada je ovaj dio grada bio zapušten i zagušen prometom. Nakon što je gradonačelnik Zoran Janković donio odluku da želi Ljubljanu urediti, dodati joj nove sadržaje i pretvoriti je u poželjnu destinaciju, ulicu gdje se nalazimo, pretvorio je u pješačku zonu, a prostore ponudio obrtnicima i ugostiteljima. Zgradu smo, poštujući sva konzervatorska pravila, preuredili i sada naši gosti mogu uživati u slasticama“, kaže Dada Jerovšek iz Kaval Grupe u sklopu koje posluje i slastičarnica Lolita.

Ljubljana je gradić po mjeri čovjeka, pa se uputite u stari dio i svakako posjetite osebujnog zlatara Christophera Steidla. U svojoj impozantnoj zlatarnici Zlato runo svakodnevno stvara prava mala remek djela. Ono što oduševljava je spremnost umjetnika da vam na licu mjesta pokaže kako od komadića zlata i srebra stvara pločice visoke kvalitete pretvarajući ih u unikatan nakit, skulpture ali i sakralne elemente. Svojom ljubavi i strasti prema poslu godinama školuje i mlade obrtnike potičući ih da njeguju ručnu proizvodnju te da otvaraju vlastite obrtničke kutke gdje će prodavati svoja umjetnička djela. Do sada čak tri Christopherove naučnice danas u starom dijelu Ljubljane imaju svoje zlatarnice.

 

Svakako u Karunovoj ulici posjetite muzej – kuću u kojoj je i živio najpoznatiji slovenski arhitekt Jože Plečnik. Radio je kao profesor na Tehničkome fakultetu u Ljubljani, njegova rana djela mogu se vidjeti u Beču, a u Sloveniji je isprva gradio sakralne građevine. Potom, gotovo sve važnije urbanističke projekte Ljubljane. U Zagrebu je projektirao Crkvu Majke Božje Lurdske u Zvonimirovoj ulici (prilikom gradnje je realizirana smo kripta). Muzej je otvoren svaki dan, a u ulaznici od 8 eura uključeno je i vodstvo kroz cijelu zgradu.

Red kulture, red umjetnosti, red zabave, red odlične gastronomije te suočavanje s činjenicom da u čarobnoj Ljubljani vrijeme nevjerojatno brzo prolazi. Nakon obilaska atrakcija koje nudi LUV FEST dovoljno je nazdraviti prekrasnom danu čašom posebno odabranog vina. S pogledom na Ljubljanicu, u ulici Breg 10 nalazi se Wine bar Šuklje u kojem ćete degustaciju vina doživjeti na poseban način. Želite li nešto autohtono poput vina od sorte modra frankinja, kušajte vina vinarije Šuklje uz koju sljubljuju mesne delicije Slovenije ali i sireve iz Francuske.

Dok se Ljubljana polako sprema na spavanje vi krenite kući, razmišljajući o svemu što ste doživjeli tog posebno ‘LUF FEST dana’. Ili jednostavno prespavajte u jednom od hotela u centru grada (mnogi imaju posebne ponude za vrijeme ovog festivala) te sutradan krenite u istraživanje novih mjesta, uživajte u svjetlosnim instalacijama, nastupima umjetnika, a svakako ovjekovječite trenutke fotografijama snimljenim na posebno označenim mjestima.

 

Foto: Nikola Zoko i Marko Delbello Ocepek, Facebook Bistro Švicarija

Celje – savšena destinacija za obiteljski izlet

Teo stanuje u Celju i nije običan robot. On je inteligentan, zabavan, znatiželjan i ima širok raspon talenata. Pravi je istraživač koji voli avanture i nova otkrića, a izvanrednim znanjem rješava zadatke i istražuje najnovija tehnološka čuda. Duhovit je, pa od matematičkih zadataka radi šale, a i veliki je obožavatelj Indiane Jonesa te vrsni performer.

Želite li se upoznati i družiti s Teom? Ništa jednostavnije: posjetite Place2go sajam, koji se od 18. do 20. siječnja održava u Areni Zagreb. Teo na sajmu očekuje nove prijatelje 19. siječnja u tri termina – 11, 15 i 17 sati, a dolazi iz središta znanosti i zabave – slovenskog Tehnoparka Celje.

A, nakon što se upoznate s ovim simpatičnim robotom, na zagrebačkom sajmu svakako doznajte otkuda dolazi i raspitajte se o slovenskom gradu Celje!

Ljepote Celja

Prvi i jedini dječji muzej u Sloveniji, Hermanova jazbina, zeleno zaleđe grada s najvećom kućicom na drvetu u Sloveniji i turističko-rekreacijskim centrom Celjska koča, samo su dio sadržaja zbog kojih je grad Celje jedna od najpoželjnijih obiteljskih destinacija u regiji.

Svakako otkrijte i tajne dvorca Celje s vitezom Parsifalom uz kojeg ćete doznati o životu u dvorcu, pravila viteškog mačevanja te neumoljivost inkvizicije i sprava za mučenje. Upoznajte i grofove Celjske, natječite se za titulu viteza i počastite se srednjovjekovnom gozbom punom okusa.

Čuda u Tehnoparku

Otkad je u centru otvoren Tehnopark Celje, otkuda dolazi simpatičan Teo, roditelji s djecom ovdje uživaju još više, jer na zabavan i interaktivan način imaju priliku probuditi interes za znanost te kvalitetno provesti zajedničko vrijeme.

Mjehuri od sapunice, planetarij, Newtonovo njihalo, brojne iluzije, Birdly® – uređaj koji omogućuje posjetiteljima da dožive iskustvo letenja poput ptice (kontroliraju let pomicanjem ruku, a mogu čak i osjetiti vjetar na licu!), Brain Computer Interface – inovativna tehnologija koja otkriva jaz između našeg mozga i računala (stroja), ali i nova postaja – kutak umjetne  inteligencije, samo su neki od gotovo 60 eksponata u ovom interaktivnom znanstveno-zabavnom parku.

„Celje je sa svojom atraktivnom gradskom jezgrom, Celjskim dvorcem i zelenim oazama savršeno za obiteljske doživljaje. Dječje radionice, koncerti u dvoranama i na otvorenom, kazališne i plesne predstave, likovne izložbe, gastronomski eventi… razlozi su što naš grad uz rijeku Savinju doživljava pravi turistički procvat“, poručila je je mag. Maja Voglar, direktorica Zavoda za kulturna događanja i turizam Celje.

 

Foto: Celje i Tehnopark

Još možete doživjeti čaroliju Živih jaslica u Postojnskoj jami

Imate li slobodnog vremena između dva blagdanska vikenda, predlažemo da se uputite u susjednu Sloveniju. Naime, do 30. prosinca, u Postojnskoj jami mogu se razgledati Žive jaslice.

Jedna od najljepših božićnih predstava na svijetu, već 33 godine u grandioznom ambijentu kojeg je milijunima godina oblikovala priroda privlači i oduševljava mnoge posjetitelje. Nakon što se iskrca iz vlakića koji i inače, tijekom cijele godine, posjetitelje vozi do unutrašnjosti spilje, zalazi se u drugi svijet, koji više nalikuje bajki.

Predivni stalaktiti i stalagmiti osvijetljeni su čarobnim svjetlima, a velikim dvoranama i uskim hodnicima okruženim najljepšim prirodnim ukrasima odjekuje glazba ili pjesma, koja više nalikuje anđeoskom pjevanju.

Na pet kilometara dugoj stazi koja se prolazi pješice, dočekat će vas 18 biblijskih prizora koje izvodi više od stotinu glumaca. Zahvaljujući već spomenutom osvjetljenju, igrama svjetla i sjene, kostimografiji i ambijentu, Žive jaslice predstavljaju spektakl za cijelu obitelj.

Možda pet kilometara za nekog zvuči mnogo, ali polaganom šetnjom, ta se razdaljina ne osjeti, a kako se prolazi stazom, ispred posjetilaca oživljavaju biblijski prizori, anđeli kao da će poletjeti mašu krilima ili pjevaju (kostimirani glumci i pjevači), čuju se u daljini trube, na svodovima projekcije izvode igre svjetla i sjena, a jeka ogromne spilje sve to pretvara u čudesan doživljaj koji će se još dugo pamtiti.

U uprizorenju Živih jaslica sudjeluje veliki ansambl, četiri glumca za ulogu Josipa, pet glumica za ulogu Marije te brojni profesionalni glumci i amateri koji se cijelu godinu pripremaju za nastup u Postojnskoj jami. Kao i prošle, i ove godine nastupa slovenska glazbena diva Raiven pjevajući Ave Mariju na vrhu Velike gore. Četvrtu godinu zaredom nastupa i Urška Kastelic, Slovenska operna pjevačica (pjeva You raise me up u Koncertnoj dvorani Postojnske jame), a na posebnim mjestima u špilji nastupaju i njezine učenice – Rebeka Stanovnik, Anabela Kosanović i Marta Gargiulo.

Ove godine po prvi puta u Postojnskoj jami gostuju i strani umjetnici, pa događaj ima i međunarodni karakter – nastupa Ivan Defabiani, talijanski operni pjevač koji inače pjeva uz Josea Carrerasa.

Ulaznice rezervirajte on line

Žive jaslice, poput prave bajke uljepšat će vam ove blagdane i svojom čarolijom stvoriti velike uspomene. Vodite računa da se predstave odvijaju nekoliko puta dnevno, odnosno od 13.30 sati na dalje, a vlakić u jamu kreće svakih 15 minuta. Vlada velik interes za posjet Živih jaslica, pa bi bilo dobro da ulaznice rezervirate on line (odrasli 36 eura, učenici i studenti 28,90 eura, 21,50 eura djeca do 6 godina, a za mlađe od 5 godina ulaznica stoji 3,90 eura).

Predjamski dvorac

Predlažemo da odaberete ulaznice koje uz popust omogućuju i posjet Predjamskom dvorcu. Krenite u Sloveniju ranije, u jutarnjim satima, pa prije ulaska u predivnu blagdansku čaroliju Postojnske jame posjetite ovaj dvorac uklesan u planinu i spilju o kojem je ekipa National Geographica snimila posebnu emisiju. Udaljen je 9 kilometara od Postojnske jame, a za razgledavanje će vam trebati više od sat vremena. Možete ga obići s vodičem ili samostalno uz pomoć voice guide tehnologije na kojoj se mogu birati jezici.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Ž. Intihar, M. Očko, Nikola Zoko, promo i Sunčana Barušić

Vrhunski slovenski chefovi predstavili kuharicu iz projekta Eko Okusi Slovenije

U slovenskom dvorcu Rajhenburg nedavno je predstavljena kuharicaa Eko Okusi Slovenije proizašla iz projekta koji podržava inicijativu koja promovira domaću i ekološku proizvodnju.

Sunce, more, plaže, planine, snijeg… sve je to lijepo, ali nedovoljno da bi turisti neku destinaciju posjećivali cijele godine, odlazili zadovoljni te da bi se dogodine vratili. To smo shvatili mi, a i naši susjedi Slovenci. Turistima moramo ponuditi nešto posebno, karakteristično za naše zemlje, doživljaje, okuse i mirise koji se samo na jednom mjestu mogu iskusiti.

Primjerice vinarstvo i vino: malene smo zemlje i ne možemo se količinama boriti s velikima. Ali, turistima i svijetu možemo ponuditi vina od autohtonih sorti, vina kakva do sada još nisu kušali. Jednako je i sa hranom. Pohani se odrezak može pojesti u mnogo zemalja, ali štrukli, potice, tačkrli, šelinka, bujta repa… oni se od pamtivijeka pripremaju u Hrvatskoj i Sloveniji. Na takva jela moramo biti ponosni i dakako sretni da još uvijek imamo mala gospodarstva na kojima se sastojci za njihovu pripremu uzgajaju onako kako su se uzgajali i kada su nastajali recepti za takva jela.

Domaća i ekološka proizvodnja

Susjedi smo, povijest, vladari i osvajači sa svojim vojskama ostavili su slične tragove koji su utjecali na kreiranje autohtonih jela, a slični uvjeti života dovitljiv su narod na gotovo jednak način poticali na preživljavanje od onog što je raslo u poljima i vrtovima. Umjesto namaza od lososa, zašto gostima ne ponuditi namaz od dimljenog šarana koji je plivao u obližnjoj rijeci ili jezeru?

Janjetina na maslacu i buča, chef Uroš Štefelin iz Hiše Linhart

Podržavamo inicijative koje promoviraju domaću i ekološku proizvodnju, a jedan od takvih je projekt nastao suradnjom LAS-a Eko Okusi Slovenije koji traje od listopada 2022. godine, a sufinanciran je i odobren u lipnju 2022. od strane Agencije Republike Slovenije za poljoprivredna tržišta i ruralni razvoj koja upravlja Europskim poljoprivrednim fondom za ruralni razvoj (EAFRD).

Sedam chefova u dvorcu Rajhenburg

Nedavno je u gradiću Krško, točnije u dvorcu Rajhenburg održan poseban događaj. U projektu Eko okusi Slovenije, sedam vrhunskih chefova iz te zemlje, iz sedam poznatih restorana predstavili su svoja jela u kojima se mogla vidjeti i osjetiti kreativnost Slovenske gastronomije. Predstavljena jela se nalaze u knjizi recepata Eko okusi Slovenije, a za njihovu izradu koristile su se samo organski proizvedene sirovine lokalnih uzgajivača i proizvođača.

Ječam i pastrva, chef Jure Tomič, Ošteria Debeluh

U projektu Eko okusi Slovenije sudjelovalo je sedam kuhara: Tomaž Kavčič iz Gostilne pri Lojzetu (Dvorec Zemono), Jure Tomič iz Ošterije Debeluh, Sabina Repovž iz Gostilne Repovž, Uroš Štefelin iz Hiše Linhart, Leon Pinterič iz Gostilne Rajh, Boštjan Lačen iz restorana Kodila, Damjan Wallner i Matjaž Hribar iz restorana A3. Chefovi su pokazali prava remek djela na tanjuru, a u njihovim restoranima svakom će gostu ispričati priču o lokalno proizvedenim namirnicama i autorskim receptima“ kazala je Janja Jordan, predsjednice LAS Posavje.

Janja Jordan, Mestna občina Krško, Ksenja Kragl iz CPT Krško i Nataša Serbec, direktorica RRA Posavje

Njegovanje tradicionalne kuhinje

“Organski proizvedena  hrana predstavlja najkvalitetniju sirovinu za vrhunsku pripremu hrane. Do sada je možda bila nedovoljno zastupljena u kulinarskoj ponudi Slovenije i mi to mijenjamo” – dodala je Jordan ističući kako je povezivanje farmi organskog uzgoja s trgovinama koje nude takvu hranu i namirnice te sve zajedno s vrhunskim kuharima ključno jer omogućuje povećanje potrošnje lokalne, ekološki proizvedene hrane kroz koju se jačaju eko okusi Slovenije. Time se i njeguje tradicionalna kuhinja oplemenjena modernim pristupom. Uz održivo skraćivanje opskrbnih lanaca, doprinosi se stvaranju novih tržišnih putova te se jača vidljivost i važnost najboljih slovenskih sirovina.

Kroketi od krumpira – mrkva, chef Leon Pinterič, gostilna Rajh

Kreativna mini kuharica

Uz hranu koja priča svoju priču sljubljena su i vina vinarija Keltis, Guerila, Pasji Rep, Burja, Lipej, Marof iz Slovenije te Šegota iz Hrvatske. Za one koji nisu te večeri željeli piti alkohol, uz sve se tanjure lijepo uklopio ekološki proizveden sok s Kmetije Repovž.

Uspjeh ovog projekta upravo je u povezivanju, pa je važno napomenuti kako je u njegovu realizaciju uključeno 20 partnera, a publikacija koja je točka na ‘i’ ovom projektu, vrlo je kreativna mini kuharica prilagođena svima. Sljubljivanje hrane kroz okuse dovedeno je do savršenstva, a kroz tanjure, koje možete kušati na spomenutim gastro adresama, kuhari su pokazali kako i sami možete koristiti autohtone namirnice pretvarajući ih u vlastito gastronomsko remek djelo. Knjižica Eko okusi Slovenije predstavlja 5 LAS područja i svako područje nosi svoje posebnosti.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko

 

Slovenci predstavili brojne novitete u turističkoj ponudi

U Zagrebu se u organizaciji portala Relaxino održala već tradicionalna godišnja poslovna radionica u okviru koje Slovenska turistička organizacija (STO) predstavlja turističke rezultate i novitete u turističkoj ponudi, a predstavnici destinacija kroz susrete s brojnim domaćim agentima koji su ove godine stigli iz različitih dijelova Hrvatske, dogovaraju suradnje koje iz godine u godinu rezultiraju sve boljim turističkim brojkama.

Hrvatski gosti u sve većem broju, iz godine u godinu, dolaze u neku od slovenskih destinacija te sada, po završetku vaše ljetne turističke sezone, tijekom koje su brojni naši državljani boravili na vašoj predivnoj obali, ponovno očekujemo „razmjenu“ , tj. dolazak Hrvata na odmor kod nas“, istaknuo je Dušan Pšeničnik, ekonomski savjetnik Veleposlanstva Republike Slovenije u Hrvatskoj.

Između dvadesetak slovenskih destinacija, od onih u kojima se odvija „city break“ turizam preko termi, skijališta do prirodnih fenomena i outdoor ponude, zasebno se predstavo Bohinj kao idealna destinacija za „bijeg“ od užurbane svakodnevice. Spektakularne Alpe koje služe kao kulisa prekrasnom Bohinjskom jezeru najprepoznatljivija su razglednica ove destinacije, a smještajne jedinice tvrtke Alpinia nalaze se u najljepšem i najpoznatijem dijelu te razglednice –  Nacionalnom parku Triglav. Odmor u Bohinju nudi široku lepezu izbora za goste, od onih koji traže aktivan odmor do onih kojima je cilj opuštanje u weellnes oazama, ali i uživanje u bogatoj gastro ponudi čiji su djelić predstavili slatkim delicijama uz koje se nazdravljalo vinima iz Kleti Krško te vinarije Radgonske gorice.

Andreja Milas, Aleksandra Lipej, Sara Stranjaković, Dušan Pšeničnik i Vlatka Vužić

“Najveći broj noćenja hrvatskih turista zabilježili smo tijekom 2022. godine u planinskim općinama, a slijede ih općine s termalnim izvorima i Grad Ljubljana. Naši dragi susjedi Sloveniju najviše posjećuju tijekom zimske sezone, a zatim slijedi jesenska“, izjavila je Aleksandra Lipej iz Slovenske turističke organizacije i podsjetila da su brojna slovenska skijališta evoluirala u turističke destinacije s cjelogodišnjom ponudom te osim zimskih radosti nude brojne aktivnosti za goste svih uzrasta bez obzira na godišnje doba. Naglasila je i važnu činjenicu da su ove godine uložena znatna sredstva u modernizaciju i širenje ponude na brojnim slovenskim skijalištima što će, vjeruju, rezultirati još većim interesom hrvatskih gostiju za skijanje u Sloveniji.

 

Foto: Rene Karaman

Dan je prekratak kada se krene u Krško

Živite u Zagrebu ili njegovoj okolici? Jeste li bili u Krškom? Prema našoj anketi, većina nije. Na žalost, stoljetni gradić uz granicu Slovenije i Hrvatske ima negativnu konotaciju zbog nuklearke, pa onda većina niti ne zna što se sve u Krškom može vidjeti – a može se puno toga.

Jedan dan sigurno nije dovoljan da se upoznaju sve divote – od prirodnih do kulturnih i povijesnih baština, isprobaju lokalni specijaliteti i vina, Hrvatima uglavnom poznatih vinarija koja sve veću prepoznatljivost dobivaju proizvodnjom pjenuašca. Naime, tlo i klima idealni su za uzgoj grožđa s većim postotkom kiselina najvažnijim faktorom za proizvodnju pjenušavih vina.

Mi smo se „preko grane“, kako se to prije govorilo, a sada se vozi bez zaustavljanja, uputili jedno poslijepodne. Onako… da malo istražimo.

Ovisi želite li platiti vinjetu, ili se voziti po starim cestama (i uštediti) gradić Krško udaljen je od Zagreba četrdesetak minuta do sat vremena vožnje. Mi smo odabrali staru cestu, jer petnaestak minuta nije igralo veliku ulogu u našim planovima. Budući da je grupa bila sastavljena od radoholičarskih putnika i vinoznalaca, odlučili smo malo zaviriti u povijest, malo u vinske podrume.

Za početak, uputili smo se u dvorac Rajhenburg (na slovenskom – Grad Rajhenburg), nekad zapušten i devastiran, a sada potpuno obnovljen u kojem oduševljavaju stalni postavi, nove izložbe i razna događanja na njegovom središnjem trgu. Sagrađen je na 60 metara visokom rtu iznad ušća potoka Brestanica u rijeku Savu i jedan je od najvažnijih spomenika srednjevjekovne dvorske arhitekture u Sloveniji.

Najstariji romanički dio svjedoči o prvobitnoj gradnji, između 1131. i 1147. godine pod nadbiskupom Conardom I, a dvorcem i pripadajućim posjedom stoljećima su pravljali legati koji su mu dali ime Dvorac Rajhenburg (njemački Reichenburg). Nasljednici obitelji koja je vladala dvorcem počeli su dodavati suvremenije elemente i postupno stvorili ono čemu se danas dive mnogi posjetitelji.

Godine 1881. dvorac i pripadajuće imanje kupili su redovnici trapisti u pretvorili ga u samostan, koji je bez prekida djelovao sve do rata 1941. godine. Bio je to samostan koji je, kako bismo rekli u današnje doba bio – samodostatan.  Isključivi vegentarijanci, dakako, osim sira trapista i finoga vina, redovnici su proizvodili sve što su konzumirali, a ostajalo je i za razmjenu te prodaju.

Prvi su imali traktor, telefon, električnu energiju iz vlastite hidroelektrane, prepakiravali su i prodavali čaj i egzotične mirodije, a iz njihovih se radionica u Europi prodavala čokolada, kakao…

U samostanu su okupacijske njemačke snage početkom Drugog svjetskog rata podigle logor za protjerivanje Slovenaca. Nakon relativno kratkog razdoblja obnove, nova je vlast 1947. godine nacionalizirala i konfiscirala Dvorac s pripadajućim posjedom.

Godinu dana kasnije glavna zgrada Dvorca pretvorena je u popravnu ustanovu za žene, a potom i u druge kaznene ustanove.  Od 1968. godine, kada je otvorena izložba o prognanicima, dvorac postaje mjesto prvenstveno namijenjeno muzejskim aktivnostima i događanjima, a pogotovo kada nakon nacionalizacije postaje vlasništvo Općine Krško koja 2011. godine počinje detaljnu obnovu, a 2012. godine otvara dvorac za javnost.

Najbolje je za razgledavanje muzejskog postava uzeti profesionalnog vodiča. Ljetno radno vrijeme je od 10 do 18 sati, a cijena ulaznice za studente 3,5€, odrasle 5€, te za obiteljsko razgledavanje 11€. Napominjemo: ima toliko toga za razgledati da smo ustanovili kako smo „prekratki“ s vremenom, pa smo kroz neke postave jednostavno „preletjeli“.

Muzejski postav daje uvid u povijest prvih vlasnika dvorca, djelovanja redovnika trapista, sudbinu slovenskih prognanika i vremena kada su se u njemu nalazili razni popravni domovi. S obećanjem da ćemo se vratiti i podrobnije razgledati dvorac u sklopu kojega se nalazi suvenirnica, čokoladarnica i restoran A3 , spustili smo se u podrum u kojem se nalazi Peninoteka.

Naime, trapisti su imali svoje vinograde na Sremiču iznad Krškog, a već 1895. godine proizvodili su pjenušac. To je bio dovoljan razlog da u podrumu dvorca, u Peninoteci okupe pjenušce posavskih vinara. Posjet Peninoteci i kušanje se mora najaviti, a potom će goste, kao i nas, dočekate sommelierka Ksenja Kregl.

Ksenja Kregl

Istenič, Slapšak, Žaren – brand Albiana, Kobal, Kunej, Kozinc… samo su neke od vinarija čije pjenušce se može kušati u Peninoteci. Ovisno  koliko se pjenušaca želi kušati, cijena degustacije u Peninoteci kreće se od 12€ do 18€. U podrumu dvorca kušali smo i pjenušac Turn vinarije Klet Krško u koju smo se, dobro raspoloženi, uputili iz dvorca Rajhenburg.

Klet Krško i vinoteka Turn (Roštoharjeva ulica 88) smještene su u staroj dvorskoj kleti u neposrednoj blizini Šrajbarskog turna i mauzoleja obitelji Auersperg (koji trenutačno, na žalost, još nisu u obnovi i prilično su devastirani).

Obitelj je na ovim prostorima živjela od 1653. do 1903. godine, a Klet Krško ne bi bila ono što je danas zahvaljujući grofu Antonu Aleksandru Auerspergu, umješnog trgovca koji je volio kulturu i umjetnost. Vinarija je tako postala privlačna za mnoge umjetnike koji su cijenili dobru kapljicu.

Među njima je i najveći slovenski pjesnik Franc Prešern. Tijekom  vođenog razgledavanja podruma uz kušanje vina, slušali smo priče, legende i mitove koji sežu u prošlost, o Rimljanima i njihovoj ljubavi prema vinu, o najljepšoj ljubavnoj priči povezanom sa sortom frankovka (u Sloveniji je zovu modra frankinja) te o koljevci koja je krojila sudbinu grofovske obitelji.

Klet Krško još nazivaju i domom Cvičeka, vina koje se nekoć odlično prodavalo i u Hrvatskoj. Vino je jedinstveno jer se radi od bijelog i crnog grožđa, sadrži mnogo manje alkohola od klasičnih vina, a kako kažu u Kleti Krško, idealan je za veselice jer kad ga se popije i malčice previše, drugog dana ne boli glava.

Ovisno za koju se degustaciju odlučite (Classic, Premium, Gourmet), toliko će trajati obilazak podruma, ali i kušanje vina te uparivanje s hranom lokalnih proizvođača u posebnom, obnovljenom dijelu podruma: Vinsko Gastronomskom centru Turn (od 17€ do 30€ po osobi).

Skoro je pala noć kad smo izašli iz podruma i Vinsko Gastronomskog centra, a prije nego što smo krenuli, Jure Grubar, direktor i enolog Kleti Krško, za rastanak je ispred vinoteke u kojoj se, osim njihovih vina mogu kupiti i specijialiteti lokalnih proizvođača, otvorio pjenušac Turn Bela Penina od autohtone sorte kraljevina. U grad Krško i njegovu okolicu svakako ćemo se vratiti, jer čeka nas još puno istraživanja, kušanja i nazdravljanja.

Jure Grubar

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić