Arhiva oznaka za: Vinarija Matić

Vino uz žlicu u krčmi Pri dečkima

Vesela i edukativna večer slasne hrane i vrhunskih vina, 19. izdanje eno gastro projekta Vino uz žlicu, održano je u krčmi Pri dečkima u zagrebačkoj Trnovčici (Gornja Dubrava), otvorenoj lani u listopadu. Dečki su: chef Mateo Pus i njegov poslovni partner Tomislav Škof, koji dolazi iz IT sektora, ali je također veliki zaljubljenik u gastronomiju.

Mateo Pus i Tomislav Škof

Iako mu je samo 27 godina, chef Mateo Pus je stekao veliko iskustvo radeći u prestižnim zagrebačkim restoranima kao što su ManO, Noel, Bota Šare, Pomeri i Kaiser. U najkraćem, kuhanje Pri dečkima moglo bi se opisati kao tradicionalno s modernim pristupom. ‘Pod utjecajem, ali ne onako kako su kuhale moje mama i baka’, rekao je Mateo, dodajući da se sva jela prezentirana na ovoj večeri, nalaze na njihovu stalnom jelovniku.

Šimić rakije

Prije nego se započelo s hranom i vinima, Franko Šimić iz obiteljske destilerije Šimić u Požegi, predstavio je rakije koje su otvorile apetit uzvanicima iz svijeta medija: Viljamovku, Šljivovicu i Kajsiju, kako nazivaju rakiju od marelice te liker Višnjevac. Obitelj Šimić na svom se imanju bavi i uzgojem voća te su njihove rakije i likeri potpuno prirodni, proizvedeni uz primjenu najsuvremenije njemačke tehnologije, a o njihovoj vrhunskoj kvaliteti svjedoče brojna priznanja koja su osvojili u zemlji i inozemstvu.

Juneći tartar, ručno rezani – na domaćem kruhu

Za početak poslužen je ručno rezani Juneći tartar na domaćem kruhu, karakterističan po tome što nema puno začina kao što se radi s klasičnim tartarom. Ukusan tartar, odličan kruh… za stolom se tražio zalogaj više! Uz to se u čašama perlao Kutjevo Maximo brut, prvi komercijalni pjenušac od graševine, proizveden klasičnom metodom. Ovaj matching posebno je pohvalio sommelier Tomislav Jakopović, također prisutan među uzvanicima.

Pomoć u posluživanju pružio je još jedan dečko – atrakcija večeri, robot konobar Keenon Dinerbot T8. Prije nego što se primio posla, robot je isprogramiran što treba raditi i mapirao je prostor restorana svojim naprednim kamerama i laserima da ‘snimi’ raspored stolova. ‘Što duže radi i poslužuje, robot će se zahvaljujući naprednoj tehnologiji bolje prilagoditi restoranu i gostima. Skenira događanja u ruti kojom prolazi, usporava ako se netko pojavi ispred njega, inteligentno izbjegava prepreke s planom binokularnog vida. Brzo postane miljenik gostiju ali i kolega konobara koji nisu roboti, jer osim posluživanja hrane i pića, brzo odveze prazne tanjure nazad u kuhinju. Može ponijeti oko pet kilograma hrane na svakoj tacni, poslužiti četiri stola istovremeno, radi ako treba 24 sata dnevno, ne traži plaću niti bolovanje’, našalio se Tomislav Kovač, direktor zagrebačke tvrtka Unitrg koja ih distribuira na hrvatskom tržištu.

Kutjevo Graševina Vinkomir 2022. uz Kremastu palentu s vrhnjem i špekom

Nakon što je robot obavio prvi zadatak i najavio budućnost, slijedio je povratak nečemu tradicionalnom. Iz vinarije Kutjevo, koja neprekidno djeluje od 1232. godine slijedilo je ugodno iznenađenje – Graševina Vinkomir 2022. o kojoj je gostima ispričao Matko Kovačić, predstavnik vinarije Kutjevo i upoznao ih sa svim dobrobitima ove sorte velikog potencijala. Ova je sasvim netipična, stilski drugačija od popularne Vrhunske Graševine. Grožđe dolazi iz vinograda s elitnog položaja Vinkomir kraj kojeg će na proljeće biti otvoren restoran s pogledom na kutjevačku Zlatnu dolinu, najavio je Kovačić.

Kremasta palenta sa špekom i vrhnjem

Tradicionalno s modernim pristupom, kako je svoje kuhanje na početku susreta najavio Mateo Pus osjetili smo u odličnoj Kremastoj palenti s vrhnjem i špekom. Kukuruzna krupica, špek i vrhnje, sastojci su koji su se uobičajeno nalazili u domaćinstvima u ruralnom sjevernom djelu Hrvatske, a za večeru su ga obožavali jesti i purgeri. Na sreću, chef Pus se odlučio “izvaditi” ga iz zaborava, što je oduševilo većinu prisutnih.

Dvoršak rajnski rizling uz jelo Krumpir i čvarci

Kako osim velikih vinarija, na ovim eventima promoviraju i one manje poznate, organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić kod Dečkih su pronašli ‘kućno vino’ – Dvoršak Rajnski rizling 2023 iz istoimene vinarije u Svetom Križu nedaleko Tuheljskih toplica u Zagorju. Predstavio ga je Srećko Dvoršak, čija se obitelj bavi poljoprivredom i stočarstvom, a uskoro će otvoriti vinotočje gdje će se, osim Rajnskog rizlinga moći kušati njihov Muškat žuti i Graševina, koja je i vino kuće Pri dečkima. Ipak, za prezentaciju su donijeli Rajnski rizling, koji je izvrsno nadopunio nevjerojatno ukusnu kombinaciju, po domaće zvanu Krumpir i čvarci.

Krumpir i čvarci

Krumpir je prehranio generacije, a od njega su dovitljive domaćice pripremale svakakva jela – od jednostavnih gustih krumpirovih juha, variva, stavljale su ga kao dodatak i prilog mnogim jelima, pekle ga cijelog, ribanog, malčice prignječenog… Eh, takvog nam je poslužio chef Pus i to na “polpetici” od čvaraka i ponekog komadića špeka koji je cijelom jelu dao toliko obožavani okus dima. Na krumpiru je bio poslužen u octu mariniran luk. Odlično je balansirao s masnoćom prisutnom u čvarcima i špeku, ali prema mišljenju većine, na porciji ga je bilo malo previše. Ali, staviti sa strane višak, nikom nije bio problem.

Vinarija Trs, Blaufränkisch 2020. i Janjeći ragu s pljukancima i vrganjima

Vino Blaufränkisch 2020, vinarije Trs iz Iloka, odnjegovano je godinu dana u hrastovim bačvama što mu daje bogat i dugotrajan okus. Da pojednostavimo, riječ je o germaniziranom nazivu plave frankovke, čiju autohtonost svojataju svi u srednjoj Europi, pa tako i mi u Hrvatskoj. Vino je duboke tamne rubinski crvene boje, nijansirane voćne aromatike kojom dominira zrelo bobičasto voće s finim pozadinskim notama tamne čokolade, kako je naglasila Iva Slišković, predstavnica vinarije Trs.

Janjeći ragu s pljukancima i vrganjima

Osim što je trebalo zamijesiti tijesto, svaki je pljukanac prošao kroz ruke chefa Pusa. A, ragu, taman začinjen, kremast, s mesom koje se topilo u ustima, zaključili smo, kuhali su satima, onako kako i treba. Krčma, kako su ostavili naziv ovog restorana bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a iz kuhinje “izbaciti”, kako to govore chefovi, velik broj tanjura nije tako jednostavno, pogotovo ako poslužuješ namirnicu koja “voli piti”. Pljukanci su tu večer bili jako žedni, pa su nam popili dobar dio umaka. I neka su jer su bili odlični, tako da u tanjuru, odnosno zdjelici nije ostala niti kap. A, bio je tako ukusan…

Vinarija Trs, ulje od sjemenki grožđa

Iz vinarije Trs smo prilike kušati i njihovo hladno prešano Ulje od sjemenki grožđa, koje se primjenjuje u gastronomiji i kozmetici; ima i zdravstvene blagodati za srčane bolesnike, a bogato je i E vitaminom. Od 1 kilograma sjemenki grožđa dobije se 1 decilitar ulja, pa je razumljivo što je tako cijenjeno među konzumentima.

Vinarija Opus, Opus Bridge Plavac mali 2018. i Odležana svinjska potrbušina pečena iispod peke s medom

Sljedeće vino došlo je iz  vinarije Opus iz Komarne, s juga Dalmacije. Članica obitelji i njihova zagrebačka predstavnica Andrea Popić donijela je ‘božanski nektar s kamena’, Opus Bridge Plavac mali 2018, vino koje je nastalo kao plod trostruke insolacije grožđa sa suncem, morem i kamenom. Iz vinarije Opus nedavno je izašao i prvi Pošip, a velika su očekivanja od berbe vrlo zahtjevnog i ne tako rasprostranjenog grka.

Odležana svinjska potrbušina pečena ispod peke s medom

Prava poslastica tek je slijedila – Odležana svinjska potrbušina pečena ispod peke s medom – jelo na koje je mladi chef Pus posebno ponosan. Nedavno ga je predstavio i na HTV-u uz novogodišnje preporuke jela. I nas je oduševila polagano pečena potrbušina, tako da se masni dio dobro rastopio, hrskave korice, taman začinjena uz nijanse meda koji joj je, kao i pečena mrkvica dao blagu dozu arome i slatkoće.

Vinarija Matić, Muškat ruža 2022. i Kolač s mrkvom

Regionalna zastupljenost vinara zaokružena je s Istrom i Muškat ružom 2022 vinarije Matić iz Baškota kod Višnjana. Ovo autohtono aromatično vino, kakvo proizvodi samo šest vinarija u Istri. Vlasnik vinarije Milenko Matić uzgaja čak 12 vinskih sorti, među kojima je najdominantnija malvazija. Njegovu Muškat ružu nadahnuto je predstavio vinoznalac Marko Havaši, naglasivši kako to vino znači ljubav, pa bi bilo prigodno da se na restoranskim stolovima nađe i za predstojeće Valentinovo. Samo ime vina podsjeća na crvene ruže i oduševljava bojom otopljenih latica, mirisom podsjećajući još na maline i jagode.

Kolač s mrkvom

Vino je bilo odličan izbor uz Kolač od mrkve s kremom od timijana i kandiranim orasima. Krema od jaja kuhana na pari, kolač koji je već na prvu mirisao po divnim začinima i orah na vrhu… ne suviše slatka kombinacija koja zove na zalogaj više.

Najbolje kombinacije

Kao što je uobičajeno na dosadašnjim eventima, i sada se birala najbolja kombinacija hrane i vina. Iako je većina glasala za kombinaciju Kutjevo Graševina Vinkomir 2022 s Kremastom palentom s vrhnjem i špekom, za našim smo stolom dodali i kombinaciju vina Opus Bridge Plavac mali 2018. Vinarije Opus s Odležanom svinjskom potrbušinom pečenom ispod peke s medom. Zbog ta dva jela sigurno ćemo opet navratiti u Krčmu Pri dečkima!

 

Tekst: Fama i Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

Susret Istre i Moslavine na 7. Faci s placa

Kako se bliži kraj godine, zahuktava se i manifestacija Faca s placa koju organiziraju sommelierka Manuela Maras i Ivo Pavlović, vlasnik wine shopa Witrina. Na sveopću radost mnogih ljubitelja dobre kapljice i dobrih zalogaja održana je sedma po redu, ovoga puta, zbog niskih temperatura – u wine shopu. Face koje su se spustile s kolicima s placa, odnosno obližnjeg Dolca, dočekala su dva vinara – iz mjesta Baškoti kraj Višnjana Milenko Matić iz vinarije Matić i Nikica Katić vinar poznatog moslavačkog gastro odredišta Klet Romić. Na početku druženja, kako to uvijek biva, otvarao se pjenušac. Ovoga puta, face su kušale Klet Romić LaRita, pjenušac od kupaže škrleta i moslavca. Ime je akronim kojim se Katić trajno zahvalio Leli (mami), Ani (supruzi), Riti (kćeri) i Teni (sestri) za strpljenje koje pokazuju prema njegovoj predanosti u vinogradu i podrumu, a potom i čaše, pa su na red došla mirna vina.

Nakon pjenušca najbolje je pasala svježa malvazija iz obiteljske vinarije Matić, koja se već četiri generacije bavi vinarstvom i vinogradarstvom. Imaju otprilike dvadeset hektara vinograda koja se nalaze u okolici sela Baškoti, između Vižinade, Kaštelira i Višnjana. Uz svježu su se malvaziju počele grickati i istarske kobasice koje se mogu nabaviti u wine shopu. Kriška po kriška, uz malo grisina i krekera, pa gutljaj po gutljaj malvazije sve dok na red nije došlo novo vino.

Milenko Matić i Manuela Maras

„Danas ćete probati škrlet mladi iz 2022. koji je filtriran prije tjedan dana. Htio sam da probate kako u ovoj fazi može biti fin, lagan, svjež, a što je najbitnije – mekan. Uvijek su nama Moslavcima, kao i Zagorcima prigovarali da su nam vina kisela. Sada kako je došlo do zatopljenja, škrletima su niže kiseline tako da su promijenila i vina“, kazao je vinar Nikica Katić kojemu su se ostvarila dva životna sna: baviti se sportom, odnosno rukometom i postati vinar koji će, kako je znao kazati „proizvoditi najbolji škrlet i frankovku u Moslavini“. Da Moslavci znaju napraviti i dobru graševinu uvjerile su se face nakon što je Katić otvorio i natočio svoju Klet Romić graševinu koja je dvije i pol godine odležala u bačvi.

Nikica Katić i Manuela Maras

Na red su došla ozbiljnija vina, a na stolu su se pojavile marmelade OPG-a Krstičević iz Krvavca II kraj Metkovića. Happy citrus nose naziv marmelade od limuna, mandarine, potom mandarine i naranče, a Happy Figs džem od smokava. Face su oduševile svojim okusima jer utisak je kao da jedeš svježe voće. Naime, na OPG-u imaju ekološki uzgoj voća (na etiketi se zeleni listić-dokaz eko proizvoda),   hladno prešaju za sokove, a od pulpe kuhaju marmelade koje nemaju gorčinu, već svježinu i slast. Dakako, svi se proizvodi mogu nabaviti u Witrini, a uvjerili smo se kako se odlično slažu sa zrelim sirevima koji su bili posluženi na centralnom stolu Witrine i dakako, s natočenim vinima gostujućih vinarija.

marmelade Happy Citrus

Nikica Katić je otvorio Klet Romić škrlet 190, nakon čega je dobio upite zašto ga je tako nazvao. „Jako sam ponosan na ovo vino, a brojka govori koliko dana je škrlet maceriran. Bran je na pun mjesec, pretakan dok je bio pun mjesec, punili smo ga u bocu na pun mjesec. Htio sam da vino bude posebno i da dokažem da škrlet, iako je berba 2019. može zadržati energiju i svježinu“ objasnio je mladi vinar otvarajući drugo vino na koje je također iznimno ponosan: DragoNadu. Vino je izazvalo oduševljenje prisutnih, a Katić je objašnjavao otkuda i ovo ime: „Da, ponosan sam na njega, zato sam ga i nazvao   prema djedu Dragi i Baki Nadi, mojim drugim roditeljima kod kojih sam u Kutini živio dok sam pohađao srednju školu“.

Na stol su stigli i arancini te limuncini iz OPG-a Krstičević, koje smo grickali uz gutljaje odlične odležane malvazije istarske Matić Afrodita. „Ovu sam malvaziju nazvao Afrodita, jer najvažniju istarsku sortu grožđa volim uspoređivati s Afroditom, božicom ljubavi, ljepote i požude. Ovo je vino blago macerirano pa odležano godinu dana u drvenim bačvama. S njime smo htjeli dokazati da malvazija ne mora biti uvijek svježa, i da vino od te sorte odlično podnosi odležavanje. Ovo je iz berbe 2019. od jednog od najstarijih klonova u našem vinogradu. Posadio ga je naš nono, a nekoliko smo redova uspjeli zaštititi od žutice koja je poharala naše vinograde. Nakon tri-četiri godine uspjeli smo uz pomoć prijatelja iz Slovenije dobiti sadnicu tog klona i sada imamo dovoljno trsova za proizvodnju ovog izuzetnog vina“ ponosno je objasnio Matić.

Došlo je vrijeme za crnjake. Nikica Katić je otvorio butelju Klet Romić Frankovka 2020. „Tužan sam što je frankovka zapostavljena u Hrvatskoj. Toliko da je se većina vinara i srami, a nije to zaslužila. Od te sorte se može napraviti veliko vino“ govorio je Katić dok je otvarao butelju Klet Romić Frankovka 2020. Iz Istre, iz vinarije Matić smo kušali relativno mlad Merlot 2020. koji će biti još bolji kad još odstoji u bocama.

Milenko Matić s pjenušcem Eros

Kraj druženja na 7. Faci s placa označilo je kušanje jednog posebnog pjenušca: Matić Eros rosé. „To je jedinstveni rose jer ga radimo od dva muškata: muškat ruža (80%) i muškat žuti (20%). A, nazvali smo ga Eros, po kralju ljubavi“ rekao je Matić, a u njega (pjenušac) smo se svi zaljubili.