Arhiva oznaka za: Vinarija Kozlović

Dva dana radionica Vinarta – od pjenušaca do ozbiljnih crnjaka i odležanih malvazija

Prije finala ovogodišnjeg devetog po redu Vinart Grand Tastinga, koje će se održati u već poznatom ambijentu Laube, gdje će svoja vina 1. i 2. ožujka od 12 do 19 sati, izložiti 140 odabranih vinarija, organizator ove manifestacije – Vinart već je u nekoliko navrata razveselio ljubitelje vina, vinske entuzijaste, a dijelom i poslovne pratitelje. Naime, u Petom kupeu je održan Petit tasting, a prošli je tjedan oduševio i prvi „blok“ radionica.

U mahom punim dvoranama Hotela Esplanade, u dva su se dana mogla su se kušati divna vina, od sommeliera i moderatora, te samih vinara i njihovih enologa doznati o pjenušavim, mladim i odležanim vinima i poslušati i naučiti mnogo o proizvodnji, terroiru, uparivanju vina sa hranom i načinom kušanja ovih divnih kapljica.

Od terroira do vrhunskih čaša

Koliko je važan terroir doznalo se na radionici „Iločki terroir“ koju je vodio Kruno Flipović. Kušala su se vina Iločkih podruma, a uspoređivala ona brana na položaju Principovac i vina s ostalih položaja ove najnagrađivanije hrvatske vinarije. Razlika je bila očita, a teško je bilo izdvojiti najbolje vino – jer o ukusima se ne raspravlja. Ipak, kada je Filipović upitao za favorita, naš je bio Iločki podrumi Chardonnay Principovac 2019.

Kruno Filipović, radionica Iločki terroir

Ljubitelji vina vinarije Meneghetti, a i oni koji preferiraju crna vina, došli su na svoje na odličnoj radionici „Meneghetti Red u Jeroboamu“, pogotovo jer su se otvarali magnumi i kušala vina iz linije Red vrhunske kvalitete. Radionicu su vodili Damir Bosek, glavni enolog vinarije i konzultant vinarije Walter Filiputti koji je i zaslužan za većinu kušanih vina, a njegova strast prema dobrim kapljicama postala je gotovo priljepčiva.

Konzultant vinarije Walter Filiputti i glavni enolog Damir Bosek, radionica Meneghetti Red u Jeroboamu

Pred prepunom dvoranom radionicu o vinima iz svoje vinarije vrlo je elokventno vodio vinar Ante Sladić. Da je radionica dulje trajala, odnosno da je na raspolaganju imao više vremena, sigurno bi donio i još koja vina. Ova koja su se kušala, oduševila su publiku – od premijerno kušanog pjenušca od sorte debit, do prošeka od grožđa sorte maraština. Sladić je u svojim vinogradima dao prednost autohtonim sortama, grožđe uzgaja po ekološkim standardima, a njegova vina, kao i fantastične etikete pričaju svoju priču za koju preporučujemo da je otkrijete!

Ante Sladić, radionica Od pjenušca do prošeka

Kraj radionica prvog dana bio je zapravo performance – odnosno kako je radionicu nazvao moderator Stafano Canello, bio je to Wine Glass Tasting, a glavnu su ulogu imale poznate Riedel čaše. Slijedeći upute Stefana Canella svi su se uvjerili koliko su za kušanje dobrih kapljica bitne čaše koje svojim oblikom definiraju miris i okus vina.

Stafano Canello

Od Plešivice do Istre

Mnogi su na radionicu drugog dana, „Lagradi – skriveni dragulj Plešivice“, koju je moderirao Kruno Filipović, došli iz velike znatiželje – da konačno kušaju vina iz njihovog podruma. Radionica je započeta odličnim Lagradi pjenušcem brut, a kušajući potom Pinot sivi iz 2021. i 2022. godine, potom Sauvignon blanc također iz 2021. i 2022. te Chardonnay 2021. i Muškat 2022., svi su se složili kako u ovim suptilnim vinima postoji sortnost, ali ona nije jako naglašena. Stoga, ako su vam do sada vina od sorte sauvignon bila previše aromatična, svakako kušajte ona iz vinarije Lagradi.

Ivan Velikanović, vlasnik vinarije Lagradi

Zna se da se vino i sir vole obostrano, ali pojedini sirevi upareni s određenim vinima u ustima stvaraju posebnu ekspresiju. Dokazala je to Lucija Matijević na radionici koja je organizirana u suradnji sa sponzorom President. Sljedeći njene upute, svi su se vrlo brzo uvjerili da uz pjenušac brut odlično prija slani meki sir, a onaj s plemenitom plijesni dobro je poslužiti uz slatkasti Muškat. Radionica je izazvala velik interes, jer dobro je znati koja vina natočiti i kakav sir poslužiti kad ti u posjet dođu dragi ljudi.

Lucija Matijević, radionica Sparivanje vina i sira – gourmet iskustvo by President

Posljednja radionica prvog bloka kojeg nam je pripremio Vinart zvala se „Kozlović – usporedno kušanje malvazija različitih berbi“. Moderirao ju je Saša Špiranec, a predstavnici vinarije bili su Gianfranco s kćerkom Giannom, koja se nakon diplome i magisterija vrlo ozbiljno posvetila vinariji svojih roditelja. Kako je naglasio Špiranec, radionicom su htjeli upoznati publiku s vinima vinarije Kozlović, ali i upoznati malvaziju kao sortu, odnosno s njenim potencijalima.

Gianna i Gianfranco Kozlović

Točila su se 3x po dva para vina i uočavale razlike, a zašto su one nastale, publici su objašnjavali otac i kći Kozlović. Neki su iz publike za favorite odabrali svježu malvaziju, dok drugi, pet godina stariju. Kušala su se i dva vina iz linije Selekcija, a potom iz 2013. i 2018. malvazije s položaja Santa Lucia. Za kraj radionice, otvarale su se butelje Kozlović, Santa Lucia Po Mojen 2015.

„Takva malvazija se oduvijek radila u Istri. Doduše ne istu kao što je ova, moj otac Armando je radio otkada zna za sebe. Ja sam je odlučio napraviti uz pomoć moderne tehnologija i to po mojem, onakvu kakvu ja volim piti, jer smatram da svako vino mora biti čisto, ekstremno precizno“, kazao je Gianfranco Kozlović, a o njenoj kvaliteti i posebnosti govorili su zadovoljni osmjesi na licima publike. Uostalom, Malvazija je vino koje ljude čini sretnima, jer… svi je vole!

Veselimo se radionicama koja će se u Hotelu Esplanade održati 27. 28. i 29. veljače i novosti na programu: Vinart Silent Tasting, zakazanog 29. veljače od 10 do 16 sati u Esplanadi. Bit će to kušanje 115 odabranih vina iz četiri hrvatske vinske regije a namijenjeno je prvenstveno stranim i domaćim novinarima koji će se u tišini i bez vanjskih utjecaja moći potpuno posvetiti vinima, fokusirajući se na mirise, okuse i teksture.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Vinart i Sunčana Barušić

Udruga WOW dodijelila nagrade za naj-vino godine

Udruga WOW nedavno je svečano proslavila svoj 12. Rođendan i dodijelila svoje godišnje nagrade za vino godine. WOW-ice su svoju važnu proslavu „pred-tinejdžerskog“ rođendana i dodjelu tradicionalnih godišnjih nagrada organizirale u sklopu svog partyja povodom nadolazećih blagdana.

Tko još ne zna: Udruga WOW redovito već 11 godina dodjeluje vlastite godišnje nagrade za naj-vino godine. Zapravo je to bilo bilo super-finale akcije „Što žene žele“ (izbor vina po ženskom ukusu) koja traje svake godine od svibnja do listopada, a provodi se anketom među članicama i simpatizerkama. Premda je ime akcije „Što žene žele“ pomalo duhovito, sustav izbora je itekako ozbiljan. Upravo zato što su pretpostavljale da će biti odmahivanja rukom jer su – zamislite – žene, smislile su način izbora njima najdražih vina koji je elaboriran i  nadasve ozbiljan a ipak poseban i „ženstven“.

Akcija biranja najboljih vina po njihovom, rafiniranom ženskom ukusu, tijekom godina se afirmirala, baš kao i sama, tek godinu starija udruga.  A WOW izbor za Grand Prix zanimljivo je zamišljen, drukčiji od ostalih i u igri su isključivo hrvatska vina. Vinari ih jako vole primiti jer su nagrade, za razliku od uobičajenih plaketa, zvjezdica, bodova, diploma i priznanja, itekako konkretne.

Tako su do sada ukupni pobjednici izbora (WOW Grand Prix) svake godine putovali u režiji WOW-ica u neku vionsku regiju svijeta.  Lista vinara koji su putovali s WOW je impozantna: Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano.

Prošlogodišnji pobjednici iz vinarije Benvenuti putovali su na nagradno putovanje u talijanski Piemonte., a uz pomoć agilnog vinskog koncepta „Hrvatska na čašu“ /„Croatia By the Glass“, u sastavu Tomislav Tuđen i Jure Andrijašević.

Tri razine filtera

Izbor ide kroz tri razine filtera a započinje (pred)selekcijskom listom vina koju svake godine sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier, svojevrsni vinski „kustos” ili „izbornik“(izbornica).

On (ili ona) selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja autorsku listu najboljih/najzanimljivijih/najuspješnijih vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i “desertna” (vina s ostatkom  šećera). Do sada su vinski selektori bili odreda renomirani sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug i posljednji – Darko Lugarić.

– U drugoj fazi, sve WOW članice i simpatizerke, njih više od 200, a među kojima su i ugledne vinske i gastro novinarke, sommelierke, konzultantice, enologinje, vlasnice vinoteka i restorana, stručnjakinje za vinski marketing i zaljubljenice u vino i kulturu stola – mogu glasati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalnih vina, (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). U trećoj i izlučnoj fazi, konačnu odluku donose tri vinski upućene članice kušanjem naslijepo.

– Finalni ocjenjivački sud ovog puta bile su Egle Katunar, voditeljica prodaje i marketinga Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika na otoku Krku; Lucija Matijević sommelierka trećeg stupnja i predavačica HSK (Hrvatskog sommelierskog kluba) i mlada vinska stručnjakinja Jana Košćec, također s položenim trežim stupnjem HSK. Finalno žiriranje vina naslijepo održano je ove jeseni u Iki, uz pomoć spretnih djelatnika hotela Ikador – vještog head-sommeliera Mate Negulića i vrhunske profesionalke Andree Klemenčić. Nakon što je žiri među dvanaest finalista odabrao pobjednike u svakoj od pet kategorija, slijedio je i najveći zadatak: izdvojiti jedno vino (i njegovog autora) koje ih je najviše impresioniralo.

Ovogodišnja lista finalista: u kategoriji pjenušaca: – Amfora, vinarije Tomac i Blanc de Noirs vinarije Jagunić, obje s Plešivice, hrvatske Champagne. Pobijedio je Blanc de Noirs vinarije Jagunić a nagradu je Dominiku Jaguniću uručio renomirani sommelier Goran Petrić.

U kategoriji bijelih vina tri najbolja su malvazija Santa Lucija 2017., malvazija OMO 2020. i Enjigi Venje KB.BQ. 2010 a pobijedio je Enjigi Venje KB.BQ. 2010. Nagradu je Ivi Enjingiju uručio maslinar Duilio Belić čija su se ulja kušala uz vrhunsku hranu.

Dva najbolja roséa su Rossella vinarije Poletti i Rosé Premium vinarije Kutjevo, oba iz 2022. Pobijedio je Rosé Premium vinarije Kutjevo. Nagradu je Petru Marincelu uručila Sanja Muzaferija, osnivačica i direktorica festivala ružičastih vina „Pink Day Zagreb“, koji će iduće godine 20.travnja u Laubi doživjeti svoje 11.izdanje.

Među crvenima izdvojili su se teran Barbarossa 2019. vinarije Tomaz, Trnjak 2017. vinarije Grabovac i crvena kupaža istarskog majstora Morena Degrassija Terre Bianche 2012.  Pobijedio je  Barbarossa 2019. vinarije Tomaz,a nagardu je Klaudiju Tomazu uručio uvaženi sommelier i autor pred-selekcijske liste, Darko Lugarić

Od desertnih vina u vrhu su Iločki podrumi s Tramincem Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016., te prošek Babić 2018., vinarije Testament. Pobijedio je Traminac Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016  a nagradu je Luki Lozančiću uručila sommelierka i članica izlučnog ocjenjivačkog suda, Jana Košćec.

Za nagradu, pobjednici u svakoj kategoriji dobili su skulpturu koju je dizajnirala dizajnerska grupa “Grupa”, a ukupni pobjednik Ivo Enjigi  odlazi na, zasad još uvijek tajnu, vinsku destinaciju. Na nagradi mu je čestitao prošlogodišnji pobjednik, Albert Benvenuti.

Nakon službenog dijela dodjele nagrada, uslijedio je party koji je svojim vinima ponajprije „ukrasio“ ukupni pobjednik, veteran i legenda Ivo Enjingi koji je za ovu priliku donio i za okupljene goste otvorio cijelu vertikalu fantastičnih vina iz svog podruma. Uz pobjedničko vino, Enjigi Venje KB.BQ. 2010 , kušala su se i bijelo Venje 2015., Venje 2010., Venje 2006. Sve je oduševilo upravo vino iz  2006., koje je još uvijek živo, vibnrantno i vrlo užitno te u super formi. A za sladokusce bili su tu i Traminac izborna beba bobica 2009., kao i rizlinzi iz 2012. i 2008. I crno Venje 2009. Zaključak svih prisutnih: Top vina, top vinari, vrhunska organizacija, lijepo društvo. Hvala svima

Foto: Rene Karaman

Počele zanimljive radionice Vinarta

Počelo je razdoblje Vinarta. Prije velikog promenadnog kušanja koje će se održati u Laubi, 3 i 4. ožujka, u zagrebačkom Hotelu Dubrovnik održavaju se vrlo kvalitetne i zanimljive radionice – još u nekima, do sredine idućeg tjedna ima mjesta, pa možete osigurati i svoje na https://grandtasting-vinart.com/hr/radionice_i_ulaznice/

Prvog dana prisustvovali smo na tri: Povratak Zanemarene vugave – Vinarija Vislander, Legradi Plešivica&Tilia Vipava – usporedno kušanje sorti sauvignon i pinot sivi s dva različita terroira i Kozlović – sva vina položaja Santa Lucia.

Jelena Bilanović

Na radionici koju su održali Jelena Bilanović i Robert Brkić imali smo prilike kušati pjenušac od sorte vugava i tri mirna vina. Neki od prisutnih prvi su se puta susreli s ovom sortom koju, zahvaljujući Vinariji Vislander sa Visa čeka svjetla budućnost. Kušanjem vina Bugava Antique iz 2021. vinarija, koja će se još proširiti, dokazala je da ova se od ove sorte mogu raditi i ozbiljna vina.

Matjaž Lemut i Ivan Velikanović

 

Na radionici koju je održao Matjaž Lemut, vlasnik vinarije Tilia iz Vipavske doline i enolog koji je svojim savjetima podigao kvalitetu proizvodnje i mnogih hrvatskih vinarija, usporedno su se kušala vina sorti sauvignon i pinot sivi. Bilo je interesantno primjećivati razlike u vinima koja su proizvedena od grožđa koje je dozrijevalo gotovo na istim zemljopisnim širinama, koja su rađena s istim kvascima, a finese određuju klima, tlo i, kako je napomenuo Lemut – odluka vinara.

Gianfranco Kozlović

Posljednju radionicu toga dana zajednički su održali vinar Gianfranco Kozlović iz vinarije Kozlović i Saša Špiranec i slikom, riječima te ono što su svi priželjkivali, vinima prisutnima dočarali zašto je položaj Santa Lucia u Istri jedan od najvrjednijih vinogradarskih položaja u Hrvatskoj. Nalazi se na 240 metara nadmorske visine nadomak Buja, a površina mu iznosi 25 ha. Prvi nasadi datiraju iz 1961. godine, a tijekom vremena osim pomlađivanja nasada malvazije, obitelj Kozlović je otkrila i posebne pozicije na kojima odlično uspijevaju teran, merlot te cabernet sauvignon. Kozlović Santa Lucia Malvazija 2009. sve je ostavila bez daha i dokazala da malvazija ima velikog potencijala za odležavanje, a teran, za kojeg je Gianfranco izjavio da mu je nakon malvazije nova ljubav i izazov, oduševio je sve prisutne. To je divlje vino kojeg se treba savladati, a kada se to dogodi, postati će veliko vino spremno za dugogodišnje odležavanje.

 

En primeur 2023. Istrijani u Zagrebu potvrdili status vrhunskih vinara

Više od šezdeset vinara iz Istre predstavilo je malvazije istarske berbe 2022. na 11. En primeuru, manifestaciji koju je 2012. pokrenula Vinistra po uzoru na takva događanja u Francuskoj. Premijerno kušanje vina u zagrebačkom hotelu Esplanade tradicionalno je okupilo hrvatsku vinsku scenu, sommeliere, enologe, vlasnike ugostiteljskih objekata, distributere, sve one koji su željeli na vrijeme rezervirati vina dok su još u bačvama, ali i ljubitelje malvazije i istarskih vina.

„Prošla vinogradarska godina bila je vrlo izazovna i obilježena velikim sušama ali istarski vinari imaju puno utakmica u nogama pa su ponovo odradili vrhunski posao. Siguran sam da ćemo nakon En primeura još jednom zaključiti kako imamo jako dobre mlade malvazije“, ističe Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre pred kojom je iznimno dinamična godina s atraktivnim vinskim manifestacijama. Među njima i važno domaćinstvo prestižnog svjetskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles.

Luka Rossi, Boris Miletić, Sandra Zokić, Zlatko Komadina i Marko Miklaužić

Prije promenadnog kušanja održana je radionica”Malvazija kroz različite terroire Istre” koju su vodili sommelier Filip Savić i dr. sc. Kristijan Damjanić. Na radionici su predstavljeni najbolji uzorci malvazije istarske berbe 2022. Naime, stručan žiri je odabrao 11 uzoraka koji najbolje predstavljaju pet vinarskih regija na koje je podijeljena Istra, pa su prisutni imali prilike kušati malvaziju iz vinarije Vivoda (jug), malvaziju Festigia iz Agrolagune (zapad), malvaziju vinarije Kadum (također zapadna regija), malvaziju vinarije Franković (sjever-sjeverozapad). Iz iste regije predstavljena je i malvazija vinarije Dešković, potom malvazija Valenta (centralni dio Istre) i malvazija vinarije Benazić (istočni dio Istre). “Zadatak nije bilo lagan jer od 43 pristigla uzorka morali smo izdvojiti ovih jedanaest i nadamo se da smo uspjeli barem donekle dočarati koliko se malvazije istarske razlikuju s obzirom na terroir i kakvih će karatkeristika biti vina od ove sorte iz prošlogodišnje berbe” rekao je sommelier Filip Savić.

“Impresionira me kako Istrijani savršeno spajaju proizvodnju vina i maslinovog ulja s turizmom i u tom smislu je genijalna ideja da se Concours Mondial de Bruxelles održava u Istri gdje će se svijetu osim vinara iz Istre i čitave Hrvatske prezentirati i Istra kao turistička destinacija. Ovo je velika vrijednost za hrvatski turizam i hrvatsko vinarstvo“, istaknula je Sandra Zokić, izaslanica ministrice poljoprivrede i ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište.

Boris Miletić istarski župan, također je potvrdio značaj Concours Mondial de Bruxellesa za istarski turizam i vinarstvo, a kao jedan od simbola Istre izdvojio malvaziju istarsku koja kvalitetom parira i mnogo većim vinskim regijama.

Kao i svake godine s istarskim vinarima u Esplanadu je stiglo i dvadesetak kolega s Kvarnera sa žlahtinama te članovi Bregovite Hrvatske s mladim vinima. Kvarnerske vinare podržao je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, a član Upravnog odbora vinara Bregovite Hrvatske Marko Miklaužić istaknuo je kako su za razvoj ove vinske regije zaslužne tri autohtone sorte škrlet, pušipel i kraljevina koje su se također mogle kušati u Zagrebu na En primeuru.

Ana i Marino Markežić

U zahuktaloj atmosferi, svatko je nalazio svog favorita, poznato lice vinara s kojim je razmijenio mišljenja i komentare, a kušajući toliko dobrih mladih vina bilo je teško odlučiti se za najbolje.

„Nakon standardno dobrog Kozlovića, vinarije koja iz godine u godinu s odličnim vinima opravdava kvalitetu svog rada, najviše mi se svidjela mlada malvazija vinarije Kabola. Još je u mladoj formi, jučer je punjena iz tanka, ali kad se primiri i malo „odmori“, biti će to vrhunsko vino voćno-mineralne arome. Pohvalila bih i mlade malvazije vinarije Marijana Armana koje imaju nešto više alkohola, a istodobno su mineralne, tople, svilenkaste i već sada dobro izbalansirane, te malvaziju vinara Claudia Tomaza. Ona pak ima niže alkohole (oko 11%) sviježih je aroma, te jako izražene voćnosti“ rekla je sommelierka Manuela Maras i napomenula kako joj se kod gostujućih vinarija iz Bregovite Hrvatske najviše svidio pušipel vinarije Cmrečnjak koji će sigurno ove godine biti omiljeno u krugovima ljubitelja vinskih kapljica, koji vole svježa vina raskošne arome.

Antonio Tomaz

Nina Arman

 

Foto: Merlo De Graia i Sunčana Barušić