Arhiva oznaka za: Vinarija Degrassi

Izola postaje glavni grad refoška

Tradicionalni međunarodni festival vina Refuscus Mundi – Svijet Refoška održat će se u Izoli u subotu, 10. veljače, u 14.00 sati. Na festivalu koji broji deset godišnjicu, sudjeluje više od 45 proizvođača iz Slovenije, Hrvatske i Italije. Iz hrvatske Istre vina će predstaviti Degrassi, Ipša i Veralda. Osim već poznatih proizvođača refoška, ove će godine na festivalu gostovati i kvarnerski vinari koji će predstaviti vina rijetke crvene sorte Sansigot.

Refošk je naziv za nekoliko različitih sorata grožđa ili njihovih varijanata u regijama sjevernog Jadrana. U slovenskoj istri Refošk je najrasprostranjenija sorta i dio je vinske kulturne tradicije.

Od refoška su se nekad proizvodila samo jednogodišnja ili vintage vina, dok se danas od te sorte proizvode mnoge izvrsne etikete. Osim crnih vina, na tržištu su i rosei, pjenušava vina različitih boja i desertna vina. Prije dva desetljeća neki vinari – predvođeni Vinakoperom – počeli su proizvoditi vina pripremana za dugo sazrijevanje. Predanim radom u vinogradima i podrumima refošk je dobio kozmopolitsku oznaku i postao vino s finim taninima i umjerenim kiselinama.

Posebno mjesto u Izoli imat će štand s Refoškom od 15 nijansi crvene. Na njemu će biti predstavljena vina prošlogodišnje berbe iz 15 istarskih podruma pod pokroviteljstvom Vinakoper. Sav prihod od prodaje namijenjen je za dobrotvorne svrhe, kako bi se ublažile posljedice ljetnih poplava u Sloveniji.

Proizvođačima refoška u Izoli ove će se godine prvi put pridružiti vinari Ivan Katunar, Vinarija Katunar Estate te vinarija Šipun iz Kvarnera, u kojoj otočki vinari čuvaju tradiciju proizvodnje autohtone crvene sorte Sansigot (Sušćan) koja se uzgaja na samo četiri hektara. Jednu od odabranih degustacija u knjižnici palače Manzioli vodit će Toni Katunar i bit će posvećena Sansigotu.

Festival Refuscus Mundi – Svijet Refoška održava se u palači Manzioli od 14.00 do 20.30 sati. Ulaznica je 20 eura. Sudjelovanje na radionicama je besplatno, ali je registracija obvezna jer je broj mjesta ograničen.

INFO:
info@refuscusmundi.si
FB Refuscus Mundi

 

VINARiJE: 15 odtenkov rdeče – Accordini – Aleksi Jakomin – Besednjak – Bordon – Brič – Castello di Rubbia – CV Colja – Degrassi – Di Gaspero – Fedora – Ivan Katunar – Ipša – Jogan Damijan – Katunar Winery – Kobal – Korenika&Moškon – Kralj – Krmac – La Viarte – Lah Peter – Lenardon – Livio Felluga – Macor – Markežič – Milič Damijan – MonteMoro – R&D Korenika – Ratoša – Ražman – Rodica – Rojac – Ronc dai Luchis – Santomas – Slamič – Slavček – SteraS – Šipun – Štemberger – Štoka – UOU – Valenčak – Veralda – Vina Montis-Eko Laura – Vinakoper – Vinakras – Vrabec – Zani – Zaro

 

Vodič kroz vinoteke: „Vinske zvijezde“ preporučuju najbolje blagdansko vino

Bliže se blagdani, dani kada se peku kolači, a jelovnik se pomno sastavlja da bi se zadivilo ukućane i goste. Pa, uz planirana jela treba poslužiti i dobro vino, stoga donosimo rezultate ocjenjivanja komisije Vinskih zvijezda. Jer, kada stručnjaci neko nekom vinu dodijele visoke bodove, dobar je to vodič za kupnju bez propitkivanja.

Najbolje ocijenjeno blagdansko vino 6. ovogodišnjeg ocjenjivanja Vinskih zvijezda jest vrhunsko desertno vino Šibenski Jakov 2019. Vinoplod-vinarija Šibenik. Tako su odlučili ocjenjivači „naslijepo“ na nedavnom ocjenjivanju u zagrebačkom Michelin restoranu Noel, između 23 pristigla uzorka – 19 pjenušavih i 4 mirna vina.

Komisija je brojila 5 članova:  Zvjezdana Marković, certificirana kušačica i profesorica na Agronomskom fakultetu u Zagrebu (Zavod za vinarstvo i  vinogradarstvo),  dipl.ing agr. Saša Zec, enolog, Toni Arbunić, glavni sommelier Noela, Matea Vojinović,  studentica diplomskog studija Vinogradarstvo i vinarstvo Agronomskog fakulteta, te profesorica Marija Vukelić, voditeljica projekta i predsjednica komisije. Vina je točio mladi sommelier Noela Vito Crnković.

Pobjedničko vino dobilo je čak 95 boda, proglašeno je šampionom ocjenjivanja te je time osvojilo zlatno priznanje s „pet zvjezdica“. Opisano je  kao mirisno, fino, slasno i sočno s aromama suhih  smokava, marelica i meda. Na okusu je puno, kompleksno i trajno. Uz njega se preporučuju sitni blagdanski kolači, kuglofi, medenjaci, torte s bijelom čokoladom ali i – gusja jetra!

Drugo mjesto dijele pjenušavi moslavački Glamour Rosé Extra brut 2017. vinarije  Miklaužić (94,8 boda) i Korlatov Merlot Boutique 2019. (94,8).

Na trećem je mjestu iločki Traminac IBPB vinarije Papak, 2017. (94,4).

U nastavku su ukupni rezultati prema broju zvjezdica i pravilima projekta Vinske zvijezde

Pet zvjezdica – veliko zlato  (95-98,5):

Šibenski Jakov, desertno, 2019., Vinoplod-vinarija Šibenik (95); Merlot Boutique 2019. Korlat  (94,8) Glamour Rosé Extra brut 2017. Miklaužić (94,8)

Najbolja desertna vina

Četiri zvjezdice – zlato (90-94,5 bodova):   

Desertna: Traminac IBPB 2017. Vina Papak-Ilok; Traminac Primus 2018. Bolfan;

Najbolja ružičasta pjenušava vina

Ružičasta pjenušava: Bregh Rosé Brut Petrač, Ružica Vinodola Brut Pavlomir, Viška bonda brut Vislander; La Pien brut Gregorić, Lilith extra brut Degrassi, La vie en Rosé brut Degrassi, Radosh Rosé Vina Papak Ilok

Najbolja bijela pjenušava vina

Bijela pjenušava: Baronial brut vina Vuglec; Meandar brut Erdutski vinogradi, Komiška bonda brut Vislander; Trdenić Brut; Organic Muscat demi sec Kopjar, Jasminka demi sec, Vuglec&Bodren, By the Way doux, Bodren.

Tri zvjezdice – srebro (85 – 89,5 bodova):

Klassik Brut Kašner; Memoria Brut Nature, Enosophia

 

Foto: Julio Frangen i Sunčana Barušić

Održan 6. Salon pjenušavih vina Zagreb

Pjenušava su vina zasvjetlucala u Maksimiru. Održan je 6. Salon pjenušavih vina u velikoj dvorani restorana Maksimir i na terasi okruženoj zelenilom. Na njemu je svoja vina predstavilo 25 izlagača iz Hrvatske, Slovenije i Italije vinskim ljubiteljima i znalcima.

Tijekom priredbe oblaci su se razišli, a uz zvuke filmske glazbe Elme & Admira iz sastava Filmmusicorkestar, ozračje je bilo posebno – i »otjeralo« onaj jedan najavljeni pljusak – dobrom energijom. Posebna atrakcija bila je ledena skulptura postolja Tvornice Leda na kojemu su stajali najbolje ocijenjeni hrvatski pjenušci – Kopjarov Rosé; Josipovićev Jazz i Pavlomirov 1288.

Vinari su imali više od dvije etikete, stoga je broj butelja na pjenušavom druženju bio zavidan – prava radost za ljubitelje mjehurića. Uz standardno kušanje na izlagačkim mjestima, posjetitelji su mogli nazočiti dvjema besplatnim radionicama, kojima je mreža Salon of Sparkling Wines ponovno pokazala važnost edukacije i umjerenosti u ispijanju zavodljivih gutljaja, uz obaveznu hidrataciju za koju se pobrinula Cetina.

Prvu radionicu Pjenušavi susret u čaši: Hrvatska & Slovenija moderirale su organizatorice, dr.sc. Nina Levičnik, osnivačica mreže Salon of Sparkling Wines i prof. Marija Vukelić, direktorica Salona pjenušavih vina Zagreb, naglasivši pritom važnost čaše iz koje se pjenušava vina piju. Za ovu prigodu odabrana je hrvatska čaša – Riedel Malvazija istarska koja odlično ističe i mirise pjenušavih vina. U kušanju naslijepo i neobaveznom vinskom razgovoru uz najbolje ocijenjene pjenušce mreže – Kopjar, Josipović, Pavlomir, Albiana, Kozinc i Klet Krško – polaznici su pokušali prepoznati iz koje države dolaze.

Na drugoj radionici  Pogodi metodu: charmat ili tradicionalna  po dva pjenušca obiju metoda kušana su također naslijepo, a nakon prepoznavanja metoda, predstavile su se vinarije Royal Hill Estate iz Erduta i Degrassi iz Istre, objasnivši na koji način rade svoja pjenušava vina te kakve su razlike i sličnosti metoda.

Salon pjenušavih vina Zagreb pokazao je raznolikost sortimenta i regija u kojima se pjenušava vina proizvode, doveo je ciljano publiku koja voli i želi više naučiti o  mjehurićima te najavio sljedeći susret u Ljubljani, već ovaj petak 9.6.2023., na 9. Salonu penečih vin Ljubljana.  Dobro došli!

Foto: Julio Frangen i Sunčana Barušić

Meneghetti Val Gambalera berbe 2015. najbolje ocijenjeno hrvatsko vino na Concours Mondial de Bruxellesu

Istarsko vino Val Gambalera iz 2015. vinarije Meneghetti osvojilo je veliko zlato na prestižnom svjetskom ocjenjivanju Concours Mondial de Bruxelles kojem je od 11. do 14. svibnja domaćin bila Vinistra. Uz medalju najvišeg sjaja ovo je odlično vino osvojilo titulu i najbolje ocijenjenog vina iz Hrvatske.

 

Podsjetimo među 7.504 uzorka vina koliko ih je iz čitavog svijeta pristiglo na ocjenjivanje u porečku dvoranu Žatika, 220 ih je stiglo iz Hrvatske, od čega 150 iz Istre.

Zlatom su se okitile 23 hrvatske vinarije, među njima čak 14 istarskih vina – Castello Festigia iz 2020. Agrolagune, Palun Cuvee 2020. i Merlot 2020. vinarije Marčeta, Kabola Amfora Malvazija 2020., Vivoda Malvazija istarska 2022., Simminor 2018. i Fuga 2019. Vina Dobravac, Malvazija Istarska iz 2022. OPG-a Poleis, Živolić Melot iz 2021., Dešković Chardonnay barrique iz 2021., Degrassi Terre Bianche Cuvee Rouge Riserva iz 2013., Poletti Cabernet Sauvignon iz 2016., Familia Deklić iz 2016. Vina Deklić i Fakin Chardonnay iz 2022.

Stiglo je zlato i na Kvarner, osvojio ga je Anton Katunar za Žlahtinu Sveta Lucija iz 2022., a  četiri zlata otišla su u Slavoniju i Hrvatsko Podunavlje – Kutjevu d.d. za Maximo Nero iz 2019., Belju Plus za Frankovku iz 2009., Cabernet Sauvignon – Merlot iz 2020. i Goldberg Chardonnay berbe 2006. Četiri zlata stigla su i u dalmatinske vinarije – Grabovcu za Syrah Riservu iz 2020., Badelu 1862. za Korlat Merlot Eco iz 2019. i Korlat Supreme iz 2015. te Vinarstvu Prović za Dux iz 2019.

Od 27 srebrnih medalja koliko su ih dobile hrvatske vinarije, ponovo najveći broj, njih 15, osvojila su istarska vina – Vicinim Malvazija Istarska iz 2022. OPG Marka Bernobića, Malvazija Venka iz 2019. vinarije Marčeta, Malvazija Istarska 2022. AB vina – Anđela Brčića, Amfora Muškat Momjanski 2020. vinarije Kabola, Benvenutijeva Malvazija Livio Benvenuti iz 2021., Sonata Riserva iz 2020. Vina Dobravac, Malvazija Istarska iz 2022. Robija Damijanića, Agrolagunine Malvazija Istarska Festigia iz 2022., Vina Laguna Malvazija Istarska 2022. i Malvazija Istarska Festigia Riserva Vižinada iz 2016., potom dvije Malvazije Istarske vinarije Deklić iz 2021., WM Malvazija 365 iz 2022. vina MonteIstra, Fakinov Teran Il Primo iz 2019., Ipšina Santa Elena White iz 2019. i Kadumova Malvazija Istarska iz 2022.

Na Kvarneru srebrnu medalju dobio je Ivan Katunar za Sansigot 2018., a iz Slavonije i Hrvatskog Podunavlja srebro su osvojili Galić Sauvignon Blanc iz 2022., Cabernet Sauvignon 2020. i Merlot 2020. Belja, Badelov Vezak Sauvignon iz 2021. i Frankovka Martin Albus iz 2018. PP Orahovice; iz Dalmacije Crljenak Miljas iz 2020., Kairos Crljenak iz 2016., Korta Katarina Pošip The American White iz 2021., Badelov Korlat Cabernet Sauvignon iz 2019. i Pošip Hvar Hills iz 2022.

Vinistra, udruga vinogradara i vinara Istre na jubilarnom 30. izdanju Concours Mondial de Bruxelless potvrdila se kao vrhunski organizator, na istarskom poluotoku boravilo je 320 ocjenjivača koji su tijekom najvećeg svjetskog ocjenjivanja posjetili brojne vinarije, ali i najveće turističke atrakcije Istre.

Foto: Merlo de Graia

Najveće vertikale i autohtone sorte na radionicama Vinarta

Završen je niz vinskih radionica koje su se održavale u zagrebačkom Hotelu Dubrovnik, u sklopu dana Vinarta na kojima su posjetioci mogli kušati odlična vina od sorte rajnski rizling, našeg susjeda vinara Boštjana Protnera, biti svjedoci jednoj od najopsežnijih vertikala Dingača vinarije Saints Hills, kušati svježa i arhivska vina vinarije Degrassi, te se uvjeriti da je autohtona sorta trnjak stvarno zvijezda u usponu.

Boštjana Protnera, koji s obiteljii u blizini Maribora u mjestu Malečnik vodi vinariju Joannes i ugostiteljski objekt Hiša Protner, zovu još i „Kraljem rizilinga“ na ovim područjima. Da da je dosita tako, posjetioci su se uvjerili na radionici Riesling – velika vertikala vinarije Joannes Protner. Kušao se mlad, punjen izravno iz bačve, Renski rizling 2021 i to polusuho vino, te Renski rizgling 2021. suho koje je osam mjeseci odležalo i u betonskom jajetu. Vino je tržište odlično prihvatilo, a Protneri velik dio svoje proizvodnje izvoze izvan Slovenije, tako da je u vinariji ostalo svega 200 butelja. Kako vina stare, tako naravno, postaju ozbiljnija: Renski rizling 2019. odležavao je i u velikim starim bačvama, a Renski rizling iz berbe 2015. ozbiljno je vino koje sve više miriši po petroleju, toliko karakterističnom za ovu sortu, koji se još više osjetio u berbi iz 2005. „Renski rizling 1998. mi je posebno drag, jer to je godina rođenja moje kćeri, tako da na svaki rođendan s veseljem otvaramo boce iz arhive i promatramo kako vino stari“, kazao je Protner otvarajući devetu butelju, Renski rizligng 2017., slatko vino koje bi se odlično uparilo sa sirevima ili primjerice gusjom jetrom.

Na kraju radionice kušalo se i vino Renski rizling Unique, 2006., vino koje je vinarija Joannes-Protner radila za jedan ugostiteljski objekt. „Htjeli su drukčiji rizling, a ja sam eksperimentirao i na karaju dodao i malo destilata od rizlinga. Nakon odležavanja, nastalo je ovo vino za koje sam mislio da nemam više niti boce, ali, jedan karton se sakrio u dnu podruma i eto, donio sam da ga kušate“, kazao je Boštjan na kraju radionice, a mnogi su zatražili koju kapljicu više ovog jedinstvenog rizlinga.

Boštjan Protner

 

Na radionici Terre Bianche Cuvee Rouge riserva 2013. i njezine sastavnice, koju su održali vlasnik vinarije Degrassi, Moreno Degrassi i njegov dugogodišnji enolog Alen Matelić, kušala su se i uspoređivala vina zajedničkog naziva – bijelog tla na kojem rastu sorte za kupažu. Ne bilo kojeg tla – radi se o glasovitom položaju Contarini.

Kušanjem osam vina, prisutni su se uvjerili kako su i zašto su se Terre Bianche Cuvee Rouge razvijale i evoluirane kroz vrijeme, a to su ponajviše Degrassijev istraživački duh i osjećaj da je došao trenutak kada treba podići nivo kvalitete i upotpuniti kupažu novim sortama te principi rada (mali prinosi, izbor fenolno zrelog i zdravog grožđa, očuvanje njegova arome…)

Alen Matelić i Moreno Degrassi

Rijetke su prilike kada se mogu kušati kupaže iz berba 2013., 2012, pa i 2011, a svi su se složili kako su sva vina skladna, elegantna, bogata i kompleksna, prepoznatljiva i imaju veliki potencijal za još duže odležavanje.

Jedna od najvećih vertikala kušala se na radionici Saints Hills vinarije – Dingač vertikala 10 berbi od 2011. do 2020., a predavači su bili Ernest Tolj sa suprugom Ivanom. Interesantno je da ova vinarija za prvu fermentaciju ne koristi inox posude, odnosno bačve, nego betonske posude i drvo jer smatraju da zahvaljujući tom odabiru plavac daje najbolje rezultate. Naime, vino je živo i najbolje se slaže s prirodnim materijalima, odnosno materijalima koji dišu. Nakon fermentacije, doznali smo na radionici, vino se pretače u drvene bačve od francuskog hrasta. U vinima se osjeti pelješki terroir, a vinarija Saints Hills iz godine u godinu na tržište plasira vino odlične kvalitete.

Ivana i Ernest Tolj

Trnjak se smatra autohtonom sortom Imotske krajine i zapadne Hercegovine, a prema usmenoj predaji u Hercegovinu su ga donijeli Francuzi za vrijeme Napoleonove okupacije, stoga ga mnogi još i danas sovu „Francuzac“. Koristili su ga kao oprašivača sorte blatina, jer ona ima samo ženske cvjetove. Budući da daje male prinose i rijetko su se od njega radila monosortna vina, Trnjak, gurnut u kut vinograda, u socijalizmu se, kada se moralo proizvoditi naveliko, gotovo zaboravio, doznali smo na početku radionice Trnjak – usporedno kušanje ponajboljih primjeraka zvijezde u usponu koju je vodila Monika Prović.

Bariša Škegro, Monika Prović i Nikola Grabovac

Na radost mnogih ljubitelja ovih vina, a i cjelokupne hrvatske proizvodnje, jer na svjetskom se tržištu ne možemo boriti količinama niti cijenama, već odličnim vinima naših autohtonih sorata i domaćim kupažama, trnjak je spašen od izumiranja i izvađen iz zaborava. Mnoge vinarije od ove sorte rade odlična vina, koja su već nagrađivana, a na ovoj smo radionici kušali Vina četiri vinarije: Škegro, Grabovac, Gašpar i Nuić. Vina su divna, mekana, mirisna, pitka, a dovoljno moćna, pa će oduševiti one koji kod plavaca ne vole djelovanje jakih tanina u ustima.

Njihova elegancija i posebnost sigurno su dobri aduti za njihovu budućnost, što je potvrdio u pozdravnom govoru Saša Špiranec, organizatora manifestacije Vinart Grand Tasting koji većinu svoje karijere zagovara domaća vina i autohtone sorte. Radionica je bila vrlo uspješna, a budući da je bila zadnja ove godine, mnogi su ostali sjediti raspravljajući o trnjacima, dok je Saša Špiranec pozvao sve prisutne na veliko promenadno kušanje, Grand Tasting koje će se održati 3. i 4. ožujka u Laubi.