Arhiva oznaka za: Ško vina

Uskoro počinju Dani otvorenih kušaonica u Šibensko-kninskoj županiji

Proljeće u Šibensko-kninskoj županiji već je tradicionalno rezervirano za jedinstveni eno-gastronomski doživljaj – Dane otvorenih kušaonica namijenjene svim zaljubljenicima u dobru vinsku kapljicu, jer vinari žele pokazati najbolje od najboljeg iz svojeg podruma. Ove godine manifestaciji traje 27. i 28. travnja, a u njoj sudjeluje čak 13 vinarija ovog kraja.

Od Pirovca do Primoštena, od Šibenika preko Plastova, Oklaja i Drniša, sve do Knina, pa od planina Dinare, Promine i Svilaje preko rijeke Krke te natrag do mora i otoka proteže se raznoliko područje Šibensko-kninske županije.

Različitost klime, reljefa i kvalitete zemlje daje mogućnost za uzgoj različitih sorti vinove loze. Na ovom relativno malom području uzgajaju se i babić i debit. Blizina mora i škrto tlo daje babiću snagu, dok samo nekoliko kilometara dalje u zaleđu dublje i plodnije tlo pogoduje uzgoju debita“. Vinari ovoga kraja u vinogradima uzgajaju još autohtonih sorata kao što su maraština, lasina ili plavina… svatko ima svog favorita.

Plava, zelena i plavo-zelena ruta

Za obilazak vinarija, i kušaonica postoje i organizirani posjeti, odnosno rute.

Plava ruta počinje i Vinariji Baraka, Vinariju Prgin, Vinariju MI i Testament vinariju.

Plavo-zelena ruta počinje u Vinariji Baraka, potom se kreće u hotel Borovik gdje će gosti imati priliku kušati vina Vinarije Slamić, potom se kreće u Vinariju Livaić i Ante Sladić vina (samo za individualne posjete).

Zelena ruta obuhvaća Vinariju Vizzulin, Vinariju Duvančić (agroturizam Pilipovi dvori), vinariju Ško Vina i Vinariju Lasin.

Na danima otvorenih kušaonica posjetioci neće samo imati priliku kušati velik broj etiketa od različitih sorata, nego i rakije, likere i maslinovo ulje.

Sve rute kreću iz Šibenika u 12 sati kod parkirališta TEF, a ulaznice se mogu kupiti i on-line.

Želite li vinarije i OPG-ove obići individualno, dobro je znati da tijekom 27. i 28. travnja ostvarujete popust od 50 posto na kušanje u vinarijama koje sudjeluju u ovoj manifestaciji. Na stranici TZ Šibensko-kninske županije možete preuzeti i mapu kušaonica!

Autohtone sorte i prirodne divote

Donosimo samo neke detalje manifestacije, da se uvjerite kako se isplati „potegnuti“ do ovoga kraja:

U hotelu Borovik u Tisnom goste će dočekati Davor Slamić i predstaviti svoje vinske etikete. Svakako preporučujemo kušanje pjenušca Didin san, kojeg je Slamić napravio od sorata koje je u vinogradu uzgajao njegov dida: trbljan, debit, pošip i maraština.

U kušaonici Vinariji Vizzulin, smještenoj u Šibensko-kninskom zaleđu, goste će dočekati bračni par Višnja i Smiljan Reljić. Ovdje svakako vrijedi kušati opojni Merlot, potom Marušku, vino od sorte maraština, ali i svježi Pošip s vinograda koji se nalazi na južnim stranama planine Promina, na mjestu gdje se zahvaljujući rijeci Čikoli sastaju mediteranska i kontinentalna klima. Reljići su odlični domaćini, pa svakako naručite platu drniškog pršuta i domaće uštipke, a oni gladniji peku.

Suprotnost tradicionalnoj vinariji u okolici Drniša svakako je vinarija Ško Vina. Nalazi se u zaseoku Razvođe nedaleko Roškog slapa. Izvana klasična građevina za ovaj kraj, a kad se prođe ulazna vrata nailazi se na imanje koje podsjeća na kulisu francuskog filma. Kušaonica Ško Vina smještena je u obiteljsku kuću koju nova generacija predvođena Tomislavom Tukićem polako pretvara u biser turizma ovog kraja. Na ovom se mjestu spaja tradicija u svakoj kapi debita, maraštine i merlota, cabernet sauvignona  s modernim u obliku finih kanapea, koji se za ovo mjesto ekskluzivno pripremaju u poznatom splitskom restoranu Zrno soli. Svakako treba kušati i Rose, aromatično vino od 80 posto plavine i 20 posto merlota nagrađeno zlatom na prestižnom Concours Mondial de Bruxelles, u konkurenciji 1200 svjetskih vina.

Kušanje vina, spavanje u bačvi

Kako bi se uživalo u kušanju vina, ali i nešto ostavilo za drugi dan, treba ostati u znaku vina i užitka pa savjetujemo da utonete u ugodan krevet skriven u jednoj od bačvi. Naime, u Razvođu se nalazi Agroturizam Duvančić, specifičan po tome što njihovo apartmansko naselje izgleda kao „bačvograd“. Njega je u potpunosti kreirao i svaku staru bačvu Dalmacijavina restaurirao Marko Duvančić pružajući brojnim gostima jedinstveni doživljaj.

Nakon mirnog sna iz zaleđa bilo bi dobro spustiti se prema moru, točnije do nekadašnjeg premoštenog otoka Gola glava/Caput Cista koji se danas zove Primošten. Na njega pazi njegova zaštitnica Gospa od Loreta čiji se vidikovac nalazi iznad grada. Kip gospe visok je 17,50 metara, spada u najveće kipove Gospe u Europi, a za vrijeme sunčanih dana, kaže priča, da se kip vidi i iz talijanskog grada Loreta. S ovog mjesta puca pogled i na vinogradarski položaj Bucavac koji otkriva u krš smještene ‘kazete’ u kojima se sadi babić.

Upravo je taj babić zaslužan za posebna vina vinarije Prgin, koje će gostima točiti na kušanje vlasnica vinarije Ivana Prgin. Do vinarije se dolazi manjom cestom kroz sela primoštenskog kraja, a nalazi se u staroj mjesnoj školi koju su restaurirali i prenamijenili Ivana i njezin suprug Domagoj. Fino vino, uz zvukove jazz glazbe i pogled na krajolik vrlo brzo će „opiti“ svakog gosta.

Više informacija na Facebook, Instagram ili Web stranicama Turističke zajednice Šibensko kninske županije

 

Foto: Nikola Zoko i arhiva TZ Primošten

 

Savršena oluja hrvatskih talenata u New Yorku

Savršena oluja brojnih hrvatskih talenata predstavljena je u Manhattan Motorcarsu u New Yorku, gdje je prvi Hrvat dobio svoju specializiranu Neveru.

Kontekst mnogih talenata u kombinaciji je impresivan – od uspjeha Rimac Automobila, nastalog u viziji jednog čovjeka unutar zemlje s nešto više od tri milijuna stanovnika i bez automobilske povijesti, pa impresivne priče o studentu na košarkaškoj stipendiji u SAD-u, koji postaje istaknuti neurokirurg, do toga da njegova obitelj nastavlja tradiciju vinarstva staru više od 100 godina.

Dr. Branko Škovrlj, osnivač i neurokirurg u Nu-Spineu, Edison, NJ, toliko se oduševio Neverom i njezinih 26 km pomno ispletenih žica, koje opisuje kao neurone mozga, da je počeo raditi s timom Rimac na svojoj verziji Nevere koja je upravo stigla u New York.

– Svaka Nevera je posebna priča, san jednog od vlasnika, realiziran u obliku karbonskih vlakana i elektrona, pri čemu je i svako iskustvo kupca drugačije. Danas dijelimo bitan trenutak s Brankom, dok postaje ne samo prvi Hrvat koji posjeduje Neveru, već i ambasador onoga što smo ovdje izgradili i pomicali granice mogućeg. Obojica ponosno predstavljamo našu domovinu na globalnoj razini i bila je čast imati kraj sebe Branka, koji je bio ozbiljno uključen u stvaranje svoje Nevere te koji je sada postao dio obitelji vlasnika Rimac automobila. Ova je isporuka dokaz naših korijena, našeg puta i naše budućnosti – istaknuo je Mate Rimac.

Na proslavi otvaranja Nevere, gostima je poslužena hrana iz restorana Villa Berulia, uključujući crni rižoto arancini, punjene masline i fritule. Tijekom slavlja se nazdravilo fantastičnim Ško Vinima, posebno uvezenim u SAD za ovu prigodu.

– Bila mi je čast raditi s Rimac timom na stvaranju moje vlastite specijalizirane Nevere i jedva čekam da je odvezem kući kao simbol hrvatske izvrsnosti. Također sam ponosan što su moja uža obitelj i gosti mogli proslaviti ovu posebnu prigodu uz obiteljska vina koja smo upravo uvezli u SAD – rekao je dr. Škovrlj, neurokirurg i ravnatelj Nu-Spine, i suvlasnik Ško Vina.

– Kombinacija talenata iz područja automobila, zdravstva i vina stvorila je ‘savršenu oluju’ za prikaz Hrvatske kao moderne zemlje koja istovremeno cijeni svoju tradiciju. Svaka Nevera isporučena u SAD, kao i svaki gutljaj nagrađivanog hrvatskog vina na ovom kontinentu, povećava razumijevanje ljepota Hrvatske, bilo da je riječ o njezinoj povijesti, kulturi i plažama ili modernim tehnologijama za hiperautomobile i proizvodnju vina – kaže Mirena Bagur, osnivačica Croatian Premium Wine Imports, Inc.

 

O Ško Vinu, Oklaj, Dalmacija

Sadašnja generacija obitelji Škovrlj proširuje dugu tradiciju vinogradarstva i vinarstva koju je započeo Luka Škovrlj, rođen 1858. Njegova uspješna vinarska karijera okrunjena je fantastičnom nagradom na izložbi vina u Londonu 1906. Danas tradiciju nastavlja nova generacija s ciljem okrupnjavanja obiteljskih posjeda za omogućavanje poljoprivredne proizvodnje u vinogradima u Vedrovom polju, Bristovači i Bunarači u selu Razvođe, te istovremeno rade na obnovi obiteljskih imanja. Proizvode sorte bijelog grožđa debit, maraština i pošip te crnog grožđa merlot, cabernet sauvignon, i syrah. Kako biste posjetili 200 godina staro obiteljsko imanje, vinariju i vinograde u blizini Šibenika i dogovorili degustaciju, posjetite www.sko-vina.com, ili ih kontaktirajte na info@sko-vina.com  ili +385 91 5961097 te pratite na Facebooku i Instagramu.

 

O Croatian Premium Wine Imports, Inc. (CPWI)

Sa sjedištem u metrou Bostona, Massachusetts, CPWI distribuira, prodaje na malo i promovira hrvatska vina u SAD-u. Počevši od vina s područja Dubrovačke županije, portfelj tvrtke sada uključuje 101 etiketu vina iz 35 vinarija i svih vinskih regija, uključujući sorte poput graševine, malvazije istarske, plavca malog, tribidraga tj. zinfandela, terana, babića i pošipa. Kako bi podigla svijest o Hrvatskoj, tvrtka je strateški partner s Hrvatskom Turističkom Zajednicom, Gospodarskom komorom & Vina Hrvatska te četiri regionalne vinske udruge.

 

Dalmatinske vinske ikone u centru Zagreba

Vinska manifestacija Dalmamtinske vinske ikone na kojoj su vinari Dalmacije predstavili isključivo svoja najbolja vina održana je 06.11.2023. u hotelu Esplanade. Radi se o jednodnevnom promenadnom kušanju na koje su zbog limitiranog trajanja vinari iz svih dijelova Dalmacije donijeli samo po dvije ili maksimalno tri etikete, one s kojima se najviše ponose.

Predstavljanjem samo posebnih vina, takozvanih perjanica podruma, vinari su željeli skrenuti pažnju javnosti i medija na iznimnu koncentraciju kvalitete koja je posljednjih godina u Dalmaciji više nego evidentna, a zatim na sortnu i stilsku raznolikost, te autentičnost vina.

Naime, u Hrvatskoj niti jedna regija ne posjeduje sortno i stilsko bogatstvo jedne Dalmacije, jer broj autohtonih sorti u Dalmaciji nadmašuje ukupan broj autohtonih sorti svih ostalih regija zajedno, a potvrda najviše kvalitete dalmatinskih vina stiže s renomiranih internacionalnih natjecanja poput britanskog Decantera na kojima Dalmacija osvaja više najsjajnijih odličja od bilo koje druge regije iz ovog dijela Europe.

Stoga je manifestacija Dalmatinske vinske ikone jedno uzbudljivo događanje ekskluzivnog karaktera na kojem se posjetiteljima pruža prilika na jednom mjestu kušati najvažnija vina Dalmacije, koja im rastaču i o kojima im pričaju autori vina osobno.

Predsjednik udruge Leo Gracin rekao je: “Želimo našim suradnicima i kupcima omogućiti da na jednom mjestu nađu svoje favorite i izaberu vina u kojima će uživati i/ili ponuditi u svojim restoranima, vinotekama ili distribuciji. Dalmacija je bogata sortama, specifičnim teroirima i stilovima vina u što su se naši partneri mogli uvjeriti na ovom jednodnevnom kušanju’’

Vinari koji su predstavili svoje perjanice: Baraka, Bora, Boškinac, Carić, Grabovac, Gracin, Grgić, Hvar hills, Katić, Kraljevski vinogradi, Opus vina, Prgin, Prović, Rizman, Saints hills, Skaramuča, Stina, Škaulj, Ško vina, Testament, Tomić, Ventus i Zlatan otok.

 

Foto: Vinart