Arhiva oznaka za: Lika

Zelena gastronomija – budućnost Like

Na ulazu u grad Gospić niknuo je novi poslovni centar Kroma, a u sklopu njega mali fast food restoran pod nazivom Zona Organic. Bila bi to još jedna usputna zalogajnica u gastronomski pomalo zaboravljenoj Ličko-senjskoj županiji – osim što to nije! Zona Organic vrlo je moguće sjeme iz kojeg će se razviti čitava zelena gastronomija Like.

Interijer fast fooda Zona Organic

Ideja o spravljanju jela koja su zdrava, ukusna te imaju provjereno i lokalno porijeklo namirnica nije nova, ali malo koje područje Hrvatske ima savršene preduvjete za razvoj upravo takve, „zelene“ gastronomije kao Lika. Iako je riječ o samoposlužnom fast-food restorančiću, kojeg bi – ruku na srce – bilo lakše i jeftinije voditi provjerenom ugostiteljskom metodom „kupim jeftino u supermarketu, prodam skupo u restoranu“, vlasnici Vesna Tolić-Tomičić i Davor Tomićić odlučili su se za ekološki(ji) pristup u koji i sami vjeruju te su odlučni u namjeri da njihov restoran zaista bude drugačiji.

Bariša Dejanović i obitelj Tomičić – uzgajivači buše

Buša – lička gastro zvijezda

Obzirom da su i sami vlasnici malog OPG-a, odlučili su svojim gostima servirati upravo onakvu hranu kakvu i sami jedu kod kuće – organski uzgojenu, lokalnu i zdravu. Okosnica restoranske ponude vrti se oko mesa buše, koja predstavlja istinsku gastro-deliciju, a zbog teške dostupnosti mesa rijetko se nalazi u ponudi hrvatskih restorana.

Lički sir škripavac

U eko-centru Kistanje u Šibensko-kninskoj županiji nedavno je održan kulinarski masterclass na kojem su popularni chefovi David Skoko i Mate Sučić u okviru projekta „Buša na pjatu“ spravljali vrhunske delicije od bušinog mesa. Sasvim je logično da je i Lika, domovina ove autohtone pasmine, odlučila svoj gastronomski identitet graditi upravo na ovoj namirnici.

Buše

„Riječ je o autohtonoj pasmini goveda staroj preko 6500 godina koja je iznimno prilagođena krškom podneblju i otporna na ne-baš-blagu ličku klimu. Tijekom ispaše prehranjuje se raznovrsnim biljkama koje rastu na kršu, koje njenom mesu i mlijeku daju jedinstvenu aromatičnost, ali i pomažu u stvaranju nekih iznimno zdravih spojeva poput, primjerice, konjugirane linolne kiseline (CLA) koja dokazano suzbija pretilost, a po najnovijim istraživanjima pomaže i u zaustavljanju rasta stanica raka.“  – objasnio nam je Bariša Dejanović, največi uzgajivač buše u Hrvatskoj i predsjednik Udruge uzgajivača buša, koji je ujedno i glavni dobavljač bušinog mesa za restoran Zona Organic.

Bariša Dejanović, najveći uzgajivač buše u Hrvatskoj

Revitalizacija ruralnog prostora Like

Na otvorenju restorana imali smo priliku kušati carpaccio od buše, lički škripavac, burger od buše sa domaćim ličkim krumpirićima te bušino pečenje. I moramo priznati – svidjelo nam se. „Centar za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva strateški je projekt Ličko-senjske županije“  izjavio je ličko-senjski župan Ernest Petry, jedan od sudionika na otvorenju Zone Organic, te nastavio: „Ličko-senjska županija središte je brdsko-planinskog prostora (BPP) u Republici Hrvatskoj, a budući centar ima za cilj kreirati specifičnu infrastrukturu kojom se pruža podrška za industrijsku tranziciju poljoprivrede, stočarstva i srodnih sektora gospodarstva. Gastronomija predstavlja jedan od ukupno sedam modula koje ovaj projekt obuhvaća. Ideja je da postanemo destinacija koja se filozofije ‘od pola do stola’ ne drži samo na papiru, već želimo stanovnicima županije, ali i gostima – kojih će vjerujem u budućnosti biti sve više – osigurati zdravu i domaću hranu proizvedenu održivim načinima poslovanja. Potencijal Like je u tom pogledu ogroman.“ zaključio je Petry.

Carpaccio od buše

„Lika se sve više okreće ka održivom turizmu i vjerujem da će u skoroj budućnosti postati jedna od omiljenih zelenih destinacija domaćih i stranih turista. O tome svjedoči sve veći interes za centralnu turističku manifestaciju ‘Jesen u Lici’ kao i sve veći interes investitora i dionika u turizmu koji pokazuju zanimanje za našu županiju. Hrana i piće neizostavni su dio turističke ponude svake destinacije, te smatram da je vrijeme da tradicionalna lička jela dobiju značajnije mjesto u okviru hrvatske, pa i Europske gastronomije.“ – izjavio je direktor turističke zajednice Ličko-senjske županije Ivan Radošević.

Delicije od bušinog mesa

Gospićki eko punkt

„Ponuda našeg restorana koncipirana je oko organskog mesa autohtone pasmine buša koju već sedam godina uzgajamo na vlastitom OPG-u Lugarnica u Visuću. Imamo 50-ak grla, a ostatak mesa nabavljamo od OPG Dejanović. Ostale namirnice koje sačinjavaju dnevni meni trudimo se nabavljati od lokalnih proizvođača. Osim supruga i mene, u restoranu je zaposlen i naš sin Patrick te još dvije djelatnice iz Gospića.“ – kazala je vlasnica restorana i nositeljica OPG-a Vesna Tolić-Tomičić

Bariša Dejanović i Ernest Petry

Za kraj, moramo napomenuti kako Zona Organic nije jedini „zeleni biznis“ u sklopu poslovnog centra Kroma. Tu se nalaze i punionice za električne automobile, kao i ekološke autopraonice koje štede vodu. Bravo Gospić, bravo Lika!!

 

Tekst i foto: Irena Lučić

Otvoren je Speleon, centar podzemne baštine pored Baraćevih špilja

Bez obzira volite li razgledavati prirodne ljepote zimi, ukrašene mladim lišćem u proljeće, ili ljeti dok se u šumama, pećinama i uz rijeke nalazi osvježenje, jedan od pravaca su sigurno Plitvička jezera uz koje svakako treba posjetiti i Baraćeve špilje. Da se uputite na ove destinacije koje su samo sat i pol vožnje od Zagreba, a isto toliko i od Zadra, sada postoji još jedan razlog: ovih je dana  u Rakovici, otvoren Speleon –  centar podzemne baštine, smješten nedaleko već spominjanog ulaza u Baraćeve spilje, koji posjetitelje vodi u svijet podzemnih prirodnih ljepota ovog područja.

Ova vrhunska arhitektura djelo je zagrebačke arhitektice Kristine Radelić, tvrtka Sto posto prirodno d.o.o., a dizajn postava odnosno unutarnje opremanje izradili su Marko Barišić i Jelena Devčić iz šibenske tvrtke Kocka d.o.o. Za stručnu podlogu te interpretaciju ključnih prirodnih vrijednosti koje će se prezentirati u centru zaslužni su Kazimir Miculinić (paleontologija), Krešimir Raguž (arheologija), Neven Bočić (geologija) te Hrvoje Cvitanović (speleologija). Izvođač radova izgradnje objekta je Građevinski obrt Špelić iz Slunja, vlasnik Nikola Špelić a za moderno opremanje objekta zaslužan je Zlatko Jelačić i tvrtka Smart Audiovisual iz Zagreba.

Susret sa špiljskim lavom

Do sada su posjetitelji u Baraćevim špiljama, poznatom nalazištu brojnih ostataka životinja iz ledenog doba imali priliku vidjeti ostatke špiljskog medvjeda, pleistocenske zvijeri koja je živjela i sklanjala se u špilje, a pronađene su i kosti drugih životinja koje su obitavale na ovom području. No sve do danas teško se moglo zamisliti kako su te životinje izgledale. Sada, u atriju Speleona nalazi se odgovor na ovo pitanje, jer tamo posjetitelje čekaju hiperrealistične replike ovih životinja. Na recepciji centra odmah ćete se susresti sa strašnim špiljskim lavom, u atriju vas čekaju spiljski medvjed, vuk te hijena, dok u prostorijama centra i vunasti nosorog koji „samo što nije potrčao prema vama“, jer replike su tako vjerne da se doima kao da su životinje žive.

Istraživanje u društvu vodiča

Velebni objekt kružnog oblika prostire se na čak 1200 metara kvadratnih, a od toga je 850 m kvadratnih namijenjeno za izložbu stalnog postava koji posjetitelje upoznaje s prirodnom i kulturnom baštinom područja kroz četiri teme – speleologija, geologija, arheologija i paleontologija. Čitav postav popraćen je nizom suvremenih multimedijalnih modela interpretacije kao što su maketarski prikazi, LCD ekrani, smartglass, replike i drugih životinja te kukaca, animacije i multitouch ekrani. Centar pored stalnog postava sadrži i multifunkcionalnu dvoranu, dječju igraonicu, speleo – dokumentacijsku knjižnicu sa 6500 knjiga na temu speleologije.

Speleon se razgledava u društvu vodiča, pa se nemojte iznenaditi ako na trenutak zakoračite u osjetilnu komoru i doživite podzemne uvjete na samoj površini. Moguće je i osjetiti težinu speleološke opreme ali i vidjeti prave dragulje koje su svojim predanim radom pronašli arheolozi i paleontolozi. Naime, u unutrašnjosti Baraćeve špilje pronađeno je musterijensko oruđe, kutno strugalo – ručni alat iz doba neolitika, koji je najbolji dokaz da su u ovom dijelu Hrvatske, točnije u Gornjoj Baraćevoj špilji boravili i praljudi.

Predah uz štrudlu i čaj

Uz recepciju Centra se nalazi i ugostiteljski objekt pa se počastite domaćim štrudlama raznih nadjeva i preporučujemo ljekovite čajeve iz lokalnog OPG-a. Na dovitljivim lecima na stolovima naći ćete objašnjenja kako na organizam djeluju pojedini čajevi Teasheena (tišina), od ljekovitih biljaka koje rastu uz Plitvička jezera: glog je obogaćen snagom šume pa će ojačati sve aspekte vašeg bića, matičnjak je povezan s korijenom, mineralima i vodom iz tla pa će vas povezati sa snažnom energijom iz tla, kopriva je okupana vodom i odnijeti će sve nečistoće iz organizma…

Što se još može vidjeti u blizini? 

Kako biste povezali svijet podzemne baštine s prekrasnom prirodom koja dominira Likom, zastanite u Slunju i prepustite se vođenoj turi s renđerom kojeg organizira Javna ustanova Natura Viva. Oni se programom Udahnite ljepote Slunjčice, odlično nadovezuju na sve što ste vidjeli u Speleonu. Naime, voda radi čuda na površini zemlje i ispod nje. Svojim podzemnim tokom oblikovala je Baraćeve špilje, a Slunjčica je, izdubivši kanjon stvorila predivan krajolik na kojem je evidentirano čak 101 vrsta različitih biljnih i životinjskih vrsta.

 

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić