Arhiva oznaka za: Botanist

20. Vino uz žlicu: Botanist – gastronomski raj u Remetincu

Jubilej vrijedan pažnje, 20. izdanje eno gastro projekta Vino uz žlicu, upriličeno je u zagrebačkom restoranu Botanist, malom zelenom raju birane hrane i pića u naselju Remetinec.

Restoran je tek proslavio drugu godišnjicu rada, ali ga je vlasnik Antonio Križić za tako kratko vrijeme ozbiljno pozicionirao na gastronomskoj karti Zagreba.

Glavni chef Tomislav Petrušić i njegova ekipa iz kuhinje dali su sve od sebe da ova topla večer ostane u pamćenju po slasnim jelima, a organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić pobrinuli su se za izbor vina uz stručno ‘amenovanje’ sommeliera Tomislava Jakopovića.

Edi Šimić

Apetit su otvorile rakije obiteljske Destilerije Šimić iz Požege, koje su nedavno osvojile medalje na prestižnom izboru IWSC u Londonu. Predstavio ih je najmlađi član obitelji Edi Šimić. Viljamovka, Kajsija, Dunjevača i Medica, predstavljene ovom prigodom, samo su dio portfelja njihovih rakija i likera koje već 30-ak godina proizvode od 100% prirodnog voća koje beru u svojim voćnjacima i otkupljuju od lokalnih kooperanata. Kvaliteta im je prepoznata i u zemlji i u svijetu, a najnovija priznanja, nakon Frankfurta i Lyona, došla su s prestižnog sajma IWSC u Londonu (Kajsija – zlatna, Šljivovica i Viljamovka – srebrna, Dunjevača – brončana medalja). Uskoro na tržište dolaze dva nova proizvoda, a u pripremi je i otvaranje suvremene kušaonice uz proizvodni objekt u Požegi, otkrio je mladi Šimić, nastavljajući s tri brata tradiciju koju su započeli otac i stric.

Pašteta od pilećih jetrica, uz namaz od svježeg sira s vlascem i Cuccium brut pjenušac vinarije Trs

Nakon što se nazdravilo s finim rakijama, uzvanike iz svijeta medija dočekali su zalogaji dobrodošlice – Pašteta od pilećih jetrica, uz namaz od svježeg sira s vlascem – uz osvježavajući Cuccium brut, prvi pjenušac Vinarije Trs iz Iloka, čije je ovo bilo premijerno predstavljanje. Spravljen je od 100% graševine, klasičnom metodom, i odležavan dvije godine na finim kvascima. Pjenušac je skladan i elegantnog tijela, harmonične svježine uz izraženo perlanje, a naziv je dobio po Cucciumu, rimskoj konjaničkoj utvrdi na području današnjeg Iloka.

Rižoto s biftekom i vrganjima, Malvazija Franc Arman 2023.

Rižoto s biftekom i vrganjima bilo je prvo ‘konkretnije’ jelo, kojem je izvrsno parirala Malvazija 2023 iz istarske Vinarije Franc Arman. Vino je od grožđa s pozicije Narduči kraj Vižinade, svijetle slamnato žute boje sa zelenkastim nijansama. Ugodne je cvjetno-voćne arome, svježeg okusa i fino kiselkasta tako da se izvrsno stopila s majstorski pripremljenim rižotom. Obitelj Arman, predvođena vrsnim vinarima Francom i Oliverom, njeguje obiteljsku tradiciju započetu još 1850. godine. Nastavili su tamo gdje je započeo djed Edoardo Arman, dovodeći do vrhunca spravljanje ‘dobrega vina’. Osim Malvazije, Armani su vrlo ponosni i na svoje Terane.

Marija Vareško, maslinova ulja Dolija

Iz Istre je stiglo i ekstra djevičansko maslinovo ulje Dolija iz maslinika u selu Veliki Vareški na jugoistočnoj obali poluotoka. Maslinarka Marija Vareško tamo uzgaja dvije tisuće stabala, nastavljajući obiteljsku tradiciju koju su započeli njezini djed i baka. Bilo je puno nadmudrivanja i borbe s njima da se maslinovo ulje počne proizvoditi na suvremen način. Na kraju su pobijedili mladost, stručnost i nova tehnologija, zahvaljujući čemu su ulja danas svježa, profinjena i harmonična, fluidna i bez masnog traga. To je prepoznalo i tržište, pa su njezina ulja nagrađivana širom svijeta, od New Yorka do Japana. Proizvodi pet monosortnih ulja (Buža, Bjelica, Rošinjola, Leccino, Pendolino) i jedan blend – Rafe. Marija ne namjerava širiti nasade, jer samo tako, uz gušt i ljubav koje masline pružaju, može održati sadašnju vrhunsku kvalitetu ekstra djevičanskih ulja.

Jana

I liječnici i sommelieri preporučuju, pogotovo u ovim vrućim danima, konzumaciju što više vode, pa se uz jela i vina točila Jana, prirodna izvorska mineralna voda iz Jamnice.

Uživalo se u ovim vinima:

– Pjenušac Trs Cuccium brut
– Franc Arman Malvazija 2023.
– Iločki podrumi Graševina 2023.
– Skaramuča Plavac mali Elegance 2019.
– Šoškić, Muškat žuti 2023.

Marko Ešegović, Aleksandra Matijašić – tvrtka Ribili, Hausbrandt

Kavoljupci su, pak, imali prilike upoznati se s aromatičnim čarima kave Hausbrandt, koju distribuira tvrtka Ribili iz Rijeke. Sa svim prednostima ovog premium brenda prisutne je upoznao voditelj prodaje za regiju Zagreb, Marko Ešegović.

Hausbrandt kava

Uzvanici su mogli uživati u espressu najpoznatije mješavine Academia na početku, na pauzi i na kraju večere, a u svakom slučaju su se složili da je to kava iznimne kvalitete koja pridodaje ugodu raznim trenucima. Ova kava ima bogatu povijest, brend je nastao prije više od 130 godina u Trstu, zahvaljujući austrijskom časniku trgovačke mornarice Hermannu Hausbrandtu. Tradiciju proizvodnje je kasnije nastavila obitelj Zanetti, koja uspješno zadržava poznatu kvalitetu Hausbrandt kave u svim proizvodima za HoReCa sektor, urede i kućanstvo.

Janjeća kalja, Iločki podrumi, Graševina 2023.

Samo smo se nakratko udaljili od hrane, sve dok nije poslužen specijalitet kuće. Janjeća kalja s povrćem. Našla se u idealnom spoju s vrhunskom Graševinom Iločkih podruma, ručno brane berbe 2023., s elitnog položaja Principovac. Vino je zlatno žute boje sa zelenkastim nijansama, a u aromi dominira zrelo voće s nježnim mednim notama. Harmonično je, puno i ugodne svježine, jakog tijela koje se moglo nositi sa slasnošću kuhane janjetine i povrća.

Tomislav Kovač, Unitrg

U ovoj toploj večeri, koju je donekle ublažavala svježina zelenila iz vrta Botanista, moralo se dodatno brinuti za optimalnu ohlađenost vina. Za to je poslužio hladnjak francuskog La Sommeliera, koje u Hrvatskoj zastupa zagrebački Unitrg, a predstavnik tvrtke Tomislav Kovač demonstrirao je ovom prigodom i kako se vina pune u malom prenosivom dozatoru. Hladnjaci za vino idealni su za svakog ljubitelja vina koji želi osigurati savršene uvjete za čuvanje svoje kolekcije. Dizajnirani su tako da održavaju optimalnu temperaturu, vlažnost i zaštitu od svjetlosti. Imaju dvostruke zone hlađenja što omogućuje čuvanje bijelih i crnih vina na različitim temperaturama.

Brudet od sipica s palentom na žaru, Plavac mali Skaramuča 2019.

Prilagođenu temperaturu imao je i Plavac mali Elegance 2019 iz Vinarije Skaramuča s Pelješca uz koji je servirano prigodno morsko jelo – Brudet od sipica s palentom na žaru. ‘Kralj crnih vina’ s položaja Pelješke župe bogatog je okusa i skladnog mirisa, na poseban način oslikavajući podneblje u kojem nastaje. Tamne je rubinsko crvene boje, razvijenog voćnog mirisa i moćnog tijela. Ovaj spoj jela i vina proglašen je najboljim u neformalnoj anketi provedenoj među novinarskim poznavateljima dobre hrane i kapljice.

Tiramisu, Šoškić Muškat žuti 2023.

Za kraj, kako to obično biva, poslužen je desert – Tiramisu – uz koji se svima svidio Muškat žuti 2023 iz plešivičke Vinarije Šoškić. Poluslatki Muškat prava je simfonija slatkih nota i bogatih aroma, nastao od ručno branih i pažljivo selektiranih bobica grožđa s položaja Gorička. Vino je elegantno, nježne mineralnosti, slamnato žute boje, a dominiraju arome žutih ruža, cvjetnog meda i suhih sultana grožđica. Moćnog je intenziteta okusa, ali harmonično te ostavlja slasnu i užitnu trajnost.

Antonio Križić, liker Botanist

U samom finalu ugodnog druženja uz vrhunska vina i jela, vlasnik restorana Antonio Križić pohvalio se kućnim uratkom – blago alkoholnim likerom Botanist (19%). U destilatu fine viljamovke u idealnom omjeru našle su se arome kadulje, limuna i cvjetnog meda. Ostalo je još samo da nazdravimo – živjeli! – do neke sljedeće prigode početkom jeseni.

FAMA / Foto: Nikola Zoko

 

Egzotična papiga Pablo u Botanistu proslavila 5. rođendan

Prekrasna zelena oaza Botanist, koja nam u ovim vrućim mjesecima pruža prijeko potreban hlad i spaja nas s prirodom, proteklih je dana bila dom zaista posebnoj ljetnoj zabavi za cijelu obitelj. Povodom drugog rođendana Botanista i Pablos bara, ali i jubilarnog petog rođendana već prepoznatljivog ljubimca, papige Pablo, ovaj najljepši zagrebački zeleni vrt okupirale su egzotične papige iz cijele regije, klaunovi, zabavljači na štulama uz mnoštvo zabavnih iznenađenja koja su oduševila sve generacije.

Stoljetna stabla u prekrasnom vrtu Botanista tako su nakratko nastanile egzotične are, kakadui, šljivoglave papige i druge vrste koje su svojim šarenilom perja, simpatičnom pokojom izgovorenom riječi i druženjem s posjetiteljima probudile ljubav prema ovim prekrasnim životinjama. Najveće zanimanje zaokupio je slavljenik, žutočela amazona Pablo, koji je ujedno i simbol ovog jedinstvenog mjesta po kojem je caffe bar dobio ime.

Pravu čaroliju za najmlađe donijele su prekrasne face painting kreacije, ali i zabavni nastup mađioničara čiji su trikovi maštu pretvorili u stvarnost. Klaunovi su puhali balone, make up artistice djeci su slikale zanimljive likove na licima, a zabavljači na gotovo dva metra dugim štulama su izmamili osmijehe na brojna lica.

 “Veseli me što smo i ove godine uspjeli obilježiti dvije godine od otvorenja restorana i bara, a posebno me veseli što smo ovih godina puno napredovali unatoč brojnim izazovima u poslovnom svijetu. Kao i obično, tu godišnjicu slavimo kao rođendan našeg ljubimca Pabla. Drago nam je što smo okupili brojne nove i već znane goste, njihovu djecu i ljubimce, te se veselimo što smo ih imali prilike ugostiti i pružiti im nesvakidašnje iskustvo.”  – istaknuo je vlasnik ove popularne gastro oaze Antonio Križić.

Antonio Križić i slavljenik Pablo

Uz neodoljivo uređenje restorana kao i vrta koji ga okružuje koje je jednako lijepo danju kao i noću kad se pali mnoštvo lampica, posjetitelji su uživali u vrhunskim gastro delicijama i home made koktelima. Kako se ipak nalazimo na kontinentalnom dijelu, najčešći odabir bio je upravo kontinentalna kuhinja začinjena sezonskim namirnicama.

Proljetno – ljetnu gastro priču Botanista obilježava tatarski biftek i goveđa koštana srž. Ovaj specijalitet prepun minerala i vitamina osvaja kao ukusan namaz na prepečenom kruhu uz nekoliko kapi maslinovog ulja. Tu je je istarska purica s vrganjima, pinjolima i tostiranim jabukama. Menijem dominira i sporo pečena janjeća plećka s mladim krumpirom i povrćem te teleće pečenje koje se topi u ustima.  Tu su i biftek odležan u maslinovom ulju poslužen uz pire sa tartufima i narom te odličan izbor jela sa roštilja na drveni ugljen.

Tatarski biftek i goveđa koštana srž.

Pravu čaroliju okusa za nepce pak predstavlja toplo-hladna ljetna kombinacija kolača od kraljevske datulje u bijelom karamelu s zamrznutim šumskim voćem šumskim voćem. Njezina slatkoća nadopunjena je posebnim Botanist receptom od bijele karamele, a šumsko voće cijeloj priči daje raznolikost okusa i posebnu čar i osvježenje.

Kolač od datulja

Idealan ručak ili večera, gastro specijaliteti u prekrasnom zelenom okruženju Botanista prava su čarolija za nepce u kojoj ćemo s obitelji i prijateljima s veseljem predahnuti od ljetnih vrućina.

 

U Botanistu besplatni koncerti grupe Vatra i Davida Temelkova

Prekrasna zagrebačka zelena oaza Botanist, u utorak 18. i srijedu, 19. lipnja bit će dom nezaboravnoj zabavi za cijelu obitelj. Povodom drugog rođendana Botanista i Pablos bara, ali i jubilarnog petog rođendana već prepoznatljivog ljubimca, egzotične papige Pablo, posjetitelji će okruženi zelenilom na Remetinečkoj cesti 101 uživati u besplatnim koncertima grupe Vatra i atraktivnog makedonskog glazbenika Davida Temelkova te brojnim uzbudljivim aktivnostima za djecu i odrasle.

Antonio Križić i slavljenik Pablo

„Pablo je žutočela papiga koji je naše zaštitno lice i svakog će gosta veselo dočekati, a možda mu i zapjevati. U našu obitelj stigao je u vrijeme korone i lockdowna. Iz vrste je žutočele amazone, a  njegovo podrijetlo inspiriralo nas je da stvorimo ugođaj u našim prostorima.“, ističe vlasnik Antonio Križić te dodaje: „Prošle godine smo proslavili Pablov četvrti rođendan na način kako niti jedan papagaj nije doživio. U zabavi ispunjenoj sadržajima za djecu i odrasle uživalo je više od dvije i pol tisuće građana. Ove godine Pablu koji slavi jubilarni peti rođendan želimo pružiti još bolju zabavu na koju ste svi pozvani.“

Zabava započinje u utorak, 18. lipnja od 16 sati kreativnom radionicom za djecu na temu papiga, ptica i rođendana. Od 18 sati uživat ćete u nastupu zabavljača na štulama te izložbi egzotičnih papiga koje na Pablov rođendan pristižu iz cijele Europe. Svi posjetitelji od 18 sati mogu sudjelovati u izložbi sa svojim papigama, a ona koja se pokaže najljepšom bit će nagrađena poklonom iznenađenja.

 

Večer je rezervirana za ljubitelje glazbe koje će od 20 sati na pozornici među stoljetnim stablima i više od 100 vrsta biljaka besplatnim koncertom razveseliti grupa Vatra. Hitovi kao što su Tango, Vidi kako se smiješ, Meni treba tako malo, uz izvrsne gastro delicije Botanista idealna su zabava i prava uvertira u ljetne mjesece koji su pred vratima.

Dvodnevna rođendanska avantura nastavit će se u srijedu, 19. lipnja kada posjetitelje od 16 sati očekuje čarolija koju donose klaun Balonko te prekrasne face painting kreacije.

Nakon zabavnog puhanja balona i ukrašavanja slijedi zabavni nastup mađioničara čiji trikovi maštu pretvaraju u stvarnost. Večernji koncert na rasporedu je od 20 sati, a na nezaboravno glazbeno putovanje pod zvjezdanim nebom odvest će vas atraktivni makedonski glazbenik anđeoskog glasa David Temelkov.

 

Sva događanja u Botanistu besplatna su za sve posjetitelje.

 

Foto: arhiva Botanist

Zagrebački restoran Botanist ima novi meni s jelima koja će vas oduševiti

Proljetna gastro priča u zagrebačkom restoranu Botanist, na Remetinečkoj 101, koju je osmislio chef Tomislav Petrušić počinje tatarskim biftekom i zapečenom goveđom koštanom srži koja ima poseban okus i visoku hranjivu vrijednost. Ovaj pomalo zaboravljen specijalitet prepun minerala i vitamina jede se kao ukusan namaz na prepečenom kruhu uz nekoliko kapi maslinovog ulja. Tatarski biftek je ručno sjeckan, blago začinjen (što odgovara većini gostiju), pa će oni koji vole ljuće namaze morati malo intervenirati te dodati koju kap ljutog umaka.

Goveđa koštana srž i tatarski biftek

Blagovanje se može započeti i bezmesnim jelom: Losos u umaku od kozica i kapara s dodatkom brokula, posluženo u glinenoj posudi u kojoj je i zapečeno. Taman složene teksture i okusi: slatko meso kozica, dominantan losos, slatkaste brokule u umaku s dodatkom vrhnja zadovoljit će sve ljubitelje „laganih“ zalogaja.

Losos u umaku od kozica i kapara

Istarska purica s vrganjima, pinjolima i tostiranim jabukama veliko je iznenađenje: meso je sočno i mekano, umak baršunast i ukusan, a kriške tostirane jabuke osvježavaju cijelu kombinaciju. Tako se prilikom blagovanja možete i poigravati s okusima: malo jabuke, malo mesa, pa umak, pinjol… Odlična kombinacija!

Istarska purica s vrganjima, tartufom i pinjolima uz tostirane jabuke

Oduševila su nas i Pileća prsa punjena mozzarellom, sušenim rajčicama na pireu od mladog krumpira u kojeg je chef Petrušić umiješao rukolu. Pažljivom termičkom obradom uspjeli su sačuvati sočnost mesa, a slatkoća mozzarelle odlično se slagala s pire krumpirom i gorkastom rukolom u njemu.

Pileća prsa punjena mozzarellom, sušenim rajčicama na pireu od rukole

Menijem dominira janjetina, ali ne ona s ražnja. Chef Petrušić odlučio je gostima ponuditi jela koja će ih iznenaditi, a opet podsjetiti na proljeće s dobro poznatim okusom ovog mesa.

Sporo pečenu janjeću plećku s mladim krumpirom i povrćem poslužit će vam u glinenoj posudi u kojoj se i peku ovo jelo. Odmah smo uočili neodoljivu kožicu prije pečenja posipanu s krupnom soli, a sada zamamno hrskavu. Ispod nje se krije meso mekano k´o putar, a povrće (krumpir, mrkva i šampinjoni) upili su sokove pečenja i miris dimljene pancete.

Janjeća plećka s krumpirom, povrćem i pancetom

Janjeća rolada svojim izgledom privlači na prvu. Chef Petrušić zarolao je dio potrbušine, a pečenu i mekanu poslužio na pire krumpiru i listovima mladog špinata, prelivenu demi glace umakom, šampinjonima, mrvicom tartufa (tek da daju aromu, ali ne prejak okus i miris) i ukrašenu kiselkastim košticama nara.

Janjeća rolada na mediteranski s kalamata maslinama na pireu i baby špinatu

Jeste li znali da je janjetina izuzetno ukusna i pohana? Dapače, chef Petrušić nam je poslužio odlično jelo: Janjeći but u korici od parmezana na pireu od boba. Korica hrskava, meso mekano i sočno… Ovo je jelo zbog kojeg ćemo se sigurno vratiti u Botanist!

Janjeći but u korici od parmezana na pireu od boba

Šećer na kraju: probali smo dvije slastice. Volite li mak, svakako naručite krišku torte od maka koju će vam poslužiti prelivenu umakom od bijele čokolada i preljevom od šumskog voća.

Torta od maka s bijelom čokoladom i šumskim voćem

Pravu čaroliju okusa i veliko iznenađenje za nepce predstavlja kolač od kraljevske datulje, posebne vrste koja daje plodove nešto veće od ostalih, a nakon sušenja ostaje sočna i mesnata. Slatko, ali ne previše slatko, naznake okusa karamele u samom kolaču, nadopunjen umakom od bijele karamele. Desert poslužuju mlak, posut zamrznutim, hladnim šumskim voćem. Sve zajedno čini čaroliju okusa koju želimo ponovno osjetiti!

Kolač od datulja s bijelom karamelom i šumskim voćem

Jela iz novog menija smo kušali u zatvorenom dijelu restorana, ali kad malo zatopli, u okusima novog menija gosti mogu uživati na prepoznatljivoj terasi ove zelene oaze. Vrt Botanista čije uređenje potpisuje arhitekt Nedjeljko Mikac Cak, vlasnik Antonio Križić dodatno je oplemenio i ukrasio s više od stotinu različitih biljaka.

Za djecu postoji uređeno igralište izrađeno od drveta i panjeva, a oni stariji sigurno će uživati uz šank smješten u paviljonu koji izgleda kao vrta kućica za alat. Veliki koncertni klavir postao je pak žardinjera na novoj zelenoj terasi usred lijepo uređenog travnjaka.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: arhiva restorana Botanist i Sunčana Barušić

U Zagrebu predstavljena provansalska vinska priča Peyrassol

Hrvatska i Francuska dvije su zemlje koje se mogu pohvaliti bogatom vinogradarskom poviješću. Iako su udaljene i više od tisuću kilometara, danas su bliže jedna drugoj. U zagrebačkoj zelenoj oazi, restoran – gardenu Botanist predstavljena je višestoljetna vinska priča Peyrassol.

Na manje od sat vremena vožnje od drugog po veličini francuskog grada Marseillesa, imanje i vinarija Commanderie de Peyrassol pričaju svoju jedinstvenu priču. Na imanju od gotovo 850 hektara, u kojem prevladavaju vinova loza, hrast, masline i šikare, svoj su zajednički dom pronašli vinska bajka i kolekcija umjetnina vlasnika Philippe Austruya. Njegov nećak, Alban Cacaret upravlja ovim fascinantnim imanjem na kojem i živi. Upravo je on, zajedno s Jadrankom Klarić Kumovskom, predstavio njihov rose u kojem ćemo od sada uživati i u Hrvatskoj.

„Sretni smo što smo došli u Hrvatsku. Upoznati smo s Vašom prekrasnom zemljom i njenom bogatom poviješću. Veseli nas što će naše rose vidno od sada biti u sinergiji s hrvatskom gastro scenom!“ – izjavio je Alban Cacaret.

Alban Cacaret

Među prvima vino su probali djelatnici Francuskog veleposlanstva, Jordan Kamchev i Natasha Savova – ekskluzivni distributeri za Pyerassola za Hrvatsku, Makedoniju i Tursku. Bile su tu i TV urednice Lana Pavić i Tončica Čeljuska, operna diva Antonella Malis, poduzetnica iz gastro svijeta Sanja Gregorius, Jelena Atabeyki sa suprugom, francuskim arhitektom Hermidasom Atabeykiem i brojni drugi. Gastro bajku glazbom su uljepšali glazbenica Nera Stipičević / Freeda Nera Immortellee te All Star bend.

Jadranka Klarić Kumovska

Commanderie de Peyrassol osnovana je u 13. stoljeću od strane templara. Smještena je u podnožju masiva des Maures. Ona u svom srcu štiti svjetovni vinograd velike reputacije – Château Peyrassol. Ovaj vinograd proizvodi vrhunska vina u AOP Côtes de Provence, a u Hrvatskoj se mogu pronaći u sustavu zadarske tvrtke Barrel.

Glineno-vapnenačko tlo, prirodni ciklusi, različita izloženost i bogata raznolikost sortiranog grožđa omogućuju vinogradu Château Peyrassol proizvodnju vina koja su certificirana kao organska, autentično provansalska, prepoznata po svojoj velikoj eleganciji. Godine 1204. grof od Provanse, Alphonse II, darovao je posjed Redu vitezova templara. Tada je “Peyrassol” postao jedan od mnogih templarskih zapovjedništava u Provansi. Život vojnika-redovnika bio je isprekidan molitvama, vojnom obukom, melioracijom, prikupljanjem poreza i dočekivanjem hodočasnika na putu u Svetu zemlju. Vinograd je bio sastavni dio ove polikulture. Proizvodilo se vino, koje još nije bilo ružičasto, čiji se tragovi mogu pronaći u pergamentu iz 1256. koji se čuva u Marseilleu.

Vinovi nasadi nalaze se na nadmorskoj visini od 220 do 350 metara. Idealni su uvjeti za zdravi temperaturni raspon tijekom vrućih ljetnih mjeseci. Imanje od 850 hektara okruženo je tipično južnjačkom vegetacijom. Identificirane su čak 63 parcele čija je obrada i konačna proizvodnja individualizirana tijekom procesa proizvodnje vina. Zatim je odabrana ili posađena idealna sorta grožđa za svaku parcelu. Trinaest različitih sorti grožđa prisutno je u Château Peyrassolu.

U skladu s pravilima ekološkog uzgoja, vinograd se vodi kao grand cru. U svakoj fazi izbor uzgoja je strog. Godišnji ciklus u ovom vinogradu je neprestan. Sljedeća se berba neumorno priprema čim se završi prethodna. Jedini cilj je dobiti najbolje sa svake parcele za proizvodnju savršenog vina, bilo crvenog, bijelog ili najpopularnijeg rosea koji je predstavljen.

Stvaranje dobrog vina, vina s osobnošću koje prenesi svoje priče, mnogo je složenija stvar nego što se može zamisliti. “Napraviti vino od velikog značaja i sposobno probuditi emociju u konačnici je oblik umjetnosti. Rose vina Chateau Peyrassol su zvijezde podruma. To je nedvojbeno najveća proizvodnja vinarije, ali svakako ne i najlakša. Jer za proizvodnju savršeno uravnoteženog rose vina potrebno je znanje i iskustvo, stalna pažnja i, iznad svega, osjećaj za vrijeme!” – zaključio je Alban Cacaret.

Neodoljivo ljetno ruho zagrebačke oaze Botanist

Ljetna oaza usred glavnog grada, koja metropole koja pruža hlad i spaja s prirodom, prava je rijetkost za velike gradove. Zagreb je dobio novo, ljetno izdanje svog već poznatog gastro odredišta Botanist na Remetinečkoj cesti 101.

Tek nekoliko desetaka metara udaljen od najvećeg hrvatskog rotora, Botanist je pravo ljetno otkriće koje će vruće mjesece učiniti podnošljivijima, ugodnijima i zabavnijima. Velike gljive, mnoštvo cvijeća, novi paviljon s mnoštvom alata, mjesto su koje ćemo ovog ljeta rado posjećivati i istraživati njegove skrivene detalje i priče.

Uređenje novog ljetnog ruha vrtnog dijela Botanista potpisuje zagrebački arhitekt Nedjeljko Mikac Cak. Vrtno uređenje potpisuje vlasnik Antonio Križić, čija se obitelj vrtlarstvom bavi godinama.

“Nakon uređenja interijera restorana sa specifičnom tematikom vrta kao oaze u urbanoj zoni, novi detalji, uz postojeće, proširuju cijelu priču. Uz začudno velike gljive, koje posjetitelje vraćaju u neko bajkovito djetinjstvo, izrasle su još neke velike gljive koje se nalaze uz novopostavljeno dječje igralište s toboganima i penjalicama!” – otkriva Nedeljko Mikac Cak.

Igralište je izrađeno od drveta i panjeva u nekoj pomaknutoj nonšalantnoj poetici, napravljen je novi paviljon-šank koji izgleda kao vrtna kućica za alat s hrpom starog alata, kutija i tegli. Postavljen je veliki koncertni klavir koji je postao žardinjera na novoj zelenoj terasi usred lijepo uređenog travnjaka.

Korišteni su prirodni materijali, naročito je to vidljivo na dječjem igralištu gdje je penjalica izrađena kao velikih balvana kestena promjera i do pola metra. Vrtna kućica je napravljena od drveta po uzoru na paviljone klasicističkih engleskih vrtova, a detalji su prave stare alatke za obrađivanje vrta što je samo nadopuna freski na vanjskom dijelu terase koja prikazuje Sv. Fijakera koji je zaštitnik vrtlara.

Uz neodoljivo uređenje koje je jednako lijepo danju kao i noću kad se pali mnoštvo lampica, idealno je mjesto za dnevne i večernje proslave koje svojom ljetnom ponudom jela daje širinu izbora. Upravo je ova gastro destinacija poznata po ponudi sezonskih jela uz dodatak mašte i suvremene kuhinje. Botanist je otvoren svakog dana osim ponedjeljka.

 

Foto: Filip Popović,