Arhiva oznaka za: Kroštula

Suradnja Kroštule i Pan-pek-a: više od 300.000 sourdough peciva dnevno iz Hrvatske putuje u Ameriku

Hrvatski tim stručnjaka razvio je prehrambenu revoluciju. Više od 300 tisuća sourdough peciva iz Hrvatske svakog dana odlazi u svijet. Vodeći brend u artisan pekarstvu Kroštula te jedna od vodećih pekarskih industrija Pan-pek krenuli su s entuzijazmom prije dva mjeseca u pilot projekt industrijske proizvodnje sourdough kruhova. Ono što je do sada bilo nemoguće postalo je moguće.

“Spajanjem onog što se do sada činilo nespojivo, pomaknuli smo granice u pekarstvu i to ne samo u Pan-peku već smo prvi u ovom dijelu Europe na automatiziranoj liniji proizveli sourdough proizvod sa živom starter kulturom. Posebno sam sretna jer u Pan-peku imamo tim ljudi koji vole ono što rade, posvećeni su stalnom unapređenju poslovanja i vrhunski orkestriraju našom pričom!” – ističe predsjednica Uprave Sandra Vojković.

Čak više od 300 tisuća smrznutih sourdough peciva svakog dana iz Hrvatske kontejnerima putuje u Sjedinjene Američke Države. Među prvim kupcima su burza New York Stock Exchange i Sveučilište Harvard. Svakim danom popis novih klijenata se povećava, a izniman interes za revolucionarne proizvode dolazi iz cijele Europe.

“Cilj projekta je napraviti sourdough proizvode što dostupnijima. Kroz godine rada i kalkuliranja uvidjeli smo da je najveći trošak u proizvodnji sourdough proizvoda trošak rada. Dugo smo tražili idealnog partnera s kojim bismo krenuli u ovakav projekt. Njega smo našli u Pan – peku i direktorici Sandri Vojković. Prvi puta smo u industriji našli partnera koji ima razumijevanje za ovakav pilot projekt koji je kompliciran i traži velike prilagodbe. Što se tiče pogona Pan-peka nikada nisam vidio uređeniju i bolje kontroliranu sredinu!” – otkrio je prehrambeni tehnolog i vlasnik Kroštule Karlo Vulin.

Posebnost ovog projekta je ta što se peciva rade s jedinom pravom artisanskom tehnikom stručno zvanom type 1 sourdough ili sponatna sourdough fermentacija. “U njoj se tijesto fermentira isključivo bakterijama koje se prirodno nalaze na pšenici. Snaga našeg projekta je što smo u Kroštuli kroz godine naučili kako kontrolirati spontanu fermentaciju i tako omogućili proizvodnju ovih kruhova na industrijskoj skali!”  dodaje Karlo Vulin.

“Zajednički razvoj trajao je oko dva i pol mjeseca, a iz Pan-peka je bilo uključeno osam kolegica i kolega te voditelji i operateri na liniji. Inače, linija na kojoj smo uhodavali proizvod i na kojoj proizvod u konačnici proizvodimo proteže se na 1200 m2!”  otkriva Sandra Vojković i dodaje: “Izazov je bio vrlo velik jer to do sada nije nikome uspjelo. Naš tim pekarskih eksperata bio je jako motiviran spojiti znanja i praksu vođenja proizvodnje na potpuno zatvorenoj automatskoj liniji sa zakonitostima zanatske izrade sourdough proizvoda sa živom starter kulturom. Svi su u timu bili fokusirani kako uspješno premostiti prepreke koje znamo da postoje, ali i one koje bi nas mogle očekivati. Vidio se veliki entuzijazam od prvog radnog sastanka do posljednje faze i finalnog uspjeha – potpuno automatizirane proizvodnje ‘sourdough’ pekarskih proizvoda sa živim starter kulturama!”

 Više od dva mjeseca bilo je potrebno za prilagodbe, ulaganja, ljude i strojeve. Veliko iskustvo tima Kroštule u tome bilo je ključno, pa za to nije bilo potrebno 50 smjena, već su željeni proizvod dobili kroz osam proba na liniji, paralelno radeći u pogonu Kroštule, prilagođavali su se i mjerili vrijeme.

Prije dva tjedna počela je službena proizvodnja i prve isporuke za tržište SAD-a, pa tako sada iz zagrebačkog pogona Pan-peka dnevno izlazi 300.000 komada sourdough peciva. Pan – pek je ovim uspjehom potvrdio da svoje mjesto na vrhu pekarske industrije kontinuirano gradi na temelju povezivanja kvalitete pekarskih proizvoda s inovativnim pristupom proizvodnji.

“O kakvom se iskoraku radi govori i podatak da u Zagreb dolaze europske kolege koji su zainteresirani saznati više o zajedničkom uspjehu s timom iz Kroštule. Na policama prodavaonica Pan-peka za koji dan će i domaći kupci moći isprobati najnoviju liniju proizvoda, a sigurna sam da će kvalitetu i trendove prepoznati i naši partneri u retailu!” – zaključila je Sandra Vojković.

Uskrs će biti slađi uz pincu iz Boogie Laba i Kroštule

Dolazak Kroštuline Pince u Boogie Lab najavljuje skori kraj korizme. Ova tradicionalna uskršnja slastica karakteristična je za područje Hrvatske, Slovenije, Austrije i Italije. Zauzima posebno mjesto u košarici za blagoslov i delicija je za kraj uskršnjeg doručka.

Posljednjih godina s nestrpljenjem očekujemo ovu slasticu. Sam način proizvodnje itekako je zahtjevan. On traje tri dana. Prvi je rezerviran za dovođenje divljeg kvasca u optimalnu formu kako bi se kasnije tako bogati zamjes uspio dignuti. Nakon toga slijedi zamjes koji je također podijeljen na dva dijela zbog velike količine masnoća, šećera, žumanjaka i aroma koje tijesto mora apsorbirati.

S druge strane cijeli taj mukotrpni proces rezultira neponovljivo sočnom i aromatičnom sirnicom čiji je prirodni rok trajanja čak dva mjeseca bez korištenja ikakvih konzervansa. Sadrži mnogo jaja i često se nosi na uskrsni blagoslov te daruje najmilijima.

„Od aroma u Pinci prevladavaju vanilija, citrus i rum. Dodajemo i cimet te rogač. Tijesto je puno bogatije od klasične pince. Fermentira potpuno prirodnom fermentacijom. Puno duže traje bez dodavanja aditiva, sočnije je i ukusnije!“ – otkrio je prehrambeni tehnolog Karlo Vulin.

Ovog Uskrsa, Boogie Lab i Kroštula razveselit će mnoge i hit slasticom Panettone. Pincu uz Boogie Lab, može se kupiti i putem weba www.shop.krostula.hr, ali i u Balance brunchu, Fisheriji te Špeceraju. U Kolijevci kruha u Puli, Romeru u Opatiji, Butiga u Voloskom, u Rijeci u Croatia in the boxu, pekarnici Kroštula u Zadru, u Splitu u Biberonsu te OŠ Kolaču te Miva Galeriji vina u Dubrovniku.

Foto: Karlo Jelić

Boogie Lab širi poslovanje u New York!

Nakon nepunih godinu dana poslovanja redovi za Boogie Lab u Parku Kneževa i dalje se ne smanjuju. Instant uspjeh u prvih par mjeseci ih je kako kažu ozbiljno uzdrmao i trebalo im je nešto vremena da se preslože i žestoko odgovore. “Puno smo napredovali, ali još je dosta posla ispred nas“, poručuju iz Boogie Lab-a.

Ovaj inovativan koncept prepoznat je ne samo od domaće publike već i izvan granica. Tako najavljuju svoje prve lokale van Hrvatske, a radi se ni više ni manje nego o New Yorku!

“Skupljamo ekipu za Zagreb, Pakoštane i New York” – poručuju iz Boogie Laba. Zajedno s našim partnerima otvorili smo zajedničku firmu u New Yorku – Boogie Lab USA.  Jedan od najpoznatijih restorana iz njihovog velikog  portfolia  je Delmonicos, ikona restoranske scene u New Yorku čija tradicija datira još iz davne 1827. godine.  Tu su zalazila mnoga poznata lica svjetske scene, a nama najzanimljiviji gost je naš legendarni Nikola Tesla te nam je iznimna čast da baš na toj lokaciji otvaramo prvi Boogie Lab van naših granica.

Naši partneri Denis Turčinović i Joseph Liculu su već poznata lica ugostiteljske scene u New Yorku, koji uz Delmonico’s imaju još 10-ak ozbiljnih ugostiteljskih objekata na Manhattanu, a sa BoogieLab-om imamo plan otvoriti tri lokacije do kraja ove godine. U isto vrijeme krenuli su prvi kontejneri iz Hrvatske sa smrznutim proizvodima za najveće distributere za ugostiteljstvo u Americi. Prezentacije su odrađene, proizvodi su ulistani. Naš kolega Patrik Hrelec je već u New Yorku, već mjesec dana uhodavamo prvi lokal!“ – otkrivaju iz Boogie Laba.

 

Ovim putem objavljuju i veliki natječaj za sve već spomenuto, naime Boogie Lab i Kroštula imaju više od 150 zaposlenika, a trenutno šire tim za nekoliko desetaka novih članova. Ako volite dinamična okruženja, timski rad i pomicanje granica vi ste prava osoba za Boogie tim.

Naša entuzijastična ekipa razvija najnaprednije pekarske i slastičarske proizvode koje poslužujemo u jednako naprednom ambijentu. Ponuda hrane na meniju mijenja se kroz dan, a u baru istražujemo nove specialty kave i craft pive te razvijamo signature koktele. Fokus nam je učenje, napredak i usavršavanje tehnika koje konkuriraju na svjetskoj razini. Strast nam je inoviranje i razvoj proizvoda, a Boogie Lab naš je prostor za prezentaciju svega onoga na čemu aktivno radimo!” – govori Karlo Vulin iz Boogia.

Karlo Vulin

Tim Boogie Laba ima velike planove u idućih nekoliko mjeseci i s velikom kampanjom upravo su objavili da otvaraju više od 100 novih poslova prvenstveno za Zagreb i novi pogon u Zagrebu i Pakoštanima, a dio tima će biti educiran i za rad u New Yorku. Kako se neki od projekata nalaze i izvan Hrvatske, ovo je sigurno prilika svim nadarenim ljudima željnim usvajanja novih znanja da iskoriste priliku i uče u društvu najboljih.

Boogie Lab je nastao iz želje svih uključenih u projekt da naprave svoj mali dnevni boravak. Od samog otvaranja, postao je mjesto gdje, uz gastro priču, možemo raditi, provoditi vrijeme, ali i istraživati sve što nas zanima. Igrom slučaja, to što tim Boogie Laba zanima su hrana, ugostiteljstvo i glazba pa su svoj dnevni boravak odlučili otvoriti i drugima. Ideja od početka bila je da Boogie mora biti dobar za zaposlenike, okoliš i zajednicu, a posljedično će biti dobar i za vlastitu organizaciju. Svi uključeni u projekt već dugo su u industrijama ugostiteljstva i proizvodnje hrane te su kroz Boogie htjeli dati svoje viđenje kako te industrije mogu izgledati.

Karlo Vulin

Ovo je priča o uspjehu svih koji su posjetili Boogie Lab, svih onih koji su prepoznali kvalitetu hrvatskih dobavljača i dali povjerenje mladom timu koji je svojim idejama u kratko vrijeme zadobio povjerenje javnosti.

 

Za nove poslove možete se prijaviti na karijera@boogiebakery.com ili https://www.moj-posao.net/Profil-Poslodavaca/626127/Boogie-bakery-doo/.

 

 

Jedna mala gastro priča za sretno sutra naših sugrađana!

 

Foto: Boogie Lab

Stigao je božićni Panettone Kroštule i Boogie Laba

Svake godine s velikim veseljem iščekujemo dolazak adventskog kralja slastica – Panettonea Kroštule i Boogie Laba. U pravom božićnom duhu, jarkih boja novog pakiranja ove je godine došao u dva nova okusa koja ćemo zavoljeti na prvu; pistacio – limun i mandarina – bijela čokolada. Uz nove okuse, tu su klasici; kandirano voće, čokolada te bajadera. Od sutra su u prodaji, a pred sam Božić izlazi i Secret Panettone.

„Vesele nas novi okusi. Kroz naše sladolede smo otkrili kako su limun i pistacio izvrsna kombinacija, ljudi su ih odmah zavoljeli. Kvalitetan limun imamo u Hrvatskoj, a ljudi jako vole pistacio. Neretvanske mandarine izvrsno su se stopile s bijelom čokoladom.“  otkriva prehrambeni tehnolog i suvlasnik Boogie Laba Karlo Vulin.

Karlo Vulin

„Ove smo godine najviše radili na teksturi. Uspjeli smo dobiti svježinu skoro i do dva mjeseca. Što je za artisanski panettone gotovo i nemoguće. Svi trenutačni imaju do sada best before mjesec dana. Ove smo godine u svibnju krenuli s probama, da istestiramo rok. Kroz različite tehnike fermentacije i samu fermentaciju uspjeli smo doći do toga da imamo dva mjeseca. Prvih mjesec dana je svježiji i podatniji!“,  dodao je Karlo Vulin

Proizvodnja počinje hranjenjem divljih kvasaca u tri navrata, svaka četiri sata. Kad se dovoljno aktiviraju radi se prvi zamjes tijesta. Pušta se da fermentira 12 do 18 sati, a za tim mu se dodaje još maslaca, jaja i mlijeka te dodaci kako bi dobili drugi zamjes. On zatim prvo fermentira od 2 do 4 sata, nakon čega se oblikuje i prepušta finalnoj fermentaciji.

Tada ulazi u treći dan pripreme. Slijedi pečenje, a kad ono završi svaki se panettone okreće naopačke. On je u svojoj unutrašnjosti još uvijek žitak, a samo tijesto je izrazito bogato sastojcima. Nakon 12 sati hlađenja završava četverodnevni proces proizvodnje. Tada Panettone Kroštule i Boogie Laba ulazi u čarobna božićna pakiranja koja će na svakom stolu biti pravi adventski ukras.

Ova blagdanska delicija putuje diljem Hrvatske na blagdanske stolove. Pronaći ćemo ga u Zagrebu u Boogie LAB-u te na web shopu shop.krostula.hr, ali i u Balance brunchu, Fisheriji te Špeceraju. U Kolijevci kruha u Puli, Romeru u Opatiji, Butiga u Voloskom, u Rijeci u Croatia in the boxu, pekarnici Kroštula u Zadru, u Splitu u Biberonsu te OŠ Kolaču te Miva Galeriji vina u Dubrovniku.

 

Foto: Karlo Jelić

Svjetski uspjeh Kroštule s brandom Boogie

Hrvatski brend Kroštula, naš predstavnik u zoni inovacija na Anugi, najvećem svjetskom sajmu prehrambene industrije koji se svake druge godine održava u Kölnu, izazvao je veliki interes. Kroštula je nastupila sa svojim novim brandom Boogie, pod kojim su otvorili i BoogieLab u Zagrebu, ugostiteljski objekt i laboratorij za razvoj proizvoda.

Prirodno fermentirani kruhovi

„Pod Boogie brendom Kroštula nastavlja svoju međunarodnu ekspanziju. Na sajam Anuga primljeni smo u zonu s inovacijama gdje smo predstavili naš asortiman pod motom “smrznuta artisan pekarnica.” ističe suvlasnik BoogieLab-a Karlo Vulin i dodaje: „Kroštula već više od 10 godina usavršava proizvodnju prirodno fermentiranih kruhova, odnosno kruhova fermentiranih starter kulturama (kiselim tijestima). Već dugi niz godina starter kulture aktualna su tema u industriji. Nitko još na sajmu nije predstavio kontinuiranu proizvodnju kruhova fermentiranih isključivo starter kulturama na industrijskim linijama koji se distribuiraju polupečeni – smrznuti!“

Vlastiti fermentori

Razlog tome su velike oscilacije u aktivnosti starter kultura koje su u Kroštuli naučili kontrolirati i voditi. Putem su razvili i vlastite fermentore koji im omogućuju precizniju kontrolu i predviđanje aktivnosti starter kultura.

„Za razliku od ostatka industrije, koja koristi sušena ili tekuća pasterizirana kisela tijesta (korisna za pojačanje okusa i produljenje trajnosti), stručnim terminima type 2 sourdough ili starter kulture u prahu, odnosno type 3 sourdough u Kroštuli starter kulture koristimo na jedini pravi artisanski način – backsloping metodom, tj. hranjenjm i održavanjem vlastite žive starter kulture, stručno – type 1 sourdough!“ otkriva Dina Vulin iz Kroštule.

Dina i Karlo Vulin

Budući da su artisanski kruhovi u zadnjih nekoliko godina doživjeli ogroman porast popularnosti, tako objavljen je velik broj znanstvenih istraživanja koja dokazuju da samo type 1 sourdough metoda ima zdravstveno – nutritivne prednosti o kojima se inače priča. Pa tako kruhovi ovom metodom imaju niži glikemijski indeks, ne napuhuju, ne izazivaju reakcije intoleranacije na pšenicu i puno bolju iskoristivost mikronutrijenata. Ovaj iskorak logičan je nastavak za ekipu iz Kroštule koja je krenula educirati hrvatsko tržište prvo kroz pekarnice Kroštula u Zadru i okolici, potom kroz svoj bivši projekt BreadClub, a sad nastavlja s Boogie-ima.

Dupli kruh

Jedan od proizvoda koji je prikupio najviše pažnje na sajmu je njihov projekt Dupli kruh gdje za svaki prodani doniraju jedan kruh. Taj projekt su pokrenuli prije dvije godine, ali su ga pauzirali zbog različitih problema, što u modelu doniranja, a što u kontinuitetu kvalitete proizvoda uzrokovanim problemima s rukovanjem pivskog tropa. Nakon što su uspješno riješili te probleme odlučili su nastaviti s kampanjom u koju jako vjeruju te je izgledno da će ubrzo ovaj projekt ugledati svjetlo dana na Nizozemskom i Američkom tržištu.

Sljedeća faza razvoja projekta

Kroštula i novi brend Boogie između ostalog, na Anuga sajmu su dogovorili i distributere za skandinavske zemlje, Njemačku, Švicarsku, Nizozemsku, Grčku i Cipar što je uz dosadašnju distribuciju u Sloveniju i Austriju dovoljno za sljedeću fazu razvoja projekta. Ovi podaci svrstavaju ih u jedan od najinovativnijih projekata sa svijetlom budućnosti.

Anuga je vodeći svjetski sajam hrane i pića. Na putu prema održivom i pravednom prehrambenom sustavu, globalna prehrambena industrija trenutno doživljava dinamične promjene. Kao vodeći svjetski sajam hrane i pića, Anuga je okupila najveću međunarodnu industrijsku zajednicu i stvorila pozitivan duh optimizma.

Foto: Kroštula, Anuga.

Tradicionalna Pinca Kroštule te Colomba ovog su Uskrsa najfinije delicije

Vrijeme Uskrsnih blagdana vežemo uz obitelj te druženja. Tradicionalna uskrsna jela s nestrpljenjem očekujemo nakon vremena korizme. Nakon bogatog uskrsnog ručka, dvije tradicionalne delicije posebno nas vesele. Artisan pekarnica Kroštula već tradicionalno priprema posebne pince koje smo zavoljeli, a ove godine u Boogie Labu u Zagrebu uz pincu, možemo pronaći i tradicionalni talijanski uskrsni kolač colombu.

„Za uskrsnu sezonu predstavljamo novu, unaprijeđenu pincu te colombe. Radi se po tehnologiji panettonea, ali sastojci i ukusni profil karakteristični su za pincu. Od aroma prevladavaju vanilija, citrus i rum, a dodajemo i cimet te rogač. Tijesto je puno bogatije od klasične pince. Ono se proizvodi u trodnevnom procesu, a fermentira potpuno prirodnom fermentacijom, što puno duže traje bez dodavanja aditiva, ali je zato sočnije je i ukusnije!“ – otkriva prehrambeni tehnolog Karlo Vulin.

Karlo Vulin u Boogie Labu

Proizvodnja pince traje čak tri dana. Prvi je rezerviran samo za dovođenje divljeg kvasca u optimalnu formu kako bi se kasnije tako bogati zamjes uopće uspio dignuti. Tak nakon toga slijedi zamjes koji je također podijeljen na dva dijela zbog velike količine masnoća, šećera, žumanjaka i aroma koje tijesto mora apsorbirati. S druge strane cijeli taj mukotrpni proces rezultira neponovljivo sočnom i aromatičnom sirnicom čiji je prirodni rok trajanja čak mjesec dana bez korištenja ikakvih konzervansa.

Ove godine Kroštula nas je iznenadila tradicionalnim talijanskim uskršnjim specijalitetom colombom. Rade ih u nekoliko različitih okusa. Uz tradicionalni kandirani i čokoladni, te jedan okus iznenađenja. Proizvodi se također tehnologijom panettonea, a obično sadrži kandirane kore. Tijesto se oblikuje u oblik golubice koja se na talijanskom zove colomba.

Pince i Colombe mogu se pronaći u Boogie Labu u zagrebačkom Parku kneževa u ulici Kneza Borne. Uz ovu novu popularnu gastro oazu, popis ostalih prodajnih mjesta diljem Hrvatske nalazi se na webu: www.krostula.hr

Foto: Filip Popović i Sunčana Barušić