Arhiva oznaka za: Egle Katunar

Udruga WOW dodijelila nagrade za naj-vino godine

Udruga WOW nedavno je svečano proslavila svoj 12. Rođendan i dodijelila svoje godišnje nagrade za vino godine. WOW-ice su svoju važnu proslavu „pred-tinejdžerskog“ rođendana i dodjelu tradicionalnih godišnjih nagrada organizirale u sklopu svog partyja povodom nadolazećih blagdana.

Tko još ne zna: Udruga WOW redovito već 11 godina dodjeluje vlastite godišnje nagrade za naj-vino godine. Zapravo je to bilo bilo super-finale akcije „Što žene žele“ (izbor vina po ženskom ukusu) koja traje svake godine od svibnja do listopada, a provodi se anketom među članicama i simpatizerkama. Premda je ime akcije „Što žene žele“ pomalo duhovito, sustav izbora je itekako ozbiljan. Upravo zato što su pretpostavljale da će biti odmahivanja rukom jer su – zamislite – žene, smislile su način izbora njima najdražih vina koji je elaboriran i  nadasve ozbiljan a ipak poseban i „ženstven“.

Akcija biranja najboljih vina po njihovom, rafiniranom ženskom ukusu, tijekom godina se afirmirala, baš kao i sama, tek godinu starija udruga.  A WOW izbor za Grand Prix zanimljivo je zamišljen, drukčiji od ostalih i u igri su isključivo hrvatska vina. Vinari ih jako vole primiti jer su nagrade, za razliku od uobičajenih plaketa, zvjezdica, bodova, diploma i priznanja, itekako konkretne.

Tako su do sada ukupni pobjednici izbora (WOW Grand Prix) svake godine putovali u režiji WOW-ica u neku vionsku regiju svijeta.  Lista vinara koji su putovali s WOW je impozantna: Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano.

Prošlogodišnji pobjednici iz vinarije Benvenuti putovali su na nagradno putovanje u talijanski Piemonte., a uz pomoć agilnog vinskog koncepta „Hrvatska na čašu“ /„Croatia By the Glass“, u sastavu Tomislav Tuđen i Jure Andrijašević.

Tri razine filtera

Izbor ide kroz tri razine filtera a započinje (pred)selekcijskom listom vina koju svake godine sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier, svojevrsni vinski „kustos” ili „izbornik“(izbornica).

On (ili ona) selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja autorsku listu najboljih/najzanimljivijih/najuspješnijih vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i “desertna” (vina s ostatkom  šećera). Do sada su vinski selektori bili odreda renomirani sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug i posljednji – Darko Lugarić.

– U drugoj fazi, sve WOW članice i simpatizerke, njih više od 200, a među kojima su i ugledne vinske i gastro novinarke, sommelierke, konzultantice, enologinje, vlasnice vinoteka i restorana, stručnjakinje za vinski marketing i zaljubljenice u vino i kulturu stola – mogu glasati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalnih vina, (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). U trećoj i izlučnoj fazi, konačnu odluku donose tri vinski upućene članice kušanjem naslijepo.

– Finalni ocjenjivački sud ovog puta bile su Egle Katunar, voditeljica prodaje i marketinga Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika na otoku Krku; Lucija Matijević sommelierka trećeg stupnja i predavačica HSK (Hrvatskog sommelierskog kluba) i mlada vinska stručnjakinja Jana Košćec, također s položenim trežim stupnjem HSK. Finalno žiriranje vina naslijepo održano je ove jeseni u Iki, uz pomoć spretnih djelatnika hotela Ikador – vještog head-sommeliera Mate Negulića i vrhunske profesionalke Andree Klemenčić. Nakon što je žiri među dvanaest finalista odabrao pobjednike u svakoj od pet kategorija, slijedio je i najveći zadatak: izdvojiti jedno vino (i njegovog autora) koje ih je najviše impresioniralo.

Ovogodišnja lista finalista: u kategoriji pjenušaca: – Amfora, vinarije Tomac i Blanc de Noirs vinarije Jagunić, obje s Plešivice, hrvatske Champagne. Pobijedio je Blanc de Noirs vinarije Jagunić a nagradu je Dominiku Jaguniću uručio renomirani sommelier Goran Petrić.

U kategoriji bijelih vina tri najbolja su malvazija Santa Lucija 2017., malvazija OMO 2020. i Enjigi Venje KB.BQ. 2010 a pobijedio je Enjigi Venje KB.BQ. 2010. Nagradu je Ivi Enjingiju uručio maslinar Duilio Belić čija su se ulja kušala uz vrhunsku hranu.

Dva najbolja roséa su Rossella vinarije Poletti i Rosé Premium vinarije Kutjevo, oba iz 2022. Pobijedio je Rosé Premium vinarije Kutjevo. Nagradu je Petru Marincelu uručila Sanja Muzaferija, osnivačica i direktorica festivala ružičastih vina „Pink Day Zagreb“, koji će iduće godine 20.travnja u Laubi doživjeti svoje 11.izdanje.

Među crvenima izdvojili su se teran Barbarossa 2019. vinarije Tomaz, Trnjak 2017. vinarije Grabovac i crvena kupaža istarskog majstora Morena Degrassija Terre Bianche 2012.  Pobijedio je  Barbarossa 2019. vinarije Tomaz,a nagardu je Klaudiju Tomazu uručio uvaženi sommelier i autor pred-selekcijske liste, Darko Lugarić

Od desertnih vina u vrhu su Iločki podrumi s Tramincem Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016., te prošek Babić 2018., vinarije Testament. Pobijedio je Traminac Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016  a nagradu je Luki Lozančiću uručila sommelierka i članica izlučnog ocjenjivačkog suda, Jana Košćec.

Za nagradu, pobjednici u svakoj kategoriji dobili su skulpturu koju je dizajnirala dizajnerska grupa “Grupa”, a ukupni pobjednik Ivo Enjigi  odlazi na, zasad još uvijek tajnu, vinsku destinaciju. Na nagradi mu je čestitao prošlogodišnji pobjednik, Albert Benvenuti.

Nakon službenog dijela dodjele nagrada, uslijedio je party koji je svojim vinima ponajprije „ukrasio“ ukupni pobjednik, veteran i legenda Ivo Enjingi koji je za ovu priliku donio i za okupljene goste otvorio cijelu vertikalu fantastičnih vina iz svog podruma. Uz pobjedničko vino, Enjigi Venje KB.BQ. 2010 , kušala su se i bijelo Venje 2015., Venje 2010., Venje 2006. Sve je oduševilo upravo vino iz  2006., koje je još uvijek živo, vibnrantno i vrlo užitno te u super formi. A za sladokusce bili su tu i Traminac izborna beba bobica 2009., kao i rizlinzi iz 2012. i 2008. I crno Venje 2009. Zaključak svih prisutnih: Top vina, top vinari, vrhunska organizacija, lijepo društvo. Hvala svima

Foto: Rene Karaman

Ljeto na otoku Krku

Upravo iz razloga što je s kopnom povezan mostom, pa nema mukotrpnog čekanja na trajekt ili sličan prevoz morem, Krk je vrlo je popularan kao vikend destinacija ili pak odredište za provesti godišnji odmor. Ako zanemarimo gužve na autocesti, do njega se iz metropole automobilom stiže za manje od dva sata (uostalom, postoje i stare ceste).

Na otok Krk možete stići i brodom (Marina Punat prva je marina u Jadranu), ali i avionom, jer na Krku postoji aerodrom. Pa, ako još uvijek niste odlučili gdje se dobro provesti, razgledati povijesnu baštinu, uživati u prirodi, gastronomiji, finim vinima i dakako, dobro se odmoriti, okupati…

Kad je o kupanju riječ, svako mjesto na otoku Krku ima plažu za koju će vam mještani reći da je najbolja, ali ako imate kojom srećom čamac, barku ili bilo što čime se možete otisnuti u istraživanje prirode, na Krku postoje uvale i uvalice u kojima možete uživati u osami, čistom moru i tišini.

Ako ste pak navikli da plaža ima i popratne sadržaje (ne samo tuševe, nego i kafiće, zone za zabavu i dječja igrališta), tada preporučujemo plažu Punta Debij u mjestu Punat, na kojoj su bračni par Iva i Hrvoje Mrakovčić osmislili podvodnu atrakciju – Podvodni park koja je dostupna svima – djeci i odraslima, onima koji su vični ronjenju, ali i znatiželjnicima koji prvi puta zaranjaju ispod površine.

Naime, Iva je „čovjek s kopna“, a suprug Hrvoje, inače profesionalni ronilac svoje radno vrijeme provodi ispod površine mora. Svaki posjetilac dobiva u najam odijelo od neoprena, a prije spuštanja u more, na samim stepenicama stavlja poveliku kacigu na glavu (nalik na one kakve su u davna vremena imali ronioci). U kacigu se kisik upumpava preko savitljivog crijeva, a kad dotakne dno, dočekuje ga Hrvoje. U njegovoj se pratnji kreće u šetnju po dnu mora. Doznali smo da je u desetak godina, koliko bračni par organizira na plaži u Puntu ovu atrakciju, bilo raznih dogodovština – od prosidbe do vjenčanja u moru, rođendanskih iznenađenja koja su priredile „sirene“ do proslava godišnjica…

Jedna od najljepših prirodnih plaža s kamenim oblutcima (koje su „izvaljali“ neumorni valovi), nalazi se u Baškoj. Vela plaža je dugačka 1800 metara, a tko voli i želi, može uživati u hladu i pijuckati omiljeno piće u mnogobrojnim kafićima te fino pojesti u restoranima smještenima u pozadini plaže, odnosno duž cijele obale Baške.

Plaža Meline u uvali Soline, Dobrinj, potpuno je drukčija – poznata je po crnom ljekovitom blatu. More je plitko, pa je za nekoliko stupnjeva toplije od okolnog, a nerijetko se viđaju kupači namazani blatom, tako da nije čudo da je plaža nazvana morskim lječilištem.

Na svu sreću, na otoku Krku koji se može podičiti da je prvi otok na Jadranu koji je krenuo u smjeru energetske samodostatnosti koju namjerava ostvariti do kraja ovog desetljeća, domaćini su već odavno shvatili da more i sunce nije jedino što će privući i zadržati turiste.

Mnogima nepoznata, samo nekoliko kilometara od Krčkog mosta, iznad mjesta Omišalj, nalazi se plantaža smilja Immortelle farm, koju vodi tvrtka Natura Consulting d.o.o. Želite li je posjetiti i osjetiti čudesne mirise, doznati kako se proizvodi čudotvorno ulje od smilja, te uživati u pogledu na Krčki most te susjedno mjesto na kopnu, Jadranovo, morate se najaviti.

Vlasnik Ante Vičević provest će vas plantažom, a u hangaru gdje destilira ulje objasniti cijeli proces kako od smilja nastaju proizvodi koji se koriste u farmaceutskoj, parfumerijskoj i kozmetičkoj industriji. Na vrhu plantaže (teško je hodati u japankama) nalazi se kapelica, a vidjet ćete i gdje se vodila povijesna bitka Cezara i Pompeja, te gdje se po prvi puta spominje bačva kao sredstvo ambalaže za tekući teret.

Volite li aktivni odmor, na Krku su uređene mnogobrojne pješačke i biciklističke staze, a kad malo osvježi, možete se upustiti i u planinarenje. Naime, otok Krk ima neobično raznolik reljef, pa penjući se od sjeverozapada prema jugoistoku nailazi se od slikovitih pitomih draga i uvala do plodnih polja i gustih šuma sa submediteranskom vegetacijom pa sve do predjela gologa krša i pravog planinarskog krajolika. Na otoku Krku se nalaze tri potoka i dva jezera, a na najvišem planinskom vrhu Obzovi (570 m), jednostavno se zaboravlja da se nalazi na otoku.

Ako krenete prema bašćanskoj uvali, dobro je znati da jedino ovdje u svijetu raste jedinstvena biljka, Barbašova lazarkinja, a kada ste već ovdje, želite li malo povećati adrenalin u organizmu, spustite se ziplineom, Edison, smještenom na prijevoju Treskavac, u neposrednoj blizini poznate staze glagoljice, tj. na vidikovcu kod slova A.

Glagoljica… to nas dovodi do Bašćanske ploče, zapravo do izuzetno brojnih   baština, iskopina i svjedoka bogate povijesti otoka Krka.

Prvi podaci o naseljavanju, vezuju otok uz ilirska plemena Japoda i Liburna, zatim uz Grke, kada otok Krk pripada Elektridskim odnosno Apsirtidskim (danas kvarnerskim) otocima. Tragovi Rimljana vode do kraja stare ere i prvih stoljeća nove, međutim, već potkraj 6. stoljeća započinje naseljavanje Hrvata na otok i oni postaju većinsko stanovništvo.

Hrvati su se doseljavali u rodovima po kaštelima, pa otud i danas otok ima četiri različita narječja. Iz tih rodova, krajem 12. stoljeća javljaju se čuveni knezovi Krčki-Frankopani, jedina obitelj na jadranskim otocima koja se razvila do moći u europskim razmjerima. Otok Krk je pao Veneciji u ruke 1480. godine kao posljednji otok na Jadranu, kada je na prijevaru u venecijansko zarobljeništvo odveden knez Ivan Frankopan.

Na otok je vrlo rano stiglo kršćanstvo, pa je već u 5. st. n.e. formirana i biskupija s centrom u gradu Krku i prvim poznatim biskupom Andrijom. Jedan od sinonima otoka Krka, jer pronađena je u crkvi sv. Lucije u Jurandvoru, pa putu prema Baški jest Bašćanska ploča, najvažniji i jedan od najstarijih hrvatskih epigrafskih spomenika pisan glagoljičnim slovima, koji datira iz 11. stoljeća.

Danas se original čuva u palači HAZU u Zagrebu, a prvotno je bila ugrađena kao lijevi plutej u ogradu koja je dijelila prostor za svećenstvo od crkvene lađe, odnosno prostora za puk u benediktinskoj crkvi sv. Lucije. Prije razgleda crkve sv. Lucije i vjerne kopije ploče, svakako razgledajte interpretacijski centar do crkve i pogledajte deset minutni film o ovom jedinstvenom spomeniku.

Koljevkom glagoljaštva smatra se i Vrbnik, a u blizini grada Omišlja posjetite Arheološki park Mirine i ostatke grada Fulfinum koji se razvio polovicom 1. stoljeća. Njegovi se ostaci nalaze u uvali Sepen, na području Mirine pod zemljom, ali i nekoliko metara pod morem.

Ne smije se propustiti razgled otočića Košljuna s franjevačkim samostanom iz 1447. godine i znamenitosti grada Krka u kojem se život kontinuirano odvija već 2000 godina, od kasnobrončanog doba do današnjih dana. Istraživanja upućuju da su današnje vidljive zidine na istom mjestu gdje su bile one iz najranijeg razdoblja, te da je grad onda gdje je bilo i liburnsko naselje.

Za podrobnije razgledavanje svih baština, a pogotovo grada Krka, preporučujemo pomoć turističkih vodiča koji će vam pokazati i neke skrivene kutke koji bilježe povijest ovoga otoka. Kad ste već u Krku, svakako posjetite i Interpretacijski centar pomorske baštine otoka Krka kroz koji će vas voditi Željko Skomeršić, krčki graditelj brodskih maketa i strastveni kolekcionar svega što je vezano uz plovidbu i brodove.

Otok Krk prepun je zanimljivih nalazišta, spomenika i mjesta koja bilježe njegovu povijest, kao što je i bogat drugim kulturama: stola i vina. Vina koja proizvode vinogradari i vinari otoka Krka već su zauzela mjesto na vinskoj karti Hrvatske, a njihova se kvaliteta pročula i izvan granica naše zemlje. Gastronomsku ponudu također grade pojedine obitelji i OPG-ovi koji su odlučili gostima i turistima pružiti ono najbolje što proizvedu iz otočke zemlje i mora koje je okružuje.

Svakako treba kušati jela koja sad prvu sezonu, u restoranu obiteljskog hotela Vila Rova u Malinskoj priprema chef Marin Pleše. Koji je zanat klesao najprije u zagrebačkom restoranu Mano, a potom u šibenskom restoranu Pelegrini. „Nismo ga mi oteli iz Pelegrinija, nego smo ga vratili kući, jer Marin je rodom iz Malinske“ objasnila je Slavica Krnčević koja sa suprugom Ivicom i djecom Danicom, Petrom i Maricom vodi ovaj hotel koji je proglašen najboljim hotelom Hrvatske u kategoriji malih i obiteljskih hotela.

U restoranu su dobrodošli svi koji žele uživati u precizno promišljenim i „po zanatu“ pripremljenim jelima. Chef Marin Pleše, istinski zaljubljenik u otok Krk, odlučio je gostima pružiti jedinstveni doživljaj i na stolu te na tanjuru spojiti sve što ovaj bogati otok može dati.

Na stolu će vas dočekati maslinovo ulje iz maslinika koji raste ispred hotela (u hladu kojeg gosti uživaju nakon brčkanja u moru ili bazenu) i domaća morska sol (rade je sami iz mora koje oplahuje obalu na kojoj se nalazi hotel).

Da – kruh i ostale pekarske proizvode u kuhinji peku sami, to i ne moramo spominjati, a oduševio nas je podatak da se jelo služi na tanjurima otočke umjetnice Katice Orlovčić.

Kvarnerski škamp na kremi od mrkve i limete uz ulje cvijeta i lista dragoljuba koji raste u njihovom vrtu. Hladna juha od cikle (koja raste u vrtu u blizini Malinske) i trešanja s panna cottom od ovčjeg sira s otoka Krka. Pa… domaće šurlice s kozlićem i pestom od suhih račica i uljem peršina (ne moramo napominjati da je sve s otoka Krka). Na kraju moderna interpretacija tradicionalnog kolača presnac s koricom limuna, gelom od limuna i mrvicama badema.

Samo riječi pohvale za jela ali i savršeni servis (u hotelu nemaju problema sa educiranim personalom), atmosferu, ugođaj… a za početak, možda je najbolje da naručite degustacijski meni The Bridge, kako kažu u hotelu – „Priči o povezivanju gostiju s otokom, morem, šumama i mediteranskim biljkama“. Dakako uz svaki slijed toče se vina vinara s otoka Krka.

Gotovo svaka vinarija na otoku Krku (a ima ih dosta), ima kušaonu, pa ako ste ljubitelj vinske kapljice rezervirajte termine na njihovim web stranicama ili telefonom. Mi smo posjetili Kuću vina Ivan Katunar u Vrbniku koja ima novosagrađenu kušaonicu s najljepšim pogledom – dakako na Vrbnik.

Kroz degustaciju nas je vodila Egle Katunar, koja sa suprugom Ivanom Katunarom vodi vinariju. Imali smo čast među prvima kušati prvi pet nat od autohtone sorte žlahtina, uživali u Sansigotu, vinu od izumiranja spašene autohtone sorte sansigot koje je pobralo najviše nagrada, dakako svježoj, odležanoj ali i jantarnoj (orange) žlahtini.

Koja je tajna uspjeha otoka Krka? Spoj njegove povijesti, tradicije i modernog, a tom spoju pridonijeli su marljivi i snalažljivi ljudi, turistički radnici, ugostitelji, vinari i mnogi drugi koji su odlučili ono što najviše vole, na čemu su odrasli i gdje rastu i žive njihova djeca predočiti gostima i to su svim oblicima, teksturama, okusima i mirisima. Da, otok Krk treba doživjeti!

Ovog ljeta ne propustite na otoku Krku 

DOBRINJ: Dan Općine Dobrinj, 1.08.- 3.8.2023, koji pada na Stipanju, tradicionalno se obilježava svečano i uz bogat program. Počinje koncertom klape „Sv. Juraj“ Hrvatske ratne mornarice (1.8.), dan kasnije je koncert klape Intriga, na dan svetog Stjepana, zaštitnika župe i općine Dobrinj, bit će svečana pjevana misa na staroslavenskom jeziku, a nakon toga uslijedit će nastup lokalnog folklornog društva. U večernjim satima slijedi nastup grupe Venus i Petra Graše. više informacija na www.visitdobrinj.hr

OMIŠALJ: 4.8.2023, Festival ženskih klapa Omišaljska rozeta koji se tradicionalno održava na omišaljskoj Placi. Stručni žiri, sastavljen od uglednih stručnjaka za a capella pjevanje odlučuje o nagradi, Omišaljskoj rozeti- skulpturi koja je vezana uz povijest ovog otočnog gradića (rozeta se nalazi na pročelju župne crkve u staroj jezgri Omišlja, a koju je u 15. st. u pročelje crkve ugradio lokalni umjetnik meštar Sinoga. Više na www.visit-omisalj-njivice.hr

GRAD KRK: 8.-10.8.2023. Krčki sajam ili Lovrečeva, sa sigurnošću je najstarija gradska manifestacija (održava se 499. puta). Ovaj veliki godišnji sajam, najvjerojatnije srednjovjekovnog porijekla, 1524. godine ponovno su odobrili providur Grimani i kamerlengo (komornik) Morosin, kada je grad Krk bio pod vlašću Mletačke Republike. Sajam je organiziran povodom blagdana sv. Lovre, 10. kolovoza, u trajanju od tri dana, uz bogat dnevni i večernji program na nekoliko različitih lokacija. U gradu Krku odvijat će se centralni dio manifestacije – sajam tradicionalnih proizvoda malih proizvođača i OPG-ova s područja otoka Krka, ali i ostatka Hrvatske, dok će se zabavni dio manifestacije u večernjim satima događati na krčkoj rivi. Više informacija potražite na www.tz-krk.hr

BAŠKA: 17.- 19.8.2023. Baška International Guitar Festival (BIG Fest)  jedna je od najvećih i najznačajnijih manifestacija bogatog baščanskog ljeta, a koja iz godine u godinu privlači veliki broj stranih i domaćih posjetitelja. Program se odvija na nekoliko mjesta, od poznatog povijesnog arheološkog lokaliteta sv. Lucije u Jurandvoru do Baške. Ovogodišnji  bogati program uključuje  filmske večeri, te nastupe domaćih i stranih gitarističkih  virtuoza o čijim nastupima pročitajte više na www.visitbaska.hr

VRBNIK: Dani vina u Vrbniku, 25. i 26.8.2023 (od 18-24 sata) okuplja domaće vinare kako bi izložili i prezentirali svoja vina. U manifestaciji sudjeluju i gosti iz drugih hrvatskih vinskih regija, poput gostiju iz Osječko – baranjske županije. Poseban naglasak je stavljen na autohtone proizvode i na proizvode koji nose oznaku kvalitete Hrvatski otočni proizvod. Bogati glazbeni program započeti će u petak 25.8. nastupom grupa Dalmatino i Infinity Banda, a zabava će se nastaviti i idućeg dana (sub, 26.8.) uz gostovanje Nene Belana & Fiumensa, te Klape Fortunal. Više na www.vrbnik.hr

PUNAT: za ovo ljeto najavljuje se koncert Zlatana Stipišića Gibonnija 30.8.2023. povodom 115. godina organiziranog turizma u Puntu, koji će se održati na plaži Medane. Program započinje s pjevačem Markom Kutlićem, iz centra mjesta bit će organizirani besplatni prijevoz turističkim vlakićem, a cijena ulaznice je 15 €, preko sustava prodaje Entrio.hr Više na www.tzpunat.hr

MALINSKA-DUBAŠNICA:  8.-10.9. Homo na jidra višednevna je manifestacija,  smotra regata tradicijskih barki na jedra. Manifestacija uključuje zabavnu i gastro ponudu, noćnu smotru barki popraćena glazbom i svjetlima, predstave, izložbe, radionice i druge kulturno zabavne programe. Više na www.visitmalinska.hr

Na području otoka Krka koji obiluje biciklističkim i pješačkim stazama, održat će se tradicionalni bike program KRK BIKE STORY (7.-8.10.) koji obuhvaća destinacije Vrbnik, Dobrinj, Omišalj i Malinsku, a uključene su sve turističke zajednice kao i TZ otoka Krka. Uz to, jesen može biti ugodna i za kupanje, lijepe šetnje, pa čak i berbu maslina koja će ove godine biti povezana i s brojnim manifestacijama. No, to ćemo vam otkriti krajem ljeta kako biste na vrijeme mogli ispuniti svoj jesenski kalendar aktivnosti!

Više informacija na www.krk.hr, TZ otoka Krka

Tekst: Sunčana Barušić

Foto:  TZ Otoka Krka, Sunčana Barušić, Nikola Zoko i privatni album (Facebook) Marina Plešea