Arhiva oznaka za: Aquapark Shhhuma

Odmor na Papuku? Dobar izbor za ljetovanje na drugačiji način

Vole je planinari, biciklisti, ljubitelji aktivnog odmora i netaknute prirode, ova zelena oaza u srcu Slavonije jedna je od pet gora Požeško-slavonske županije i mjesto za svaku preporuku zaželite li se ljetovanja daleko od gužvi. Park prirode i UNESCO geopark Papuk s pravom nosi epitet najljepše gore Slavonije, a otkrivamo zbog čega je jedan od njezinih najjačih aduta.

Za aktivno ljeto

S papučkih vrhova puca prekrasan pogled, znaju to planinari, brdski biciklisti, slobodni penjači… Ne trebate biti u top formi da biste prošetali šumskim stazama i na obodu Papuka otkrili ostatke veličanstvenih srednjovjekovnih gradova i njegov bogat biljni i životinjski svijet. U papučku avanturu najbolje je krenuti iz Velike, službenog ulaza u Park prirode. Tamo je Adrenalinski park Duboka s dva poligona među krošnjama. Onaj s 12 elemenata je za nešto iskusnije, dok niži s devet elemenata neće propustiti klinci.

Kupanje u šumskom okruženju

U Velikoj je i moderni Aquapark Shhhuma, još jedna atrakcija za sve one kojima je ljeto sinonim za kupanje. U zagrljaju Papuka na više od 17 tisuća četvornih metara očekuje vas šest bazena, među njima i onaj olimpijskih dimenzija, vodena gljiva, tobogani, spora rijeka s vodenim barom, dječji vodeni toranj, prskalište… Dakle, na Papuk se bez kupaćeg ne ide.

Tu je nekad bilo Panonsko more

Nekad su na ovom prostoru živjeli morski psi, kitovi, dupini morske medvjedice, nosorozi… Bilo je to prije više od 16 milijuna godina kada je Papuk bio dio slavonskog arhipelaga, otok u Panonskom moru. Ovu lijepu priču otkrit ćete u Kući Panonskog mora u Velikoj, tamo će se djeca igrati s morskim pijeskom na interaktivnom podu, pokušat će pronaći izlaz iz zelenog labirinta, fotkat će se s morskim psima ili nosorogom…

Atraktivna vinska destinacija

Vinoljupci već znaju da se na padinama Papuka nižu vinogradi s ambijentalnim vinarijama kreirajući pitome slavonske pejzaže. Neosporna je povezanost bogate geološke povijesti ove gore i terroira, to ne potvrđuju samo istraživanja nego i u svijetu nagrađivana vrhunska vina, a Kutjevo – vinska prijestolnica i najpoznatije vinogorje Požeško-slavonske županije velikim se dijelom proteže upravo na padinama Papuka. Na vinorodnim papučkim „grand cru“ položajima Hrnjevcu, Vetovu, Mitrovcu…, vinograde imaju neka od najpoznatijih imena hrvatske vinske scene.

Za harmoničan, pun i zaokružen okus

I na papučkim obroncima njeguje se vrhunska graševina, najrasprostranjenija i najtraženija sorta u Hrvatskoj. Upravo u Požeško-slavonskoj županiji daje najbolje rezultate i širok spektar vina – od laganih i lepršavih pjenušaca, iznimnih svježih, moćnih odležanih do karakternih orangea i mednih predikata. Sljubiti ih s jelima slavonske kuhinje poseban je gurmanski doživljaj. Pikantno predjelo s neizostavnim kulenom, laganiji riblji menu ili tradicionalna začinjenija jela poput fiša i čobanca, ukusne sarme, specijaliteti od mesa…  i naravno, najfinije slavonske slastice, uz odabrane graševine dobit će pun, harmoničan i zaokružen okus.

Svijet graševine

Kao jedan od najljepših turističkih atributa Požeško-slavonske županije, Papuk je dio Svijeta graševine, jedinstvenog projekta koji na inovativan način spaja vinski turizam, bogatu kulturnu baštinu, tradiciju i običaje. U sklopu ovog projekta ukupne vrijednosti 8.729.448,52 eura otvoren je Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici, obnavlja se Spahijski podrum u Pakracu i gradi se Kuća graševine u Kutjevu. Značenje Svijeta graševine prepoznala je i Europska unija sufinancirajući ga sa 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

 

Foto Borna Subota, izvor TZ Požeško-slavonske županije

 

Pet ideja za nezaboravan aktivan odmor u Zlatnoj Slavoniji

Jednog će dana konačno prestati padati kiša, vrijeme se ustaliti i stvoriti idealne uvjete za boravak na otvorenom. Stoga, već sada bi bilo dobro razmišljati gdje se uputiti i na vrijeme rezervirati mjesta, pa donosimo pet ideja kako na najbolji mogući način napuniti baterije, osloboditi se stresa ili samo uživati s obitelji i prijateljima. Naime, u Požeško-slavonskoj županiji mogućnosti je bezbroj, za sve uzraste i razine fizičke speme.

Slavonska rivijera

Uz brojne planinarske ture i mogućnosti koje ovaj kraj nudi ljubiteljima kampiranja i adrenalinske atrakcije, Aquapark Shhhuma – vodeni kompleks površine veće od 17 tisuća metara četvornih, s pet bazena, tri tobogana, dječjim vodenim tornjem, sporom rijekom, dječjim prskalištem… – definitivno je još jedan mamac za posjet ovom dijelu Hrvatske. Dobra je vijest da je, nakon zimske stanke, ponovno otvoren i sve do 26. svibnja ulaz će biti besplatan!

AquaparkShhhuma Foto: Borna Subota

Najuzbudljivija igraonica u prirodi

Poligon s čak 12 elemenata za odrasle i devet za djecu, atraktivni zip-line, staza za spuštanje niz sajlu…, ako vam nedostaje uzbuđenja Adrenalinski park Duboka u Velikoj mjesto je za vas. Prostire se na čak 4.000 metara četvornih u dva poligona s različitim spravama. Nema većeg izazova od testiranja sposobnosti među krošnjama. Doživljaj za pamćenje, a klinci će poželjeti prijeći poligon i po nekoliko puta.

Adrenalinski park Duboka, Foto: Borna Subota

Četiri kamp destinacije

Zlatna Slavonija sa četiri top lokacije idealno je kamp odredište za ljubitelje zelenila i mira. Kamp Duboka u Velikoj, na ulazu u Park prirode Papuk, prvi je samoodrživi kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj, sa solarnim panelima za toplu vodu, biološkim pročistačem voda, vlastitim reciklažnim dvorištem… Idealan je za ekološki osviještene i za škole u prirodi. Predlažemo da u kampu iznajmite bicikl i tako istražite ljepote jedinstvenog Papuka.

Kamp Duboka, Foto: Matija Pospihal

Do kamp izletišta Da-Bar u mjestu Kričke dolazi se vrlo brzo s ceste Pakrac – Požega. Od odbojke, preko malog nogometa do kupanja u jezeru i šetnje šumom – pravi užitak volite li aktivnosti na otvorenom.

S 15 prostranih parcela veličine 70 metara četvornih i s kompletnom infrastrukturom, za kampere je sve privlačnije i odmorište Zlatni Lug u blizini Požege, baš kao i prostrani ranč Čondić pored Pleternice sa šetnicama, vidikovcima, jezerima, različitim terenima i spravama za igru te domaćim životinjama.

Požeška planinarska obilaznica

Više od 300 kilometara planinarskih staza isprepleteno je kroz Papuk, Psunj, Krndiju, Dilj i Požešku goru. Pohod slavonskim planinama kružnog je oblika i spaja planinarske domove Omanovac iznad Pakraca i Petrov vrh iznad Daruvara. I za najiskusnije planinare ovo je pravi podvig, no u čistom zraku i prekrasnoj prirodi možete uživati i planinareći kraćim stazama, ovisno o fizičkoj formi. Predlažemo izazovnu, ali dostižnu Požešku planinarsku obilaznicu duljine 34 kilometra s šest kontrolnih točaka: križ na brdu Sokolovac, bunar Antunovac, šumarska kuća Klašnice, bunar na Vasinim Lazama, kapelica sv. Vida na Velikom Kamenu i zavjetni spomenik na Trgu sv. Trojstva u Požegi.

Omanovac, Foto: Igor Šeler

Bicikliranje s ‘the pogledom’

Oni koji žele doživjeti po mnogima najljepši  pogled u kontinentalnoj Hrvatskoj, zaputit će se na Omanovac. Ovaj vrh i izletište smješteno je na Psunju, osam kilometara od centra Pakraca. Oko izletišta je i sedam kilometara dugačka kružna biciklistička staza, pravi užitak za ljubitelje outdoora.

Sokolovac

„Novim projektom Zlatna Slavonija Outdoor ističemo i promoviramo sve aktivnosti koje ovaj brdoviti dio Slavonije nudi. Uz otvaranje novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta, odnos prema okolišu, autentičan doživljaj, vrhunska i u svijetu nagrađivana vina, zdravu hranu, Zlatna Slavonija Outdoor tako će postati dio naše lijepe turističke priče“, ističe Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije, uz poziv da posjetite ovaj dio Hrvatske već ovog proljeća.

Foto: arhiva TZ Požeško-slavonske županije