Arhiva oznaka za: Decanter

Udruga Vinistra prvi put dovela Decanter u Hrvatsku

Decanter dolazi u Hrvatsku! U organizaciji udruge Vinistra na ekskluzivnom vinskom eventu Decanter 2024 Winners Showcase u Golf Adriatic Clubhouseu hotela Kempinskog u Savudriji predstavit će se vina 40 hrvatskih vinarija koje su osvojila medalje na ovogodišnjem ocjenjivanju Decanter Wine World Awards (DWWA) čiji su rezultati objavljeni 19. lipnja.

Riječ je o B2B događanju, na njemu je moguće sudjelovati samo uz pozivnicu, a okupit će struku i predstavnike medija koji prate sve dinamičniju vinsku scenu. U Istru će već 26. lipnja doći i deset poznatih vinskih novinara iz inozemstva koji će u organizaciji Vinistre do 29. lipnja obilaziti istarske vinarije i uživati u vrhunskim malvazijama i teranima.

„Ponosan sam što će se nagrađivana hrvatska vina upravo u našoj vinskoj Istri predstaviti vrhunskim profesionalcima. Na eventu će sudjelovati dvjestotinjak gostiju iz Velike Britanije, Slovenije, Italije, Mađarske, Srbije, Crne Gore i Hrvatske. Decanter 2024 Winners Showcase by Vinistra organiziramo u godini kada naša udruga slavi veliku obljetnicu, 30 godina postojanja, a ovaj događaj još je jedna potvrda da smo atraktivna vinska regija“, izjavio je Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, čestitavši svim nagrađenim vinarima na ovogodišnjem Decanterovim nagradama.

Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice ističe kako je dolazak Decantera u Hrvatsku, jednog od najutjecajnijih vinskih ocjenjivanja u svijetu, značajan korak u razvoju hrvatske vinske industrije.

“Vjerujemo da ovaj događaj potvrđuje naše napore, s obzirom na to da Hrvatska kontinuirano radi na kvaliteti i razvoju proizvodnje vina, a time i na promociji eno-gastro ponude kao jednog od najtraženijih turističkih proizvoda i važnog motiva gostiju pri odabiru destinacije“, poručuje direktor Hrvatske turističke zajednice.

Uz Decanter, globalni svjetski vinski brend, udrugu Vinistra i Hrvatsku turističku zajednicu, partneri na ovom za hrvatsku vinsku scenu važnom projektu su Turistička zajednica Istarske županije, Turistička zajednica grada Umaga i Kempinski Hotel Adriatic Istria.

Rezultate Decanterovog ocjenjivanja pogledajte na linku: https://vinistra.hr/hr/decanter-2024-winners-showcase-1.

 

Foto: arhiva udruga Vinistra

Sjajan uspjeh Enosophie na Decanter World Wine Awards

Vinarija Enosophia iz Feričanaca osvojila je pet srebrnih medalja na ovogodišnjem izdanju najvećeg vinskog natjecanja na svijetu – Decanter World Wine Awards. Znakovito je da su srebrne medalje otišle kompletnoj liniji Miraz, to jest za sva 4 vina koja se mogu naći u toj liniji, dok je peto srebro osvojeno s pjenušcem Memoria Brut Nature. Vina vinarije Enosophia iz Feričanaca dobila su još jednu potvrdu izvrsnosti, a što je još važnije kontinuiteta i pouzdanosti. Naime, baš sva vina iz premium linije ove vinarije osvojila su 90 i više bodova, čime su još jednom potvrdila da je Enosophia jedna od najpouzdanijih vinarija Hrvatske s čijim se vinima ne može pogriješiti.

“Više me veseli što su sva vina iz kolekcije Miraz, kao i naš pjenušac Memoria dobila visoka priznanja kao što je Decanter srebro za koje treba osvojiti preko 90 bodova, nego da je jedna etiketa dobila zlato, a druga broncu ili ostala bez medalje. Linije Miraz i Memoria su naše perjanice u koje ulažemo golemi trud i u vinogradu i u podrumu, sve kako bi izdvojili i odnjegovali ono najbolje što imamo. Zato me čini izuzetno ponosnim kad vidim da su stroge komisije magazina Decanter tu kvalitetu unisono prepoznale i nagradile. Mislim da naši kupci nakon ovakvih priznanja mogu biti spokojni i bez zadrške nastaviti kupovati naša vina, koja osim što imaju još jednu potvrdu najviše kvalitete, uvijek nude i poštene i pristupačne cijene.” izjavio je direktor vinarije Martin Kovačević.

Uspjeh je postignut u konkurenciji od preko 18.000 uzorka vina pristiglih iz cijelog svijeta, a od čega se samo iz Hrvatske natjecalo više od 600 vina.

Nagrađena vina, Decanterovi suci osim što su ocijenili su i opisali  kako slijedi:

Memoria Brut Nature

(pjenušac dobiven klasičnom metodom od sorte rajnski rizling dozrijevan 48 mjeseci na vlastitim kvascima)

Ocjena: 92/100

Slojevit miris s orašastim i svježim citrusnim aromama i s autolitičkim notama u pozadini. U ustima harmonično, s vibrantnim kiselinama i mineralnom završetkom.

 

Miraz Frankovka 2019

Ocjena: 90/100

Bogato i ekspresivno vino. S aromama crnog ribiza, tamne čokolade i likoricije. Živo i vrlo pitko u ustima, s prilično dugim završetkom.

Miraz Cabernet Franc 2019

Ocjena: 90/100

Zrelo crno voće na nosu uz malo pečene paprike i s dodirom lista rajčice i duhana. Na nepcu harmonično i sasvim suho.

 

Miraz Syrah 2108

Ocjena: 92/100

Svježe arome crvenog voća na nosu, a u ustima punog bridećeg okusa, sa nešto slatkih začina poput vanilije u pozadini. Lijepe je punoće i strukturalne ravnoteže, kao i dugačke završnice.

Miraz Cuvee 2018  (50% cabernet sauvignon, 30% merlot, 15% frankovka, 5% cabernet franc)

Ocjena: 90/100

Obilne arome crvenog voća na nosu s cvjetnom nijansom u pozadini, kao i s notama finih začina. U ustima je prifinjeno i slojevito.

 

Foto: arhiva Enosophia i Sunčana Barušić

 

Na Vinskoj Shpitzi vrhunska vina vinara Labinštine oduševila zagrebačku publiku

Zagrebački diWine Bar u suradnji s Turističkom zajednicom grada Labina bio je domaćin večeri posvećenoj vinima Labinštine. Događaj je privukao pažnju brojnih predstavnika medija i zaljubljenika u vino, koji su poželjeli saznati više o vinima istočne obale Istre te istražiti okuse i mirise ove vinske mikro-regije, koja je u snažnom usponu.

Astrid Glavičić, Irena Lučić i Valter Licul

Na Shpitzi se predstavilo ukupno šest vinarija labinskoga kraja okupljenih u Udruzi vinara i vinogradara Labinštine „Trs“. Posjetitelji su tako mogli kušati vrhunska „Vina z Kukurini“ obitelji Baćac koja se ponosi s četiri generacije vinarstva, potom vina Juričić koja nastaju već 13 godina u naselju Bartići, vina obitelji Kos, proizvode vinarije Prskalo čija je priča započela još 30-ih godina prošloga stoljeća, kao i proizvode mlade vinarije Fuhtar iz Nedešćine, iza koje je stoljetna tradicija vinarstva te odlična vina Vosilla iz Vozilići.

Vina Fuhtar – Malvazija odležana na dnu mora

„Udruga vinara Labinštine Trs osnovana je prije sedam godina. Tada nas je bilo 13 na osnivačkoj skupštini, a danas već brojimo 30 članova. Također, u tom trenutku, prije sedam godina, bilo je samo pet etiketa na tržištu, a sada ih imamo 12 s područja Labinštine. Cilj osnivanja naše udruge je, naravno, promocija vina, vinara i naše Labinštine koja je, nažalost, nekako uvijek izuzeta sa svih vinskih karata, jer se uvijek priča o zapadnoj i središnjoj Istri. Znamo da imamo jako dobrih vina u našim konobama tako da je i osnivanje naše udruge potaknulo male vinare da krenu ozbiljnijim koracima, povećaju proizvodnju i kvalitetu vina i da hrabro stanu na komplicirano tržište vinarstva u Hrvatskoj koje je sve veće i gušće“, rekao je predsjednik Udruge vinara i vinogradara Labinštine TRS Valter Licul.

Vina Kos

Kvalitetu Labinskih vina prepoznala je i struka, o čemu svjedoče brojna odličja sa prestižnih domaćih i međunarodnih ocjenjivanja poput Decantera, Concours Mondiala, Vinistre i Vina od davnina.

Lari Juričić, vina Juričić

Vinari Labinštine itekako su pokazali svoje vinsko umijeće. Na Vinskoj shpitzi okupljeni vinoljupci mogli su kušati mlade i odležane malvazije, terane – sorte tipične za istarski terroir, ali i nagrađivane pjenušce, vina potopljena pod morem, međunarodne sorte poput chardonnaya i merlota te sjajne muškate koji su naročito oduševili ljubitelje vina sa ostatkom šećera. Divnu večer upotpunila je živa jazz glazba talentirane mlade klarinetistice Blanke Marije Car, stvarajući savršenu atmosferu za uživanje u vinima.

Vina Baćac

“Vinska Shpitza je koncept sastavljen od niza malih vinskih kušaonica, koje u fokus stavljaju određenu vinsku regiju ili destinaciju. Na taj način, osim uživanja u vinu, posjetitelji na nenametljiv način prolaze i kroz svojevrsnu edukaciju o vinima. Naime, na tako usko fokusiranim prezentacijama, sa svega šest do osam vinara, lako je zapamtiti autohtone i tipične sorte nekog kraja, dok kroz razgovor sa vinarima posjetitelji mogu saznati detaljne informacije o proizvodnji vina, uzgajanim sortama, te tradiciji vinogradarstva određenog kraja“ – pojasnila je Irena Lučić, voditeljica diWine Bara i vinska promotorica.

Andrej i Jelena Prskalo

„Izuzetno nam je drago da imamo priliku predstaviti našu destinaciju i vinare naše Labinštine u Zagrebu. Nalazimo se na istočnoj obali Istre i posljednjih nekoliko godina uspješno surađujemo s vinarima Labinštine na brojnim manifestacijama na području Labina i Rapca, ali jednako tako želimo doći do izražaja u cijeloj Hrvatskoj, jer labinska vina to zaslužuju“, izjavila je direktorica Turističke zajednice grada Labina Astrid Glavičić.

Vina Vosilla

Prisutni ljubitelji dobre kapljice složili su se kako je Labin, sa svojim sve boljim vinima, zaslužio veću pozornost eno-gastro scene. Ne pretjerujemo previše kada kažemo kako je Labinština nova zvijezda na – zvijezdama ionako bogatom – istarskom vinskom nebu te svakako preporučujemo posjet ovoj, za sad još pomalo skrivenoj, vinskoj destinaciji.

 

Foto: Ognjen Karabegović, Irena Lučić i Sunčana Barušić

U Decanteru izašao do sada najveći prilog o Hrvatskoj

Velika ljubiteljica istarskih vina s titulom Master of Wine, u upravo objavljenom prilogu Hrvatska 2023. na 14 stranica najnovijeg Decantera, napisala je kako sve četiri naše vinske regije zaslužuju punu pažnju, no naglasak je na Istri kao najpoznatijoj hrvatskoj vinskoj regiji.

Caroline Gilby

Ova cijenjena Decanterova autorica opisala je Istru kao regiju neovisnog duha, mjesto gdje se proizvode autentična vina, a istarski krajolik kao dramatičan sa srednjovjekovnim selima na brežuljcima, maslinicima i vinogradima posvuda.

Iznimne malvazije i terani

Gilby je posebno istaknula malvaziju istarsku kojom je zasađeno više od 55 posto istarskih vinograda s detaljnim opisom njezinog spektra – od iznimnih svježih do moćnih odležanih vina

Uz ovu najpoznatiju autohtonu istarsku sortu posebnu pozornost posvetila je i autohtonom teranu koji, piše, može biti i ljepotica i zvijer u jednom.

Vinarija Rossi

„Vrhunske moderne verzije tamno su ljubičaste boje sa sočnim aromama maline i borovnice te izraženom svježinom. U aromatičnim, duboko obojenim roséima otkrit ćete pregršt živahnog, voćnog okusa“, napisala je Gilby o teranima.

Vinarija Kabola

Od ostalih sorti istaknula je autohtone muškate –momjanski, ružu i žuti, a osvrnula se i na merlot citirajući jednog istarskog vinara koji kaže da s njim Istra može u Ligu prvaka.

Najavljen dolazak Decantera u Hrvatsku

U sklopu suradnje s Vinistrom, Istra će u srpnju iduće godine biti domaćin posebnog Decanterovog salona na kojem će se predstaviti sva hrvatska nagrađena vina s Decanterovog natjecanja. Ovaj jedinstveni event ugostit će neke od najcjenjenijih vinskih stručnjaka svijeta, najavljeno je u prilogu.

Vinistra iduće godine slavi 30. rođendan

„Autori tekstova su imali potpunu neovisnost i posebno veseli njihov doživljaj Istre i istarskih vina, ali i ostalih hrvatskih vinskih regija. Ovo je još jedna potvrda da su malvazija i teran poznati istarski brendovi, a naš poluotok atraktivna vinska destinacija s nizom Decanterovih nagrada i prva u Hrvatskoj u kojoj je u svibnju održano poznato vinsko ocjenjivanje Concours Mondial de Bruxelles“, istaknuo je Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre te za iduću godinu najavio spektakularnu proslavu 30. rođendana udruge Vinistra i istoimene izložbe koja će se tradicionalno održati u porečkoj dvorani Žatika od 10. do 12. svibnja.

Dvorana Žatika

Visit Istra – a wine lover’s tour

Osim najpopularnije regionalne izložbe vina Decanterov prilog dao je na jednoj stranici osvrt i na proljetni Concours Mondial de Bruxelless kojem je udruga Vinistra bila sjajan domaćin i tako otvorila vrata Hrvatske ovom prestižnom ocjenjivanju.

Uz Caroline Gilby o našem je vinskom poluotoku pisala i Jane Foster. Na njezinoj istarskoj ruti za ljubitelje vina našli su se Pula, Buje, Bale, Rovinj, Motovun…, dok je Simon J Woolf dao osvrt na ostale tri hrvatske regije – Dalmaciju, Bregovitu Hrvatsku,  Slavoniju i Hrvatsko Podunavlje.

 

Foto: arhive Vinistre, Vinarta i vinarije Rossi

Zaljubili smo se na Čvenku uz vina vinarije Vivoda

Čvenk? U žargonu, u dječjoj igri sa špekulama (pikulama), to je pogodak špekule u špekulu. Inače, kad se odraste, više u prijašnje doba išlo se na čvenk, odnosno ljubavni sastanak, na susret dvoje mladih ljudi s međusobnim simpatijama, randevu, rendes… tako kaže definicija značenja riječi „čvenk“. Na jednoj internetskoj stranici koja nosi isto ime kažu da je to prilika za razgovor, upoznavanje, druženje, razmjenu poruka, mišljenja…

Kad je Irena Lučić organizirala druženje pod nazivom Čvenk u svom diWine Baru, vjerujemo da nije razmišljala o pikulama, nego na mješavinu ljubavnog susreta i prilike za razgovor. Ne ljubavnog u pravom smislu te riječi, već susreta s finim vinima koja odmah stvaraju ljubav prema njima i prilikom za razgovor s vinogradarima i vinarima koji su zaslužni da su se te divne kapljice našle u čašama vinoljubaca.

Prvi nam je Čvenk u diWine Baru bio s Davorom Vivodom, njegovom suprugom Suzanom i njihovom predivnom kćerkicom Lucijom koja već sad sa zanimanjem prati posao svojih roditelja u vinariji Vivoda, iako još sigurno, s obzirom na godine, razmišlja o balerinama, princezama…

Lucija, Suzana i Davor Vivoda i Irena Lučić

Vinarija, odnosno njihov podrum Vivoda nalazi se u samom centru Rovinja (Cademia ul. 2), a uz pomoć EU fondova modernizirali su ga i opremili kušaonicu tako da turisti kojih je već sad ovaj istarski gradić prepun, imaju priliku kušati njihova vina. Davor i Suzana, radišni i skromni, nemaju baš previše vremena za marketing, pa ime Vivoda nije ono koje će prvo iskakati kada se razmišlja o istarskim vinima. A, s obzirom na kvalitetu, sigurno bi trebalo!

Davor i Suzana Vivoda u svom vinogradu

Vinarija Vivoda  jedna je od najstarijih rovinjskih obiteljskih vinarija. U prošlosti su se, uz vinogradarstvo bavili i poljoprivredom, uzgojem stoke i sadnjom povrća te voćarstvom (bili su poznati po vrlo kvalitetnim breskvama), ali od toga su odustali i od 2005. godine okrenuli se samo proizvodnji vina.

U diWine Baru, upoznavanje je prošlo uz – kako ga nazivaju „piće dobrodošlice“, odnosno brut pjenušac Lucija. Osim što se može poslužiti kao aperitiv, pjenušac napravljen charmat metodom odlično bi pratio riblje specijalitete, fine laganije sireve i ne suviše kisele i slatke voćne deserte. Nama je bio savršen za početak ugodnog druženja s obitelji Vivoda. Pogađate po kome je nazvan, a nakon našeg odobravanja, Lucija je samo kimnula glavom.

Uz ugodan razgovor s Davorom i Suzanom, prisutni ljubitelji vina, amateri ali i oni profesionalniji, kušali su potom svježu malvaziju koja od 2005. godine nosi i oznaku IQ (Istrian Quality). Ove je godine Malvazija (2022.) osvojila srebrnu medalju na najpoznatijem svjetskom ocjenjivanju vina Decanter World Wine Awards. Irena Lučić, koja je inače i jako dobra kuharica, uz ovu nam je Malvaziju poslužila pileću paštetu s pekmezom od luka. Odlično su se nadopunjavali, a kod kuće ili kada ste u restoranu svakako je naručite uz jela od bijelih riba, školjaka ili bijelog mesa.

Posebno zanimanje, a nama i ljubav na prvi pogled (eto čvenk pogotka!), izazvala je malvazija Sv. Euphemia (2019.), nazvana prema rovinjskoj zaštitnici, a u suradnji s Rovinjem dobili su suglasnost da je predstavljaju kao izvorni suvenir toga grada. Zlatnožute je boje, naglašenih mirisa bagrema i vanilije koji se isprepliću s mirisom lješnjaka i brioša. Nakon maceracije i odležavanja 16 mjeseci u hrastovim bačvama dobila je taj pun i osebujan okus koji nas je osvojio na prvu ali i potencijal za dugo odležavanje. Stoga, ako je nabavite i izdržite da je ne popijete, ostavite je na hladnom i tamnom mjestu. Svakim će danom biti još bolja.

Budući da smo bili oduševljeni Sv. Euphemijom, Suzana i Davor su nam objasnili da u proizvodnji ovog vina kombiniraju tradicionalnu i noviju modernu tehnologiju proizvodnje vina, pazeći da se ne izgube obiteljska tradicija, kvaliteta i ekološki uzgoj. U diWine Baru pijuckali smo je uz pršut, zreli sir, masline i kukuruzne grickalice, a odlično bi pratila i jela iz pećnice, ispod peke sa začinskim biljem i pečenja od bijelog mesa.

Lucija, Suzana i Davor Vivoda

Teško se bilo rastati od Sv. Euphemije, međutim, za kraj ovog vrlo ugodnog Čvenka, u čaše se točio njihov Teran boje rubina s ljubičastim odsjajem. Mirisom je podsjećalo na šumsko voće i cvijet ljubičice, a po okusu je suh, svjež s izraženim taninima, što je karakteristično za ovu autohtonu istarsku sortu. Uz njega smo još gricnuli zreli sir, a dobro bi pratio jedan sočan steak ili pak žgvacet s fužima.

Čvenk je uspio. Stvorile su se nove ljubavi (vinske), u razgovoru je večer prošla za tren, a mi smo odlučili, kad uzmognemo, svakako posjetiti ovu divnu obitelj u njihovoj vinariji u Rovinju. Do tada ćemo njihova vina potražiti u Vrutku ili još bolje, na njihovom web shopu https://www.vina-vivoda.hr.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić, Ivana Pranjić, arhiva vinarije Vivoda

Vinarija Rossi na Decanteru jedina osvojila zlato za svježu Malvaziju

S 95 bodova Malvazija Istarska vinarije Rossi jedina je svježa malvazija s osvojenom zlatnom medaljom na ovogodišnjem Decanteru, najvećem i najutjecajnijem svjetskom natjecanju vina koje se održava u Londonu.
Nagrađena Malvazija Istarska zaokruženo je i harmonično vino zelenkasto-žute boje, kristalno bistra, s mirisom cvijeta bagrema i voćnim notama jabuke, šljive i marelice.  Balansirana, umjerene mineralnosti, idealna uz ribu, plodove mora, bijelo meso i lagane sireve.


“U želji da ljubiteljima vina pružimo najbolje iskustvo naš tim naporno radi čitave godine u vinogradu i podrumu pa je zlatna medalja potvrda da smo tome i uspjeli. Nagrade poput ove uvijek nas razvesele ali i potiču da budemo još bolji i kvalitetniji”, kaže Marko Rossi, glavni enolog obiteljske vinarije smještene s čije terase puca jedinstven pogled od Učke do mora.


U obitelji Rossi vještina rada s lozom traje već pet generacija, vino proizvode s velikom strašću od vlastitog grožđa uz moto Za život vrijedan življenja. U pitoresknom istarskom selu Bajkini pored Vižinade možete ih posjetiti tijekom cijele godine u jednoj od najstarijih vinarija u Istri i jedinoj u Hrvatskoj koja ima heliodrom.

Foto: arhiva Vinarije Rossi